S rozvolňováním opatření přicházejí nové otázky. Přichází nová fáze života s covid-19?

Lidé vítají zmírňování ochranných opatření, to ovšem nese riziko, které představují lidé klasifikováni jako přenašeči viru SARS-CoV-2. Tvrdá ochranná opatření, která byla nastavena, splnila svůj účel, ale v současné době rychlého uvolňování restrikcí čelíme druhé vlně onemocnění covid-19.

Zmírnění restrikcí vítají všichni po celém světě, protože virus donutil spoustu rodin k neplánovanému odloučení. Konečně lidé mohou opět navázat sociální kontakt, který je naprosto nezbytný pro duševní pohodu. Parky se začínají plnit, lidé si užívají slunce, ale problém představují lidé, kteří nemají žádné příznaky onemocnění covid-19 a mohou nevědomky nakazit mnoho lidí.

Německo minulý týden uvolnilo další ochranná opatření, lidé mohou nakupovat a sportovat pod širým nebem. Teď vláda přemýšlí, jestli uvolnění nepřišlo příliš rychle, protože míra pozitivních na covid-19 opět roste. Velký nárůst nakažených lidí zaznamenal Soul, který byl nucen uzavřít noční kluby. To je jasný důkaz toho, že čím více se budou restrikce uvolňovat, virus SARS-CoV-2 se začne opět nekontrolovatelně šířit.

Podle virologa Iana Jonese z University of Reading se to dalo očekávat. „Je to nevyhnutelný důsledek opětovného povolení sociální interakce,“ prohlásil dle deníku The Guardian. Vlády po celém světě čelí problému s uspokojením lidí, kteří jsou kvůli ochranným opatřením znechuceni a touží po trošce sociálního kontaktu, ale zároveň nemohou dovolit, aby virus SARS-CoV-2 opět decimoval zdravotní systém a ekonomiku země.

Pravděpodobně můžeme očekávat zpřísnění ochranných opatření, protože po zmírnění země detekují náhlý nárůst onemocnění covid-19. Epidemiologové poukázali na možnost, že dokud nebude vakcína k dispozici, může nás virus doprovázet několik měsíců, možná i let. Třeba Libanon začal opět zpřísňovat zákazy vycházení poté, co o víkendu náhle vzrostly pozitivní případy na covid-19.

Podle Jonese budou země muset zvolit strategii, protože si nemyslí, že je možné virus SARS-CoV-2 úplně vymýtit. Jones předpokládá, že masky a sociální distancování budou muset přetrvávat do té doby, než bude vyvinuta účinná vakcína, a hovořil také o celoplošném testování. „Nová fáze života s covid-19,“ nastínil post-pandemickou dobu Jones.

V současné době záleží na každé zemi zvlášť, aby vyhodnotila rizika bezpečnosti. Jedná se například o bary, které jsou vysokým rizikem přenosu viru SARS-CoV-2. Lidé jsou v těsné blízkosti a čím roste spotřeba alkoholu, tím se zkracuje i vzdálenost mezi lidmi. Bude na každé zemi, jestli je ochotná přijmout toto riziko a považuje bary za nezbytné. Virolog Ian Mackay z University of Queensland konstatoval, že v případě zmírňování restrikcí se jedná o jeden velký experiment. „Všichni se učíme od sebe navzájem“ řekl Mackay.

I přesto, že se vlády snaží zmírňovat ochranná opatření a vrátit lidi do běžného života, hrozba nakažení virem SARS-CoV-2 tu bude stále a návrat do normálu bude ještě nějakou dobu trvat. „Bude to pokračovat do nekonečna, dokud nebude přenos natolik nízký, že virus přirozeně vymizí anebo dokud nebude k dispozici vakcína,“ poznamenal Jones.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Lidé život Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 27 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy