WHO se stále domnívá, že přínos vakcíny od AstraZeneky převažuje nad riziky

Světová zdravotnická organizace (WHO) neočekává, že vzniknou důvody k tomu, aby měnila své stanovisko k vakcíně proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Přínos tohoto preparátu podle organizace převažuje nad riziky. Dnes to podle agentury Reuters řekl Rogerio Gaspar, ředitel odboru regulace a prekvalifikace WHO.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Gaspar řekl, že ve světle zpráv o vzniku krevních sraženin u lidí, kteří tuto vakcínu dostali, studuje WHO dostupná data. Nejnovější posudek podle něho bude mít organizace hotový ve středu nebo ve čtvrtek. Nemyslí si však, že by WHO měnila stanovisko, že přínosy očkování AstraZenekou převažují nad riziky.

Šéf vakcinační strategie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Marco Cavaleri dnes řekl, že existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombózy. Dodal ovšem také, že poměr rizika a přínosu vakcíny je stále ve prospěch očkovacího přípravku. Mluvčí agentury později doplnila, že EMA své oficiální stanovisko vydá v následujících dnech.

I britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA) dnes oznámil, že zkoumá případy vzácné tvorby sraženin v mozku po očkování preparátem. "Naše důkladné a podrobné zkoumání ke zprávám o velmi vzácných a specifických druzích srážení krve s nepatrným počtem krevních destiček po očkování AstraZenekou bude pokračovat," řekla šéfka MHRA June Raineová. Podle BBC byla preventivně pozastavena i menší klinická studie účinnosti očkovací látky u dětí. Podle britských médií MHRA zvažuje, že nebude preparát dále doporučovat pro očkování lidí mladších 30 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 14:00 Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Itálie začne testovat kombinaci AstraZeneky s jinými vakcínami

13.04.2021 13:37 Římská nemocnice Lazzara Spallanzaniho dnes oznámila, že začne testovat kombinace vakcíny proti…

Většina loňských úmrtí v USA za účasti policie údajně nesouvisela s násilím

13.04.2021 13:25 Ve Spojených státech loni zemřelo 1127 lidí, v jejichž smrti sehrála roli policie. Z úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama