OSN ukázala na země, které porušují zbrojní embargo

Turecko, Spojené arabské emiráty (SAE) a Jordánsko porušují embargo OSN na dovoz zbraní do Libye vyhlášené v roce 2011. Podle agentury AFP to uvedla skupina expertů při Radě bezpečnosti OSN v tajné zprávě, která se nyní dostala do rukou britských a francouzských novinářů. Píše se v ní také, že za červencovým náletem na zadržovací středisko pro migranty, pří němž zemřelo 53 lidí, stojí letoun cizí mocnosti. Hlavním podezřelým jsou podle webu BBC právě SAE.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

OSN
doporučujeme

Podle zprávy tři zmíněné země v posledním roce "poskytovaly (válčícím stranám) pravidelně a očividně zbraně, aniž by se příliš snažily zakrýt jejich původ".

Jordánsko podle diplomatů čelí podezření z toho, že v podstatě vytvořilo samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, jež od dubna obléhá metropoli Tripolis. SAE zase pomáhají LNA mimo jiné tím, že na libyjském území provádí nálety.

Podle zprávy stojí za červencovým leteckým útokem, jež zasáhl zadržovací středisko pro migranty, stíhačka Mirage 2000-9. Tou ani jedna z válčících stran v Libyi nedisponuje. Podezření nyní podle BBC padá především na SAE, které záležitost zatím nekomentovaly. Dalším možným podezřelým je pak Egypt.

Turecko podle zprávy naopak otevřeně podporuje tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže. Poskytuje vojenský materiál jeho jednotkám od obrněných vozidel až po bezpilotní letouny.

Experti ve zprávě tvrdí, že Haftarovou ofenzivou na hlavní město začala v Libyi nová fáze nestability. Tu posiluje několik států a nestátních aktérů, kteří v konfliktu hájí své zájmy. V zemi přitom panuje chaos už od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.

Dokument však podle AFP nehovoří o tom, že by se v Libyi nacházeli ruští žoldnéři. Americký list The New York Times (NYT) přitom v úterý napsal, že do země v posledních dvou měsících dorazilo na 200 žoldnéřů z Vagnerovy skupiny. Ta má podle mnohých jednotky také v jiných afrických zemích nebo v Sýrii. Některá západní i ruská média uvádí, že společnost financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v zemi je podle televize tak tajná, že těla mrtvých nechtěly úřady ani předat pozůstalým.

Zprávu NYT dnes však popřel náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Uvedl, že jde o výplody a zlomyslné pověry, jejichž cílem je podkopat "normalizaci" vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. V Libyi podle něj Rusko podporuje linii OSN, jež volá po politickém řešení situace.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Masakr na Náměstí Nebeského klidu: Proč se v Číně nezhroutil komunismus?

18.11.2019 14:53 Zatímco my jsme před 30 lety cinkali na náměstí klíči a posílali komunisty do věčných lovišť, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama