Přijde smrtící epidemie? Svět je zcela nepřipraven, zní z USA

NÁZOR - Hrozba epidemické katastrofy v posledních dvou desetiletích přerostla do cyklu paniky, na kterou navazuje nezájem, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm varuje, že nový průzkum ukazuje žalostné výsledky ohledně připravenosti na takovou katastrofu.

Ebola, ilustrační fotografie

Opomenutá varování

V minulosti jsme byli svědky skutečné paniky, konstatuje washingtonský deník. Připomíná dopisy naplněné antraxem, syndrom akutního respiračního selhání (SARS) a blízkovýchodní respirační syndrom (MERS) způsobené koronaviry, pandemii prasečí chřipky, či propuknutí epidemie eboly v Africe, které si vyžádaly tisíce lidských životů.

"Tyto události by měly být brány jako varování, ale není tomu tak," kritizuje renomovaný server. Dodává, že tak zní závěr celosvětově průzkumu proběhnuvšího ve 195 zemích, který se podrobně zaměřil na schopnost jednotlivých států bojovat s vypuknutím infekční epidemie, ať již přírodního či záměrného původu.

Průzkum reflektoval i velmi závažná onemocnění, jejichž epidemie by mohla ovlivnit schopnost jednotlivých zemí i mezinárodního společenství situaci efektivně zvládnout, uvádí editorial. Doplňuje, že za touto studií nezvanou index globální zdravotní bezpečnosti stojí nezisková organizace Nuclear Threat Initiative a Centrum pro zdravotní bezpečnost z prestižní Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, za pomoci britské konzultační společnosti Economist Intelligence Unit.

Každá země, která se průzkumu účastnila, obdržela 140 otázek, nastiňuje vlivný deník. Vysvětluje, že ty se týkaly připravenosti v oblasti prevence nemocí, jejich detekce a ohlašování, rychlé reakce na ně, adekvátnosti současných zdravotnických systémů či splňování mezinárodních standardů nebo celkového zvládání rizik.

"Svět (v průzkumu) propadnul," pokračuje Washington Post. Odkazuje na závěry, které odhalily, že žádné země není plně připravena na epidemie či pandemie a kolektivní, mezinárodní připravenost je rovněž slabá.

Stání hranice nákazu nezastaví

Státy obdržely průměrné hodnocení 40,2 ze 100 možných bodů, konstatuje americký server. Dodává, že pouze 19 % zúčastněných zemí dostalo vysoké hodnocení v oblasti detekce a ohlašování nebezpečných nemocí a méně než 5 % států získalo nejvyšší skóre za připravenost rychle reagovat na epidemii.

Nejvýše se v žebříčku umístily Spojené státy, které získaly 83,5 bodů (Česká republika skončila s 52 body na 42. místě, pozn. redaktora), ale zaujaly až devatenáctou pozici v oblasti celkových rizik prostředí a zranitelnosti ze strany biologických hrozeb, uvádí prestižní deník.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Šlo o první rok, kdy byl takový žebříček vydán, upozorňuje washingtonský server. Vyjadřuje naději, že zpráva by mohla podnítit zlepšení, které se projeví v dalších letech.

"Státní hranice infekční nemoci nezastaví," připomíná editorial. Dodává, že důležitým faktorem v přípravě na boj s nemocemi ovšem zůstává, jak jsou jednotlivé země řízeny a existuje široká škála důvodů, proč v tomto úsilí selhávají.

Za nejdůležitější příčiny označuje Washington Post nedostatek politické vůle, neschopnost učinit z připravenosti na epidemie prioritu a chronickou podfinancovanost veřejného zdravotnictví.

Tím ale problém nekončí, upozorňuje americký deník. Podotýká, že po nedávném vypuknutí eboly byla nasazena efektivní experimentální vakcína a čerpá se z poučení, které poskytla epidemie z roku 2014, přesto se objevují nové potíže, například potřeba překonat strach, podezíravost a nedůvěru lidí žijících ve válečné zóně.

Jednotlivé země se tak musejí připravovat na známé i nové problémy zároveň, apeluje renomovaný server. Konstatuje, že se nesmí opakovat fáze nezájmu, která zpravidla nastává po fázi paniky.

V restauracích či na koncertech v New Yorku bude nutné dokládat očkování

03.08.2021 18:39 Nejlidnatější americké město stupňuje své plány ohledně pravidel kolem očkování na covid-19.…

V USA má aspoň jednu dávku 70 procent dospělých. Nakažení litují, že se…

03.08.2021 16:45 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo do pondělka ve Spojených státech 70 procent…

Dva policisté nasazení při nepokojích v Kapitolu spáchali sebevraždu

03.08.2021 15:41 Na čtyři se zvýšil počet policistů, kteří zasahovali při lednových výtržnostech v Kapitolu a v…

Bill a Melinda Gatesovi se oficiálně rozvedli

03.08.2021 12:07 Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a…

USA prodloužily koronavirové opatření, jež jim umožňuje odmítat žadatele o…

03.08.2021 08:02 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí znovu prodloužila zvláštní opatření,…

Americký úřad se snaží urychlit práci na plnohodnotném posouzení vakcíny…

02.08.2021 21:50 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se snaží urychlit řízení o plnohodnotném…

USA údajně předaly Rusům seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

02.08.2021 21:21 Aktualizováno Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit…

NASA opět zveřejnila astronomický snímek dne od českého autora

31.07.2021 08:44 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne opět…

Berní úřad má podle ministerstva dát Kongresu Trumpova přiznání

30.07.2021 21:21 Americké ministerstvo spravedlnosti dnes nařídilo daňovému úřadu IRS, aby poskytl jednomu z výborů…

S novým rozmachem epidemie v USA ožívají spory kolem nošení roušek

30.07.2021 20:41 Spojené státy zažívají novou vlnu epidemie covidu-19 a s ní také nové kolo vyhrocených sporů kolem…

Související:

Právě se děje