Nemocnice v ČR přestávají zvládat nápor pacientů s koronavirem, pomůže armáda

Pardubické nemocnici pomohou s péčí o pacienty vojáci. Má kvůli vyšší nemocnosti nedostatek personálu. Až 27 vojáků nastoupí do týdne na plicní či infekční oddělení. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Reklama

"Vnímáme situaci jako vážnou, bez pomoci armády se neobejdeme. Situace se výrazně zhoršila zvýšenou nemocností pacientů, ale i zdravotnického personálu," řekl hejtman.

Hejtmanství již o pomoc požádalo, 24 až 27 vojáků by mělo vykonávat pomocné práce na plicním, infekčním oddělení nebo na JIP a ARO. Vojáci nastoupí do týdne.

Podle mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřiny Semrádové se počet pacientů s covidem-19 opět zvýšil, za týden přibližně o 60, z nichž 40 vyžaduje intenzivní péči. V nemocnicích je teď kolem 220 pacientů s covidem-19.

"Máme teď šest covidových jednotek, čtyři na JIP a dvě standardní. Ještě volná lůžka mají. Při druhé vlně jsme měli v největším zápřahu devět covidových oddělení," řekla Semrádová.

Vojáci dnes začnou pomáhat kvůli epidemii koronaviru v domově pro seniory v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. Od pondělí budou nově nasazeni v dalších pěti nemocnicích a léčebnách. K dnešnímu dni pomáhá v sociálních a zdravotnických zařízeních v souvislosti s epidemií 156 vojáků. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Nasazení vojáků umožnila svým nařízením vláda.

Podle Dvořákové v současné době vojáci pomáhají ve 22 zařízeních, která se kvůli pandemii potýkají s nedostatkem personálu. Od pondělí bude nově nasazeno celkem 22 vojáků v nemocnicích v Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou a v léčebně pro dlouhodobě nemocné v Jaroměři. Na starosti budou mít pomocné práce. Již dnes bylo osm vojáků vysláno do domova pro seniory v Českých Velenicích.

Armáda také od počátku příštího týdne nasadí 25 vojáků, kteří absolvovali přípravu srovnatelnou s rozšířeným kurzem první pomoci. Do brněnské fakultní nemocnice pojede 15 z nich, dalších deset pak pomůže nemocnici AGEL v Ostravě Vítkovicích.

Nemocnice v Karlovarském kraji začínají znovu zápolit s přírůstkem počtu pacientů s covidem-19. Někde už docházejí kapacity. Karlovarský kraj proto znovu požádal o pomoc mediky a studenty zdravotnických škol.

"Důvodem žádosti o pomoc mediků je, že se v kraji blížíme vyčerpané kapacitě lůžek intenzivní péče. Z vlastních zdrojů nejsme schopni lůžka navýšit. Prosíme tedy, aby byli jménem kraje osloveni studenti lékařských fakult, zdravotnických škol, vyšších odborných a podobně. Bez této pomoci nebudeme moci lůžka reprofilizovat a dostat se ke stejné kapacitě jako na podzim při vrcholu zátěže intenzivní péče v kraji," řekl ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Karlovarský kraj už vyzval všechny studenty lékařských fakult, vyšších odborných škol se zdravotnickým zaměřením a středních zdravotnických škol, aby znovu přišli nemocnicím pomoci. Zatím jde jen o výzvu, pracovní povinnost, jako tomu bylo při předešlém zhoršení koronavirové epidemie, kraj nenařídil. Zájemci se mohou na pomoci domluvit přímo v jednotlivých nemocnicích.

Podle údajů Karlovarské krajské nemocnice, která spravuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu, je nyní v krajských nemocnicích 61 pacientů s covidem-19, z toho 13 na lůžkách intenzivní péče. V Chebu je v nemocnici 20 pacientů s covidem-19, nejvíce od počátku měsíce. Nárůst počtu pacientů zaznamenaly nemocnice od vánočních svátků.

Přitom ještě v polovině prosince bylo v krajských nemocnicích okolo 40 pacientů. Největší nápor byl v polovině listopadu, kdy se počty nakažených koronavirem, kteří potřebovali nemocniční péči, blížil ke stovce.

Na hranici možností jsou i nemocnice v Sokolově a Ostrově, které patří do skupiny Penta Hospitals. Podle jejich mluvčí Markéty Singerové dochází volná kapacita zejména na oddělení intenzivní péče v sokolovské nemocnici. K úternímu večeru tam měli sedm pacientů s covidem-19 na oddělení ARO a JIP, dalších 20 na standardních lůžkách. "S vedením nemocnic jednáme už o přesunu některých nakažených pacientů ve vážném stavu do jiných nemocnic mimo kraj," řekla ČTK Singerová. Některé pacienty, kteří už nejsou covid pozitivní, ale zůstávají na umělé plicní ventilaci, přesouvají nemocnice v kraji do ostrovské nemocnice na doléčení.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je volná kapacita intenzivní lůžkové péče v Karlovarském kraji na úrovni 12 procent. Znamená to, že volných lůžek je na jednotkách ARO a JIP nyní jen deset.

V moravskoslezských nemocnicích přibývá nakažených zdravotníků

Nemocnice jsou v kritické situaci, řekl dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO). Varoval, že zdravotní péče může být ohrožena kvůli nedostatku lůžek i nedostatku lidí. V nemocnicích v kraji pomáhá 50 vojáků a v pondělí přibude dalších deset. Kraj dostal dalších 975 očkovacích vakcín a ve čtvrtek obdrží další, řekl dnes Vondrák novinářům.

V kraji v úterý přibylo do evidence 2266 pozitivně testovaných, což je dosud nejvyšší denní nárůst od počátku pandemie. "Byť se tam pořád testuje, tak přibývá lidí, kteří jsou nemocní, v domovech seniorů a obecně v seniorní populaci," řekl Vondrák.

Důsledkem je podle něj zatížení nemocnic. "Jsme skutečně v kritické situaci, protože v nemocnicích je 848 hospitalizovaných na standardních lůžkách, 132 je hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče a 69 je na umělé plicní ventilaci," řekl hejtman.

Na odděleních ARO a JIP v kraji je pro pacienty s covidem-19 k dispozici 179 lůžek, standardních lůžek je 1068. Pro pacienty s covidem mají nemocnice vyčleněno někdy až 40 procent lůžek. "Žádáme další zdravotnická zařízení, jako jsou lázně Klimkovice, aby nám pomohly. Budeme je zásobovat našimi kyslíkovými lahvemi, které jsme nakoupili během jarní vlny," řekl hejtman.

Nárůst je podle hejtmana vyšší, než byl predikován v matematických modelech. Vondrák řekl, že historický rekord zaznamenala i záchranná služba, která měla v pondělí 505 výjezdů.

"Další zatížení nemocnic znamená další ohrožení především pro starší populaci. Ale nemáme na intenzivních lůžcích jenom starší populaci, jsou tam i lidé mnohem mladších ročníků," řekl Vondrák.

Uvedl, že nemocných je v kraji 150 lékařů a 824 dalších zdravotních pracovníků. "Jenom Fakultní nemocnice má 300 nemocných zdravotníků. Dochází k ohrožení péče z pohledu nejen nedostatku lůžek, ale i nedostatku lidí. Proto jsem rád, že přišly první vakcíny, které mohou tuto neblahou situaci v našich nemocnicích zastavit," řekl hejtman.

Očkování začalo v úterý ve Fakultní nemocnici Ostrava, která dostala prvních 140 ampulí. To znamenalo 700 dávek vakcíny, ode dneška se ale z jedné ampule očkuje šest lidí namísto původních pěti, takže dávek bude více.

"Přišlo další plato, 975 dávek, takže budeme pokračovat ve vakcinaci s tím, že bychom měli zítra (ve čtvrtek) dostat celkově třikrát 975 dávek, to znamená 2925 vakcinačních dávek," řekl Vondrák. Vakcíny jsou podle něj z Fakultní nemocnice v Brně. Kraj je chce co nejdříve dostat i do sociálních zařízení, zatím se očkovali zdravotníci, kteří pracují s pacienty s covidem.

"Přibývají další zájemci o ustavení očkovacích center. Pevně věřím, že se podaří využít všech našich nemocnic, jak veřejných, tak soukromých, abychom byli schopni v kritickém čase, který je před námi, proočkovat co nejvíce lidí," řekl hejtman. V kraji nebyla zaznamenána žádná negativní reakce po očkování.

Hejtman znovu vyzval k omezení sociálních kontaktů. "Všechny sociální kontakty vedou k tomu, že se nákaza šíří. Tento konec roku musí být jiný, než býval vždycky předtím," řekl Vondrák s poukazem na nadcházející oslavy silvestra a nového roku.

Témata:  nemocnice Armáda České Republiky EuroZprávy.cz Karlovarský kraj Moravskoslezský kraj Koronavirus Pardubický kraj Martin Netolický (ČSSD)

Související

Očkování, ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

Restauratér Luděk Hanzlík bude muset od pondělí kromě kvality jídla a vína kontrolovat i své hosty, zda jsou naočkovaní, anebo absolvovali testy či už prodělali onemocnění covid-19. "Vše bude o důvěře," říká. DOMÁCÍ

Kontroly testů na zahrádkách? Vše bude o důvěře, říká restauratér. Stát musí vyvinout aplikaci, tvrdí Prouza

Kontrolovat hosty na zahrádkách od příštího pondělí, zda absolvovali vakcinaci, PCR  či antigenní testy, anebo vyžadovat potvrzení, že nemoc covid-19 prodělali, bude podle restauratéra Luďka Hanzlíka, který vlastní síť Pražanek, velmi složité. „Vše bude o důvěře, neboť někdo se může prokázat testy od kamaráda a já nemám v gesci, abych mu prohlížel doklady,“ říká pro EuroZprávy.cz Hanzlík. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza však tvrdí, že hospodští udělají maximum, aby pravidla dodrželi. „Už nechtějí být dále zavření, potřebují konečně vydělávat. Vláda je přivedla do existenčních problémů.“

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 44 minutami

před 57 minutami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před hodinou

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před hodinou

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 3 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

před 3 hodinami

Papež František

Papež rozhodl o větším zapojení laiků do služeb církve, týká se to i žen

Papež František rozhodl o tom, že do služeb církve se budou moci více zapojit laikové bez kněžského svěcení. V dokumentu nazvaném Antiquum ministerium ustanovil službu takzvaného laického katechety, kterou mohou zastávat i ženy. Katechetové mohou působit jako učitelé náboženství nebo připravovat věřící na svátosti, a to zejména tam, kde se nedostává kněží, napsal server Vatican News.

před 3 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Tchaj-wan usiluje o účast na schůzce WHO, Čína mu brání

Tchaj-wan bude do poslední chvíle usilovat o pozvání na schůzku Světové zdravotnické organizace (WHO), která začne 24. května, prohlásila dnes mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ouová. Účasti na podobných jednáních a členství ve světových organizacích brání Tchaj-wanu pevninská Čína, která ostrov považuje za svou součást. 

před 4 hodinami

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně.

Nejvyšší správní soud zrušil opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření.

před 4 hodinami

Sčítání 2021

Sčítání se blíží ke konci. Většinu formulářů lidé poslali elektronicky

Statistici dostali ve sčítání lidu dosud téměř 4,8 milionu vyplněných formulářů. Zhruba desetinu z nich tvořily papírové tiskopisy, téměř 90 procent dorazilo elektronicky. V posledních dnech a hodinách počet sčítaných v elektronickém systému roste. ČTK to řekla mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Cenzus skončí o půlnoci.

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

K očkování se registrovalo do poledne 120.000 lidí nad 45 let

Lidí ve věku 45 až 49 let se k očkování proti covidu-19 od půlnoci do dnešního poledne registrovalo více než 120.000 lidí. Na twitteru to uvedli zástupci projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Od osmi ráno se tak počet registrovaných skoro ztrojnásobil. Očkováno jich dosud není více než 700.000 z 839.000. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama