Svět oslavuje příchod roku 2020. Velkolepý ohňostroj rozzářil Sydney či Auckland

Novoroční oslavy, které začaly dnes v 11:00 SEČ na tichomořských ostrovech, jsou nyní v plném proudu na asijském kontinentu. Rok 2020 přivítali lidé v Indonésii, Thajsku nebo Vietnamu. Evropa se zatím chystá.

Ohňostroje v Sydney (1. 1. 2020)

Jako první si dnes mohli dát novoroční přípitek obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí ostrovního státu Kiribati. Ve 12:00 SEČ odbila půlnoc na Novém Zélandu, kde nebe rozsvítily ohňostroje odpalované z vyhlídkové věže Sky Tower v Aucklandu.

zdroj: YouTube

Ve stejnou dobu začaly oslavy na Fidži a v ostrovním království Tonga, o hodinu později v ruském Anadyru či tichomořských státech Tuvalu a Nauru.

Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin, skončí ve středu ve 13:00 na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, neobydlených tichomořských atolech.

Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

V Austrálii tradiční velkolepý ohňostroj v přístavu v Sydney sledovalo na místě více než milion lidí. Radnice přitom čelila ostré kritice za to, že show vzhledem k rozsáhlým požárům nezrušila. Oheň si v posledních dnech v Austrálii vyžádal nejméně 12 obětí. Metropole Canberra právě kvůli riziku dalších požárů a suchu ohňostroj zrušila, v Sydney se však rozhodli tradiční podívanou uspořádat. Podle starosty Clovera Moorea hasiči ohňostroj povolili a akce, která se plánuje 15 měsíců a je jednou z nejsledovanějších událostí, má i velký ekonomický přínos.

zdroj: YouTube

Ohňostroje si letos neužil ani čínský Hongkong, tamní úřady ho zrušily z bezpečnostních důvodů kvůli pokračujícím protivládním protestům. Hongkong býval vzhledem ke své koloniální minulosti jedním z mála čínských měst, kde se Silvestr v předchozích letech ve větší míře slavil. Čína totiž svůj nový rok krysy oslaví spolu se změnou lunárního kalendáře, která připadá na 25. ledna.

V Rusku, které díky tomu, že se táhne přes jedenáct časových pásem, zažívá nejdelší silvestrovské oslavy na celém světě, vyzval prezident Vladimir Putin spoluobčany k jednotě. Moskva se na příchod Nového roku teprve chystá. Ve městě tento měsíc bylo neobvykle teplo a chybí tedy jeho malebná zimní ozdoba - sníh, který radnice nechala dovézt alespoň na některá místa v centru.

V Londýně se lidé scházejí na březích Temže, odkud budou sledovat velký ohňostroj odpalovaný od vyhlídkového kola London Eye a z lodí na řece. Oslavy v britské metropoli možná zastíní veselí v Edinburghu, které začalo už v pondělí pochodňovým průchodem. V obou městech i na jiných místech Británie, kde lidé budou vítat příchod 20. let 21. století, panují zvýšená bezpečnostní opatření. Koncem listopadu na mostě London Bridge extremista nožem zabil dva lidi, pak ho zastřelila policie.

V Sydney budou na dodržování přísného lockdownu dohlížet stovky vojáků

30.07.2021 11:51 Asi 300 vojáků bude nasazeno do ulic australského Sydney, aby tam dohlíželi na dodržování omezení…

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Japonské Tokio zaznamenalo rekordní počet nakažených covidem-19

29.07.2021 12:38 Aktualizováno Už třetí den po sobě zaznamenalo japonské Tokio, které nyní hostí letní olympijské hry, rekordní…

Barma naočkovala proti covidu stovky vězňů, zatímco stoupá počet nakažených

29.07.2021 09:16 Hlavní barmská věznice Insein v Rangúnu nechala naočkovat 600 vězňů proti covidu-19, zatímco se…

V Thajsku rekordně roste počet nakažených

29.07.2021 07:55 Rekordní počet nakažených za posledních 24 hodin zaznamenalo Thajsko. Celková bilance stoupla o 17…

Počet nově nakažených v olympijském Tokiu poprvé překonal 3000 za den

28.07.2021 12:45 Aktualizováno Počet nových případů nákazy covidem-19 v japonském Tokiu poprvé překročil 3000 za den. Japonské…

Čína staví desítky nových sil pro jaderné rakety

28.07.2021 08:51 V odlehlé poušti téměř 2000 kilometrů západně od Pekingu buduje čínská vláda nové zařízení, které…

Nejméně 18 mrtvých si v Indii vyžádala srážka nákladního vozu s autobusem

28.07.2021 08:26 Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si dnes vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě…

Australské Sydney prodloužilo o měsíc koronavirovou uzávěru

28.07.2021 07:47 Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory…

Jižní Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

27.07.2021 11:40 Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury…

Související:

Právě se děje