Pandemie koronaviru ohrožuje podle WHO dosažený pokrok v boji s tuberkulózou

Pandemie koronaviru narušuje celosvětovou snahu v boji s tuberkulózou (TBC). Počet případů této nejsmrtelnější infekční choroby poroste, pokud svět rychle nezasáhne, uvedla dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Kvůli dopadům pandemie by rovněž mohlo letos měsíčně umírat až o 10.000 dětí více na podvýživu, varuje organizace.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Tuberkulóza loni zabila 1,4 milionu lidí, což je nepatrně méně než v předešlém roce, kdy kvůli TBC zemřelo 1,5 milionu osob, konstatuje nová každoroční zpráva WHO věnovaná boji s tuberkulózou.

Před rozšířením koronavirové nákazy mnoho zemí podle WHO v boji s tuberkulózou pokročilo, což se projevilo například na poklesu počtu úmrtí kvůli TBC v letech 2015 až 2019 o 14 procent.

Pandemie koronaviru však zásadně narušila příslušné programy v řadě států, jelikož vlády přesměrovaly zdravotníky, peníze a další zdroje určené pro diagnostiku a léčbu TBC na boj s covidem-19.

Cílem WHO je snížit počet úmrtí na TBC o 90 procent a počet nově nemocných o 80 procent do roku 2030, ve srovnání s rokem 2015, přibližuje agentura Reuters. Řada zemí však teď není na dobré cestě, aby plán splnila. "Pokud máme naplnit naše cíle, je zapotřebí urychlená celosvětová akce," prohlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Předseda WHO dnes zároveň varoval před dalším důsledkem pandemie koronaviru. Na konferenci OSN věnované zemědělství uvedl, že letos očekává nárůst počtu dětí s podvýživou o čtrnáct procent. To znamená 6,7 milionu podvyživených dětí navíc, hlavně v subsaharské Africe a v jižní Asii. Měsíčně by tak podle něj mohlo kvůli nedostatečné výživě umírat o 10.000 dětí více než obvykle. "Pandemie závažně narušila nezbytné služby, imunizaci, péči o matky a děti, dětskou výživu, plánované rodičovství a mnoho dalšího," uvedl Ghebreyesus.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýlil jsem se, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou volby v USA?

25.10.2020 00:01 NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Stovky žen opět demonstrovaly v Minsku proti Lukašenkovi

24.10.2020 20:51 Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama