Zbyly už jen dva: Real Madrid a Barcelona. Po dvou dnech je po Superlize a fanoušci slavili

Během nočních hodin z úterý na středu se všech šest anglických velkoklubů rozhodlo opustit nově vzniklou Superligu, fotbalovou evropskou klubovou soutěž pro superbohaté, a to na základě protestů ze strany fanoušků. O ty nejviditelnější se postarali již v úterý večer před stadionem Chelsea Stamford Bridge příznivci „Blues“. 

Reklama

Tváří v tvář se jim postavil i technický ředitel klubu Petr Čech, právě tato situace byla zvěčněna ve středu ve všech světových denících. Krátce na to uvedla Chelsea spolu s Manchesterem City, že Superligu opouštějí, přičemž je následovaly pak další: Manchester United, Arsenal, Tottenham, Liverpool. Ve středu večer už zbyly v Superlize pouze dva její účastníci, a to Real Madrid s Barcelonou. Krach Superligy pak fanoušci oslavovali coby krásný den pro fotbal.

V pondělí s velkou pompou oznámila dvanáctka anglických, španělských a italských velkoklubů (Manchester United, Manchester City, Arsenal, Tottenham, Liverpool, Chelsea, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, Juventus, Inter Milán, AC Milán) vznik Superligy. Netrvalo to dlouho a na jejich adresu se snesla kritika ze všech možných stran. Od Evropské fotbalové unie UEFA, Mezinárodní fotbalové federace FIFA i Mezinárodního olympijského výboru (MOV), jednotlivé národní asociace, ale především pak od fanoušků a to zvláště těch anglických.

Proti této kritice spojené s hrozícími sankcemi těmto velkoklubům (třeba zákaz startu hráčů v evropských pohárech pod hlavičkou UEFA či zákaz startu hráčů těchto velkoklubů na evropských a světových šampionátech) držely pospolu tyto velkokluby jen do úterního večera. Tehdy se začalo hovořit o tom, že Chelsea chystá dokumentaci pro opuštění Superligy a za chvíli oznámil oficiálně svůj konec v Superlize jiný anglický celek Manchester City. Do středečního rána pak Superligu, jak už bylo výše zmíněno, opustily zbývající čtyři anglické kluby.

Zatímco Citizens potvrdily, že „formálně zahájily proceduru na vystoupení", Liverpool se ve svém prohlášení nechal slyšet o „přerušení procesu směřujícímu k zapojení do nové soutěže“. „Tento projekt by nemohl vydržet bez podpory fanoušků. Během 48 hodin jste se vyjádřili velice jasně, že nevydrží. Chci se omluvit Jürgenu (Kloppovi), hráčům a všem. Za tuto zbytečnou negativitu minulých dnů jsem zodpovědný jen já sám, oni s tím nemají nic společného," uvedl ke kroku opustit Superligu majitel Liverpoolu John Henry. „Pozorně jsme naslouchali reakcím našich fanoušků, vlády a klíčových akcionářů," prohlásil pro změnu Manchester United. Arsenal pak mluvil o chybě ze své strany s tím, že následně dodal: „Když ale přišlo pozvání připojit se k Super lize, nechtěli jsme zůstat pozadu, abychom ochránili Arsenal a jeho budoucnost." A šéf Tottenhamu Daniel Levy se omluvil veřejnosti za to, že účast klubu v Superlize nakonec způsobilo „obavy a hněv".

Tyto kroky anglických klubů vedle britského premiéra Borise Johnsona či prince Williama pochopitelně přivítal i samotný šéf UEFA Aleksander Čeferin. „Jsou teď zpět v naší náruči. A já vím, že toho mohou hodně nabídnout našim soutěžím i celému evropskému fotbalu," uvedl.

"Toto oznámení vítám. Je to správný výsledek pro fotbalové fanoušky, kluby a komunity po celé zemi. Musíme pokračovat v ochraně našeho milovaného národního sportu," pronesl pak premiér Johnson.

Během středy se pak k těmto anglickým celkům přidaly i všechny tři italské kluby AC Milán, Inter Milán a Juventus. Ze Španělska se pak k odchodu ze Superligy odhodlalo pouze Atlético Madrid. "Juventus je sice i nadále přesvědčen o správnosti sportovních, obchodních a právních předpokladů tohoto projektu, v současnosti se ale domnívá, že existuje malá šance, že se projekt dokončí v původně navržené podobě," stojí v prohlášení klubu z Turína.

Šéf Barcelony Joan Laporta se pak nechal slyšet, že si katalánský velkoklub vynutil při podpisu smlouvy výstupní klauzuli. Té tak klub může využít, pokud sami jeho členové neodhlasují odchod ze Superligy.

Ta po odchodu anglických klubů vydala následující prohlášení: „Vzhledem k okolnostem zvážíme nejvhodnější kroky k úpravě projektu s důrazem na náš cíl nabídnout fanouškům nejlepší možné zážitky a zároveň vylepšíme solidární platby do celé fotbalové komunity."

Fanoušci Chelsea po odchodu anglických celků ze soutěže pak skandovali, že zachránili fotbal a třeba hráč Manchesteru City Benjamin Mendy na Twitteeru napsal: "Krásný den pro fotbal. Můžeme stále hrát, můžeme stále bojovat, můžeme stále snít.“

Témata:  FC Barcelona UEFA Fotbal Real Madrid

Související

Začíná se Superliga rozpadat v samém zárodku? V Británii píší, že Chelsea ze soutěže odstupuje Fotbal

Začíná se Superliga rozpadat v samém zárodku? V Británii píší, že Chelsea ze soutěže odstupuje

Na novou fotbalovou soutěž zvanou Superliga, kterou založilo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska, dostává hned den po oznámení jejího vzniku obrovskou trhlinu. Především na britských ostrovech mezi tamními fanoušky vyvolala zpráva o jejím založení obrovské vášně a ve středu večer to v londýnských ulicích naplno pocítil třeba Petr Čech, současný technický ředitel Chelsea a klubová legenda. 

Funkcionáři v Premier League jsou v ohrožení. Kvůli spojení se Superligou mají na své funkce rezignovat Fotbal

Funkcionáři v Premier League jsou v ohrožení. Kvůli spojení se Superligou mají na své funkce rezignovat

Podle výkonného ředitele anglické Premier League Richarda Masterse by mělo dojít v nejbližších dnech k hromadnému exodu funkcionářů pěti anglických klubů, které se zapojily do projektu Superligy. Pokud tak tito funkcionáři neučiní sami, budou podle Masterse k tomuto kroku donuceni. Mimochodem, všech zbývajících 14 účastníků Premier League se v předešlých hodinách a dnech vymezilo proti vzniku soutěže pro superbohaté kluby zvané Superliga, která však po 48 hodinách po odchodu 10 klubů z dvanácti rychle krachla.

Ze společnosti

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.
Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před hodinou

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před hodinou

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před hodinou

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 2 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 3 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 4 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 4 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 4 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama