Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky. Čekají nás horké chvíle

Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily, přiznávají, že v boji proti covidu-19 transformují různá oddělení na jednotky pro koronavirové pacienty. „Abychom měli kapacity pro covid pozitivní pacienty, tak jsme pro ně uvolnili pavilon ORL i jednu chirurgickou JIP,“ říká tisková mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová. Fakultní nemocnici Motol trápí vyčerpanost lékařů a sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší. Čekají nás horké chvíle,“ tvrdí mluvčí Pavlína Danková. Zařízení plní i mladší ročníky.

Reklama

Jejich pracovní vypětí a stres ještě ztěžují některé panické tweety, podle nichž v jedné pražské nemocnici na konci týdne předělávají různá oddělení na covidové jednotky a sanitky přivážejí jednoho pacienta za druhým. Dotyčný ve svém příspěvku psal, že české zdravotnictví se ocitlo ve shodné situaci jako Itálie loni na jaře a uváděl i chaos na příjmu. „Vámi zmiňované kolující zprávy se budou týkat jiné nemocnice,“ poslala redakci EuroZprávy.cz textovou zprávu tisková mluvčí Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha Jitka Zinke. Když redakce žádala ve čtvrtek večer od ní další informace související se současným stavem u nich v nemocnici, Zinke odepsala, že se nám už nemůže věnovat a v následujících dnech se již neozvala.

Ostatní oslovená zařízení však tvrdí, že přeměňování části oddělení na covidové jednotky souvisí s dlouhodobou strategií, aby nemocnice byly připravené zareagovat na aktuální situaci. „Naše nemocnice transformuje různá oddělení na oddělení pro covid pacienty už od první vlny pandemie a operativně reaguje na aktuální epidemiologickou situaci a pokyny zřizovatele, kterým je Ministerstvo zdravotnictví České republiky,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

S rozšiřováním míst je bohužel na limitu Fakultní Thomayerova nemocnice. „S kapacitou volných lůžek jsme již na svém maximu a pokud se uvolní nějaké lůžko, pak je hned obsazeno. Naše kapacity jsou tak bohužel vyčerpané. V současné době se snažíme ještě vytvořit pár JIP lůžek, ale zásadní problém je v tom, že máme veliký nedostatek odborného zdravotnického personálu, který by se na zmíněné oddělení s intenzivní péčí přesunul,“ povzdechne si tiskový mluvčí Petr Sulek.

Naopak Fakultní nemocnice Motol i přes svoji vytíženost přijala v pátek pět pacientů z Plzně. „Abychom ulevili nejpostiženějšímu kraji. Od pondělí uvolňujeme další lůžkovou stanici pro covidové pacienty Situace je nyní opravdu těžká,“ líčí hlas motolské nemocnice Pavlína Danková. Personál v pražských nemocnicích deprimuje, že nevidí žádný pozitivní zlom před sebou „Od začátku ledna letošního roku se situace vůbec nelepší a stále více máme covid pozitivních pacientů v těžkém stavu,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz Sulek. V současné době Fakultní Thomayerova nemocnice eviduje více než 190 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. „Z toho je více než dvacet pacientů na JIP a pracovišti ARO. To je stav k pátečnímu odpoledni, který se však mění doslova z hodiny na hodinu,“ tvrdí šéf komunikace v krčské nemocnici.

Fakultní nemocnice Bulovka stále postupně navyšuje počet lůžek pro nakažené koornavirem. „Od úterý jsme transformovali i část oddělení ORL, kde jsme pro covid pacienty vyblokovali deset lůžek. Máme celkem dvě stě obsazených lůžek s covid nemocnými a jsme na maximálním limitu,“ přiznává Krautová. V současné době jsou infikovaní s koronavirem na Bulovce umístění na osmi odděleních, a to na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí, na anesteziologicko-resuscitační oddělení i urgentním příjmu. Nakažení leží i na klinice pneumologie, dermatologickovenerologické klinice, očním oddělením, oddělení následné péče, ORL i ortopedie.

Také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady neustále probíhá otevírání oddělení pro pacienty s covid-19. „Vše probíhá podle plánu, který byl připraven na jaře 2020. Obsahuje pět stupňů postupné expanze. Zatím jsme na stupni třetím,“ praví mluvčí Tereza Romanová. Pro nakažené je v tamním zařízení k dispozici pavilon ORL. „Ve čtvrtek jsme transformovali i jednu chirurgickou JIP, a to pro covid pozitivní pacienty, kteří potřebují intenzivní péči,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

Oproti loňskému jaru, kdy v zemi pandemie vypukla, leží v nemocnicích mnohem více mladších ročníků. „Pacientů v mladším věku stále přibývá.  Můžeme tak potvrdit, že oproti jarní či podzimní koronavirové vlně, skutečně čím dál více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v mladším věku s těžším průběhem koronavirové infekce. Bohužel se jedná o mladší ročníky v rozmezí věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Výjimkou nejsou ani třicátníci,“ nastiňuje smutnou statistiku mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Fakultní nemocnice Motol podobně jako Thomayerova nemocnice eviduje čím dál častěji závažné případy. „Přichází nám za poslední týden hodně pacientů ve středně těžkém až těžkém stavu, nicméně u nás probíhá vše organizovaně a nedochází k žádným chaotickým situacím. Pokud příští týden dojde k dalšímu zhoršení situace,

budeme zažívat horké chvíle. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší,“ říká pro EuroZprávy.cz mluvčí Motola Pavlína Danková. Proto tamní personál, stejně jako v celé zemi, trápí vyčerpanost lékařů i zdravotních sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Přesto stále pracují na maximum,“ dodává Danková.

Častý příjezd sanitek žádnou apokalypsu nesignalizují

Sulek z Thomayerovy nemocnice upozorňuje, že nedílnou součástí práce zdravotníků je také postarat se o akutní necovidové pacienty, kterých rozhodně není málo. „A to je třeba si uvědomit. Velmi často k nám tito pacienti přicházejí v zanedbaném stavu, protože odložili svou návštěvu u lékaře, anebo zanedbali svá kontrolní vyšetření. Jedná se bohužel o trend dnešní doby, s nímž se setkáváme velice často,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Podle mluvčího je nutné, aby lidé nezanedbávali svůj zdravotní stav. „A pokud mají obtíže, pak je nutné je obratem konzultovat se svým praktickým lékařem. Důležitá a zásadní je rovněž prevence,“ míní Petr Sulek, který tak naznačuje, že osobní přístup ke svému zdraví může nemocnicím ulevit a předejít hospitalizaci.

Časté houkání sanitních vozů v areálu Fakultní nemocnice Bulovka podle její mluvčí Simony Krautové nesvědčí o tom, že by v zařízení panovala koronavirová apokalypsa, jak se objevuje na sociálních sítích. Expertka na komunikaci vše vyvrací. „Zdravotnická záchranná služba k nám přiveze jednoho pacienta v průměru každých sedmnácti minut. Do Fakultní nemocnice Bulovka vjíždí nejvyšší počet sanitek Zdravotnické záchranné služby z celé České republiky. Jedná se kolem třiceti tisíc vjezdů za rok.“ Simona Krautová připomíná, že Bulovka je pavilónovou nemocnicí. „Proto se převáží pacienti mezi jednotlivými budovami na speciální vyšetření sanitkami nemocnice. A tak je provoz v našem areálu velký,“ zdůvodňuje.

Její kolegyně z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová rovněž odmítá, že by u nich panoval chaos, jak zmiňoval tweet na adresu jedné z pražských nemocnic. „Pacienti jsou přiváženi v koordinaci se Záchrannou službou hlavního města Prahy a Středočeského kraje a poté si je plynule přebírají naše pracoviště,“ doplňuje Romanová.

Témata:  nemocnice Praha lékaři nemocnice Motol EuroZprávy.cz Koronavirus Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Související

EU

Francie hlásí téměř 35 tisíc nově nakažených, Turecko denní maximum zemřelých

Ve Francii přibylo dalších 34.968 nakažených koronavirem, tedy o 4,36 procenta více, než kolik jich úřady zaznamenaly předchozí středu. Turecko za posledních 24 hodin zaregistrovalo 326 zemřelých v souvislosti s covidem-19, nejvíce za den od počátku epidemie. Británie hlásí v porovnání s dalšími evropskými zeměmi i přes uvolňování opatření proti šíření nákazy nízký počet nakažených, informovala agentura Reuters.

Amerika

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

Ze společnosti

Pohřešovaný chlapec se dál hledá: Brno po něm pátrá už týden!

Policisté, hasiči, strážníci i dobrovolníci dnes v Brně znovu pátrali po patnáctiletém Tomáši Pospíšilovi, který se minulý týden ve středu večer nevrátil domů. Prohledávali především okolí Svratky a její dno, přičemž využili i snížení hladiny řeky zhruba o metr. Chlapce se vypátrat nepodařilo, uvedl na policejním webu mluvčí Bohumil Malášek.

Kdy se otevřou obchody? Arenberger řekl první možný termín!

Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera v současnosti také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Francie hlásí téměř 35 tisíc nově nakažených, Turecko denní maximum zemřelých

Ve Francii přibylo dalších 34.968 nakažených koronavirem, tedy o 4,36 procenta více, než kolik jich úřady zaznamenaly předchozí středu. Turecko za posledních 24 hodin zaregistrovalo 326 zemřelých v souvislosti s covidem-19, nejvíce za den od počátku epidemie. Británie hlásí v porovnání s dalšími evropskými zeměmi i přes uvolňování opatření proti šíření nákazy nízký počet nakažených, informovala agentura Reuters.

před 15 minutami

před 29 minutami

před 41 minutami

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Exministr Prymula povede nemocnici v Říčanech

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula povede nemocnici v Říčanech u Prahy, zařízení patří do skupiny Agel. Jeho úkolem bude mimo jiné vybudovat nový pavilon zhruba za 250 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny Radka Miloševská.

před 2 hodinami

Rodiče dětí s pozitivním testem mají nárok na krizové ošetřovné

Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. ČTK o tom dnes informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

před 3 hodinami

Řecko představilo plán uvolnění, 15. května se otevře turistům

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

před 3 hodinami

Letecký provoz bude letos jen 43 procentech úrovně před pandemií

Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.

před 3 hodinami

Polsko od pondělí uvolní na většině území koronavirové restrikce

Polsko na většině území uvolní od pondělí 26. dubna koronavirové restrikce. Učiní tak s ohledem na lepšící se epidemickou situaci v zemi. Podle agentury DPA to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zmírnění opatření se netýká všech tří vojvodství na hranicích s Českem.

před 4 hodinami

Změny úhrad moderních léků jsou ve Sněmovně před schvalováním

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, která mění úhrady moderních léků, upravuje dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Poslanci k ní předložili v dnešním druhém čtení na dvě desítky pozměňovacích návrhů.

před 4 hodinami

Slovensko bude uvolňovat karanténní omezení pomaleji, než se čekalo

Slovensko díky zlepšující se epidemické situaci pokračuje v uvolňování koronavirových omezení, tempo rušení opatření ale bude oproti předpokladům pomalejší. Od příštího týdne budou moci restaurace podávat jídlo na terasách, v omezeném režimu začnou fungovat fitness centra.

před 4 hodinami

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálu od 1. září 2021

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálního provozu letos od 1. září. V květnu by mohl být prodloužen provoz metra a od 1. července zavedeny prázdninové jízdní řády. Záležet bude ale na dalším vývoji počtu cestujících a protipandemických opatřeních. 

před 4 hodinami

Sasko nabízí očkování vakcínou od AstraZeneky každému zájemci

Sasko s okamžitou platností nabízí u praktických lékařů vakcínu společnosti AstraZeneca proti nemoci covid-19 každému, kdo projeví zájem. Postup Saska se ale nelíbí spolkovému ministerstvu zdravotnictví a ani ostatním spolkovým zemím. Německo kvůli několika desítkám případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných preparátem AstraZeneca nedoporučuje tuto látku pro mladší 60 let.

před 5 hodinami

Kulhánek chce v diplomacii kontinuitu a jednotný hlas

Dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek (ČSSD) se stává šéfem diplomacie v těžké době, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co dnes Kulhánka krátce po jmenování uvedl do úřadu. Předseda vlády se těší na spolupráci v diskusi se spojenci i agendě EU. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama