K očkování se za první den přihlásilo 23 tisíc chronických pacientů

K očkování proti covidu-19 se první den registrovalo přes 23.000 chronických pacientů pod 70 let, kteří patří mezi koronavirem více ohrožené skupiny. Termín vakcinace už má zhruba 1450 z nich. Vyplývá to z otevřených dat, která publikuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Přednostní očkování vybraných pacientům umožňují speciální kódy, které jim dávají jejich ambulantní lékaři. Uplatnit je musí do konce dubna.

Reklama

Více než polovina z registrovaných jsou starší 60 let. Zhruba 7700 z nich jsou pak lidé nad 65 let. Jejich vrstevníci bez chronických nemocí se podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) budou moci začít registrovat k očkování po Velikonocích. Kód od ambulantního specialisty využilo ve středu také asi 5300 pacientů ve věku 50 až 59 let, 2900 ve věku 40 až 49 let, 890 od 30 do 39 let a 357 mladších 30 let. Přihlásilo se jako chroničtí pacienti také asi 1100 seniorů nad 70 let, kteří se mohou hlásit bez kódu jen na základě věku už od začátku března.

Z více než 23.000 ve středu registrovaných má 7093 má zájem nechat se očkovat v Praze. Na druhém místě je Středočeský kraj (2714), následovaný Jihomoravským (2219) a Moravskoslezským (1972). Naopak nejméně se jich k očkování přihlásilo v Libereckém (658) a Karlovarském (276) kraji, které také mají nejméně obyvatel.

Za celou středu přibylo v registračním systému 40.900 nových registrací. Kromě chronických pacientů se ve přihlásilo 8317 zaměstnanců škol, 585 zdravotníků a zhruba 9000 seniorů nad 70 let.

Kódy pro přednostní očkování dávají lékaři z patnácti odborností. Přeseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko ČTK ve středu řekl, že by další měly postupně přibývat. Chybí podle něj například možnost pro revmatology, lékaře z ORL nebo obezitology. Přitom obezita je jedním z faktorů, který přednostní očkování umožňuje.

Dále na něj mají nárok také například lidé s rakovinou, cukrovkou, těžkým astmatem nebo dalšími vážnými nemocemi srdce, plic, jater nebo ledvin. Podrobný seznam diagnóz, které mají nárok na přednostní očkování, zveřejnilo ministerstvo na webu pacientských organizací.

Celkově se podle informací ministerstva zdravotnictví registrovalo k očkování přes 926.000 lidí. Termín má rezervovaný 611.000 z nich. Z nejstarších seniorů nad 80 let se přihlásilo přes web k očkování 247.000, což je asi 56 procent této věkové kategorie. U seniorů ve věku 70 až 79 let je to více než 424.000, tedy asi 42 procent. Ze zhruba 260.000 pracovníku ve školství se registrovalo přes 191.000 a termín očkování má 111.000 z nich.

O očkování u praktických lékařů má zájem více než 462.000 lidí, termín má rezervovaný asi 21.000 z nich. Do očkování se již zapojilo nebo má zájem se zapojit asi 3500 ordinací.

Témata:  očkování EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 7 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 9 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 12 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 12 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama