Šéf WHO Ghebreyesus chce moratorium na přeočkování, vakcíny potřebují chudé země

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes opět vyzval k tomu, aby se do konce roku v bohatších zemích nepoužívaly vakcíny proti covidu-19 k přeočkování již plně očkovaných osob, které se těší dobrému zdraví. Vakcíny by místo toho měly být odeslány do chudých zemí, které dosud stačily proti covidu-19 naočkovat jen malou část populace, apeloval šéf WHO na tiskové konferenci.

Tedros Adhanom Ghebreyesus

"Nechceme v tuto chvíli sledovat všeobecné používání vakcín k přeočkování zdravých, plně očkovaných lidí," řekl. "Nebudu mlčet, když si firmy a země, které kontrolují dodávky vakcín, myslí, že chudí se mají spokojit se zbytky," prohlásil podle agentury AFP.

Čtyři pětiny vakcín podle šéfa WHO končí v bohatých zemích. "Slyšeli jsme výmluvy od výrobců a některých bohatých zemí, že chudé země nejsou schopny absorbovat vakcíny," řekl Tedros. Poznamenal přitom, že téměř všechny chudé státy prokázaly schopnost úspěšně očkovat populaci proti dětské obrně, spalničkám a dalším chorobám. "Chudé země byly zbaveny nástrojů na ochranu svých lidí, protože výrobci dali přednost či měli ze zákona povinnost splnit bilaterální dohody s bohatými zeměmi, ochotnými platit špičkové ceny," citovala šéfa WHO agentura Reuters.

Přeočkování, které vedle Izraele plánuje i mnoho evropských států, kritizoval šéf WHO již počátkem srpna. Podle něj by teď měly dostat prioritu dodávky vakcín do chudších států, kde je proočkovanost obyvatel stále velmi nízká. Vyspělé země by podle něj měly počkat s plány na přeočkování alespoň do konce září, až bude naočkováno proti covidu-19 nejméně deset procent světové populace. Francie a Německo ale následně oznámily, že budou s přípravami přeočkování svých obyvatel pokračovat.

Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes znovu vyzval k prodloužení moratoria na přeočkování přinejmenším do konce letošního roku, aby každá země mohla naočkovat proti covidu-19 alespoň 40 procent svých obyvatel.

Cíle WHO se podle jejího šéfa nemění, tedy dosáhnout naočkování alespoň deseti procent světové populace do konce září, nejméně 40 procent do konce roku a 70 procent do poloviny příštího roku. Současně WHO nepřestává kritizovat potíže s dostupností vakcín v chudých zemích.

"Máme řešení, abychom zastavili šíření (koronaviru) a zachránili životy. Ale tato řešení nejsou dobře uplatňována," uvedl a vyjádřil politování nad tím, že bohaté země zatím poskytly jen 15 procent z přislíbené půldruhé miliardy očkovacích látek. "Nechceme žádné další sliby. Chceme vakcíny!" zdůraznil.

NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším…

29.09.2021 00:01 Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v…

Čína prý očekává přehodnocení vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

28.09.2021 22:02 Aktualizováno Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na…

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl ministr Austin

28.09.2021 19:36 Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly,…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

28.09.2021 18:25 V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Související:

Právě se děje

reklama