Blatnému nezlomila vaz politika, ale věda. Pro Zemana a Babiše je nepohodlný

KOMENTÁŘ - Končící šéf zdravotnického resortu Jan Blatný možná nebyl tím nejlepším ministrem, ale byl a nadále je dobrým lékařem. Neměl za sebou bohatou politickou kariéru, měl ale dost rozumu na to, aby postupoval dle svého nejlepšího lékařského úsudku, zejména v době, kdy část Česka čelí krizi důvěry ve vakcíny. Svým vědeckým přístupem ale začal být nepohodlný.

Reklama

"Každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají," prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. Netřeba chodit kolem horké kaše, prezident se netají záměrem dostat do Česka neschválené vakcíny z jeho oblíbených zemí, z Ruska a Číny.

Nařknout zkušeného lékaře ze spoluzodpovědnosti v případě až tisíců mrtvých lidí, to už je ale jiná káva. Na to je za normálních okolností potřeba opravdu silný žaludek, za stávající situace ale Zemanův výrok pouze dokládá, jak zoufale mít v Česku neregistrované vakcíny ze zemí, k nimž má dlouhodobě kladný vztah. 

Prezident ale není lékař. Nemá zdravotnické vzdělání a nedokáže posoudit bezpečnost přípravků, které zatím nevyhodnotil ani nejvyšší evropský kontrolní orgán, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jeho apel na východní vakcíny tedy nelze brát vážně z pohledu lékařského, je však třeba jim přikládat váhu z politického hlediska. 

To už ale nikoho nepřekvapí. Zemanová náklonnost k nedemokratickým východním režimům není ničím novým, a je ochoten kvůli ní zajít očividně hodně daleko. Namísto, aby tmelil vládu v době největší krize 21. století, tak nabourává důvěru v její představitele. Jinými slovy, v době, kdy část veřejnosti čelí krizi nedůvěry v očkování a vědeckou obec obecně, se nezdráhal přední lékařskou autoritu několikrát bezostyšně potupit. 

I Andreji Babišovi ale výměna ministra očividně vyhovuje. Premiér za poslední dobu několikrát dokázal, že v době krize není schopen efektivně řídit stát. Ačkoliv by se rád pasoval do role spasitele, který Česko vyvedl z nejhoršího, v případě problémů zodpovědnost rád přehazuje na druhé. Se Zemanem si jdou navíc krásně na ruku, neboť i on má s prosazováním neschválené léčby bohaté zkušenosti.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Kauza s antiparazitním ivermektinem ukázala, že ani premiér příliš nehledí na to, co skutečně zabírá, a kolem čeho je jen příliš velký mediální boom. Veřejně to zkrátka vypadá dobře a v očích potenciálních voličů mu to zvyšuje kredit. To je pro něj půl roku před volbami podstatné.

Á propos podobně, jako se Zeman netají svou láskou k Východu, Babiš nijak neskrývá, že opatrný přístup k neotestovaným přípravkům neschvaluje. Sám ostatně uvedl, že měl problém se spolupracovníkem Blatného, který nesouhlasil s nákupem protilátkových léků. Ačkoliv se podrobněji nevyjádřil, o které léky se jedná, na podstatě věci to nic nemění. Vyhodil ministra, s jehož prací prý nebyl nespokojený, i kvůli jeho spolupracovníkovi.

Na druhou stranu je nutno přiznat, že kritika mířící na špatné PR resortu, oprávněná je. Marketing a komunikace ministerstva zdravotnictví nebyly na nejlepší úrovni, a dle informací, které získal server EuroZprávy.cz ze zdrojů blízkých Blatnému, není exministr příliš nakloněn komunikaci, zejména co se médií týče. 

"Ideální" ministr by ale měl mít ještě něco víc, a sice ohebnou páteř, která by vyhovovala jak Babišovi, tak Zemanovi. Není tajemstvím, že oba přední hráči tuzemské politické scény se snaží vyhnout vzájemným konfrontacím, a v čele resortu proto uspěje zejména ten, kdo oběma vyhoví.

Zároveň se ale ukázala neschopnost Česka poučit se z chyb druhých. Slovensko, které jako první v Evropské unii nasadilo neregistrovanou léčbu a objednalo miliony dávek ruské vakcíny, se propadlo do hluboké vládní krize, která způsobila odchod několika ministrů a výměnu na postu premiéra. Až neuvěřitelně pak v tomto kontextu působí skutečnost, že tamní dávky Sputniku V dodnes nejen že nebyly použity, ale dokonce nejsou ani totožné s vakcínou, která se používá v jiných zemích a o níž psal vědecký časopis Lancet.

Nedělejme si však plané naděje, k takovému konci zřejmě Česko nedospěje. Babiš se totiž už několikrát ocitl v pozici, kdy by na jeho místě každý soudný politik rezignoval, a nikdy tak neučinil. Je rozhodnut za každou cenu doklepat své volební období, které bude na premiérském postu možná jeho posledním. Ale vzhledem k tomu, že Arenberger už začal úřadovat, a slíbil nejen lepší komunikaci, ale nepřekvapivě neodmítl ani neschválené vakcíny, se zdá, že Babiš se Zemanem pro sebe prozatím našli toho pravého ministra. Do doby, než opět začne být nepohodlný. 

Témata:  Miloš Zeman komentář Andrej Babiš ministerstvo zdravotnictví EuroZprávy.cz Jan Blatný

Související

Ze společnosti

RECENZE: Like House je vykradená show Netflixu pro děti, kde trapnost zápasí s nudou

Na české televizní obrazovky tento týden zamířila nová reality show s názvem Like House. Ačkoli ji televize Prima popisuje jako jedinečnou, ve skutečnosti jde o dávno zašlý formát okořeněný vykradenými prvky ze zahraničních aspoň trochu koukatelných obdobných pořadů pro dospělejší diváky. Prima namísto toho vsadila na influencery, o kterých se už dávno ví, že pro televizi nejsou zajímaví. A podle ohlasů to platí i nadále.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Zastupitelka Udženija chce po radní omluvu za výroky o hazardu

Městská zastupitelka a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) požaduje po radní Haně Kordové Marvanové (STAN) omluvu za výrok, že podporuje hazard a bojuje za zájmy provozovatelů heren. Také chce odškodnění 30.000 korun, které dá na charitu. 

před 3 hodinami

WHO a experti vyzvali africké státy, aby nelikvidovaly vakcíny po datu spotřeby

Africké země mají prozatím uskladnit vakcíny, které dostaly v rámci dárcovských programů a kterým vypršela doba spotřeby. Státy kontinentu k tomu dnes vyzvaly africké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Světová zdravotnická organizace (WHO). Reagovaly tím na oznámení Malawi a Jižního Súdánu, že se nevypotřebovaných očkovacích látek hodlají zbavit, píše agentura Reuters.

před 3 hodinami

Francie zruší omezení cestování uvnitř země v květnu

Francie od 3. května zruší nařízení, podle kterého se lidé mohou od domova vzdálit nanejvýš deset kilometrů. Od poloviny příštího měsíce se možná začne s postupným otvíráním obchodů, restaurací nebo kulturních zařízení. Noční zákaz vycházení od 19:00 zatím zůstává v platnosti. Rozvolňování opatření proti covidové pandemii dnes upřesnil francouzský premiér Jean Castex.

před 4 hodinami

Šéf svazu obchodu Prouza nečeká kvůli konfliktu s Ruskem "hospodářskou válku"

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza neočekává kvůli diplomatickému konfliktu České republiky a Ruska vznik "hospodářské války." Rusko si to podle něj nemůže dovolit. Situace v turismu, kdy jsou ruští cestovatelé pro ČR velmi důležitou klientelou, bude záležet i na kapacitě na vydávání víz, řekl dnes ČTK.

před 4 hodinami

Svaz obchodu vítá uvolňování po etapách, podle asociace hotelů vláda porušuje zákon

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) vítá rozvolňování po etapách, protiepidemický systém (PES), který platil dříve, byl podle něj slepá ulička. O obsahu jednotlivých rozvolňovacích balíčků chce ještě jednat. Provozy v turismu, například hotely nebo památkové objekty, budou potřebovat o uvolnění vědět s větším předstihem. ČTK to dnes řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

před 4 hodinami

Lepší než nic, hodnotí zástupci škol otvírání druhého stupně regionálně

Záměr vlády otevírat druhý stupeň základních škol od 3. května podle výskytu nákazy covidu-19 v jednotlivých krajích zástupce škol překvapil, ale nevadí jim. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého je otevření alespoň některých škol v ČR lepší než žádná změna. Podobně se vyjádřila i šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Špatné by podle ní bylo, kdyby se dřív než školy začaly otevírat obchody.

před 5 hodinami

Putin řekl, že je připravený v Moskvě jednat se Zelenským

Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl, že je připraven v Moskvě kdykoli uvítat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jednat s ním. Informovala o tom agentura Reuters. Zelenskyj tento týden pozval Putina, aby se s ním setkal na ukrajinském Donbasu, kde sílí konflikt mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty.

před 5 hodinami

Generál Pavel vyzval spojence NATO k podpoře proti Rusku

Spojenci z NATO by měli v duchu kolektivní bezpečnosti a vzájemné solidarity podniknout kroky na podporu České republiky. Vyzval je dnes k tomu v prohlášení bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Reagoval na vývoj kolem kauzy zapojení agentů ruské tajné služby do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Prohlášení ČTK poskytl jeho mediální zástupce Jan Osúch.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

V Česku žije přes 44.300 Rusů, od roku 2004 se počet ztrojnásobil

V Česku postupně přibývá lidí z Ruska. Na konci března jich v zemi s povolením pobývalo přes 44.300. Víc než polovina z nich žije v zemi trvale. Od roku 2004, kdy republika vstoupila do Evropské unie, se počet Rusů a Rusek v ČR ztrojnásobil. Tvoří sedm procent lidí ze zahraničí s povoleným pobytem a čtvrtou nejpočetnější cizineckou komunitu. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra a Českého statistického úřadu (ČSÚ).

před 6 hodinami

před 7 hodinami

V dubnu čekalo na očkování proti koronaviru průměrně 700 tisíc lidí

Celý duben čekalo na očkování proti covidu-19 průměrně kolem 700.000 lidí. Mění se ale podíl těch, kteří čekají na termín a s přiděleným termínem na podání vakcíny. Lidí, kteří už termín získali, je v současné době asi dvojnásobek proti začátku dubna. Mezi čekajícími je zhruba 70.000 starších 80 let a přes 222.000 starších 70 let.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama