Jak podle příznaků odlišit chřipku od covidu-19?

S příchodem zimních měsíců se lékaři každoročně připravovali na narůstající počet pacientů s chřipkou. Rozlišit její symptomy ale letos bude kvůli epidemii koronaviru obtížnější. Ačkoliv se od sebe obě nemoci výrazně odlišují, z hlediska příznaků jsou si velmi podobné.

Reklama

Chřipka by v letošní zimní sezóně nemusela mít takovou sílu, jako v předchozích letech. Roušky totiž působí jako prevence proti všem respiračním chorobám, včetně chřipky, která by se mohla komunitně šířit méně, než je tomu zvykem.

Přesto se jí pravděpodobně nevyhneme a pro veřejnost i lékaře bude v takové chvíli stěžejní rozlišit, kterou nemocí je kdo nakažen. K tomu slouží jak specializované testy, tak i pečlivé sledování příznaků, které jsou v řadě případů podobné, v něčem se ale liší.

Světová zdravotnická organizace (WHO) na svém webu upozorňuje, že chřipka má jak kratší inkubační dobu, tak i kratší sériový interval, což znamená, že se šíří rychleji než covid-19. K přenosu chřipky navíc dochází v prvních 3 až 5 dnech nemoci, zatímco covid se nejvíce šíří 24 až 48 hodin před nástupem prvních příznaků.

Velký rozdíl je v samotných původcích nemocí. V případě covidu-19 hovoříme o koronaviru SARS-CoV-2, naopak u chřipky jsou původci chřipkové viry, kterých cirkuluje několik. To je ostatně důvod, proč je třeba se každý rok proti chřipce očkovat znovu.

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která se kromě jiného proslavila i hojně používanou aplikací na celosvětové monitorování počtu nakažených covidem-19, na svých stránkách uvádí, že očkování je důležité zejména v případě nejnebezpečnějších virů chřipky. Naopak proti covidu-19 zatím schválená vakcína není, ačkoliv je řada z nich v pokročilé fázi testování.

Symptomy? Většina stejných, některé unikátní

Ačkoliv se chřipka od covidu-19 odlišuje prakticky ve všem a jde o zcela rozdílné nemoci, jejich příznaky jsou velmi podobné. V obou případech nakažení lidé mohou trpět horečkami, suchým kašlem a dalšími obtížemi. Ty se však neobjevují vždy ve stejné intenzitě.

Většina lidí s covidem-19 nepociťuje žádné nebo jen mírné příznaky. Mezi jeden z nejrozšířenějších ale patří změna či ztráta chuti a čichu. To je podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) typickým nejzásadnějším rozdílem mezi oběma nemocemi a příznakem právě covidu-19. U chřipky totiž ke změnám vnímání chutí a vůní běžně nedochází.

Lidé nakažení novým typem koronaviru navíc mohou mít problémy s dýcháním, které se u chřipky v takové míře typicky nevyskytuje. Naopak u chřipky je vyšší šance, že se jako doprovodný jev objeví rýma, která je u covidu-19 vzácnější, stejně jako bolest v krku. Dalším příznakem jsou nevolnosti, zvracení a průjmy. Ty se sice objevují i obou onemocnění, u chřipky jsou ale častější u dětí.

Navzdory určitým odlišnostem v symptomech obou nemocí může být jejich rozpoznání v domácích podmínkách obtížné až nemocné. Stejně jako u covidu-19, ani u chřipky nemusí nakažený jedinec trpět horečkami, naopak se v obou případech může objevit i zimnice. 

Nejvýraznější rozdíl, na který upozorňuje CDC i JHU, zůstává porucha či ztráta chuti a čichu. Případně zmíněná dušnost a problémy s dýcháním, které jsou typičtější pro koronavirus. Přesto se na tyto odlišnosti nelze spoléhat a je třeba mít na paměti, že jediný, kdo dokáže obě nemoci od sebe odlišit, je lékař za pomocí testů.

Témata:  chřipka EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto DOMÁCÍ

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

Boris Johnson Evropa

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 10 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 11 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 11 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 13 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 13 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 14 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 14 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 15 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama