Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím

Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím, dosud ho nakupovalo hromadně. Jediný v současné době schválený lék na covid-19 dosud dostalo 758 hospitalizovaných pacientů. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Reklama

Ministerstvo vydalo loni povolení, aby se lék mohl pacientům podávat i jako experimentální. Skončilo by na konci letošního února, ale od července je lék podmínečně povolený Evropskou komisí. Od října je zařazený do úhrady zdravotních pojišťoven.

"Ministerstvo zdravotnictví aktuálně usiluje o převedení centralizovaného modelu dodávek remdesiviru pod gescí ministerstva zdravotnictví ke standardnímu modelu, který platí i pro ostatní léčivé přípravky používané při hospitalizaci," uvedla Peterová. Snahou ministerstva podle ní je, aby nešlo o centralizovaný způsob dodávek prostřednictvím Evropské komise.

Dosud uzavírá ministerstvo smlouvy s výrobcem, americkou firmou Gilead Sciences. Potom léky na základě smlouvy dodává jednotlivým nemocnicím. Podle smlouvy ve středu zveřejněné v registru smluv úřad objednal 4000 dávek za zhruba 38,5 milionu korun. Jedna stojí 345 euro (asi 9000 korun). Za stejnou cenu ho pak nakupují od ministerstva nemocnice.

Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Milana Řepky je lék dodávaný od září 2020 do České republiky jako registrovaný léčivý přípravek Veklury. Od října 2010 má úhradu z veřejného zdravotního pojištění.

Evropská léková agentura podle informací na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostala žádost o rozšíření používání remdesiviru u nakažených, kteří nepotřebují doplňkovou léčbu kyslíkem. Dosud byl povolený jen u lidí, kteří dodávat kyslík vyžadovali. Výsledky hodnocení se očekávají do léta.

"Mohly by se tak vyřešit dohady, které vznesla Světová zdravotnická organizace (WHO) v listopadu 2020, kdy remdesivir pro léčbu COVID-19 nedoporučila," uvedl ředitelka SÚKL Irena Storová.

WHO loni v listopadu uvedla, že nedoporučuje lék podávat, protože chybí důkazy o jeho účinnosti. Vychází z porovnání několika medikamentů na 7000 hospitalizovaných. Z nich nevyplývá, že lék nemá žádný efekt, ale spíše že na základě dostupných dat nejsou důkazy o tom, že zlepšuje vyhlídky pacientů na uzdravení. S ohledem na možnost škodlivých vedlejších účinků, relativně vysokou cenu i nesnadnou aplikaci - remdesivir musí být vpichován do žíly - proto WHO považovala za adekvátní vydat negativní stanovisko pro užívání tohoto přípravku.

Čeští lékaři ho používají cíleně pro přesně vybrané pacienty a má podle nich smysl. Vedoucí lékař kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík v polovině října uvedl, že podle něj remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. "Naše zkušenosti jsou ale takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči," řekl ČTK. Loni v březnu podal Balík lék prvnímu českému pacientovi.

Látka remdesivir, kterou vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře, původně měla sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola v Kongu. Česká vláda v říjnu schválila nákup až 10.000 dávek tohoto léku za 205 milionů korun. Pro léčbu jednoho pacienta je jich potřeba deset. Remdesivir je inhibitor virové RNA polymerázy, jedná se o enzym, který narušuje produkci virové RNA, jež je genetickým materiálem viru a brání jeho množení uvnitř buněk.

Témata:  ministerstvo zdravotnictví EuroZprávy.cz Koronavirus Remdesivir

Související

EU

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

Reklama

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 40 minutami

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před 47 minutami

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před 50 minutami

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před 2 hodinami

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 3 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 3 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 4 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

před 5 hodinami

Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

před 6 hodinami

Čaputová a další vrcholní slovenští politici podpořili Česko po vyhoštění Rusů

Vrcholní slovenští politici dnes podpořili Českou republiku v souvislosti s jejím rozhodnutím vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví pro důvodné podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Podle prezidentky Zuzany Čaputové stojí Slovensko při Česku. Premiér Eduard Heger označil ČR za nejbližšího spojence Slovenska v EU a NATO.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama