Domažlická nemocnice vyhradí většinu lůžek pro koronavirové pacienty

Domažlická nemocnice ze skupiny Nemocnice Plzeňského kraje (NPK) postupně vyhradí většinu lůžek pro covidové pacienty. Budou tam směřovat z krajských nemocnic v Klatovy a Stod, dále z Domažlicka i Tachovska, které je aktuálně nejpostiženějším okresem v ČR a nemá nemocnici.

Reklama

Pacienty bez infekční nákazy budou z Domažlic přebírat nemocnice v Klatovech a Stodu i Fakultní nemocnice v Plzni. NPK tak navýší počet lůžek pro pacienty s koronavirem o několik desítek, řekl dnes ČTK mluvčí NPK Jiří Kokoška. Skupina se tak připravuje na další nárůst pacientů s onemocněním covid-19.

"Pacienti nemusí změnu režimu vůbec řešit. Každá z nemocnic poskytne všem veškerou ambulantní i hospitalizační péči a případný transport zajistí vlastními vozy, řekl mluvčí.

"V současném režimu nemocnic, kdy každá poskytuje veškerý rozsah covidové i necovidové péče, jsme už teď na hraně kapacit. Zřízení specializované nemocnice s covidovou péčí nám umožní navýšit počet covidových lůžek minimálně o dalších 40, ale v krajní situaci až o 90. Můžeme tím zachránit kraj od podobného scénáře, který nastal v Karlovarském kraji," řekl šéf krajských nemocnic Marek Kýhos.

Domažlická nemocnice má podle něj s covidovou péčí velké zkušenosti z jarní i podzimní vlny pandemie. "Disponuje skvělým zázemím pro intenzivní péči včetně lůžek ARO a má pro transporty do Stoda i Klatov vhodnou geografickou polohu," uvedl Kýhos. Pro covidové pacienty má teď vyhrazené tři stanice se 43 lůžky, sedm je monitorovaných na oddělení ARO/JIP; jsou téměř pořád plné. V polovině příštího týdne bude v Domažlicích covidových lůžek přes 80 a v dalších dnech dle potřeby až 100, z nichž 20 bude nabízet intenzivní péči. Pět bude vybaveno umělou plicní ventilací a 15 neinvazivní dechovou podporou. Pokud se bude situace dále zhoršovat, může nemocnice nabídnout až 136 covidových lůžek.

První etapa přeměny začala z pátku na sobotu. "Byl zastaven příjem necovidových chirurgických pacientů k hospitalizaci. Vyšetřujeme je u nás v ambulanci, která bude i nadále fungovat v nepřetržitém režimu. Když postačí ošetření, provedeme ho a pacienta propustíme," řekl ředitel nemocnice Petr Hubáček. Pokud bude nutný zákrok s hospitalizací, zjistí se, zda je pacient covid pozitivní a buď zůstane v Domažlicích, nebo se převeze jinam.

Druhou etapou bude na počátku týdne propouštění nebo převoz necovidových chirurgických pacientů do jiných nemocnic. Uvolní se tím lůžková stanice chirurgie A, kde vznikne 20 covidových lůžek. Obsadí je covid+ pacienti z Domažlicka, Tachovska, Klatov i Stodu. Stejné to bude ve třetí a čtvrté etapě s interními pacienty, čímž přibube od 25. února dalších 20 covidových lůžek na interně B. Další etapy by se týkaly oddělení dětského, gynekologie a v krajním případě i následné péče a porodnice. "Provoz příjmových i specializovaných ambulancí bude v naší nemocnici zachován bez omezení pro všechny pacienty," řekl Hubáček.

Klatovská i Stodská nemocnice ze skupiny NPK bude hospitalizovat covidové pacienty i nadále. Počet lůžek už ale nebudou navyšovat. Covidové stanice budou dle možností uvolňovat pro pacienty bez nákazy.

Témata:  nemocnice EuroZprávy.cz Plzeňský kraj

Související

Nemocnice, ilustrační foto DOMÁCÍ

Od 17. května budou v nemocnicích znovu povoleny návštěvy

Od pondělí 17. května budou v nemocnicích znovu povoleny návštěvy. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). U lůžek akutní péče byly zakázány od konce ledna. Výjimkou byly porody, návštěvy u dětí nebo v hospicích.

Nemocnice, ilustrační foto DOMÁCÍ

Nejtěžší vlnu pandemie přežily nemocnice díky odhodlanosti personálu

Nemocnice v Karlovarském kraji mají podle statistik zatím nejhorší období pandemie koronaviru za sebou. Na počátku roku se staraly o stovky pacientů s nemocí covid-19, z nichž řada onemocnění nepřežila. Extrémně náročné to bylo hlavně pro nemocniční personál, lékaře a hlavně sestry, které se musely často přeškolit na jiný druh péče, než byly zvyklé. Přesto to zvládly, hlavně díky kolektivům, které se navzájem podržely.

Ze společnosti

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna Alžběta II. dnes svým tradičním projevem zahájila nové zasedací období parlamentu a představila priority vlády na další rok. Má se zaměřit zejména na oživení ekonomiky po propadu způsobeném pandemií covidu-19 a chce změnit například celoživotní vzdělávání, zákon o policii či změny v pravidlech pro udělování azylu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 31 minutami

před 38 minutami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před hodinou

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před hodinou

před 2 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před 2 hodinami

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 4 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

před 4 hodinami

Papež František

Papež rozhodl o větším zapojení laiků do služeb církve, týká se to i žen

Papež František rozhodl o tom, že do služeb církve se budou moci více zapojit laikové bez kněžského svěcení. V dokumentu nazvaném Antiquum ministerium ustanovil službu takzvaného laického katechety, kterou mohou zastávat i ženy. Katechetové mohou působit jako učitelé náboženství nebo připravovat věřící na svátosti, a to zejména tam, kde se nedostává kněží, napsal server Vatican News.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Tchaj-wan usiluje o účast na schůzce WHO, Čína mu brání

Tchaj-wan bude do poslední chvíle usilovat o pozvání na schůzku Světové zdravotnické organizace (WHO), která začne 24. května, prohlásila dnes mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ouová. Účasti na podobných jednáních a členství ve světových organizacích brání Tchaj-wanu pevninská Čína, která ostrov považuje za svou součást. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama