Z Afghánistánu už bylo evakuováno přes sto tisíc lidí

Evakuace cizinců a jejich afghánských spolupracovníků z Kábulu po čtvrtečních útocích zrychlila, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj z letiště, v jehož blízkosti série sebevražedných útoků ve čtvrtek zabila či zranila desítky místních lidí i americké vojáky. Letadla odlétají pravidelně, řekl západní bezpečnostní představitel, který si nepřál být jmenován.

Afghánistán, Kábul

Bílý dům dnes oznámil, že ve čtvrtek bylo z Afghánistánu dopraveno do bezpečí asi 12.500 lidí, čímž se počet evakuovaných osob od poloviny srpna, kdy se v zemi vrátilo k moci islamistické hnutí Tálibán, zvýšil na 105.000.

Hrozba dalších útoků v okolí kábulského letiště bude narůstat s tím, jak se bude blížit odchod západních vojáků ze země stanovený k 31. srpnu, upozornil dnes britský ministr obrany Ben Wallace. Londýn podle něj vstoupil do finální fáze své evakuační operace - Britové už nebudou instruovat další lidi, aby přišli na letiště k odletu. "Je nám velice líto, že nebylo možné evakuovat během tohoto procesu všechny," řekl Wallace. Britové se nyní budou snažit podle něj odvézt ze země ty, kteří už jsou na letišti. Šéf resortu obrany dále prohlásil, že útoky britskou evakuační misi neurychlily, ta podle něj pokračuje podle plánu.

Britské ministerstvo zahraničí dopoledne uvedlo, že se podařilo zachránit i tři afghánské rodiny, jejichž kontaktní údaje byly zaneseny v dokumentech, které zůstaly na britském velvyslanectví v Kábulu a dostaly se do rukou Tálibánu.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune dnes prohlásil, že Francie by mohla pokračovat v evakuacích z Kábulu i po dnešním večeru, který si původně stanovila jako mezní hranici. "Může to pokračovat i po dnešním večeru, ale musíme zůstat opatrní. Teroristický útok nesmí tuto operaci zastavit. Budeme pokračovat do poslední možné vteřiny," řekl Beaune. Ministr přesto připustil, že se ze země nepodaří přesunout do bezpečí všechny afghánské spolupracovníky spojenců, uvedla AFP.

Diplomat z NATO agentuře Reuters řekl, že všechny zahraniční síly v Afghánistánu chtějí ukončit evakuace svých občanů a pracovníků ambasád do pondělí 30. srpna. Některé země už evakuační lety úplně ukončily - ve čtvrtek mezi nimi bylo mimo jiné Německo, Nizozemsko, Kanada, Belgie, Dánsko a Polsko. V zemi je stále kolem 1500 amerických občanů, na 400 Britů či kolem 300 Němců, píše server BBC News.

Ukončení evakuací ohlásilo také Španělsko, jehož dva poslední evakuační lety přistály dnes ráno v Dubaji. "Těmito dvěma lety je evakuace Španělů a jejich afghánských spolupracovníků s rodinami uzavřena," uvedla podle agentury AFP španělská vláda. Podle AFP bylo na palubě letadel 81 Španělů, včetně zaměstnanců velvyslanectví a členů armády, čtyři portugalští vojáci a 83 Afghánců, kteří spolupracovali se Španělskem, Portugalskem a NATO. Celkem Španělsko dopravilo evakuačními lety do bezpečí téměř 2000 lidí.

V Římě dnes přistál poslední italský let se 109 Afghánci evakuovanými z Kábulu. Itálii se podařilo evakuovat více než 4900 afghánských spolupracovníků a jejich rodin. Austrálie, která za uplynulých devět dní dostala z Afghánistánu přes 4100 lidí, rovněž dnes oznámila ukončení evakuační operace, stejně tak učinilo Norsko a Švédsko.

I přes útoky, které si podle agentury AP vyžádaly životy nejméně 13 amerických vojáků a více než devíti desítek Afghánců, americký prezident Joe Biden uvedl, že evakuační lety budou pokračovat. Biden slíbil, že i po ukončení evakuační operace se Washington bude snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že jeho země zahájila v Kábulu počáteční rozhovory s Tálibánem o žádosti islamistického hnutí, aby Turecko pomohlo s technickým provozem kábulského letiště po stažení USA. Turecko, které je jediným členem NATO s většinově muslimským obyvatelstvem, se podle Erdogana v této záležitosti ještě nerozhodlo.

Témata: Afghanistán | USA

NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším…

29.09.2021 00:01 Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v…

Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl ministr Austin

28.09.2021 19:36 Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly,…

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

28.09.2021 18:25 V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Související:

Právě se děje

reklama