Česko má poměrově nejvíc mrtvých z EU. Aspoň jednu dávku vakcíny už má milion lidí

Alespoň jednu dávku vakcíny proti nemoci covid-19 zatím dostal v Česku víc než milion lidí, obě potřebné dávky má 371.235 obyvatel. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci dohromady téměř 1,38 milionu dávek, minimálně jednou dávkou bylo k pondělnímu večeru očkováno přesně 1,007.422 lidí. V Česku za pondělí přibylo 8167 nově nakažených. Sledujte s námi dění ohledně koronaviru online.

Reklama

21:26 - Nizozemská vláda o tři týdny prodloužila celostátní uzávěru a další opatření proti šíření koronavirové nákazy. Oznámil to dnes premiér Mark Rutte, podle nějž současná epidemická situace neumožňuje původně plánované rozvolnění restrikcí. Počty pacientů na jednotkách intenzivní péče stoupají. 

20:50 - Laboratoř Elisabeth Pharmacon odhalily v Brně další dva lidi s jihoafrickou mutací koronaviru. Na twitteru to uvedl ředitel laboratoře Omar Šerý. Podle něj lze předpokládat, že pozitivních lidí v jejich okolí bude více. Laboratoře v minulosti odhalily už několik případů jihoafrické mutace, další případy odhalily brněnské fakultní nemocnice. 

20:22 - Vakcína proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka nedorazí. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl rozhlasové stanici Frekvence 1. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ještě v pátek uváděl, že Johnson & Johnson dodá do České republiky v dubnu desítky tisíc dávek.

19:45 - Ruský prezident Putin v pondělí oznámil, že se dnes nechá proti koronaviru očkovat. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov dnes večer potvrdil, že se tak stalo. "Putin se cítí dobře. Zítra (ve středu) má před sebou plnohodnotný pracovní den," řekl Peskov podle agentury TASS. 

19:12 - Prioritní registrace k očkování zaměstnanců škol proti covidu-19 skončí 28. března. Ředitele škol o tom v dopise informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). ČTK to řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Ministr zároveň ředitele vyzval, aby předali podklady k registraci i zájemcům, kteří je zatím neobdrželi. 

18:28 - Očkováno dvěma dávkami vakcíny proti koronaviru bude 95 procent lidí nad 80 let a dalších v prioritní skupině do 18. května, alespoň jednu dávku dostanou do 27. dubna. Při jejich upřednostnění by to šlo o deset dní dříve. Vyplývá to z výpočtů ve zprávě Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP). 

18:11 - Více než milion Poláků se během uplynulých 24 hodin zaregistrovalo k očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Oznámil to dnes šéf kanceláře polského premiéra a vládní zmocněnec pro očkování Michal Dworczyk.

17:50 - Maďarsko oznámilo dosud nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s koronavirem za den. Za posledních 24 hodin zemřelo 252 pacientů s touto nemocí, informovaly agentury Reuters a MTI. Premiér Viktor Orbán dnes prohlásil, že vláda nemůže uvolnit opatření proti šíření koronaviru, dokud zdravotníci nenaočkují všechny obyvatele starší 65 let, kteří se k vakcinaci registrovali.

17:29 - Virus, který způsobuje obyčejné nachlazení, může z lidského těla vypudit koronavirus, zjistili vědci. Některé viry jsou známé tím, že soutěží, aby to byly právě ony, kdo zavleče do organismu infekci. Vědci z univerzity v Glasgow zjistili, že rhinovirus způsobující nachlazení je v tomto ohledu silnější než koronavirus, píše server BBC News.

16:57 - Poptávka po samotestovacích antigenních sadách v řetězcích i on-line supermarketech je stále vysoká. Kaufland jich za dva týdny prodal na 100.000, Lidl za víkend eviduje tisíce prodaných kusů, v e-shopu Rohlik.cz jich lidé koupí až 700 denně. Prodejci proto nabídku dále rozšiřují jak co do velikosti balení, tak formy odběru vzorku. 

16:45 - Ze zhruba 45 menších přechodů na hranicích s Českou republikou a Slovenskem, uzavřených v lednu kvůli koronavirové pandemii, Rakousko o půlnoci pět znovu otevře. Podle agentury APA to vyplývá z dnes zveřejněné změny příslušného nařízení rakouského ministra vnitra Karla Nehammera.

16:26 - Středočeské nemocnice se stále potýkají s velkým množstvím pacientů s koronavirem, stav hromadného postižení osob nadále platí ve 14 zařízeních. Situace se pozvolna zlepšuje, ale není to tak výrazné, řekla dnes ČTK hejtmanka Petra Pecková (STAN).

15:58 - Česká vláda objednala 81,1 procenta dávek vakcín proti koronaviru z toho, na co měla od Evropské komise nárok. Česko tak má mít vakcíny na to, aby do konce června očkovalo 44 procent dospělých, méně to bude jen u Bulharska, Chorvatska, Slovenska a Lotyšska. Napsal to dnes server IHNED.cz s odvoláním na dokument o objednávkách, který mají k dispozici Hospodářské noviny (HN).

15:37 - Epidemická situace na Slovensku se zlepšuje, v příštích týdnech ale země ještě nebude moci přistoupit ke zrušení koronavirových omezení. Opatření tak zůstanou v platnosti i během velikonočních svátků. Novinářům to dnes řekl zastupující ministr zdravotnictví a ministr financí Eduard Heger. Obyvatele země současně požádal, aby dále dodržovali protiepidemická nařízení.

15:10 - Do Řecka mohou začít jezdit izraelští turisté, kteří mají takzvaný covidový pas, na němž se obě země dohodly v únoru. Lidé s osvědčením o očkování proti covidu-19 už nebudou potřebovat negativní testy na koronavirus ani nebudou muset do karantény. Informují o tom dnes řecká a izraelská média.

14:48 - Epidemická situace v Sasku je velmi vážná a země se přiblížila ke kritické obsazenosti lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP). Dnes to na tiskové konferenci prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, podle kterého hrozí opakování stavu z loňského prosince, kdy zdravotnictví v Sasku bylo krok od zhroucení. O Velikonocích proto bude v Sasku zapovězeno shromaždování na veřejnosti.

14:17 - Mobilní aplikace eRouška, díky které mohou nakažení upozornit další lidi, se kterými se setkali, nově hlásí i kontakty kratší než 15 minut na méně než dva metry. Umí také spolupracovat s podobnými aplikacemi v zahraničí. Její autoři o nové verzi aplikace dnes informovali na facebooku. Aplikaci si v minulém roce nainstalovalo asi 1,2 milionu lidí.

13:36 - Bavorsko čelí třetí vlně pandemie nemoci covid-19 a sousedství s epidemicky vysoce rizikovou Českou republikou a Rakouskem boji s koronavirem nijak nepřispívá. Na dnešní tiskové konferenci po jednání zemské vlády to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Obyvatelům Bavorska Söder řekl, že s žádným uvolňováním poměrů do Velikonoc počítat nemohou, protože je nezbytné nejdříve opět získat ztracenou epidemickou stabilitu.

13:18 - Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nepodpoří další prodloužení nouzového stavu. Stanovisko poslaneckého klubu dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně zopakoval předseda hnutí Tomio Okamura. Plošná opatření podle něj nejsou řešením, vláda žádá pouze o další prodloužení nekonečného lockdownu, míní. Opět vyzval ministry zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), vnitra Jana Hamáčka a zahraničí Tomáše Petříčka (oba ČSSD) k rezignaci.

12:59 - Výkonný výbor KSČM doporučí poslancům ve středu, jak se postavit k hlasování o prodloužení nouzového stavu. Jeho členové dostali materiály o epidemii od ministerstva zdravotnictví, na jejich základě zváží postup. Novinářům to po jednání sněmovního výboru KSČM řekl jeho předseda Pavel Kováčik. Osobně dá na doporučení širšího vedení. Jeho kolegyně Hana Aulická Jírovcová uvedla, že bude hlasovat proti prodloužení nouzového stavu. Poslanci budou o věci rozhodovat v pátek

12:32 - Dánsko plánuje zrušit téměř všechna protiepidemická opatření, až budou naočkovaní lidé nad 50 let. Podle premiérky Mette Frederiksenové by populace nad 50 let měla být kompletně naočkovaná do konce května. Podmínkou pro využívání některých služeb a účasti na akcích bude "koronavirový pas", píše agentura Reuters.

12:20 - Rusko v pondělí zaznamenalo 8457 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je nejnižší denní přírůstek od 29. září. Informoval o tom dnes operativní štáb. V zemi pokračuje vakcinace a koncem března začnou lékaři používat třetí domácí očkovací látku KoviVak. 

11:49 - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po konzultaci s resortem zdravotnictví nevyhověl žádosti o považování Prahy, Prahy-západ a Prahy-východ za jeden okres pro účely opatření zakazujícího pohyb mezi okresy. Sdělil to dnes na dotaz ČTK. O výjimku požádali v pátek pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

11:17 - Kódy pro registraci na očkování proti covidu-19 od ambulantních specialistů budou platit jen do konce dubna. Ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Lidé z vybraných skupin pacientů s vážnými chronickými nemocemi se s nimi mohou začít přednostně přihlašovat od středy 24. března. Dosud se mohli hlásit k očkování přes nemocnice, kde se léčili, nebo u praktických lékařů. Ti ale mají zatím nedostatek vakcín.

10:44 - Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1242 nově nakažených koronavirem. Oproti předešlému pondělí jde o pokles zhruba o dvě stovky případů. Lidé v regionu dostali podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví 147.668 dávek vakcín proti covidu, v pondělí to bylo 3774 dávek, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Kraj má asi 1,37 milionu obyvatel.

10:09 - Podle aktuálních údajů z webu nakit.cz/koronadata má ČR, kde počet úmrtí s nemocí covid-19 překročil 25.000, nejvíce zemřelých na 100.000 obyvatel z celé Evropské unie, a to 230. Ve světě je ČR druhá za San Marinem (233). Z dalších zemí mají například Velká Británie podle stejného zdroje 185 úmrtí na 100.000 obyvatel, Spojené státy 167 a Rusko 65.

9:42 - V Karlovarském kraji lidé dostali přes 45.000 dávek vakcín, v pondělí to bylo 1742 dávek. V regionu je v provozu osm očkovacích míst, do vakcinace se zapojilo také okolo 90 praktických lékařů. Dosud kraj dostal i díky daru z Německa a Česka přes 56.000 vakcín. Dodávky ale podle karlovarského hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) chodí nepravidelně, zdravotníci musí při přípravě očkování improvizovat, řekl ČTK. Karlovarský kraj má něco málo přes 293.000 obyvatel.

9:27 - Při očkování proti novému typu koronaviru postupuje nejrychleji ze všech zemí Izrael, kde bylo dosud první dávkou vakcíny naočkováno téměř 5,2 milionu lidí, tedy skoro 60 procent obyvatelstva. Ze zemí Evropské unie (EU) je na tom v tomto ohledu nejlépe malá Malta, kde alespoň první dávku vakcíny dosud dostalo 22,5 procenta obyvatel. Následuje Maďarsko (16,4 procenta) a Finsko (13,2 procenta).

9:11 - V Praze v pondělí testy odhalily 862 pozitivních na covid-19, oproti předchozímu pondělí je to o 155 případů méně. V minulém týdnu byly ve všední dny nárůsty vyšší než 1000, pod tuto hranici klesly až v sobotu. V mezitýdenním srovnání zpomalují přírůstky nakažených v hlavním městě 12 dní v řadě. Zemřelých s koronavirovou nákazou je v metropoli celkem 2285. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

9:04 - Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 232 případů nákazy koronavirem. Je to o 110 více než v neděli, proti minulému pondělí je to však o 76 případů méně. O týden dříve bylo v pondělí v kraji 301 nově nakažených. V neděli byl přírůstek nakažených v týdenním srovnání o něco vyšší, přibylo 122 nakažených, minulou neděli 105, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

8:42 - Rada vlády pro zdravotní rizika dnes bude jednat o návrhu prodloužit interval mezi první a druhou dávkou očkování proti covidu-19. To už dříve doporučila Česká vakcinologická společnost, návrh podporuje i vedoucí odborné skupiny při ministerstvu a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. I jedna dávka očkování podle odborníků prokazatelně snižuje riziko závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí.

8:24 - Za rok od prvního potvrzeného případu nákazy koronavirem odborníci v Česku zaznamenali 1400 případů opakované infekce, kdy lidé v obou případech měli projevy nemoci covid-19. ČTK o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ), který každý měsíc vydává pravidelnou zprávu o reinfekcích. Za poslední měsíc počet reinfekcí devítinásobně vzrostl, před měsícem jich SZÚ evidoval 158. Nárůst podle SZÚ souvisí s velkým počtem nakažených v podzimní vlně.

8:10 - V Česku se zatím používají tři vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), obě se podávají ve dvou dávkách. Téměř 80 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, přes 13 procent od AstraZeneky a víc než osm procent od firmy Moderna. V dubnu má dorazit očkovací látka od společnosti Johnson & Johnson, která se aplikuje jen jednou.

8:00 - Německo prodlužuje uzávěru do 18. dubna a vyzývá své občany, aby pět dnů velikonočních svátků strávili doma a omezili kontakty na minimum. Země tak chce zlomit třetí vlnu pandemie covidu-19 řekla dnes po dlouhém jednání se zemskými premiéry kancléřka Angela Merkelová.

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Evropa

Británie doporučila těhotným ženám vakcíny Pfizer či Moderna

Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

DOMÁCÍ

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

Biden nezvýší roční kvóty pro přijímání uprchlíků do USA stanovené Trumpem

Demokratický prezident USA Joe Biden se rozhodl nenavyšovat kvóty pro celkový počet uprchlíků, kterým Spojené státy povolí vstup do země v tomto fiskálním roce. Nyní platný limit 15.000 uprchlíků za rok, který je nejnižší v historii USA, stanovil jeho republikánský předchůdce Donald Trump jako součást své tvrdé protiimigrační politiky.

před 5 hodinami

Americké sankce vůči Rusku jsou spíše symbolické, tvrdí ekonomové

Nové americké sankce vůči Rusku jsou převážně symbolické a budou mít minimální dopady na finanční trhy a na hospodářské vyhlídky Ruska. Uvedli to dnes podle serveru CNBC ekonomové. Washington sankce oznámil ve čtvrtek. Označil je za odpověď na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám.

před 5 hodinami

Británie doporučila těhotným ženám vakcíny Pfizer či Moderna

Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

před 6 hodinami

Moskva vyhostí americké a polské diplomaty, vůči USA zváží další odvetné kroky

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě dnes zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

před 6 hodinami

Na Facebook se chystá hromadná žaloba kvůli úniku dat

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12.000 eur (zhruba 7800 až 311.000 Kč).

před 7 hodinami

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Koncert s testy neměl být podle Blatného začátkem rozvolnění

Pilotní koncerty v rámci projektu Cesta ze tmy neměly být podle bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného začátkem plošného rozvolňování a neměl se uplatňovat na všechny kulturní akce. Projekt Cesta ze tmy se připravoval již od prosince, přípravy se měnily podle aktuální epidemické situace. První koncert se měl konat v pražské Lucerně 23. dubna. Blatného nástupce Petr Arenberger ho ale dnes, pár dní před zahájením nepovolil. Podobné akce podle něj mohou začít kulturu otevírat, ne však ještě nyní.

před 8 hodinami

Věřitelé přivítali odmítnutí místní příslušnosti exekutorů

Zatímco věřitelé odmítnutí zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komorou přivítali, neziskové organizace to považují za promarněnou příležitost. Opačný pohled mají i na částečné omezení zabavování movitých věcí, což podle věřitelů zhorší možnost vymožení dluhů. Vyplývá to z ohlasů na projednání novely exekučního řádu Poslaneckou sněmovnou. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

před 8 hodinami

Norsko umožní americké armádě využívat čtyři základny na svém území

Norsko podepsalo s USA dohodu regulující vojenskou aktivitu Spojených států na území skandinávské země. Američané podle ní mohou využívat tři norské letecké základny a jednu námořní, ale nebudou moci mít své vlastní, oznámila dnes podle agentury Reuters norská vláda. Dohodu, kterou připravila menšinová vláda premiérky Erny Solbergové, ještě musí ratifikovat norský parlament.

před 9 hodinami

Evropská komise kritizuje Irsko kvůli povinné hotelové karanténě

Evropské komisi se nelíbí irské nařízení o povinné hotelové karanténě pro cestovatele z rizikových zemí, mezi něž Dublin od tohoto týdne zařadil i pět členských zemí EU. V dopise adresovaném irské vládě EK naléhá, aby kabinet zvážil, zda jsou takto tvrdá opatření skutečně opodstatněná. Žádá také vysvětlení, proč se mezi rizikové státy dostaly vybrané unijní země, napsala dnes agentura Reuters.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Washington: Švýcarsko a Vietnam s měnou nemanipulují, budou ale pod dohledem

Americké ministerstvo financí vyřadilo Švýcarsko a Vietnam ze seznamu zemí, které považuje za měnové manipulátory. Zrušilo tak rozhodnutí, které teprve v prosinci přijala administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Obě země, a rovněž Tchaj-wan, ale budou pod dohledem, protože nesplňují část kritérií. Ministerstvo to dnes uvedlo ve zprávě o makroekonomické a devizové politice hlavních obchodních partnerů, kterou vydává dvakrát do roka a kterou předkládá Kongresu. Švýcarská centrální banka v reakci uvedla, že s kurzem své měny nemanipuluje.

před 10 hodinami

Bývalý šéf slovenské policie Lučanský skutečně spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to dnes řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

před 10 hodinami

Návrat z Belgie se od pondělí zjednoduší, nebude mezi nejrizikovějšími státy

Belgie si na takzvané mapě cestovatele od pondělí polepší, už nebude mezi nejrizikovějšími zeměmi značenými tmavě červenou barvou. Posune se do červených. Do těch se po týdnu vrátí Dánsko, které tento týden patřilo mezi státy oranžové se střední mírou rizika nákazy koronavirem. Podmínky návratu se změní též pro Finsko, Irsko, Maltu a Island. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama