Blatnému nezlomila vaz politika, ale věda. Pro Zemana a Babiše je nepohodlný

KOMENTÁŘ - Končící šéf zdravotnického resortu Jan Blatný možná nebyl tím nejlepším ministrem, ale byl a nadále je dobrým lékařem. Neměl za sebou bohatou politickou kariéru, měl ale dost rozumu na to, aby postupoval dle svého nejlepšího lékařského úsudku, zejména v době, kdy část Česka čelí krizi důvěry ve vakcíny. Svým vědeckým přístupem ale začal být nepohodlný.

Reklama

"Každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají," prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. Netřeba chodit kolem horké kaše, prezident se netají záměrem dostat do Česka neschválené vakcíny z jeho oblíbených zemí, z Ruska a Číny.

Nařknout zkušeného lékaře ze spoluzodpovědnosti v případě až tisíců mrtvých lidí, to už je ale jiná káva. Na to je za normálních okolností potřeba opravdu silný žaludek, za stávající situace ale Zemanův výrok pouze dokládá, jak zoufale mít v Česku neregistrované vakcíny ze zemí, k nimž má dlouhodobě kladný vztah. 

Prezident ale není lékař. Nemá zdravotnické vzdělání a nedokáže posoudit bezpečnost přípravků, které zatím nevyhodnotil ani nejvyšší evropský kontrolní orgán, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jeho apel na východní vakcíny tedy nelze brát vážně z pohledu lékařského, je však třeba jim přikládat váhu z politického hlediska. 

To už ale nikoho nepřekvapí. Zemanová náklonnost k nedemokratickým východním režimům není ničím novým, a je ochoten kvůli ní zajít očividně hodně daleko. Namísto, aby tmelil vládu v době největší krize 21. století, tak nabourává důvěru v její představitele. Jinými slovy, v době, kdy část veřejnosti čelí krizi nedůvěry v očkování a vědeckou obec obecně, se nezdráhal přední lékařskou autoritu několikrát bezostyšně potupit. 

I Andreji Babišovi ale výměna ministra očividně vyhovuje. Premiér za poslední dobu několikrát dokázal, že v době krize není schopen efektivně řídit stát. Ačkoliv by se rád pasoval do role spasitele, který Česko vyvedl z nejhoršího, v případě problémů zodpovědnost rád přehazuje na druhé. Se Zemanem si jdou navíc krásně na ruku, neboť i on má s prosazováním neschválené léčby bohaté zkušenosti.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Kauza s antiparazitním ivermektinem ukázala, že ani premiér příliš nehledí na to, co skutečně zabírá, a kolem čeho je jen příliš velký mediální boom. Veřejně to zkrátka vypadá dobře a v očích potenciálních voličů mu to zvyšuje kredit. To je pro něj půl roku před volbami podstatné.

Á propos podobně, jako se Zeman netají svou láskou k Východu, Babiš nijak neskrývá, že opatrný přístup k neotestovaným přípravkům neschvaluje. Sám ostatně uvedl, že měl problém se spolupracovníkem Blatného, který nesouhlasil s nákupem protilátkových léků. Ačkoliv se podrobněji nevyjádřil, o které léky se jedná, na podstatě věci to nic nemění. Vyhodil ministra, s jehož prací prý nebyl nespokojený, i kvůli jeho spolupracovníkovi.

Na druhou stranu je nutno přiznat, že kritika mířící na špatné PR resortu, oprávněná je. Marketing a komunikace ministerstva zdravotnictví nebyly na nejlepší úrovni, a dle informací, které získal server EuroZprávy.cz ze zdrojů blízkých Blatnému, není exministr příliš nakloněn komunikaci, zejména co se médií týče. 

"Ideální" ministr by ale měl mít ještě něco víc, a sice ohebnou páteř, která by vyhovovala jak Babišovi, tak Zemanovi. Není tajemstvím, že oba přední hráči tuzemské politické scény se snaží vyhnout vzájemným konfrontacím, a v čele resortu proto uspěje zejména ten, kdo oběma vyhoví.

Zároveň se ale ukázala neschopnost Česka poučit se z chyb druhých. Slovensko, které jako první v Evropské unii nasadilo neregistrovanou léčbu a objednalo miliony dávek ruské vakcíny, se propadlo do hluboké vládní krize, která způsobila odchod několika ministrů a výměnu na postu premiéra. Až neuvěřitelně pak v tomto kontextu působí skutečnost, že tamní dávky Sputniku V dodnes nejen že nebyly použity, ale dokonce nejsou ani totožné s vakcínou, která se používá v jiných zemích a o níž psal vědecký časopis Lancet.

Nedělejme si však plané naděje, k takovému konci zřejmě Česko nedospěje. Babiš se totiž už několikrát ocitl v pozici, kdy by na jeho místě každý soudný politik rezignoval, a nikdy tak neučinil. Je rozhodnut za každou cenu doklepat své volební období, které bude na premiérském postu možná jeho posledním. Ale vzhledem k tomu, že Arenberger už začal úřadovat, a slíbil nejen lepší komunikaci, ale nepřekvapivě neodmítl ani neschválené vakcíny, se zdá, že Babiš se Zemanem pro sebe prozatím našli toho pravého ministra. Do doby, než opět začne být nepohodlný. 

Témata:  Miloš Zeman komentář Andrej Babiš ministerstvo zdravotnictví EuroZprávy.cz Jan Blatný

Související

Registrace pro lidi starší 45 let začne od pondělní půlnoci DOMÁCÍ

Registrace pro lidi starší 45 let začne od pondělní půlnoci

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci. Na svém twitteru to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená až od středy. Babiš je ale přesvědčen, že o dřívějším termínu rozhodne v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.

Nejsem vlastizrádce, na Babiše podávám žalobu, říká Zdechovský. Politici vyhlásili boj výhrůžkám DOMÁCÍ

Nejsem vlastizrádce, na Babiše podávám žalobu, říká Zdechovský. Politici vyhlásili boj výhrůžkám

Europoslanec Tomáš Zdechovský připravuje se svou rodinou žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli loňskému označení vlastizrádce, neboť si v Bruselu dovolili s pirátským kolegou Mikulášem Peksou upozornit na jeho tehdy možný střet zájmů. Ministerský předseda se později za výrok oběma politikům omluvil, ale místopředseda lidovců ospravedlnění nepřijal. „Díky premiérově rétorice jsme s manželskou i dětmi čelili výhrůžkám smrti, museli jsme mít policejní ochranku. Omluva nestačí, nejsem žádný vlastizrádce. Proto na něj brzy podáme žalobu,“ říká pro EuroZprávy.cz Zdechovský, který paradoxně žene Babiše k soudu v době, kdy politici bojují s výhrůžkami od anonymů.

Ze společnosti

Registrace k očkování pro lidi nad 45 let začne už od pondělní půlnoci!

Registrace k očkování pro lidi nad 45 let začne už od pondělní půlnoci!

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci. Na svém twitteru to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená až od středy. Babiš je ale přesvědčen, že o dřívějším termínu rozhodne v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.
Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Prakticky ihned poté, co se oznámilo, že u fotbalistů Plzně skončil kouč Adrián Gula po nevydařených výkonech jeho mužstva z poslední doby a především po sobotní domácí remíze s Příbramí 3:3, začala vyplouvat na povrch jména jeho možných nástupců. Mluvilo se třeba i hráčské legendě Viktoriánů Pavlu Horváthovi jako možném hlavním trenérovi, podle zákulisních informací to ale spíš vypadá, že bude asistentem a to Michala Bílka, bývalého reprezentačního kouče, jenž je nejvážnějším kandidátem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Poté, co v sobotu v rámci 31. kola fotbalové Fortuna ligy překvapivě Plzeň před domácím publikem remizovala s Příbramí 3:3, přičemž v první půli dokonce se zachraňujícími se Středočechy dokonce prohrávala 0:2, už vedení západočeského klubu rázně bouchlo do stolu a v neděli se tak rozhodlo odvolat slovenského kouče Adriána Gulu. V následujících dnech se tak tedy bude hledat jeho nástupce.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Piráti zvažují zvyšování daně z nemovitostí pro velké firmy

Piráti zvažují zvyšování daně z nemovitostí pro velké firmy

Nadále zvyšovat spotřební daně a rušit daňové výjimky, například přeřadit sladké nápoje z nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH), či zvýšit daně z nemovitých věcí pro "korporáty, které staví krabice na zelené louce" je receptem na snižování schodku státního rozpočtu podle pirátského senátora Lukáše Wagenknechta.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU

Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval na začátku konference o budoucnosti Evropské unie k vytvoření silnější a rychlejší sedmadvacítky. Podle něj se během pandemie covidu-19 ukázalo, že EU někdy nepostupuje dostatečně rychle, a občas jí chybí ambice. Celkově ale evropský model společnosti v krizi obstál, řekl Macron v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku.

před 6 hodinami

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek

Do tendru na dodání 5,6 milionu antigenních testů pro školy tentokrát přišlo osm nabídek. ČTK to dnes sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Vítěz by mohl být známý v pondělí, dodal. Minulý tendr na stejné množství testů správa na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

před 6 hodinami

Počet obětí sobotních explozí v Kábulu je už 68, zraněno bylo 165 lidí

Počet obětí sobotních explozí v Kábulu je už 68, zraněno bylo 165 lidí

Počet obětí sobotních explozí v blízkosti školy v afghánské metropoli Kábulu vzrostl na 68. Uvádí to zdroje agentury Reuters, podle ministerstva vnitra je obětí 50. Zraněno bylo 165 lidí. Výbuch byl tak silný, že úřady a rodiny mají v některých případech problém identifikovat oběti a po některých stále pátrají. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

před 6 hodinami

Česko zažilo první letní den. Místy bylo až 28 stupňů

Česko zažilo první letní den. Místy bylo až 28 stupňů

Na více než 50 stanicích v Česku dnes vystoupala teplota alespoň na 25 stupňů Celsia, což je hranice letní den. Teplé počasí bylo zejména v západní části země, jižních Čechách a okolí Prahy. Nejvíce naměřili v Plzni - Bolevci, a to 28 stupňů. 

před 6 hodinami

Na italské Lampeduse přistálo za den více než 1200 migrantů

Na italské Lampeduse přistálo za den více než 1200 migrantů

Na italském ostrově Lampedusa, který se nachází v blízkosti libyjských břehů, dnes přistálo celkem 1200 migrantů. Některým z nich musela v moři pomoci italská pobřežní stráž a finanční policie, uvedla agentura ANSA. Jedná se o jedno z nejvyšších čísel od začátku roku. Počty migrantů, kteří připluli do Itálie, se výrazně zvýšily v květnu.

před 6 hodinami

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca

Evropská unie zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín proti covidu-19 od britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca, který skončí v červnu. Uvedl to dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropská komise před dvěma týdny firmu AstraZeneca zažalovala za nedodržení kontraktu. Firma podle komise nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín

před 7 hodinami

Rotační výuka skončí před prázdninami minimálně na prvním stupni

Rotační výuka skončí před prázdninami minimálně na prvním stupni

Rotační výuka minimálně na prvním stupni základních škol by měla být zrušena ještě v tomto školním roce, řekla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Vyjadřovala se opatrněji než premiér Andrej Babiš (ANO), který ve čtvrtek ve Sněmovně uvedl, že chce, aby chodili všichni žáci do škol bez střídání tříd po týdnu od poloviny května.

před 7 hodinami

Češi se navzdory covidu nahrnuli do zoo. Ve městech kolabovala doprava

Češi se navzdory covidu nahrnuli do zoo. Ve městech kolabovala doprava

Lidé dnes měli velký zájem o návštěvy zoologických zahrad. V pražské Troji bylo maximálního množství 4000 návštěvníků podle facebooku zahrady dosaženo již za hodinu a čtvrt po otevření. Kvůli velkému zájmu návštěvníků o zoologickou zahradu na Svatém Kopečku u Olomouce dnes zkolabovala doprava.

před 7 hodinami

Registrace pro lidi starší 45 let začne od pondělní půlnoci

Registrace pro lidi starší 45 let začne od pondělní půlnoci

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci. Na svém twitteru to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená až od středy. Babiš je ale přesvědčen, že o dřívějším termínu rozhodne v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama