Nemocnicím by ulevilo očkování u praktiků, tvrdí krajský šéf

Funkční očkování proti covidu-19 u praktických lékařů by uvolnilo ruce přetíženým zdravotníkům v nemocnicích, kteří zároveň slouží v očkovacích centrech. Zaškolování ambulantních lékařů pro práci v nemocnicích není efektivní, míní krajský šéf Sdružení praktických lékařů na Vysočině Tomáš Nosek, který je zároveň pro praktické lékaře krajských koordinátorem očkování. Očkování v ordinacích ale vázne na dodávkách vakcíny i administrativě, řekl Nosek ČTK.

Reklama

"Obecně mám za to, že pokud by se systém distribuce vakcín mezi praktické lékaře podařilo lépe a jednodušeji zorganizovat, zřejmě by v této krizové situaci byli schopni částečně převzít i práci očkovacích center, za cenu omezení jiné péče například posuzování zdravotní způsobilosti pro různé činnosti, a uvolnit tak nemocniční lékaře, kteří tam pracují, pro pomoc v nemocnicích na lůžkách," řekl Nosek. Zaškolení stážistů podle zkušeností z jeho ordinace trvá i tři měsíce, dobu prodlužují i specifika interních postupů a používaných různých informačních systémů, které musejí nováčci zvládnout. "Proto myslím, že hromadná migrace pracovních sil ve zdravotnictví by mělo být až to zcela poslední řešení," řekl.

Zatím se na Vysočině očkuje především v krajem zřízených nemocnicích, funguje také velkokapacitní očkovací centrum v kulturním domě v Pelhřimově, které je personálně částečně závislé na zaměstnancích Nemocnice Pelhřimov.

Praktičtí lékaři na Vysočině měli dostat první dávky pro své pacienty v pátek. Dodávka se ale zpozdila. "Dnes jsme byli informováni, že (vakcíny budou dodány) snad zítra (v úterý) či pozítří (ve středu) určitě, ale pouze v množství 11.000 dávek, tedy 11 beden pro 11 ordinací," řekl Nosek. Původně bylo avizované, že dorazí 14.000 dávek. Další dodávky jsou podle něho nejisté, doufá, že se začnou postupně zvyšovat a že za dva měsíce bude možné, aby očkovací látku dostala každá ordinace ve chvíli, kdy ji bude potřebovat.

Všech 11 ordinací, které mají očkovací dávku dostat jako první, podle Noska už 2. března zaregistrovalo k očkování více než 100 pacientů. "Je třeba dodat, že šlo o otrockou práci, velmi administrativně nepřívětivou cestou přes webové rozhraní. Napojení na naše informační systémy v ordinacích začínají být postupně funkční asi od 5. března," řekl Nosek. Současný systém registrace označil za přebyrokratizovaný, lehce připomínající Orwellovy romány. Uvítal by, kdyby systém fungoval podobně jako při očkování proti chřipce. "Kdy praktický lékař pouze objedná vakcíny u distributora a následně jednoduše ve svém informačním systému vykáže aplikaci očkovací látky pro účely pojišťovny, eventuálně státu," řekl Nosek.

Připravených očkovat je podle něj nyní v kraji 70 ordinací a svoji ochotu očkovat projevilo 198 ordinací praktických lékařů.

Podle informací na webu Kraje Vysočina zatím kraj s více než půl milionem obyvatel obdržel asi 47.000 očkovacích dávek tří různých výrobců, nejvíc od společnosti Pfizer/BioNTech.

Témata:  očkování nemocnice EuroZprávy.cz Vysočina (kraj)

Související

Očkování, ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 15 minutami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 53 minutami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před hodinou

před hodinou

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před hodinou

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před 2 hodinami

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 3 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

před 4 hodinami

Papež František

Papež rozhodl o větším zapojení laiků do služeb církve, týká se to i žen

Papež František rozhodl o tom, že do služeb církve se budou moci více zapojit laikové bez kněžského svěcení. V dokumentu nazvaném Antiquum ministerium ustanovil službu takzvaného laického katechety, kterou mohou zastávat i ženy. Katechetové mohou působit jako učitelé náboženství nebo připravovat věřící na svátosti, a to zejména tam, kde se nedostává kněží, napsal server Vatican News.

před 4 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Tchaj-wan usiluje o účast na schůzce WHO, Čína mu brání

Tchaj-wan bude do poslední chvíle usilovat o pozvání na schůzku Světové zdravotnické organizace (WHO), která začne 24. května, prohlásila dnes mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ouová. Účasti na podobných jednáních a členství ve světových organizacích brání Tchaj-wanu pevninská Čína, která ostrov považuje za svou součást. 

před 4 hodinami

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně.

Nejvyšší správní soud zrušil opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama