WHO nezapomíná ani na ebolu, prodloužila globální stav nouze

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes o tři měsíce prodloužila globální stav nouze, který kvůli šíření viru ebola na východě Konga vyhlásila loni v červenci. Učinila tak i přesto, že zemi se daří s virem bojovat, informovala dnes agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Epidemie ve středoafrické zemi zuří od srpna 2018, od té doby se ebolou nakazilo přes 3400 lidí a více než 2200 jich zemřelo.

"Dokud se v tak nebezpečné a nestabilní oblasti, jako je východ Konga, nachází alespoň jeden případ eboly, stále zde existuje nebezpečí velké epidemie," odůvodnil dnes rozhodnutí odborné komise šéf WHO Tedros Adhanom Gebreyesus. Riziko šíření nákazy je však nejvyšší národně a regionálně, globálně je nízké, upozorňuje organizace.

Počet nových případů v zemi v několika měsících prudce poklesl, WHO nicméně zůstává opatrná. "Dokud nebudeme bez (nového) případu alespoň 42 dní, není to u konce," uvedl Gebreyesus s odkazem na dvojnásobek inkubační doby viru. Klesající počet nových případů je podle něj nicméně "povzbudivý".

Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které napadají zdravotníky i civilní obyvatelstvo. Od února roku 2018 bylo kvůli násilí přes půl milionu lidí donuceno opustit domovy, což úřadům ztěžuje kontrolu šíření vysoce nakažlivé eboly.

Úloha mezinárodního společenství podle WHO tkví hlavně v pomoci s posílením zdravotnického systému v Kongu, které momentálně čelí také epidemii spalniček. Ta si za loňský rok vyžádala přes 6000 životů, tedy téměř třikrát více než ebola.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

Irák a Kuvajt přerušily letecké spojení s Íránem kvůli koronaviru

20.02.2020 21:41 Irák dnes přerušil lety do sousedního Íránu v rámci ochrany proti šíření nákazy novým typem…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama