Práce od devíti do devíti šest dnů v týdnu je ilegální, rozhodl čínský soud

Čínský nejvyšší soud považuje za nezákonnou práci přesčas označovanou jako 996, tedy od devíti ráno do devíti večer šest dní v týdnu. Tato kontroverzní zvyklost je v Číně běžnou praxí zejména v technologických firmách.

Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle některých firem z amerického Silicon Valley poskytuje tento systém práce Číně konkurenční výhodu proti Spojeným státům.

Čínský nejvyšší soud s ministerstvem lidských zdrojů a sociálního zabezpečení zveřejnily rozsáhlý materiál o porušování pracovních práv a nadměrné práci přesčas. Dokument zahrnuje deset případů, kdy jsou zaměstnanci nuceni pracovat přesčas a mají problémy, pokud to odmítnou.

V jednom případě požádala nejmenovaná technologická firma zaměstnance, aby podepsali dohodu, v níž se vzdají proplácení přesčasů. V jiném popsaném případě zaměstnanec v odvětví médií omdlel v práci na toaletách a posléze zemřel na selhání srdce. Soud rozhodl, že jeho smrt souvisela s prací, firma pak musela rodině vyplatit zhruba 400.000 jüanů (1,3 milionu Kč).

Veřejnou debatu na začátku letošního roku vyhrotila smrt dvou zaměstnanců internetového prodejce Pinduoduo. Jedna žena zkolabovala cestou domů po jedné hodině v noci a už se ji nepodařilo oživit, další zaměstnanec spáchal sebevraždu.

Systém 996 dlouho podporovali miliardáři z technologického odvětví, například zakladatel internetového prodejce Alibaba Jack Ma anebo šéf internetového obchodu JD.com Richard Liu. Ma uvedl, že bez tohoto systému by čínská ekonomika velmi pravděpodobně ztratila vitalitu a impuls. Příležitost pracovat v systému 996 pak označil za "požehnání". "Pokud chcete pracovat pro Alibabu, připravte se na to, že budete pracovat 12 hodin denně. Jinak o tom ani neuvažujte," řekl.

Minulý měsíc oznámila společnost ByteDance, která vlastní sociální síť TikTok, že od 1. srpna oficiálně končí s politikou víkendových přesčasů. Dříve obdobné rozhodnutí oznámil konkurent v oblasti krátkých videí, firma Kuaishou.

Kritika systému přezdívaného 996 ze strany soudu a ministerstva zapadá do kontextu rozsáhlého regulačního zásahu, který vláda v Pekingu v zemi vede proti technologickým gigantům. Regulace se zaměřuje na problémy od monopolního chování až po práva spotřebitelů.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

Čína práce

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Orbán má nového nepřítele. Jeho někdejší člověk odstartoval korupční kauzu ve vládních kruzích

Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy