Pfizer chce testovat novou verzi vakcíny proti variantě z JAR

Farmaceutická společnost Pfizer intenzivně jedná s americkými regulátory o možnosti otestovat novou verzi své vakcíny proti koronaviru, která by u již naočkovaných lidí posílila ochranu před takzvanou jihoafrickou variantou viru SARS-CoV-2. Podle agentury Reuters to dnes oznámil jeden z předních vědců firmy Phil Dormitzer.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

U varianty viru objevené poprvé v JAR a nyní již rozšířené v řadě dalších zemí světa panují obavy, že je nakažlivější než běžné verze viru, a že do určité míry "obchází" současné vakcíny proti koronaviru, čímž by mohlo snižovat jejich účinnost.

Dormitzer se domnívá, že současná vakcína vyvinutá Pfizerem společně se společností BioNTech je již nyní velice pravděpodobně účinná proti takzvané jihoafrické variantě. "Nechceme to (testování nové vakcíny) dělat kvůli tomu, že si myslíme, že musíme současnou vakcínu změnit. Je to primárně proto, abychom zjistili, jak přejít na očkování proti novému kmenu," řekl vědec, podle kterého už firma vyrobila prototyp nové verze vakcíny a chystá se na jeho základě k produkci první várky nové verze.

Pfizer by v testech nové verze vakcíny sledoval odezvy imunitních systému jednotlivých účastníků studie, díky čemuž by nemusel testovat tak velké množství lidí, jako ve třetí fázi testů účinnosti, jichž se účastní desetitisíce lidí.

Podle ve středu zveřejněné studie vyprodukuje tělo člověka očkovaného vakcínou Pfizeru po nákaze jihoafrickou variantou o dvě třetiny méně protilátek, než když se nakazí jinými variantami viru. Zatím však není jasné, jakou má tento fakt dopad na celkovou účinnost očkovací látky proti variantě poprvé objevené v JAR.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 08:51 Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně šest lidí

06.03.2021 08:02 Při havárii autobusu v jihovýchodním Polsku zahynulo v noci na dnešek nejméně šest lidí. Dalších 30…

Před 85 lety vpochodovaly Hitlerovy jednotky do Porýní

06.03.2021 07:11 Za bezmocného přihlížení celé Evropy nechal před 85 lety, 7. března 1936, nacistický vůdce Adolf…

V Německu přibylo 9557 případů koronaviru a 300 úmrtí

06.03.2021 06:45 Německé zdravotní úřady ohlásily 9557 nových případů koronaviru prokázaných za uplynulý den a 300…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama