Lékaři se děsí souběhu covidu-19 s chřipkou. Sami se mnohdy neočkují

Covid-19 je momentálně solitérem, a tudíž nedělá zas až tak velké problémy, což potvrzují i data. Mnohem horší to ale může být s nástupem běžné sezónní chřipky, čehož se neobávají pouze politici, nýbrž i lékaři.

Reklama

"Souběh chřipky a covidu u pacientů máme zatím ozkoušený jen zcela minimálně. Pro nakaženého je to ale jednoznačně problém,“ varoval v rozhovoru pro Lidové noviny ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský, který právě pracuje na klíčovém manuálu pro zdravotní personál se specifikací na covid-19 během epidemie chřipky. "Chřipka má výjimečné postavení, je totiž infekční a velmi snadno přenositelná,“ poznamenal.

Chřipka i koronavirus mají vesměs stejný dopad na lidský organismus a jejich razance může být někdy stejná v případě obou onemocnění. Jindy se ale liší. Každé z těchto onemocnění dokáže v extrémním případě vyvolat těžký zápal plic, s nímž jde ruku v ruce riziko jejich selhávání. "Pokud se virus v organismu výrazně namnoží, dojde k rozvoji zánětu, což je naše obranná reakce,“ nastínil před časem útok viru na dýchací soustavu vedoucí lůžkové části kliniky intenzivní péče Fakultní nemocnice Motol Jan Beroušek.

Jinými slovy bude-li pacient nakažen koronavirem a zároveň dostane chřipku, bude u něj větší pravděpodobnost zhoršení stavu. Zatím jsme na tom ještě dobře, jelikož v létě chřipka tolik neřádí. 

Podzimní sezóny chřipky se bojí i epidemiologové, což je ostatně možným důvodem, proč připouštějí opětovné zavedení některých restriktivních opatření. "Když dostane člověk chřipku, tak mu to oslabí lokální obranyschopnost dýchacích cest a tím pádem se koronaviru otevře dálnice přímo do plic,“ upozornil vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.

Stejně jako Březovský varoval, že se koronavirus vesměs chová jako mrchožrout žijící z oslabených jedinců, kdežto zdravý imunitní systém si ve většině případů dokáže s covid-19 hravě poradit. Pokud ale dojde k masovému spojení koronaviru s jinými chorobami, pak by mohl být mnohem škodlivější. Jedná se o případy možného souběhu obou nemocí i u jinak zdravých lidí, kteří nespadají do rizikových skupin. Příkladem je kombinace chřipky a pneumokoku způsobujícího zápal plic, na nějž na světě umírají miliony lidí.

Měli bychom se očkovat?

Přestože zatím ještě není dostupná vakcína na koronavirus, v případě chřipky se můžeme nechat očkovat už od třicátých let minulého století. To je nejlepší ochranou proti riziku souběhu dvou chorob napadajících plíce. Březovský chce proto ve zmiňovaném manuálu apelovat na lidi, aby se nechali očkovat. 

"Už tehdy jsme se snažili spouštět očkovací akce za podpory zdravotních pojišťoven, takže vím, jaký problém to byl, než se celá mašinerie rozjela a lidi ji začali vnímat jako potřebnou,“ vzpomínal lékař na své zkušenosti z dob, kdy byl v první linii v boji proti chřipkovým epidemiím.

Lidem z rizikových skupin doporučil, aby navštívili své praktické lékaře a domluvili se na podzim na očkování proti chřipce, jelikož v běžné populaci činí proočkovanost podle odborných statistik pouhých 8 %. U seniorů se jedná o více než dvacet procent. 

"Problémy máme bohužel i s proočkovaností lékařů,“ poukázal Březovský na neprofesionalitu lékařů, kteří se častokrát sami vyhýbají očkování. I on sám byl takový, ale už se v tomto směru polepšil. 

"Víc než cokoliv jiného je to profesionální slepota lékařů,“ kritizoval své kolegy. V nemocničních zařízeních se nejedná o žádné drama, ale u preventivních prohlídek, jakož i vstupu na sál jsou dokonce některá očkování i povinná. U obvodních doktorů ale žádná taková pravidla nejsou.

Tak jako tak se nelze zcela vyhnout případům souběhu covidu a chřipky, jelikož počet dávek vakcíny nedokáže uspokojit případnou zvýšenou poptávku po nich. Proočkovat se podaří deset procent populace. Vakcinace je nejlepší na podzim, jelikož ke skutečné chřipkové sezóně dochází až po Silvestru.

Jaké dopady může mít spojení koronaviru s dalšími chorobami, bude známo na podzim, kdy se provedou příslušné testy. S říjnem totiž začnou řádit i běžná respirační onemocnění, jako jsou rýma, bolesti v krku atd., proti nimž se nelze očkovat.

Témata:  očkování lékaři chřipka EuroZprávy.cz Koronavirus nachlazení

Související

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu? DOMÁCÍ

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu?

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle něj mohlo nastat od 24. května. Po večerním setkání se zástupci kulturních organizací ministr kultury Lubomír Zaorálek ČTK sdělil, že venkovní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků by se mohly konat už od 17. května. "Pokud to v pondělí schválí vláda," doplnil.

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický NÁZORY

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický

ROZHOVOR – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) přiznává, že na schůzce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem se bavili o chystané cestě stranického šéfa do Moskvy, a to ohledně dodávky vakcíny Sputnik V. „O kauze Vrbětice ale nepadlo ani slovo. Primárním účelem návštěvy u pana Hamáčka ale byly dozvuky stranického sjezdu, protože jsem na něm hájil jiný směr. Předseda strany proto chtěl vědět, zda budu dále spolupracovat s obnoveným vedením,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Martin Netolický.   

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 7 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 7 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 7 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 8 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 9 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 10 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 10 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 10 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama