Odsoudí OSN zabití Solejmáního? Expertka ho má za nelegální

Zabití íránského vlivného generála Kásema Solejmáního v Iráku bylo s největší pravděpodobností nelegální. Podle americké televize CNN to uvedla zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva, která se zaměřuje na mimosoudní popravy, Agnes Callamardová. Generální tajemník OSN António Guterres mezitím uvedl, že je eskalací velmi znepokojen.

OSN

Americká armáda při nočním raketovém útoku v Bagdádu zlikvidovala íránského generála Solejmáního a několik dalších osob včetně člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise.

Generální tajemník OSN Guterres "konzistentně hájí deeskalaci v Zálivu" a je nejnovejšími událostmi hluboce znepokojen, uvedl dnes jeho mluvčí.

Útok vyvolal rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Íránská státní televize informovala, že při americkém útoku přišlo o život deset lidí včetně pěti příslušníků íránských revolučních gard. Íránská Nejvyšší národní bezpečnostní rada dnes uvedla, že "režim Spojených států bude zodpovídat za následky" a americký útok označila za "největší strategickou chybu USA v západoasijském regionu".

Expertka OSN upozornila, že cílené zabíjení "porušuje mezinárodní humanitární právo" a užití bezpilotních letounů k takovému cíli je "mimo kontext aktivního konfliktu" téměř vždy nelegální.

Callamardová také upozornila, že zabití kohokoliv dalšího mimo cíl útoku, tedy třeba rodinných příslušníků či náhodných osob v okolí, je podle zákonů na ochranu lidských práv "svévolným odepřením života a může znamenat, že stát či jednotlivec ponese trestní odpovědnost".

Zpravodajka OSN uvedla, že ačkoliv podle mezinárodního práva mohou Spojené státy v případě bezprostřední hrozby útoku podniknout vojenské kroky, americké ministerstvo obrany v dřívějším prohlášení uvedlo, že cílem nyní bylo "odradit" Írán od útoků v budoucnosti. "Budoucnost není to samé jako bezprostřední hrozba," zdůraznila.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes ovšem v televizních rozhovorech zdůrazňoval právě to, že americký zásah měl zabránit "bezprostřednímu útoku", který mohl ohrozit "desítky, pokud ne stovky amerických životů".

Ministr obrany USA Mark Esper ve čtvrtek nevyloučil, že Írán či jím podporované milice plánují další útoky. "Jsou zde nějaké náznaky, že mohou plánovat další útoky, což není nic nového - pozorujeme to už dva nebo tři měsíce," řekl Esper a doplnil, že pokud budou bližší informace o konkrétních plánech, tak Spojené státy "podniknou preventivní kroky, aby ochránily americké vojáky a životy Američanů".

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes o situaci v Íráku hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Macron v prohlášení vyzval Teherán, aby se zdržel jakýkoliv provokací. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian rovněž Írán vyzval, aby se vyvaroval jakýkoliv reakcí, které by mohly vést k jaderné krizi.

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 00:01 NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Guterres bude pokračovat jako generální tajemník OSN

18.06.2021 20:04 Aktualizováno Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Související:

Právě se děje