Přijde smrtící epidemie? Svět je zcela nepřipraven, zní z USA

NÁZOR - Hrozba epidemické katastrofy v posledních dvou desetiletích přerostla do cyklu paniky, na kterou navazuje nezájem, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm varuje, že nový průzkum ukazuje žalostné výsledky ohledně připravenosti na takovou katastrofu.

Opomenutá varování

V minulosti jsme byli svědky skutečné paniky, konstatuje washingtonský deník. Připomíná dopisy naplněné antraxem, syndrom akutního respiračního selhání (SARS) a blízkovýchodní respirační syndrom (MERS) způsobené koronaviry, pandemii prasečí chřipky, či propuknutí epidemie eboly v Africe, které si vyžádaly tisíce lidských životů.

"Tyto události by měly být brány jako varování, ale není tomu tak," kritizuje renomovaný server. Dodává, že tak zní závěr celosvětově průzkumu proběhnuvšího ve 195 zemích, který se podrobně zaměřil na schopnost jednotlivých států bojovat s vypuknutím infekční epidemie, ať již přírodního či záměrného původu.

Průzkum reflektoval i velmi závažná onemocnění, jejichž epidemie by mohla ovlivnit schopnost jednotlivých zemí i mezinárodního společenství situaci efektivně zvládnout, uvádí editorial. Doplňuje, že za touto studií nezvanou index globální zdravotní bezpečnosti stojí nezisková organizace Nuclear Threat Initiative a Centrum pro zdravotní bezpečnost z prestižní Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, za pomoci britské konzultační společnosti Economist Intelligence Unit.

Každá země, která se průzkumu účastnila, obdržela 140 otázek, nastiňuje vlivný deník. Vysvětluje, že ty se týkaly připravenosti v oblasti prevence nemocí, jejich detekce a ohlašování, rychlé reakce na ně, adekvátnosti současných zdravotnických systémů či splňování mezinárodních standardů nebo celkového zvládání rizik.

"Svět (v průzkumu) propadnul," pokračuje Washington Post. Odkazuje na závěry, které odhalily, že žádné země není plně připravena na epidemie či pandemie a kolektivní, mezinárodní připravenost je rovněž slabá.

Stání hranice nákazu nezastaví

Státy obdržely průměrné hodnocení 40,2 ze 100 možných bodů, konstatuje americký server. Dodává, že pouze 19 % zúčastněných zemí dostalo vysoké hodnocení v oblasti detekce a ohlašování nebezpečných nemocí a méně než 5 % států získalo nejvyšší skóre za připravenost rychle reagovat na epidemii.

Nejvýše se v žebříčku umístily Spojené státy, které získaly 83,5 bodů (Česká republika skončila s 52 body na 42. místě, pozn. redaktora), ale zaujaly až devatenáctou pozici v oblasti celkových rizik prostředí a zranitelnosti ze strany biologických hrozeb, uvádí prestižní deník.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Šlo o první rok, kdy byl takový žebříček vydán, upozorňuje washingtonský server. Vyjadřuje naději, že zpráva by mohla podnítit zlepšení, které se projeví v dalších letech.

"Státní hranice infekční nemoci nezastaví," připomíná editorial. Dodává, že důležitým faktorem v přípravě na boj s nemocemi ovšem zůstává, jak jsou jednotlivé země řízeny a existuje široká škála důvodů, proč v tomto úsilí selhávají.

Za nejdůležitější příčiny označuje Washington Post nedostatek politické vůle, neschopnost učinit z připravenosti na epidemie prioritu a chronickou podfinancovanost veřejného zdravotnictví.

Tím ale problém nekončí, upozorňuje americký deník. Podotýká, že po nedávném vypuknutí eboly byla nasazena efektivní experimentální vakcína a čerpá se z poučení, které poskytla epidemie z roku 2014, přesto se objevují nové potíže, například potřeba překonat strach, podezíravost a nedůvěru lidí žijících ve válečné zóně.

Jednotlivé země se tak musejí připravovat na známé i nové problémy zároveň, apeluje renomovaný server. Konstatuje, že se nesmí opakovat fáze nezájmu, která zpravidla nastává po fázi paniky.

Související

Více souvisejících

nemoci Ebola zdraví lékaři

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

Chladné počasí pokračuje. Meteorologové očekávají další mrazivé noci

Mrazivé noci budou pokračovat i v tomto týdnu, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Během nadcházející noci klesnou teploty pod nulu na většině území. Uprostřed týdne pak může i sněžit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy