Omezení setkávání vychází z pandemického zákona i zákona o ochraně zdraví

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které prodlužuje limit setkávání na nejvýše dvě osoby, odkazuje na takzvaný pandemických zákon i zákon o ochraně veřejného zdraví. Opatření reguluje zejména provoz obchodů a služeb. Přímo omezení shromažďování se týká jeden odstavec pandemického zákona, který umožňuje zakázat veřejné či soukromé akce nebo omezit počet jejich účastníků.

Reklama

V opatření, které ministerstvo vydalo minulé pondělí ještě pod vedením Jana Blatného (za ANO), se tento počet navyšoval na deset lidí uvnitř a 20 venku. Po kritice odborníků ho jeho nástupce Petr Arenberger o víkendu zpřísnil. Aby dál platilo, musí ho dnes potvrdit vláda.

V zákoně k ochraně obyvatelstva před dalším rozšířením onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2, takzvaném pandemickém zákoně, využívá ministerstvo druhý odstavec a jeho paragrafy B až E a I. Omezit setkávání pouze na dvě osoby uvnitř i venku i po skončení nouzového stavu umožňuje paragraf E. Obsahuje možnost zakázat nebo omezit veřejné či soukromé akce, kde se kumulují lidé "včetně stanovení maximálního počtu fyzických osob, které se jich mohou účastnit". Zákaz se nesmí vztahovat na schůze a jednání orgánů veřejné moci či soudů nebo shromáždění podle zákona o právu shromažďovacím.

Obecnou formulaci, že lze vydat "zákaz nebo nařízení další určité činnosti k likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku" obsahuje i dříve platný zákon o ochraně veřejného zdraví. Podle něj vydávalo ministerstvo omezující opatření už na jaře, tehdy je ale zrušil soud s tím, že nebyla dostatečně odůvodněná. Ministr Arenberger v pátek připustil, že s tím počítá i tentokrát.

"Snažili jsme se omezit jenom to, co víceméně omezit lze podle pandemického zákona," řekl novinářům. Ještě v pátek tak bylo povoleno sportovat uvnitř v deseti lidech, ale jen profesionálním sportovcům. Ministerstvo proto obdrželo předžalobní výzvu od komory fitness center. Ministr k tomu řekl, že doufal, že právníci budou vstřícnější.

Ministerstvo zdravotnictví píše, že omezení setkávání má na epidemii zjevný vliv. "Přehled dostupné odborné literatury uvádí zákaz veřejného shromažďování a omezování soukromých shromáždění jako jedno z nejúčinnějších plošných opatření podle analýzy opatření přijatých v mnoha různých zemích a modelech epidemie založených na datech," píše se v odůvodnění.

"Úplný zákaz setkání nemá podstatně větší vliv. Naopak rozdíl mezi omezením na deset osob a na dvě osoby je větší, než mezi omezením na deset osob a stavem, kdy shromažďování není omezené vůbec," píše ministerstvo. Ministerstvo ale připouští, že jde o dosud nerecenzovaný výzkum.

To odpovídá i praxi z epidemiologických šetření, jako velmi rizikové vychází setkání už deseti osob na různých oslavách či večírcích. "Omezení shromažďování na dvě osoby proto je podle dostupného výzkumu možno hodnotit jako účinné, kde možný účinek je zhruba mezi deseti až 30 procent redukce R oproti stavu bez omezení," uvádí materiál. Jako R je označeno reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného.

V současné situaci, kdy se R pohybuje mezi 0,7 až 0,9, může redukce o 30 procent znamenat i obrácení trendu epidemie z poklesu na růst s reprodukčním číslem vyšším než 1. "Omezení shromažďování na dvě osoby je zároveň vysoce omezující, zasahující do přirozených práv a potřeb občanů se potkávat. Přesto v kontextu ostatních omezení působí toto omezení pravděpodobně společnosti menší škody, než jiná opatření, konkrétně než velký rozsah distanční výuky," uvádí dále ministerstvo.

Podle něj může omezení potenciálně narušovat bezpečnosti škol, kdy se setkávají pouze děti z jedné třídy. Míchání dětí při sportu či volnočasových aktivitách může zvýšit riziko šíření nákazy. Podle resortu je společenský zájem i požadavek MŠMT na to, aby přednost dostalo umožnění prezenční výuky před volnočasovými aktivitami a sportovním vyžitím.

Témata:  ministerstvo zdravotnictví EuroZprávy.cz

Související

Nemocnice dostaly přes 12 miliard korun na odměny zdravotníkům, mohou je vyplatit DOMÁCÍ

Nemocnice dostaly přes 12 miliard korun na odměny zdravotníkům, mohou je vyplatit

Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení během pandemie covidu-19. Pracovníci by měli odměny dostat nyní k dubnové výplatě nebo nejpozději za měsíc ke květnové výplatě. Zdravotníci mohou získat až 75.000 korun, nezdravotnický personál až 30.000 korun. 

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

před 9 minutami

před 17 minutami

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před 29 minutami

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před 34 minutami

před 53 minutami

před 59 minutami

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

před hodinou

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Kladenský soud dnes uložil řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. 

před hodinou

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. 

před hodinou

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

před hodinou

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před hodinou

před hodinou

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297.876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343.407.

před hodinou

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

před 2 hodinami

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech, která jednu z úspěšných očkovacích látek vyrábí společně s mezinárodní firmou Pfizer. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama