Máme pocit, že praktičtí lékaři v očkovací strategii neustále představují komplikaci, říká Šonka

Praktičtí lékaři se vymezují proti rétorice hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové (za STAN), která uvedla, že praktici neustále deklarují, jak jsou na vakcinaci proti covidu-19 připraveni, ale přitom nemají na očkování materiální výbavu, s níž hejtmanství musí vypomáhat. „Slova paní hejtmanky mě zklamala. Už v minulosti jsem jí nastínil, že od září upozorňujeme na absenci stříkaček a jehel, neboť pro distributory nejsme oproti objednávkám z nemocnic atraktivní. Nečekáme jen na pomoc státní správy, potřebné věci si sháníme a na očkování jsme připravení,“ říká pro EuroZprávy.cz předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Pomoci by mohl i lék ivermektin, který by se od příštího týdne mohl podávat experimentálně.

Reklama

Neustále mají pocit, že v očkovací strategii nejsou vítáni. Praktičtí lékaři, kteří do očkovacího systému vstoupili 1. března, na videokonferenci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, jež je rovněž zastřešuje, vyjádřili přesvědčení, že pro kraje ohledně vakcinace představují komplikaci. „Velice často nám některé samosprávy dávají najevo, že se do systému vlamujeme a překážíme velkým očkovacím centrům. Jsme překvapeni, že o počtu vakcín Astrazeneca pro praktiky budou rozhodovat krajští koordinátoři, kteří budou mít v gesci, kolik dávek přidělí nám a kolik do center. Původně měla být AstraZeneca určena jen pro naše ordinace. Přitom role praktiků je pro pacienty klíčová,“ netají se určitým zklamáním předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Systémy spolu hned první den nekomunikovaly

S jeho názorem souhlasí Bohumil Seifert, vědecký sekretář a místopředseda pro zahraniční aktivity Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Je třeba si uvědomit, že zejména starší pacienti mají k praktikům důvěru, znají tamní prostředí a lékaři jsou detailně obeznámeni s jejich anamnézami. Navíc nevyžadujeme další náklady, které jsou spjaty s výstavbou očkovacích center,“ upozorňuje Seifert.

Podle praktického lékaře a člena výboru společnosti Cyrila Muchy se očkování u všeobecných specialistů zbytečně dramatizuje. „Loni na podzim jsme proti chřipce naočkovali devět set tisíc zájemců za šest týdnů, zvládli jsme vše bez komplikací a média ani politici nás neřešili. Nyní je proti covidu-19 naočkováno jen šest set tisíc zájemců a kolem strategie panuje neskutečný humbuk. Na vakcianci proti chřipce zřejmě nelze získat žádné politické body,“ domnívá se Mucha, který je přesvědčený, že i pacienti jsou potenciálními voliči krajských představitelů. „Proto by přání především starších lidí, kteří mají obtíže s mobilitou a nemohou cestovat do vzdálených center, neměli ignorovat. Nevím, proč je na očkovací centra kladen takový důraz, jestli je tam nějaká politická či ekonomická vůle. Z medicínského hlediska na nich nic klíčového nevidím.“

Praktici si stěžují, že hned první den selhával Informační systém infekčních nemocí (ISIN). „Nekomunikoval s našimi softwarovými programy, a tak mnozí z nás museli zájemce o registraci naťukat ručně, což zabralo velké množství času. Přitom počet registrací je klíčový. Praktický lékař, kterých jich bude mít nejvíce, dostane nejvíce dávek. S oblibou říkám, že vakcinace zabere dvě minuty, ale administrativa kolem ní trvá patnáct minut. Jen do pondělního večera se přihlásilo patnáct tisíc lidí,“ přibližuje šéf praktiků Petr Šonka.

Jeho kolega Mucha tvrdí, že administrativa lékaře vyčerpává. „Neustále měnění vyhlášek, předpisů a nařízení způsobuje u mnohých syndrom vyhoření. Navíc většinu z nás unavuje řešení problémů, na které vlastně není žádný návod, jak je posunout vpřed. Od loňského dubna bylo jasné, že se jednoho dne bude muset začít očkovat a byl čas vše připravit a ne klíčové věci řešit teprve od prosince, kdy první vakcína do země přišla.“ Přesto praktici deklarují, že na očkování jsou připraveni. „Musím poopravit konstatování ministra zdravotnictví Jana Blatného, že dvě třetiny praktiků jsou ochotni zapojit se do očkování. Jedná se o omyl. Dvě třetiny praktiků se do programu přihlásilo jen za čtyřiadvacet hodin. Neznám od nás lékaře, který by nechtěl očkovat,“ má jasno Bohumil Seifert. „Disponujeme seznamem čtyř tisíc ordinací, které jsou do očkování připraveni naskočit a ulehčit zdravotnímu systému, aby nejrizikovější skupiny nekončily na jednotkách intenzivní péče,“ praví Šonka.

Proto jej mrzí slova hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, která včera pro Českou televizi prohlásila, že praktici na očkování nejsou připraveni tak, jak prohlašovali. Argumentovala, že jim chybí stříkačky i injekční jehly, které její hejtmanství pomáhá zajišťovat. „Z jejích slov jsem zklamaný. Před jejím vystoupením jsem s paní hejtmankou v minulosti mluvil a říkal jsem jí, že už od září upozorňujeme na nedostatek stříkaček a jehel. Vysvětloval jsem jí, že když distributor dostane od nemocnic objednávku ve výši půl milionu věcí na materiál, tak je před námi zákonitě upřednostní, protože my na jednu ordinaci žádáme jen pět set injekcí a stříkaček,“ vysvětluje Šonka, který odmítá, že by praktici spoléhali jen na státní správu a čekali na její pomoc s nataženou rukou. „Například já jsem si materiál objednal ze zahraničí a kontakt jsem nasdílel pro velké množství kolegů. Bohužel i uvedený pramen má své limity. Stále věříme, že ministerstvo zdravotnictví splní svůj slib a u vakcín budou dodané jehly a stříkačky.“ Mucha argumentuje, že udělat si zásoby je vlastně nemožné. „Materiál na očkování proti covidu-19 je speciální a nedá se použít na jinou vakcinaci.“

Lék Ivermektin by se mohl začít zkoušet

Praktici čelí od svých pacientů dotazům, zda AstraZeneca je pro lidi nad 65 let vhodná. „Výzkum ve Velké Británii ukázal její obrovskou účinnost. Například tři neděle po druhém očkování prostřednictvím jí, nebyl žádný zájemce hospitalizován v nemocnici s nějakými komplikacemi či vedlejšími účinky. Oxfordští vědci tvrdí, že doktor, který ji bagatelizuje, se proviňuje proti lékařské etice,“ soudí Mucha. Do centra pozornosti se rovněž dostal lék ivermektin. Medikament proti covidu-19 však není schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Dnes dopoledne jsem obdržel z ministerstva zdravotnictví informaci, že příští týden by se mohl podávat experimentálně, a to vybraným pacientům. Zatím čekáme na další detailnější materiály,“ doplňuje Mucha.

Petra Šonku zaráží, jaká debata se strhala o tom, která vakcína je nejvhodnější, zda Pfizer, AstraZeneca či Moderna. „Jde o humbuk, který způsobují média. Myslím si, že na nějaké detailní hodnocení je nyní hodně brzy, protože nemáme obšírnější relevantní data, která budou k dispozici tak za rok. Lidé ale bohužel hodně dávají na tisk, který neobjektivně některé vakcinace upřednostňuje. Sám si netroufnu říci, jaká je nejlepší. Je ale zajímavé, že v souvislosti s očkováním proti chřipce nikdo neřeší, jaká látka mu bude aplikována.“

Pacienti si v současné době nemohou u praktika vybrat, jakou látkou chtějí být naočkovaní. „Mají právo říci, že danou látku nechtějí, ale potom se vrátí na úplný začátek systému a budou muset čekat,“ říká Mucha. Podle Šonky bude možné si druh vakcinace vybrat kolem prázdnin. „Věřím, že v létě bude v zemi dostatek vakcín a lidé si tak budou moci vybrat, jakou látkou se nechají naočkovat.“ Experti ale upozorňují, že očkování proti covidu-19 může být častější. „Je možné, že bude probíhat každý rok jako vakcinace proti chřipce. Vytvořené protilátky nemusejí působit trvale,“ predikuje Mucha.

Všeobecní doktoři žádají své pacienty, aby ohledně objednání na vakcinaci do ordinací netelefonovali. „Už nyní jsme úplně zahlceni různými dotazy. Nejlepším způsobem pro objednání je napsat e-mail, anebo sms zprávu,“ prosí Šonka. Jeho kolega Mucha si vytvořil na svých stránkách formulář. „Je jednoduchý a o žádosti hned vím.“ Praktici rovněž mohou upřednostnit i pacienty mladších sedmdesáti let. „Pokud mají chronické obtíže, anebo se jedná o onkologické pacienty či nemocné se srdcem, mohou podle metodiky přijít na řadu dříve,“ tvrdí Šonka. Pokud se někdo zaregistroval do celostátního systému a náhle si rozmyslí, že chce být očkován u praktika, je téměř nemožné pacientovo rozhodnutí změnit. „Opačným směrem to jde,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů.

Stoprocentní nemocenská v karanténě by sváděla k podvodům

Praktičtí lékaři uvítali, že Sněmovnou neprošel vládní návrh, podle něhož měli lidé v karanténě dostávat stoprocentní pracovní neschopnost. Postižení nakonec dostanou k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Původní nařízení kabinetu mohlo vést k podvodům. „My totiž nemáme žádnou možnost, jak si ověřit, že člověka kontaktovala hygienická stanice s tím, že přišel do kontaktu s infikovanou osobou. Když nyní lidé zůstávali doma na šedesáti procentech platu, tak bylo jasné, že si nikdo nebude vymýšlet, protože se jedná o velký zásah do rodinného rozpočtu. Ale když by měli slíbeno, že mohou být za celý plat doma, tak by zřejmě někteří lhali a podváděli. Jsem překvapený, že ani po roce pandemie nejsou systémy vzájemně propojeny,“ hovoří zklamaně Šonka, praktik z Přeštic.

Mucha přibližuje, jak vše probíhá v reálu. „Do ordinace přijde e-mail, v němž pisatel tvrdí, že jej kontaktovala hygiena a na základě jejího zjištění, že přišel do kontaktu s infikovaným, mu máme vystavit pracovní neschopnost-karanténa. To je vše, ověřit pravost žadatelova tvrzení v současné době vůbec nejde.“ Šonka rovněž tvrdí, že stát na vypisování pracovních neschopenek u karantén velice šetří. „Za tento výkon nedostáváme ani korunu,“ čílí se.

Témata:  očkování Zdravotnictví lékaři léky EuroZprávy.cz Petr Šonka (Sdružení praktických lékařů) AstraZeneca Petra Pecková (STAN)

Související

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický NÁZORY

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický

ROZHOVOR – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) přiznává, že na schůzce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem se bavili o chystané cestě stranického šéfa do Moskvy, a to ohledně dodávky vakcíny Sputnik V. „O kauze Vrbětice ale nepadlo ani slovo. Primárním účelem návštěvy u pana Hamáčka ale byly dozvuky stranického sjezdu, protože jsem na něm hájil jiný směr. Předseda strany proto chtěl vědět, zda budu dále spolupracovat s obnoveným vedením,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Martin Netolický.   

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.
Jaromír Jágr čelil drsným otázkám dětí: Jak dlouho nebyl u kadeřníka?

Jaromír Jágr čelil drsným otázkám dětí: Jak dlouho nebyl u kadeřníka?

Proč nosí dlouhé vlasy, kolik zlomil hokejek, jaké plavky má připravené na léto nebo jakou by chtěl mít kouzelnou moc? Na takové a další podobné nevšední otázky odpovídal Jaromír Jágr. Hokejovou legendu vyzpovídaly zvídavé děti zaměstnanců společnosti Kaufland a Jágr se u odpovědí mnohdy hodně bavil.
Koronavirus si vyžádal dvakrát tolik obětí, ukázala studie!

Koronavirus si vyžádal dvakrát tolik obětí, ukázala studie!

Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením "skutečné bilance pandemie" přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

Obyvatelé brazilského Ria de Janeiro dnes demonstrovali za prošetření čtvrtečního policejního zásahu v tomto městě, při kterém zemřelo 25 lidí. Několik stovek lidí vyšlo do ulic ve čtvrti Jacarezinho, kde se razie odehrála, informovala agentura AFP. Policie označila 24 mrtvých z řad civilistů za podezřelé, což některá svědectví zpochybňují. Důkladné vyšetření incidentu žádá i OSN.

před hodinou

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

před 2 hodinami

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí lidem od půlky května cestování do zahraničí, ale dovolenou bez nutnosti karantény po návratu bude možné strávit jen ve 12 zemích. Oznámil to dnes britský ministr dopravy Grant Shapps. Do skupiny zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem patří například Portugalsko, Izrael, Austrálie nebo Island. 

před 2 hodinami

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) dnes oznámila, že se po pečlivém zvážení rozhodla znovu zařadit ruského opozičního představitele Alexeje Navalného mezi vězně svědomí poté, co se v únoru rozhodla toto označení v jeho případě přestat používat. 

před 3 hodinami

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Debatu o tom, jak může Evropská unie lépe dbát na sociální otázky v době hospodářské krize vyvolané pandemií zahájili dnes odpoledne prezidenti a premiéři členských zemí evropského bloku. Během sociálního summitu v portugalském Portu rokují o tématech jako je podpora zaměstnanosti, minimální mzda či platová rovnost mezi muži a ženami, na něž mají mnohdy rozdílné názory.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20.000 Kč pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom dnes informovalo slovenské policejní prezidium.

před 5 hodinami

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

před 6 hodinami

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

před 6 hodinami

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Blíží se konec tuzemské fotbalové sezóny, není proto divu, že už se české prvoligové kluby začínají připravovat na tu další a shánět nové posily do svých kádrů. Výjimkou není ani mistrovská pražská Slavia. Ta loví nové posily i ze zahraničí, před nedávnem se hovořilo třeba o gólmanovi Bielefeldu Stefanu Ortagovi, nyní přicházejí norská média s další zajímavou zprávou. Sešívaný vršovický klub má prý podle nich zájem o obránce Molde Sheriffa Sinyana. Ten už měl prý dostat nabídku ze strany Pražanů.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama