Odsoudí OSN zabití Solejmáního? Expertka ho má za nelegální

Zabití íránského vlivného generála Kásema Solejmáního v Iráku bylo s největší pravděpodobností nelegální. Podle americké televize CNN to uvedla zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva, která se zaměřuje na mimosoudní popravy, Agnes Callamardová. Generální tajemník OSN António Guterres mezitím uvedl, že je eskalací velmi znepokojen.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

OSN
doporučujeme

Americká armáda při nočním raketovém útoku v Bagdádu zlikvidovala íránského generála Solejmáního a několik dalších osob včetně člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise.

Generální tajemník OSN Guterres "konzistentně hájí deeskalaci v Zálivu" a je nejnovejšími událostmi hluboce znepokojen, uvedl dnes jeho mluvčí.

Útok vyvolal rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Íránská státní televize informovala, že při americkém útoku přišlo o život deset lidí včetně pěti příslušníků íránských revolučních gard. Íránská Nejvyšší národní bezpečnostní rada dnes uvedla, že "režim Spojených států bude zodpovídat za následky" a americký útok označila za "největší strategickou chybu USA v západoasijském regionu".

Expertka OSN upozornila, že cílené zabíjení "porušuje mezinárodní humanitární právo" a užití bezpilotních letounů k takovému cíli je "mimo kontext aktivního konfliktu" téměř vždy nelegální.

Callamardová také upozornila, že zabití kohokoliv dalšího mimo cíl útoku, tedy třeba rodinných příslušníků či náhodných osob v okolí, je podle zákonů na ochranu lidských práv "svévolným odepřením života a může znamenat, že stát či jednotlivec ponese trestní odpovědnost".

Zpravodajka OSN uvedla, že ačkoliv podle mezinárodního práva mohou Spojené státy v případě bezprostřední hrozby útoku podniknout vojenské kroky, americké ministerstvo obrany v dřívějším prohlášení uvedlo, že cílem nyní bylo "odradit" Írán od útoků v budoucnosti. "Budoucnost není to samé jako bezprostřední hrozba," zdůraznila.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes ovšem v televizních rozhovorech zdůrazňoval právě to, že americký zásah měl zabránit "bezprostřednímu útoku", který mohl ohrozit "desítky, pokud ne stovky amerických životů".

Ministr obrany USA Mark Esper ve čtvrtek nevyloučil, že Írán či jím podporované milice plánují další útoky. "Jsou zde nějaké náznaky, že mohou plánovat další útoky, což není nic nového - pozorujeme to už dva nebo tři měsíce," řekl Esper a doplnil, že pokud budou bližší informace o konkrétních plánech, tak Spojené státy "podniknou preventivní kroky, aby ochránily americké vojáky a životy Američanů".

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes o situaci v Íráku hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Macron v prohlášení vyzval Teherán, aby se zdržel jakýkoliv provokací. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian rovněž Írán vyzval, aby se vyvaroval jakýkoliv reakcí, které by mohly vést k jaderné krizi.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kanadu zasáhla silná bouře, do akce musela armáda

20.01.2020 21:15 Obyvatelům provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady, kterou v uplynulých dnech zasáhla…

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama