Komentář: Z české politiky by byl zmatený i koronavirus. Třeba se pandemie lekne a odejde

KOMENTÁŘ - I legendární voják Švejk by se musel pousmát. A jeho stvořitele, spisovatele Jaroslava Haška, kdyby žil, by se zhostily obavy, že jeho celosvětově slavné dílo v porovnání se zmatky českých politiků během koronavirové pandemie je nudné, fádní a bez jiskry. Rozdílná vyjádření členů kabinetu Andreje Babiše, kteří téměř každou hodinu představují své plány, jak zkrotit čínský virus, opravdu působí humorně, a lidé tak nevědí, co vlastně platí a co je jen fikce.

Reklama

Pokud by se sestavoval žebříček týkající se zmatečných prohlášení, na vítězství by zřejmě kandidoval bývalý hokejový gólman Milan Hnilička, který sice nezasedá ve vládě, ale hrdě reprezentuje barvy Hnutí ANO. Šéfovi Národní sportovní agentury by se tak vedle zlaté olympijské medaile z Nagana 1998 vyjímal mezi řadou jeho ocenění další úspěch. Brankáři pod dojmem, že lidé mohou v rámci rozvolňování opatření individuálně sportovat, vytanul na mysli skvostný nápad, a to aby si lidé dokonce uspořádali turnaje, třeba tenisové.

Bývalý hokejista zřejmě nechtěl, aby sportujícím bylo smutno, což je jistě chvályhodné, ale jaksi zapomněl, že by se s nimi chtěl ve větším počtu kamarádit i koronavirus, který by je na památku setkání s nimi nakazil. Hniličkův úřad sice záhy oznámil, že šlo o nedorozumění, ale stopa po ironii tady zůstala.

K Hamáčkovi letos na pomlázku holt nezajdeme

S hašením nepovedeného nápadu Milana Hniličky okamžitě přispěchal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ano, ten stejný Vojtěch, který v týdnu prohlašoval, že země se pomalu začíná vracet do normálu, neboť nad pandemií získáváme navrch. Jeho optimismus zase přispěchal zkrotit ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, který varovně zvedl prst a naznačil, že by národ na Velikonoce nejraději zamkl v jeho příbytcích, neboť cesta k vítězství nad neviditelným nepřítelem je ještě v nedohlednu.

Vrásky na čele modelovi v červeném svetru ještě přidělal náměstek ministra zdravotnictví profesor Roman Prymula, který se asi v celostátní karanténě začal nudit, a tak přišel s nápadem promořit vzájemně všechny obyvatele, ačkoli do té doby úzkostlivě dbal na izolaci lidí, a to tak důsledně, že před necelým měsícem uvažoval o totálním vypnutí země. I jeho Hamáček nakonec zvládl a národu okamžitě oznámil, že na Velikonoce doma nikomu neotevře, aby se nenakazil. Zkrátka letos holt na koledu k ministru Hamáčkovi nezajdeme. Co se dá dělat.

Zahanbit se ale nenechá ani premiér Andrej Babiš. Také on naznačoval, že koronavirus už pomalu zaklekl, a tak se začínáme vracet k normálu. Na důkaz svých slov chválil otevření hobbymarketů pro kutily i zahrádkáře. Uplynulo ale jen několik hodin a rovněž i ministerský předseda si uvědomil, že triumf nad infekcí ještě není jistý, a tak se už podruhé proměnil v tátu národa, aby k němu přes televizi ustaraně promluvil a svůj lid poprosil, aby nepřekračoval práh svých bytů a domů. Už ale nevysvětlil, zda si tedy do hobbymarketů můžeme odskočit pro štětku na malování, když je nechal otevřít, a nyní zase vyzývá, ať se poflakujeme doma.

Někdy vládní politici působí, jako by měli s koronavirem podepsanou dohodu, kde určitě nebude agresívně útočit. U zmíněných hobbymarketů se asi konsenzus zjednat podařilo, v knihkupectví i kadeřnictví a jiných se viru zalíbilo natolik, že ho odtud ani ministerský předseda zatím nevyštval, a tak tito živnostníci stále v prázdných obchodech čekají a závidí obchodníkům pro kutily, že u nich infekce nehrozí.

Opravdu odejde koronavirus z prodejen úderem desáté?

Bohužel komicky působí i vládní nařízení, které seniorům dopřává ráj v obchodech od osmé do desáté dopolední hodiny, aby si v klidu nakoupili a mladší generace je nenakazila. Jako nápad to nezní rozhodně špatně, ale jeho provedení je tristní. Opět to působí tak, že s rádiovým signálem označujícím příchod desáté hodiny se virus lekne a z prodeje zmizí. Je totiž nutné si uvědomit, že krátce po vypršení časového limitu se v prodejnách stále nacházejí titíž důchodci, co se bojí mladých. Ale najednou nevadí, že se do prostoru přiřítili junáci, kteří v předchozích 120 minutách měli vstup zapovězen a hlídal je securiťák, aby dovnitř nechodili z důvodu předání nákazy důchodcům.

A když si uvědomíme, že zákaznicí mladší 65 let se pravidelně před úderem desáté hodiny tlačí před vchodem, nedodržují předepsaný dvoumetrový rozestup a madlo košíku drží holýma rukama bez igelitových rukavic, jež jsou k mání až přímo v obchodě, vir jen zaplesá. Tolik potencionálních obětí k nákaze za celý den nemá.

Škoda, že někoho nenapadlo na chvíli po desáté hodině řetězce uzavřít, řádně vydezinfikovat a až pak pustit mladší generaci. Potom by opatření pro ty nejstarší, které chce stát chránit před pandemií, dávalo smysl. Takto opravdu připomíná humorné zážitky z Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka.

Kritizovat neustále vládu by nebylo spravedlivé. Je jasné, že takovou zkázu, jakou předvedla a napáchala pandemie, nikdo nečekal a hlavně žádný z politiků se s republikou nikdy nedostal do tak dlouhého stavu celostátní nouze, kdy se člověk musí rychle rozhodovat. Jednat pod neustálým tlakem a s vědomím, že pokud se rozhodnu špatně, způsobím tragédie na životech, není lehké a jednoduché.

Ale právě proto by politici měli být jednotní a své rozdílné názory řešit za zavřenými dveřmi a nestresovat tak už vyjukaný národ. Člověk se opravdu diví, že se vláda ještě shodne na tom, že v noci je tma a ve dne světlo. Anebo už také ne? Ale třeba se koronavirus nekonečných vládních zmatků nakonec i on lekne a prchne...

Témata:  komentář EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Očkování, ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

Ze společnosti

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna Alžběta II. dnes svým tradičním projevem zahájila nové zasedací období parlamentu a představila priority vlády na další rok. Má se zaměřit zejména na oživení ekonomiky po propadu způsobeném pandemií covidu-19 a chce změnit například celoživotní vzdělávání, zákon o policii či změny v pravidlech pro udělování azylu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 15 minutami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 53 minutami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před hodinou

před hodinou

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před hodinou

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před 2 hodinami

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 3 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

před 4 hodinami

Papež František

Papež rozhodl o větším zapojení laiků do služeb církve, týká se to i žen

Papež František rozhodl o tom, že do služeb církve se budou moci více zapojit laikové bez kněžského svěcení. V dokumentu nazvaném Antiquum ministerium ustanovil službu takzvaného laického katechety, kterou mohou zastávat i ženy. Katechetové mohou působit jako učitelé náboženství nebo připravovat věřící na svátosti, a to zejména tam, kde se nedostává kněží, napsal server Vatican News.

před 4 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Tchaj-wan usiluje o účast na schůzce WHO, Čína mu brání

Tchaj-wan bude do poslední chvíle usilovat o pozvání na schůzku Světové zdravotnické organizace (WHO), která začne 24. května, prohlásila dnes mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ouová. Účasti na podobných jednáních a členství ve světových organizacích brání Tchaj-wanu pevninská Čína, která ostrov považuje za svou součást. 

před 4 hodinami

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně.

Nejvyšší správní soud zrušil opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama