Z Afghánistánu už bylo evakuováno přes sto tisíc lidí

Evakuace cizinců a jejich afghánských spolupracovníků z Kábulu po čtvrtečních útocích zrychlila, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj z letiště, v jehož blízkosti série sebevražedných útoků ve čtvrtek zabila či zranila desítky místních lidí i americké vojáky. Letadla odlétají pravidelně, řekl západní bezpečnostní představitel, který si nepřál být jmenován.

Afghánistán, Kábul

Bílý dům dnes oznámil, že ve čtvrtek bylo z Afghánistánu dopraveno do bezpečí asi 12.500 lidí, čímž se počet evakuovaných osob od poloviny srpna, kdy se v zemi vrátilo k moci islamistické hnutí Tálibán, zvýšil na 105.000.

Hrozba dalších útoků v okolí kábulského letiště bude narůstat s tím, jak se bude blížit odchod západních vojáků ze země stanovený k 31. srpnu, upozornil dnes britský ministr obrany Ben Wallace. Londýn podle něj vstoupil do finální fáze své evakuační operace - Britové už nebudou instruovat další lidi, aby přišli na letiště k odletu. "Je nám velice líto, že nebylo možné evakuovat během tohoto procesu všechny," řekl Wallace. Britové se nyní budou snažit podle něj odvézt ze země ty, kteří už jsou na letišti. Šéf resortu obrany dále prohlásil, že útoky britskou evakuační misi neurychlily, ta podle něj pokračuje podle plánu.

Britské ministerstvo zahraničí dopoledne uvedlo, že se podařilo zachránit i tři afghánské rodiny, jejichž kontaktní údaje byly zaneseny v dokumentech, které zůstaly na britském velvyslanectví v Kábulu a dostaly se do rukou Tálibánu.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune dnes prohlásil, že Francie by mohla pokračovat v evakuacích z Kábulu i po dnešním večeru, který si původně stanovila jako mezní hranici. "Může to pokračovat i po dnešním večeru, ale musíme zůstat opatrní. Teroristický útok nesmí tuto operaci zastavit. Budeme pokračovat do poslední možné vteřiny," řekl Beaune. Ministr přesto připustil, že se ze země nepodaří přesunout do bezpečí všechny afghánské spolupracovníky spojenců, uvedla AFP.

Diplomat z NATO agentuře Reuters řekl, že všechny zahraniční síly v Afghánistánu chtějí ukončit evakuace svých občanů a pracovníků ambasád do pondělí 30. srpna. Některé země už evakuační lety úplně ukončily - ve čtvrtek mezi nimi bylo mimo jiné Německo, Nizozemsko, Kanada, Belgie, Dánsko a Polsko. V zemi je stále kolem 1500 amerických občanů, na 400 Britů či kolem 300 Němců, píše server BBC News.

Ukončení evakuací ohlásilo také Španělsko, jehož dva poslední evakuační lety přistály dnes ráno v Dubaji. "Těmito dvěma lety je evakuace Španělů a jejich afghánských spolupracovníků s rodinami uzavřena," uvedla podle agentury AFP španělská vláda. Podle AFP bylo na palubě letadel 81 Španělů, včetně zaměstnanců velvyslanectví a členů armády, čtyři portugalští vojáci a 83 Afghánců, kteří spolupracovali se Španělskem, Portugalskem a NATO. Celkem Španělsko dopravilo evakuačními lety do bezpečí téměř 2000 lidí.

V Římě dnes přistál poslední italský let se 109 Afghánci evakuovanými z Kábulu. Itálii se podařilo evakuovat více než 4900 afghánských spolupracovníků a jejich rodin. Austrálie, která za uplynulých devět dní dostala z Afghánistánu přes 4100 lidí, rovněž dnes oznámila ukončení evakuační operace, stejně tak učinilo Norsko a Švédsko.

I přes útoky, které si podle agentury AP vyžádaly životy nejméně 13 amerických vojáků a více než devíti desítek Afghánců, americký prezident Joe Biden uvedl, že evakuační lety budou pokračovat. Biden slíbil, že i po ukončení evakuační operace se Washington bude snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že jeho země zahájila v Kábulu počáteční rozhovory s Tálibánem o žádosti islamistického hnutí, aby Turecko pomohlo s technickým provozem kábulského letiště po stažení USA. Turecko, které je jediným členem NATO s většinově muslimským obyvatelstvem, se podle Erdogana v této záležitosti ještě nerozhodlo.

Témata: Afghanistán | USA

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Dva čeští horolezci uvázli v asi 6900 metrech na hoře v Pákistánu

12.09.2021 22:00 Aktualizováno Dva čeští horolezci a jejich místní kolega uvázli v asi 6900 metrech nad mořem při sestupu z hory…

Šéf Al-Káidy Zavahrí se objevil na videu zveřejněném 11. září

12.09.2021 13:45 Šéf teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zavahrí se objevil na novém videu zveřejněném u…

Související:

Právě se děje

reklama