Kódy k očkování budou pacientům dávat specialisté z 15 odborností

Kódy k přednostnímu očkování proti covidu-19 budou pacientům dávat od středy ambulantní specialisté z 15 odborností, například onkologové, diabetologové, kardiologové nebo plicní lékaři. Vyplývá to z informací na webu Sdružení ambulantních specialistů. Nárok budou mít jen ministerstvem zdravotnictví přesně definované skupiny pacientů, kterým při onemocnění covidem hrozí větší riziko těžkého průběhu nemoci.

Reklama

Možnost vybrat pacienty mladší 65 let, kteří se od středy budou moci registrovat k očkování, budou mít dále také lékaři z odborností alergologie, klinická imunologie, endokrinologie, gastroenterologie, hematologie a transfuzní lékařství, infekční lékařství, lékařská genetika, nefrologie, neurologie nebo vnitřní lékařství.

Ne všichni pacienti, kteří do jejich ordinací docházejí, budou mít ale na přednostní očkování nárok. Ministerstvo zdravotnictví spolu se sdružením lékařů specialistů vybralo nejen konkrétní diagnózy, ale také podrobně definovalo stav nebo léčbu pacienta, který má na dřívější očkování, než by v jeho věku příslušelo, nárok.

Chroničtí pacienti se budou hlásit přes registrační systém na webu ministerstva, zadají tam unikátní kód. "Kód je určen pouze Vám, nepředávejte ho ani nesdělujte jakékoli jiné osobě. Neoprávněné nakládání s kódem, včetně jeho zveřejnění či poskytnutí neoprávněné osobě, může být postiženo podle zákona," varují na webu ambulantní specialisté. Pak musí přinést přímo na očkování ještě jakoukoliv svou lékařskou zprávu, která diagnózu potvrzuje.

Z pacientů s diabetem neboli cukrovkou budou mít nárok ti léčení léky antidiabetiky nebo inzulinem. Musí mít alespoň jednu další nemoc, která jejich stav zhoršuje, například ischemickou chorobu srdeční, arteriální hypertenzi, chronickou ledvinonou nedostatečnost nebo plicní onemocnění s mírnou nebo žádnou fibrózou.

Nárok zvyšuje také obezita s BMI nad 35. Například u člověka měřícího 175 centimetrů to znamená váhu vyšší než 108 kilogramů. Vysoký krevní tlak je důvodem pro přednostní očkování jen u pacientů léčených dvěma a více různými léčivy.

Doporučeno je také přednostně očkovat pacienty s idiopatickou plicní nebo cystickou fibrózou, chronickou obstrukční plicní nemocí druhého nebo vyššího stupně, bronchiektázií, těžkým astmatem, rakovinou plic nebo spánkovými poruchami dýchání s domácí léčbou. Očkovat se budou také pacienti využívající dialýzu, se sníženou renální funkcí nebo onemocněním ledvin léčeném imuposupresivy.

Z nemocí jater vzniká nárok pacientům s cirhózou nebo pokročilou fibrózou, léčným imunosupresivy, nádory jater a žlučových cest nebo s chronickým jaterním onemocněním v kombinaci s obezitou. Vakcínu bude možné dříve podat také lidem se srdečním selháním, ischemickou chorobou srdeční, chlopenními vadami, kardiomyopatií, onemocnění plicní cirkulace nebo lidem, kteří prodělali plicní embolii.

U pacientů s rakovinou se počítá s přednostním očkování těch, kteří mají plánovanou nebo podstupují protinádorovou léčbu nebo u nich byla v posledním roce ukončená. Kromě lidí s nádory se mohou očkovat také hematoonkologiští pacienti. Nárok mají také hematologičtí pacienti nebo lidé po transplantaci ledviny, srdce, plic, jater, kostní dřeně, střeva, slinivky břišní nebo kmenových buněk včetně čekajících na transplantaci na čekací listině.

Očkovat přednostně se budou také lidé s neurosvalovými chorobami, s vážným postižením hybnosti, se zánětlivými nemocemi postihujícími nervový systém nebo s vzácnými nemocemi nervového systému.

V dalších fázích bude možné kódy dávat také osobám o ně pečujícím, lidem se vzácnými genetickými onemocněními, nemocemi oslabujícími imunitní systém nebo poruchami, které znemožňují dodržovat protiepidemická opatření jako jsou například mentální retardace, poruchy autistického spektra, demence nebo psychotické poruchy, například schizofrenie nebo porucha s bludy.

Témata:  očkování lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 8 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 13 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama