Svět oslavuje příchod roku 2020. Velkolepý ohňostroj rozzářil Sydney či Auckland

Novoroční oslavy, které začaly dnes v 11:00 SEČ na tichomořských ostrovech, jsou nyní v plném proudu na asijském kontinentu. Rok 2020 přivítali lidé v Indonésii, Thajsku nebo Vietnamu. Evropa se zatím chystá.

Jako první si dnes mohli dát novoroční přípitek obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí ostrovního státu Kiribati. Ve 12:00 SEČ odbila půlnoc na Novém Zélandu, kde nebe rozsvítily ohňostroje odpalované z vyhlídkové věže Sky Tower v Aucklandu.

Ve stejnou dobu začaly oslavy na Fidži a v ostrovním království Tonga, o hodinu později v ruském Anadyru či tichomořských státech Tuvalu a Nauru.

Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin, skončí ve středu ve 13:00 na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, neobydlených tichomořských atolech.

Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

V Austrálii tradiční velkolepý ohňostroj v přístavu v Sydney sledovalo na místě více než milion lidí. Radnice přitom čelila ostré kritice za to, že show vzhledem k rozsáhlým požárům nezrušila. Oheň si v posledních dnech v Austrálii vyžádal nejméně 12 obětí. Metropole Canberra právě kvůli riziku dalších požárů a suchu ohňostroj zrušila, v Sydney se však rozhodli tradiční podívanou uspořádat. Podle starosty Clovera Moorea hasiči ohňostroj povolili a akce, která se plánuje 15 měsíců a je jednou z nejsledovanějších událostí, má i velký ekonomický přínos.

Ohňostroje si letos neužil ani čínský Hongkong, tamní úřady ho zrušily z bezpečnostních důvodů kvůli pokračujícím protivládním protestům. Hongkong býval vzhledem ke své koloniální minulosti jedním z mála čínských měst, kde se Silvestr v předchozích letech ve větší míře slavil. Čína totiž svůj nový rok krysy oslaví spolu se změnou lunárního kalendáře, která připadá na 25. ledna.

V Rusku, které díky tomu, že se táhne přes jedenáct časových pásem, zažívá nejdelší silvestrovské oslavy na celém světě, vyzval prezident Vladimir Putin spoluobčany k jednotě. Moskva se na příchod Nového roku teprve chystá. Ve městě tento měsíc bylo neobvykle teplo a chybí tedy jeho malebná zimní ozdoba - sníh, který radnice nechala dovézt alespoň na některá místa v centru.

V Londýně se lidé scházejí na březích Temže, odkud budou sledovat velký ohňostroj odpalovaný od vyhlídkového kola London Eye a z lodí na řece. Oslavy v britské metropoli možná zastíní veselí v Edinburghu, které začalo už v pondělí pochodňovým průchodem. V obou městech i na jiných místech Británie, kde lidé budou vítat příchod 20. let 21. století, panují zvýšená bezpečnostní opatření. Koncem listopadu na mostě London Bridge extremista nožem zabil dva lidi, pak ho zastřelila policie.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.
Ilustrační foto Glosa

Prigožin, volby, Hanychová i Babišova cola. Rok 2023 aneb rok nadějí a beznadějí v kostce

Rok 2023 se chýlí ke konci a už brzy vstoupíme do nového. Vzhledem k tomu, co jsme všechno prožili v tom končícím, lze s jistou dávkou naděje oprávněně doufat, že rok 2024 by mohl být o něco snazší, jednodušší a přehlednější pro nás všechny. Uvidíme. Pojďme si ale připomenout, co všechno se nám v uplynulých dvanácti měsících povedlo prožít a přežít.  

Více souvisejících

Nový rok Ohňostroje Silvestr Sydney Hongkong Rusko Vladimír Putin Londýn

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy