Šéf WHO vidí díky vakcínám naději na konec pandemie

Se zprávami o pokroku ve vývoji vakcín roste naděje, že se podaří ukončit pandemii covidu-19. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň varoval, že by se kvůli velkému zájmu o očkovací látky nemuselo dostat na chudé země.

Tedros Adhanom Ghebreyesus
doporučujeme

"Díky nejnovějším pozitivním datům z testování vakcín je světlo na konci tohoto dlouhého, temného tunelu jasnější," uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj nyní existuje "reálná naděje", že se díky vakcínám a "osvědčeným" hygienickým opatřením podaří pandemii covidu-19 ukončit.

V uplynulých dnech zveřejnily předběžné výsledky klinických testů svých očkovacích látek společnosti Pfizer a BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Vakcíny firem Pfizer-BioNTech a Moderna mají účinnost zhruba 95 procent. Přípravek farmaceutické společnosti AstraZeneca, která spolupracuje s Oxfordskou univerzitou, může mít až zhruba 90procentní účinnost. Své národní vakcíny představily také Rusko a Čína.

Šéf WHO vyzval bohaté země, aby poskytly chudším zemím více prostředků na nákup vakcín. "To není dobročinnost. Je to nejrychlejší a nejchytřejší způsob, jak pandemii ukončit a znovu oživit světové hospodářství," řekl. Nyní podle něj hrozí, že bohaté země "ušlapou v tlačenici" o vakcínu ty chudší.

Do programu WHO na nákup a celosvětovou distribuci vakcíny a léků proti covidu-19 je letos podle Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse třeba získat ještě 4,3 miliardy dolarů (95,7 miliardy Kč). Příští rok bude potřeba dalších 23,8 miliardy dolarů (téměř 530 miliard Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama