Bonus mohou mít i lidé s covidem, kteří šli na běžnou nemocenskou

Příspěvek k náhradě mzdy by mohli dostat i lidé s covidem, které lékař nejdřív poslal na běžnou "necovidovou" nemocenskou a nákaza se u nich potvrdila až dodatečně.

Reklama

Aby dostali až 370 korun za den navíc, musí jim doktor v jejich e-neschopence včas upravit diagnózu. Zaměstnavatel pak získá informaci, že má bonus kvůli izolaci vyplatit. Na svém webu o tom informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženými. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila. Pracovníci, kteří šli do karantény či izolace od začátku března, dostávají k náhradě mzdy či platu za den až 370 korun po 14 dnů. Celková částka s tímto bonusem nesmí přesáhnout 90 procent jejich průměrného výdělku. Náhradu i příspěvek, který ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nazývá "izolačkou", poskytují zaměstnavatelé. Výdaje na bonus si odečtou od sociálních odvodů. První bonusy lidé podle správy dostanou po skončení měsíce, až se začnou vyplácet mzdy.

Lidé na běžné nemocenské s e-neschopenkou, která se netýká covidu, na příspěvek nárok nemají. Pokud se u nich ale nákaza dodatečně potvrdí, mohou i oni podle ČSSZ bonus získat. Pacientům s covidem se v e-neschopence vyznačuje diagnóza U071. Zaměstnavatel pak dostane hned upozornění, že se pracovník musí léčit v izolaci. Příspěvek k náhradě mzdy pak musí vyplatit.

Lidé s nejednoznačnými příznaky obvykle jdou na nemocenskou s e-neschopenkou s běžnou diagnózou, která se zadává při nachlazení. Pokud ale pak kvůli nejasným symptomům podstoupí test, který nákazu potvrdí, měl by lékař jejich elektronickou neschopenku upravit a diagnózu v ní změnit na covidovou. "Jde o situaci, kdy se s časovým odstupem potvrdí symptomy onemocnění covid-19. Ty nebyly od začátku natolik průkazné, aby lékař rovnou vystavil e-neschopenku z důvodu onemocnění covid-19," uvedla správa.

Když lékař diagnózu upraví, zobrazí se zaměstnavateli v upozorněních u e-neschopenky údaj o pracovníkově izolaci. Informaci ale firma či instituce dostane jen tehdy, pokud doktor úpravu udělá v prvních dvou týdnech pracovníkovy nemocenské. Příspěvek se pak vyplácí za dobu potvrzené izolace, upřesnila správa.

Lidem v karanténě lékaři vypisují e-neschopenku s diagnózou Z209. Do kolonky profese pak uvádějí ještě slovo "karanténa". Při nákaze, u níž je nutná izolace, se do elektronického formuláře zadává diagnóza U071 a do profese se píše slovo "izolace". Pokud tento pojem doktor nevyplní, měl by systém e-neschopenek informaci od pondělí 22. března zaznamenat sám a zaměstnavatelům oznámit.

Pokud člověk v karanténě jde na test a koronavirus se prokáže, změní se karanténa na izolaci. Lhůta pro vyplácení náhrady mzdy a příspěvku znovu ale nezačíná, počítá se od počátku karantény.

Podle údajů ministerstva práce lékaři za první dva březnové týdny vystavili 187.726 nových e-neschopenek. Z nich 52.336 bylo pro lidi v karanténě. Kolik neschopenek celkem se týkalo covidu, není ze statistiky jasné.

Témata:  nemocenská EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 6 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 9 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 12 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 12 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama