Covid nabírá na síle. Situace v krajích je vážná, hledají dobrovolníky na výpomoc

V Moravskoslezském kraji ve středu přibylo rekordních 1017 nově nakažených koronavirem. V přepočtu na 100.000 obyvatel nejvíce na Opavsku. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Reklama

Úterní přírůstek představoval v kraji 601 nakažených, tedy o 416 případů méně než tomu bylo při středečním nárůstu. Ve středu byl také nejvyšší počet testů 8281, z nichž více než čtvrtina byla pozitivních, konkrétně 26,78 procenta. 

V regionu se ale nedělají jen testy moravskoslezských pacientů. Od počátku pandemie už v kraji onemocnělo 15.529 lidí. V nemocnicích je podle dat chytré karantény nyní 273 lidí s koronavirem. "Snažíme se zajistit lůžka a personál," uvedl Vondrák. Připomněl, že dobrovolníci se kraji mohou hlásit na e-mail [email protected]

Hejtman dnes zveřejnil rovněž údaje o obsazení covidových lůžek v nemocnicích v kraji. Z těchto dat vyplývá, že na ARO a JIP je aktuálně 67 pacientů a 80 těchto lůžek zůstává k dispozici. Na standardních odděleních je 290 pacientů a 344 lůžek je k dispozici. Podle těchto dat by tak v nemocnicích mělo být 357 lidí. Na dotaz ČTK Vondrák uvedl, že rozdílnost mezi údaji o hospitalizovaných udávaných v systému chytré karantény a těch, které zveřejnil z nemocnic, je dána tím, že tyto údaje zahrnují i suspektní pacienty, tedy s podezřením na koronavirus. Data z nemocnic rovněž ukazují, že je v kraji aktuálně využito 22 plicních ventilací a 188 jich zůstává k využití.

Například v Městské nemocnici Ostrava je pro covid pacienty vyčleněno 40 standardních lůžek a čtyři intenzivní. "V tuto chvíli je obsazených 23 standardních a tři intenzivní lůžka, z toho dva pacienti jsou na umělé plicní ventilaci," uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Nemocnice má v záloze dalších 20 lůžek. "Nicméně v případě jejich využití by nastal problém s personálním zajištěním a muselo by dojít k omezení další plánované péče," uvedla Vojkovská.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin rekordních 1115 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo i 16 úmrtí a za dva dny je 29 nových hospitalizací. Na lůžkách je celkem 331 lidí. Z toho je 29 ve vážném stavu.

Nejvíce případů přibylo za den v Brně, a to 449. V okrese Brno-venkov je 199 nově nakažených, na Hodonínsku 181, Na Blanensku 86, na Znojemsku 85, na Břeclavsku 62 a na Vyškovsku 53. Za týden přibylo 3944 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

V nemocnici leží 331 pacientů. Z toho je podle Ciupek 29 ve vážném stavu, 116 ve středně vážném stavu stav, 125 v lehkém a 61 případů je bezpříznakových. Nejvíce pacientů leží ve Fakultní nemocnici Brno. Podle mluvčí nemocnice Veroniky Plaché je 92 lidí s covidem-19 na standardních lůžcích a dalších 21 jich leží na JIP. O desítky pacientů s koronavirem pečuje i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, další lidi mají i krajské nemocnice jako například Kyjov, Znojmo nebo Břeclav.

Ve Zlínském kraji přibylo za středu rekordních 783 potvrzených nákaz novým koronavirem. V úterý bylo 498 nových případů, později se statistiky ministerstva zdravotnictví zpětně mírně upravily a dnes uvádějí úterní nárůst 496 případů. Dosud rekordní denní nárůst byl v pátek, a to o 676 nových případů, po korekci je jich 669. V kraji je od začátku epidemie 8320 nakažených.

Vyléčilo se 2995 lidí a 53 jich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo, což je o pět více, než uvádělo ministerstvo k úterý. Aktuálně nemocných je 5272, o den dříve jich bylo 4531. Ministerstvo eviduje nakažené podle trvalého bydliště, ne podle skutečně žijících v kraji.

Na tzv. semaforu ministerstva zdravotnictví je celý Zlínský kraj červený, což značí nejvyšší riziko nákazy koronavirem. Nejvíce nakažených je na Uherskohradišťsku, za posledních sedm dní se tam objevilo téměř 616 nových případů nemoci v přepočtu na 100.000 obyvatel, což je nejvíce mezi okresy v Česku.

Nadále roste počet pacientů s koronavirem v nemocnicích. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je jich nyní 222. "Z nich 28 je na umělé plicní ventilaci," řekl dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Předtím ve středu bylo v nemocnicích 204 pacientů s covidem-19, v úterý 201 a v neděli ještě pouze 130.

Plzeňský kraj má další denní rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Za středu jich přibylo 555, jeden člověk zemřel. Zatímco počty nově nakažených lidí rostou v posledních týdnech každý den po stovkách, vyléčených lidí denně přibude jen několik, nanejvýš desítky. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Nejvíce nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel přibývá na severním Plzeňsku, kde připadá za posledních sedm dnů 539 nakažených na 100.000 obyvatel, to je po Uherskohradišťsku druhé nejvyšší číslo v republice.

V kraji je aktuálně 4261 nemocných a 3212 vyléčených lidí. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 7526 lidí. Zemřelo 53 lidí nakažených koronavirem, z toho 22 během uplynulých sedmi dnů. Na 100.000 obyvatel připadá v kraji od začátku pandemie 1276 nakažených.

Podle Krajské hygienické stanice v Plzni, která používá jinou metodiku, se dosud v kraji se zhruba 590.000 obyvatel od jara nakazilo 6611 lidí, 41 jich zemřelo a aktuálně je nemocných 4466 lidí. Nejvíc nakažených má od jara nejlidnatější okres Plzeň-město, a to 2525, z toho 1628 případů je aktuálních.

Ve Středočeském kraji přibylo za posledních 24 hodin 1596 nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek za celou dobu trvání pandemie. Oproti předchozímu dni jde o více než dvojnásobek, od úterý do středy přibylo 642 nemocných covidem-19. Aktuálně je v regionu 10.371 nemocných, od počátku pandemie se v regionu nakazilo celkem 17.960 lidí, vyplývá z dat na webu krajské hygienické stanice.

S nemocí covid-19 zemřelo ve středních Čechách dosud 43 lidí. Vyléčit se podařilo již 7589 lidí.

Nejvyšší přírůstek zaznamenali hygienici za poslední den na Mladoboleslavsku, kde přibylo 270 nakažených. Následuje Kladensko s 246 a Příbramsko s 217 novými případy. Nejvíce nakažených je aktuálně v okrese Praha-východ, a to 1632. Následuje Praha-západ s 1217, Příbram s 1049 a Mladoboleslavsko s 1141 případy.

"Co se týká Mladoboleslavska a Kladenska, evidujeme tam sice ohniska, v současné chvíli zejména v domovech pro seniory, ale spíše sporadicky. Skutečně tu probíhá komunitní přenos a u většiny případů už nemůžeme určit zdroj nákazy," řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová.

V přepočtu na 100.000 obyvatel je nejhorší situace na Benešovsku, kde hygienici evidují na tento počet lidí 954 nakažených. Následuje Příbramsko s 912, Praha-východ s 900 a Praha-západ a Mladoboleslavsko s 882 nakaženými na 100.000 obyvatel.

Témata:  EuroZprávy.cz Moravskoslezský kraj Koronavirus Ivo Vondrák (hejtman)

Související

Petr Smejkal DOMÁCÍ

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 7 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 10 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 10 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 10 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama