Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky. Čekají nás horké chvíle

Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily, přiznávají, že v boji proti covidu-19 transformují různá oddělení na jednotky pro koronavirové pacienty. „Abychom měli kapacity pro covid pozitivní pacienty, tak jsme pro ně uvolnili pavilon ORL i jednu chirurgickou JIP,“ říká tisková mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová. Fakultní nemocnici Motol trápí vyčerpanost lékařů a sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší. Čekají nás horké chvíle,“ tvrdí mluvčí Pavlína Danková. Zařízení plní i mladší ročníky.

Reklama

Jejich pracovní vypětí a stres ještě ztěžují některé panické tweety, podle nichž v jedné pražské nemocnici na konci týdne předělávají různá oddělení na covidové jednotky a sanitky přivážejí jednoho pacienta za druhým. Dotyčný ve svém příspěvku psal, že české zdravotnictví se ocitlo ve shodné situaci jako Itálie loni na jaře a uváděl i chaos na příjmu. „Vámi zmiňované kolující zprávy se budou týkat jiné nemocnice,“ poslala redakci EuroZprávy.cz textovou zprávu tisková mluvčí Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha Jitka Zinke. Když redakce žádala ve čtvrtek večer od ní další informace související se současným stavem u nich v nemocnici, Zinke odepsala, že se nám už nemůže věnovat a v následujících dnech se již neozvala.

Ostatní oslovená zařízení však tvrdí, že přeměňování části oddělení na covidové jednotky souvisí s dlouhodobou strategií, aby nemocnice byly připravené zareagovat na aktuální situaci. „Naše nemocnice transformuje různá oddělení na oddělení pro covid pacienty už od první vlny pandemie a operativně reaguje na aktuální epidemiologickou situaci a pokyny zřizovatele, kterým je Ministerstvo zdravotnictví České republiky,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

S rozšiřováním míst je bohužel na limitu Fakultní Thomayerova nemocnice. „S kapacitou volných lůžek jsme již na svém maximu a pokud se uvolní nějaké lůžko, pak je hned obsazeno. Naše kapacity jsou tak bohužel vyčerpané. V současné době se snažíme ještě vytvořit pár JIP lůžek, ale zásadní problém je v tom, že máme veliký nedostatek odborného zdravotnického personálu, který by se na zmíněné oddělení s intenzivní péčí přesunul,“ povzdechne si tiskový mluvčí Petr Sulek.

Naopak Fakultní nemocnice Motol i přes svoji vytíženost přijala v pátek pět pacientů z Plzně. „Abychom ulevili nejpostiženějšímu kraji. Od pondělí uvolňujeme další lůžkovou stanici pro covidové pacienty Situace je nyní opravdu těžká,“ líčí hlas motolské nemocnice Pavlína Danková. Personál v pražských nemocnicích deprimuje, že nevidí žádný pozitivní zlom před sebou „Od začátku ledna letošního roku se situace vůbec nelepší a stále více máme covid pozitivních pacientů v těžkém stavu,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz Sulek. V současné době Fakultní Thomayerova nemocnice eviduje více než 190 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. „Z toho je více než dvacet pacientů na JIP a pracovišti ARO. To je stav k pátečnímu odpoledni, který se však mění doslova z hodiny na hodinu,“ tvrdí šéf komunikace v krčské nemocnici.

Fakultní nemocnice Bulovka stále postupně navyšuje počet lůžek pro nakažené koornavirem. „Od úterý jsme transformovali i část oddělení ORL, kde jsme pro covid pacienty vyblokovali deset lůžek. Máme celkem dvě stě obsazených lůžek s covid nemocnými a jsme na maximálním limitu,“ přiznává Krautová. V současné době jsou infikovaní s koronavirem na Bulovce umístění na osmi odděleních, a to na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí, na anesteziologicko-resuscitační oddělení i urgentním příjmu. Nakažení leží i na klinice pneumologie, dermatologickovenerologické klinice, očním oddělením, oddělení následné péče, ORL i ortopedie.

Také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady neustále probíhá otevírání oddělení pro pacienty s covid-19. „Vše probíhá podle plánu, který byl připraven na jaře 2020. Obsahuje pět stupňů postupné expanze. Zatím jsme na stupni třetím,“ praví mluvčí Tereza Romanová. Pro nakažené je v tamním zařízení k dispozici pavilon ORL. „Ve čtvrtek jsme transformovali i jednu chirurgickou JIP, a to pro covid pozitivní pacienty, kteří potřebují intenzivní péči,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

Oproti loňskému jaru, kdy v zemi pandemie vypukla, leží v nemocnicích mnohem více mladších ročníků. „Pacientů v mladším věku stále přibývá.  Můžeme tak potvrdit, že oproti jarní či podzimní koronavirové vlně, skutečně čím dál více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v mladším věku s těžším průběhem koronavirové infekce. Bohužel se jedná o mladší ročníky v rozmezí věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Výjimkou nejsou ani třicátníci,“ nastiňuje smutnou statistiku mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Fakultní nemocnice Motol podobně jako Thomayerova nemocnice eviduje čím dál častěji závažné případy. „Přichází nám za poslední týden hodně pacientů ve středně těžkém až těžkém stavu, nicméně u nás probíhá vše organizovaně a nedochází k žádným chaotickým situacím. Pokud příští týden dojde k dalšímu zhoršení situace,

budeme zažívat horké chvíle. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší,“ říká pro EuroZprávy.cz mluvčí Motola Pavlína Danková. Proto tamní personál, stejně jako v celé zemi, trápí vyčerpanost lékařů i zdravotních sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Přesto stále pracují na maximum,“ dodává Danková.

Častý příjezd sanitek žádnou apokalypsu nesignalizují

Sulek z Thomayerovy nemocnice upozorňuje, že nedílnou součástí práce zdravotníků je také postarat se o akutní necovidové pacienty, kterých rozhodně není málo. „A to je třeba si uvědomit. Velmi často k nám tito pacienti přicházejí v zanedbaném stavu, protože odložili svou návštěvu u lékaře, anebo zanedbali svá kontrolní vyšetření. Jedná se bohužel o trend dnešní doby, s nímž se setkáváme velice často,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Podle mluvčího je nutné, aby lidé nezanedbávali svůj zdravotní stav. „A pokud mají obtíže, pak je nutné je obratem konzultovat se svým praktickým lékařem. Důležitá a zásadní je rovněž prevence,“ míní Petr Sulek, který tak naznačuje, že osobní přístup ke svému zdraví může nemocnicím ulevit a předejít hospitalizaci.

Časté houkání sanitních vozů v areálu Fakultní nemocnice Bulovka podle její mluvčí Simony Krautové nesvědčí o tom, že by v zařízení panovala koronavirová apokalypsa, jak se objevuje na sociálních sítích. Expertka na komunikaci vše vyvrací. „Zdravotnická záchranná služba k nám přiveze jednoho pacienta v průměru každých sedmnácti minut. Do Fakultní nemocnice Bulovka vjíždí nejvyšší počet sanitek Zdravotnické záchranné služby z celé České republiky. Jedná se kolem třiceti tisíc vjezdů za rok.“ Simona Krautová připomíná, že Bulovka je pavilónovou nemocnicí. „Proto se převáží pacienti mezi jednotlivými budovami na speciální vyšetření sanitkami nemocnice. A tak je provoz v našem areálu velký,“ zdůvodňuje.

Její kolegyně z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová rovněž odmítá, že by u nich panoval chaos, jak zmiňoval tweet na adresu jedné z pražských nemocnic. „Pacienti jsou přiváženi v koordinaci se Záchrannou službou hlavního města Prahy a Středočeského kraje a poté si je plynule přebírají naše pracoviště,“ doplňuje Romanová.

Témata:  nemocnice Praha lékaři nemocnice Motol EuroZprávy.cz Koronavirus Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Související

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem EU

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků DOMÁCÍ

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace v Evropě a ve světě. ČTK to dnes řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Kontroly na Hradě trvaly od léta 2016 do letošních Velikonoc, kdy byly zrušeny v souvislosti se znovuotevíráním Hradu po zmírnění protipandemických opatřeních.

Ze společnosti

Kompenzační bonus 2021: Vláda ho opět prodloužila!

Kompenzační bonus 2021: Vláda ho opět prodloužila!

Kompenzační bonus až 1000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu zasažené vládními omezeními a dopady pandemie se bude vyplácet i za květen. Na návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) to dnes schválila vláda.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

před 11 minutami

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků

Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace v Evropě a ve světě. ČTK to dnes řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Kontroly na Hradě trvaly od léta 2016 do letošních Velikonoc, kdy byly zrušeny v souvislosti se znovuotevíráním Hradu po zmírnění protipandemických opatřeních.

před 16 minutami

Německý parlament souhlasí s rozvolněním pro očkované a uzdravené

Německý parlament souhlasí s rozvolněním pro očkované a uzdravené

Německý parlament dnes vyslovil souhlas s rozvolněním epidemických opatření pro lidi plně očkované proti nemoci covid-19 a pro uzdravené. Pokud v pátek návrh schválí také Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země, nebudou vyléčení a uzdravení od víkendu potřebovat testy a nebude se jich týkat ani karanténa. Nadále ale budou muset nosit roušky.

před 19 minutami

Vláda prodloužila kompenzační bonus i na květen

Vláda prodloužila kompenzační bonus i na květen

Kompenzační bonus až 1000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu zasažené vládními omezeními a dopady pandemie se bude vyplácet i za květen. Na návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) to dnes schválila vláda.

před 33 minutami

Macron bude žádat návrat zasedání Evropského parlamentu do Štrasburku

Macron bude žádat návrat zasedání Evropského parlamentu do Štrasburku

Francouzský prezident Emmanuel Macron se hodlá zasadit o to, aby se pravidelná zasedání Evropského parlamentu vrátila po více než roční přestávce způsobené pandemií nemocí covid-19 zpět do Štrasburku. Europoslanci by se tam měli podle jeho názoru sejít v červnu. S odvoláním na zdroje z Elysejského paláce o tom dnes napsala agentura Reuters.

před 49 minutami

Unijní lídry čeká neformální summit o vakcínách a sociálních tématech

Unijní lídry čeká neformální summit o vakcínách a sociálních tématech

Další společný boj s pandemií nemoci covid-19 a zotavení krizí stižených ekonomik budou patřit k hlavním tématům dvoudenního neformálního jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád se v pátek a sobotu sejdou v Portu, kam je k prvnímu osobnímu setkání od prosince sezvalo portugalské předsednictví EU.

před 58 minutami

Česko chce co nejdříve dohodu se sousedy o cestování, oznámil Kulhánek

Česko chce co nejdříve dohodu se sousedy o cestování, oznámil Kulhánek

Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň očkovaní proti covidu-19 mohli volně cestovat. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem to řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD).

před hodinou

U hranic s Ukrajinou zůstává významný počet ruských vojáků, řekl Blinken

U hranic s Ukrajinou zůstává významný počet ruských vojáků, řekl Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes v Kyjevě prohlásil, že u hranic s Ukrajinou zůstává významný počet ruských vojáků a vojenského vybavení navzdory tomu, že Moskva minulý měsíc ohlásila stažení vojsk. Rusko vyzval, aby upustilo od agresivního chování. Šéf americké diplomacie to uvedl při jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

před hodinou

Rakousko stojí v kauze Vrbětice za Českem, uvedl ministr Schallenberg

Rakousko stojí v kauze Vrbětice za Českem, uvedl ministr Schallenberg

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. 

před hodinou

Nemocnice dostaly přes 12 miliard korun na odměny zdravotníkům, mohou je vyplatit

Nemocnice dostaly přes 12 miliard korun na odměny zdravotníkům, mohou je vyplatit

Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení během pandemie covidu-19. Pracovníci by měli odměny dostat nyní k dubnové výplatě nebo nejpozději za měsíc ke květnové výplatě. Zdravotníci mohou získat až 75.000 korun, nezdravotnický personál až 30.000 korun. 

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Nákupy v březnu lidé stále spíše odkládali, čekají na otevření obchodů

Nákupy v březnu lidé stále spíše odkládali, čekají na otevření obchodů

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.

před 2 hodinami

Některé španělské regiony se od neděle obávají chaosu v koronavirových opatření

Některé španělské regiony se od neděle obávají chaosu v koronavirových opatření

Některé španělské regiony se obávají, že od příštího týdne nebudou mít dostatečné pravomoce, aby mohly bránit šíření koronaviru. V neděli totiž ve Španělsku po půl roce končí nouzový stav a regionální vlády už pak nebudou moci bez souhlasu soudů například vyhlásit noční zákaz vycházení, omezit shromažďování či jinak omezit volný pohyb lidí. 

před 2 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama