Brazílie bourá rekordy, v Česku bude pokračovat nouzový stav

Brazílie ve čtvrtek hlásila rekordních více než 100.000 případů koronavirové infekce za den a také 2777 dalších úmrtí nakažených. V Česku přibylo 7853 nově nakažených. A menší firmy by dnes měly dokončit testování. Dění ohledně koronaviru sledujeme online.

Reklama

21:50 - Na celkem čtyři teorie toho, jak se virus SARS-CoV-2 mohl dostat do čínského Wu-chanu, se nyní zaměřují odborníci, uvedl podle agentury AP čínský člen mezinárodního týmu, který se zabývá pátráním po původu viru. V situaci, kdy svět čeká na zveřejnění zprávy založené zjištěních expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) při návštěvě v Číně.

21:33 - Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala státy, aby darovaly covidové vakcíny nejzranitelnějším lidem ve 20 chudých zemích. Učinila tak poté, co Indie, která je klíčovým dodavatelem očkovacích látek v programu COVAX, oznámila, že dá přednost výrobě pro vlastní potřebu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

21:10 - Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna, jak ji k tomu dnes večer dala souhlas Sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že současně prodloužila všechna dosavadní opatření, která jsou na nouzový stav navázána. Rozhodla ale, že o Velikonocích, a to 1. až 3. dubna, budou moct lidé na večerní mše i po 21:00 až do půlnoci.

20:55 - Opatření budou prodloužená v nynější podobě do konce nouzového stavu, který bude podle dnešního rozhodnutí Sněmovny platit do neděle 11. dubna. Se stavem nouze skončí zákaz pohybu mezi okresy a nočního vycházení. Výjimku ze zákazu vycházení budou mít lidé účastnící se velikonočních bohoslužeb ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Vláda to měla schválit také dnes večer.

20:30 - Opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů by vláda měla podle Sněmovny ukončit nejpozději v úterý 6. dubna, tedy po Velikonocích. Sněmovna k tomu dnes vyzvala kabinet na návrh Pirátů a koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

20:08 - Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Vláda jej bude moci prodloužit o dva týdny do neděle 11. dubna. Souhlasila s tím dnes Sněmovna podle návrhů KSČM a hnutí ANO. Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze dalších 30 dnů do úterý 27. dubna.

19:03 - Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělilo ministerstvo zahraničních věcí. Upozornilo, že rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy, nyní povinné testování způsobovalo na hranicích velké komplikace. 

18:25 - Registrace k očkování se od středy 7. dubna otevře i pro pracovníky terénních sociálních služeb, kteří docházejí za seniory či postiženými domů. Hlásit by se měli začít pečovatelé a pečovatelky či osobní asistenti a asistentky. Kraje mají do konce března dodat seznam služeb. Jejich zaměstnanci pak dostanou potřebné registrační kódy. Natwitteruto dnes oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

17:59 - Rakouská metropole Vídeň chce týdně otestovat na koronavirus statisíce lidí. Pomoci jí k tomu mají kloktací testy, které lidé můžou používat i doma. Podle agentury DPA to dnes uvedlo vedení města s tím, že testy budou pro všechny obyvatele zdarma.

17:17 - Německo s účinností od neděle 28. března vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od 14. února. 

16:55 - Bulharská vláda změnila třikrát během jednoho týdne koronavirová opatření, která se týkají provozu obchodů. Chaos v přijímání epidemických restrikcí podle obchodníků poškozuje podnikání a mate občany, uvedl dnes ekonomický server Novinite.

16:10 - Žena, která je podezřelá, že koncem ledna v pražském metru napadla kvůli špatně nasazené roušce jinou cestující, se sama přihlásila policii. Na webu o tom dnes informoval policejní mluvčí Jan Rybanský. Útočnice údery pěstí způsobila napadané ženě zranění v obličeji. 

15:15 - Francie chce do celostátní očkovací kampaně proti koronaviru nově zapojit také zubaře a veterináře, kteří na to podle ní mají dostatečnou kvalifikaci. Jejich zapojení dnes doporučil francouzský zdravotnický úřad HAS. Už nyní ve Francii za jistých podmínek mohou očkovat lékárníci a porodní asistentky.

14:51 - Keňský prezident Uhuru Kenyatta dnes ohlásil přísnou uzávěru v Nairobi a čtyřech dalších částech země kvůli rychle se šířící nákaze koronaviru. Podle agentury Reuters je situace v ekonomicky nejsilnější východoafrické zemi nejhorší od začátku epidemie.

14:16 - Brazilský institut Butantan oznámil, že vyvinul vakcínu proti koronaviru, kterou chce začít zkoušet na místních dobrovolnících příští měsíc. Dnes podává žádost k brazilskému úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa), aby mohl zahájit klinické studie. Jejich první fázi už začal v Thajsku, uvedl dnes místní zpravodajský server G1. 

14:02 - Brazílie tento týden zaznamenala nejvyšší denní nárůsty nákaz koronavirem i úmrtí spojených s koronavirem od počátku pandemie a místní nemocnice se už několik týdnů potýkají s nedostatkem lůžek intenzivní péče. V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo nakoupili obří reflektory, aby mohli pohřbívat i v noci.

13:36 - Fakultní nemocnice Brno očekává příští týden prvních 2000 dávek léku od firmy Regeneron. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Část dá jiným nemocnicím a stovky dávek si ponechá. Zařízení bude distribučním centrem pro Moravu a část českých krajů jako Kraj Vysočina, Pardubický nebo Královéhradecký kraj.

13:11 - Pacienti hospitalizovaní s koronavirem v lehké podobě nebo bez příznaků mají ve většině případů jiné závažné problémy, kvůli kterým jsou v nemocnici. ČTK to dnes odpověděla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá na dotaz, proč jsou hospitalizovaní s koronavirem i lidé v lehkém stavu nebo bez příznaků. 

12:54 - Slovensko o nadcházejících velikonočních svátcích nezpřísní karanténní omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. Úřady ale vybídly obyvatele země, aby dodržovali stávající opatření a také aby necestovali. Právě Velikonoce mnoho obyvatel země obvykle využívá k návštěvám příbuzných či známých. 

12:27 - Stále více německých měst spouští či připravuje zkušební projekty rozvolnění karantény, kdy obyvatelé výměnou za koronavirový test dostanou více svobody. Vzorem je jihoněmecký Tübingen, který díky důslednému testování zvládá držet šíření infekce na uzdě. 

12:01 - Norsko zatím neobnoví očkování vakcínou proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla norská televize TV2. Používání této vakcíny norské úřady pozastavily před dvěma týdny poté, co bylo po jejím podání několik lidí hospitalizováno s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček. Někteří z nich později zemřeli.

11:57 - V Polsku třetí den po sobě stoupl dosud nejvyšší denní přírůstek lidí, kteří se nakazili koronavirem SARS-CoV-2. Za posledních 24 hodin jich přibylo 35.143, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Rekordní je znovu i počet pacientů, kteří se aktuálně léčí z nemoci covid-19 v nemocnicích.

11:13 - V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle takzvané Chytré karantény 4932 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Je to nejnižší týdenní přírůstek od 19. února. Oproti předchozímu týdnu bylo nových případů o 1247 méně. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:57 - V Moravskoslezském kraji ve čtvrtek přibylo 755 případů potvrzené nákazy koronavirem. Je to o 112 lidí méně než o den dříve. Za všední den je to nejnižší počet od 22. února. Proti minulému čtvrtku je počet nově nakažených nižší o 249 případů. Plyne to z údajů takzvané Chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:35 - Maďarsko nyní prožívá svůj nejhorší pandemický týden, prohlásil dnes předseda vlády Viktor Orbán. V posledních dnech přibývají rekordní počty lidí nakažených koronavirem i úmrtí infikovaných. Podle dnešní informace vládního serveru koronavirus.gov.hu ve čtvrtek zemřelo 275 pacientů s nemocí covid-19, což je v zemi dosud nejvyšší denní přírůstek.

10:24 - Náhrady zdravotnickým zařízením za výpadky příjmů kvůli koronavirové krizi nebo odklad zavedení takzvaného chráněného účtu pro dlužníky bude Senát schvalovat poslední březnový den. Projedná také návrh, aby zdravotní pojišťovny mohly zvýšit objem peněz na takzvané samotestování na covid-19 ve firmách. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

10:06 - Komunisté by mohli podpořit prodloužení nouzového stavu o 14 dní, do 11. dubna. Nesouhlasí ale se zákazem pohybu mezi okresy, větší pravomoci by měly mít kraje. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Po ranním jednání klubu očekává, že poslanci budou hlasovat jednotně. Hlasovat pro prodloužení nouzového stavu poslancům ve čtvrtek doporučil výkonný výbor KSČM.

9:45 - Vakcíny Pfizer/BioNTech z urychlené dodávky deseti milionů dávek by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měly použít na vyrovnání nerovností v distribuci mezi státy Evropské unie. Novinářům to řekl ve svém dnešním komentáři ke čtvrtečnímu summitu EU. Babiš ocenil přístup předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové i šéfa Evropské rady Charlese Michela k tématu. Problém nerovnoměrných dodávek se musí vyřešit, EU musí pomoci státům, které jsou na tom nejhůř, dodal.

9:27 - Zdravotnické záchranné služby dostanou bonus 450 korun za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covidu-19. Podle ministra zdravotnictví bude zahrnutý v kompenzační vyhlášce, kterou chce vydat do konce dubna. Obsahuje také výši odměny pro všechny zdravotníky až 75.000 korun. Premiér Andrej Babiš (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že se se zdravotnickými odbory shodli, že odměna záchranářům by měla být až 120.000 korun.

9:17 - V ČR se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo již přes 1,5 milionu lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10.000 za den a byly i dny s více než 15.000 případy. Rekordních 17.757 případů nákazy odhalily testy letos 6. ledna, pak začaly počty klesat.

8:55 - Po Velikonocích by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohl skončit zákaz pohybu mezi okresy. Je to hlavní důvod, proč je dál potřeba nouzový stav, řekl dnes na tiskové konferenci. Zákaz platí od 1. března. Dnes bude o prodloužení nouzového stavu jednat Sněmovna, zatím je schválen do 28. března, Velikonoce jsou o týden později.

8:49 - Do konce dubna by měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dva miliony lidí. Příští měsíc se očekává více než milion dávek od čtyř výrobců, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V pondělí se podle něj začnou k očkování registrovat zaměstnanci ze superkritické infrastruktury, kterých je asi 9000, a dořešeno by mělo být také očkování zaměstnanců v sociálních službách. Po Velikonocích se spustí registrace pro lidi nad 65 let.

8:44 - Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie v Estonsku (1521 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1464 případů). Tato pobaltská země na prvním místě vystřídala Českou republiku, která byla nejhorší od počátku února. ČR má nyní za posledních 14 dní 1328 případů na 100.000 obyvatel (před týdnem byl tento údaj 1518, což znamená pokles zhruba o 12,5 procenta). Třetí je Maďarsko s 1146 případy (před týdnem 934). Vyplývá to z dat dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). 

8:10 - Za čtvrtek přibylo v Česku 7853 nově nakažených.

8:07 - Firmy s deseti až 49 zaměstnanci by do dnešního dne měly dokončit první kolo jejich testování na koronavirus. Dále musejí pracovníci, kteří docházejí do podniku, test podstoupit zatím jednou za sedm dní. Vláda uvažuje o zvýšení frekvence na dvakrát týdně. Testy nejsou závazné pro lidi pracující z domova, očkované a ty, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Testování v malých podnicích se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) týká 650.000 lidí.

7:57 - Brazílie ve čtvrtek evidovala 100.158 nových případů koronavirové nákazy, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle agentury Reuters to potvrzuje zrychlování epidemie, která se stává velkou politickou krizí pro prezidenta Jaira Bolsonara.

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Karel Havlíček DOMÁCÍ

Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Harry a Meghan: Byli přestěhováni!

Harry a Meghan: Byli přestěhováni!

Rok poté, co se britský princ Harry s manželkou Meghan vzdali svých povinností a práv v královské rodině, se londýnské muzeum voskových figurín Mademe Tussauds rozhodlo jejich postavy přestěhovat od představitelů britské monarchie do části věnované hollywoodským celebritám.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 30 minutami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před hodinou

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 2 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 2 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 2 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

před 3 hodinami

Karel Havlíček

Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

před 3 hodinami

Petr Fiala (ODS)

Fiala: Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnitury

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman čelil podle opozičních politiků tlaku vlády a především ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Lídři stran to zmiňují ve svých vyjádřeních pro ČTK k Zemanovu rozhodnutí rezignovat k 30. červnu na svou funkci. 

před 3 hodinami

Pavel Zeman

Nejvyšší státní zástupce Zeman rezignoval, kvůli tlakům Benešové

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se vzdal funkce, jeho mandát zanikne ke 30. červnu. Novinářům to po dnešním zasedání vlády řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Zeman ve funkci skončí po deseti a půl letech. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) minulý týden hovořila v médiích o svém záměru podat na Zemana kárnou žalobu. Dnes uvedla, že ji Zemanovo rozhodnutí překvapilo, ale respektuje ho. Jméno jeho nástupce sdělí až později.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama