OSN varuje před zneužíváním stavů nouze k policejní zvůli

řad Vysoké komisařky OSN pro lidská práva dnes varoval před zneužíváním stavů nouze kvůli covidu-19 k policejnímu násilí a hromadnému zatýkání osob. Šéfka terénních operací úřadu OSN pro lidská práva Georgette Gagnonová uvedla, že nejvíce znepokojivá jsou obvinění ze zneužívání nouzového stavu v 15 zemích, mezi nimiž uvedla jako jediný evropský stát Maďarsko.

"Mimořádné pravomoci by neměly být zbraní, kterou vlády používají k umlčování odporu, kontrole obyvatelstva či dokonce k udržování své moci," upozornila dnes Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Podle agentury Reuters ve svém prohlášení bez konkretizace odsoudila střílení a zadržování osob.

Gagnonová řekla, že stav nouze kvůli koronaviru vyhlásilo zhruba 80 zemí, včetně 15 států, v nichž jsou obvinění pokládána za nanejvýš znepokojivá.

Do této patnáctky zemí podle Gagnonové patří Nigérie, Keňa, Jihoafrická republika, Filipíny, Srí Lanka, Salvador, Dominikánská republika, Peru, Honduras, Jordánsko, Maroko, Kambodža, Uzbekistán, Írán a Maďarsko.

Gagnonová ale na briefingu v Ženevě dodala, že "pravděpodobně jsou desítky dalších zemí", na které by bylo možné poukázat.

"Hlavní obava ohledně výjimečných nouzových opatření je ta, která byla popsána jako toxická kultura uzavírání v některých zemích," řekla Gagnonová. "Jak zdůraznila vysoká komisařka, policie a další bezpečnostní složky používají nadměrnou a někdy smrtonosnou sílu k vynucování uzavírek a zákazů vycházení," dodala Gagnonová.

V některých z kritizovaných zemí byly podle Reuters pozatýkány desetitisíce lidí kvůli porušení opatření souvisejících s pandemií. Nejvíc osob bylo zadrženo na Filipínách. Během uplynulých 30 dní tam bylo kvůli porušení zákazu vycházení zadrženo 120.000 lidí, uvádí Reuters.

V Keni podle Gagnonové úřady vyšetřují 20 případů úmrtí souvisejících s policejním vynucováním opatření omezujících vycházení. Africká země přitom dosud hlásí 14 obětí nemoci covid-19. Prezident Uhuru Kenyatta se za policejní násilí omluvil.

Generální tajemník OSN António Guterres už minulý týden upozornil na to, že některé země mohou boje proti koronaviru využít k zavedení represivních opatření, která s pandemií covidu-19 nemají nic společného. Dodal, že hrozí krize dodržování lidských práv.

Související

Více souvisejících

OSN lidská práva

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy