Účinná vakcína proti covid-19 vzniknout nemusí. Odborníci chtějí mít "plán B"

Celý svět netrpělivě čeká, až bude k dispozici nová a účinná vakcína proti covid-19. Politici volí pozitivní postoje a zaníceně hovoří o klinických pokusech na lidech a o dostupnosti vakcíny do jednoho roku. Jeden ze šesti zvláštních vyslanců OSN, který má za úkol reagovat na pandemii covid-19, je jiného názoru.

Mnoho odborníků se domnívá, že místo úplného vyhlazení onemocnění covid-19 se společnost bude muset naučit žít s ním. Města se začnou pomalu otevírat, ale stále budou muset být dodržována ochranná opatření, výjimkou nebude ani povinné testování. Ohniska viru SARS-CoV-2 se můžou objevovat každoročně a globální počet obětí by se náhle zvyšoval. Odborníci čerpají ze zkušeností, které již lidstvo zažilo v minulosti, například s virem HIV.

Ačkoliv jsou někteří odborníci přesvědčeni, že vakcína bude vyvinuta, protože na rozdíl od viru HIV a malárie vir SARS-CoV-2 nemutuje tak rychle. Lékař David Nabarro, jeden ze šesti zvláštních vyslanců OSN, který má za úkol reagovat na pandemii covid-19, nabádá svět, aby byl schopný fungovat i v případě, že vakcína nebude k dispozici. Podle Nabarra je nezbytné, aby se země byly schopné bránit a pokračovat v hospodářské činnosti i s hrozbou viru. „Existují viry, proti kterým nemáme žádná očkování, takže nemůžeme předpokládat, že se vakcína proti covid-19 objeví a pokud se objeví, nevíme, zda bude účinná a bezpečná,“ uvedl Nabarro pro CNN.

Podle mnoha politiků a odborníků, včetně Anthonyho Fauciho, ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci v USA, bude vakcína k dispozici nejpozději do 18 měsíců. Tento verdikt však vyvrací Peter Hotez, děkan na National School of Tropical Medicine v Houstonu. „Nikdy jsme neurychlili vývoj vakcíny na rok až 18 měsíců. Sice to neznamená, že je to nemožné, ale bude to hrdinský čin“, uvedl Hotez pro CNN. Podle Hoteze je důležité mít v záloze plán B, pokud nebude k dispozici očkování.

V roce 1984 byl identifikovaný nový typ viru, který se později stal známým jako virus HIV. Tehdejší ministryně zdravotnictví a sociálních služeb USA Margaret Hecklerová na tiskové konferenci uvedla, že očkování proti HIV bude připraveno v průběhu dvou let. Téměř po 40 letech a 32 milionech úmrtí není vakcína stále k dispozici. HIV má ve srovnání s covid-19 vyšší úroveň mutace, takže odborníci jsou díky tomu mnohem optimističtější při hledání nové vakcíny proti covid-19.Testování na lidech již probíhá v Anglii a v USA. Podle Hoteze je to testování, nikoliv vývoj, který zabraňuje výrobě vakcíny. „Zabýváme se biologickými systémy a ne mechanickými. Skutečně záleží na tom, jak tělo reaguje,“ dodává.

Současně se testují léky, které by mohli potlačit virus SARS-CoV-2 jako v případě HIV, který se potlačuje antivirotiky. Všechny studie jsou velmi čerstvé, spadají sem experimentální léky proti ebole nebo léčba krevní plazmou. Pomalu se upouští od antimalarika hydroxychlorochin, které doporučoval americký prezident Donald Trump, protože vedlejší účinky ohrožují činnost srdce.

Léčba jako plán B nezabrání infekcím, aby se nadále šířily ve společnosti. Sice by to znamenalo, že by pandemie byla ukončena, ale virus SARS-CoV-2 by byl stále mezi námi v dlouhodobém horizontu a zcela by nikdy nevymizel. „Je naprosto nezbytné, aby se svět připravil na covid-19,“ říká Nabarro a dodává, že svět potřebuje kolektivní smlouvu, ve které bude každý občan zodpovědný za své chování, pokud projeví příznaky nebo přijde do kontaktu s pozitivním na covid-19.

Paul Offit, pediatr a specialista na infekční choroby, který vynalezl rotavirovou vakcínu, je přesvědčený, že vakcína bude k dispozici. „Myslím, že vakcína bude. Je tu spousta peněz, zájmů a cíl je jasný,“ uvedl. Pokud se ale podíváme do minulosti, je jasné, že v případě komerčně dostupných vakcín je časový horizont dostupnosti nepředvídatelný. „Byl bych opravdu ohromen, kdyby byla vakcína k dispozici za 18 měsíců“ dodal Offit.

Související

Více souvisejících

očkování věda nemoci zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy