Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí. Bývalý šéf OSN burcuje k akci

NÁZOR - Masový pohyb lidí je globální fenomén, který tady bude i nadále. Tvrdí to bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun v komentáři pro server The Independent. Sám je bývalý uprchlík, jako dítě zažil trauma, když přišel o domov během útěku před korejskou válkou.

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Svět se musí sjednotit

Lidské utrpení, které Pan na vlastní oči viděl, když prchal s rodiči z hořící vesnice, jej následně tížilo dlouhé roky. "Jako generální tajemník OSN jsem se setkal s mnoha dětmi po celém světě, především v Africe a na Blízkém východě, které mi připomněly mou vlastní bolestivou zkušenost," píše Pan. Vysvětluje, že v nich viděl sám sebe a to utvrzovalo jeho odhodlání učinit ze situace uprchlíků jedno z hlavních témat dneška.

Bývalý generální tajemník OSN, který působí v neziskové organizaci The Elders, věří, že pokud se svět nesjednotí tváří v tvář tomuto problému, uprchlíci budou nadále vystaveni marginalizaci a zneužívání, které jsou neslučitelné s jejich lidskými právy.   

Valné shromáždění OSN oprávněně považuje za prioritní cíle udržitelného rozvoje, konstatuje Pan. Deklaruje, že takový rozvoj nabízí cestu k mírovějšímu, více prosperujícímu a udržitelnějšímu světu, kde nikdo nezůstává upozaděn - navíc jde o vítězství multilaterální demokracie a solidarity v době, kdy sílí izolacionistické a populistické hlasy.

"Jsem velmi hrdý, že jsem byl generální tajemník, který dohlížel na přijetí cílů udržitelného rozvoje v roce 2015," pokračuje Pan. Zdůrazňuje, že v tomto kolektivním úsilí nesmí hrát roli pouze nevládní organizace, ale také velký byznys, a při naplňování těchto cílů je potřeba myslet kreativně a soucítit s potřebami, právy, hlasy a nároky uprchlíků.    

Svět zatím není připraven odpovědět na sílící pohyb a příliv uprchlíků a protimigrační nálady mají za následek politiku zadržování a odmítání namísto otevřenosti a spolupráce, kritizuje bývalý generální tajemník OSN. Domnívá se, že při využití rámce cílů udržitelného rozvoje může hrát byznys klíčovou roli při zlepšení situace a zajistit, že uprchlíci nebudou vyloučeni z tohoto ambiciózního globálního plánu.

"Jak reagujeme na uprchlíky, je testem naší obecné lidskosti," deklaruje Pan. Pevně věří, že dovednosti uprchlíků a byznysu se mohou propojit a přimět politiky ke krokům, které usnadní integraci běženců a potlačí xenofobii, bigotnost a rasismus.

Pasivita není možností

Uprchlíci jsou často velmi talentovaní, vynalézaví a pilní lidé, upozorňuje bývalý generální tajemník OSN. Jako příklad dává židovskou emigraci z nacistického Německa, která ve 30. a 40. letech výrazně obohatila kulturní, akademický, vědecký a ekonomický život v USA, včetně Alberta Einsteina, který stál u zrodu Mezinárodního záchranného výboru (IRC).

Byznys může hrát zásadní roli při integraci uprchlíků do jejich nového domova, především v zemích, které sousedí s zónami bojů, a tudíž do nich proudí velké množství běženců, což vytváří velký nápor na veřejné služby a infrastrukturu, domnívá se Pan. Tvrdí, že představitelé byznysu mohou tomuto tlaku ulehčit, pokud poskytnou znalosti, zdroje, finance, pracovní místa a kapacity ke zvládnutí situace a vytvoří příležitosti a služby umožňující nově příchozím i jejich hostitelům společně prosperovat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V Jordánsku, Řecku a Nigérii poskytují IRC a firma Citi Foundation společně podporu mladým podnikatelům, kteří prchli před krizemi ve svých zemích a nyní se snaží rozjet vlastní podnikání, připomíná někdejší šéf OSN. Odkazuje na nedávnou studii, podle které se každé euro investované do podpory uprchlíků dvojnásobně vrátí do pěti let.

Ponecháme-li stranou ekonomickou stránku věci, existuje také obecná, morální odpovědnost při zajišťování práv všech migrujících lidí, bez ohledu na jejich status, zdůrazňuje Pan. Za zásadní považuje to, aby představitelé velkého byznysu podporovali uprchlíky a poukazovali na ekonomický přínos pro celou společnost, který plyne z lidského přístupu k uprchlíkům a migraci.

"Ve velkém počtu zemí v rozvinutém i rozvojovém světě je uprchlická politika ovlivněna populistickým tlakem, který se přeměnil v husté národovecké obavy z přistěhovalců a jejich potomků," píše bývalý generální tajemník OSN. Konstatuje, že někteří politici cítí potřebu vystupovat vůči přistěhovalectví tvrdě a chránit hranice a národní identitu svých zemí, přičemž například v USA nabírají přijímaná opatření stále krutějších forem, kdy jsou děti migrantů oddělovány od svých rodičů, čímž je porušována zásada nejlepších zájmů dítěte.  

Takto agresivní a samoúčelná opatření odsouvají lidskost na poslední místo, ačkoliv ta by měla být jádrem jakékoliv politiky, kritizuje Pan. Upozorňuje, že spolu s pokračující klimatickou změnou, konflikty, chudobou a nestabilitou přijdou o domov miliony lidí a migrace se bude stupňovat. "Pasivita či upozaďování morální odpovědnosti zkrátka není možností," uzavírá Pan.

Loading...
Vstupte do diskuze (73)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko přitvrzuje. Na obávaný seznam "zahraničních agentů" se mohou dostat…

21.11.2019 21:40 Aktualizováno Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon, který rozšiřuje právo úřadů přidělovat…

Putin kašle na ústavu? Navalného fond žaluje ruského prezidenta

21.11.2019 19:00 Aktualizováno Ruský Fond boje s korupcí (FBK), který založil a řídí vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj, podal…

Lodě vráceny v dezolátním stavu? Spor mezi Ukrajinou a Ruskem graduje

21.11.2019 10:37 Rusko předalo Ukrajině tři dříve zabavená vojenská plavidla v nevyhovujícím stavu a Kyjev bude…

Telefonát na Ukrajinu? Trump utržil těžkou ránu, objevilo se nové svědectví

21.11.2019 07:47 Ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama