Brazílie bourá rekordy, v Česku bude pokračovat nouzový stav

Brazílie ve čtvrtek hlásila rekordních více než 100.000 případů koronavirové infekce za den a také 2777 dalších úmrtí nakažených. V Česku přibylo 7853 nově nakažených. A menší firmy by dnes měly dokončit testování. Dění ohledně koronaviru sledujeme online.

Reklama

21:50 - Na celkem čtyři teorie toho, jak se virus SARS-CoV-2 mohl dostat do čínského Wu-chanu, se nyní zaměřují odborníci, uvedl podle agentury AP čínský člen mezinárodního týmu, který se zabývá pátráním po původu viru. V situaci, kdy svět čeká na zveřejnění zprávy založené zjištěních expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) při návštěvě v Číně.

21:33 - Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala státy, aby darovaly covidové vakcíny nejzranitelnějším lidem ve 20 chudých zemích. Učinila tak poté, co Indie, která je klíčovým dodavatelem očkovacích látek v programu COVAX, oznámila, že dá přednost výrobě pro vlastní potřebu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

21:10 - Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna, jak ji k tomu dnes večer dala souhlas Sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že současně prodloužila všechna dosavadní opatření, která jsou na nouzový stav navázána. Rozhodla ale, že o Velikonocích, a to 1. až 3. dubna, budou moct lidé na večerní mše i po 21:00 až do půlnoci.

20:55 - Opatření budou prodloužená v nynější podobě do konce nouzového stavu, který bude podle dnešního rozhodnutí Sněmovny platit do neděle 11. dubna. Se stavem nouze skončí zákaz pohybu mezi okresy a nočního vycházení. Výjimku ze zákazu vycházení budou mít lidé účastnící se velikonočních bohoslužeb ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Vláda to měla schválit také dnes večer.

20:30 - Opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů by vláda měla podle Sněmovny ukončit nejpozději v úterý 6. dubna, tedy po Velikonocích. Sněmovna k tomu dnes vyzvala kabinet na návrh Pirátů a koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

20:08 - Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Vláda jej bude moci prodloužit o dva týdny do neděle 11. dubna. Souhlasila s tím dnes Sněmovna podle návrhů KSČM a hnutí ANO. Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze dalších 30 dnů do úterý 27. dubna.

19:03 - Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělilo ministerstvo zahraničních věcí. Upozornilo, že rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy, nyní povinné testování způsobovalo na hranicích velké komplikace. 

18:25 - Registrace k očkování se od středy 7. dubna otevře i pro pracovníky terénních sociálních služeb, kteří docházejí za seniory či postiženými domů. Hlásit by se měli začít pečovatelé a pečovatelky či osobní asistenti a asistentky. Kraje mají do konce března dodat seznam služeb. Jejich zaměstnanci pak dostanou potřebné registrační kódy. Natwitteruto dnes oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

17:59 - Rakouská metropole Vídeň chce týdně otestovat na koronavirus statisíce lidí. Pomoci jí k tomu mají kloktací testy, které lidé můžou používat i doma. Podle agentury DPA to dnes uvedlo vedení města s tím, že testy budou pro všechny obyvatele zdarma.

17:17 - Německo s účinností od neděle 28. března vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od 14. února. 

16:55 - Bulharská vláda změnila třikrát během jednoho týdne koronavirová opatření, která se týkají provozu obchodů. Chaos v přijímání epidemických restrikcí podle obchodníků poškozuje podnikání a mate občany, uvedl dnes ekonomický server Novinite.

16:10 - Žena, která je podezřelá, že koncem ledna v pražském metru napadla kvůli špatně nasazené roušce jinou cestující, se sama přihlásila policii. Na webu o tom dnes informoval policejní mluvčí Jan Rybanský. Útočnice údery pěstí způsobila napadané ženě zranění v obličeji. 

15:15 - Francie chce do celostátní očkovací kampaně proti koronaviru nově zapojit také zubaře a veterináře, kteří na to podle ní mají dostatečnou kvalifikaci. Jejich zapojení dnes doporučil francouzský zdravotnický úřad HAS. Už nyní ve Francii za jistých podmínek mohou očkovat lékárníci a porodní asistentky.

14:51 - Keňský prezident Uhuru Kenyatta dnes ohlásil přísnou uzávěru v Nairobi a čtyřech dalších částech země kvůli rychle se šířící nákaze koronaviru. Podle agentury Reuters je situace v ekonomicky nejsilnější východoafrické zemi nejhorší od začátku epidemie.

14:16 - Brazilský institut Butantan oznámil, že vyvinul vakcínu proti koronaviru, kterou chce začít zkoušet na místních dobrovolnících příští měsíc. Dnes podává žádost k brazilskému úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa), aby mohl zahájit klinické studie. Jejich první fázi už začal v Thajsku, uvedl dnes místní zpravodajský server G1. 

14:02 - Brazílie tento týden zaznamenala nejvyšší denní nárůsty nákaz koronavirem i úmrtí spojených s koronavirem od počátku pandemie a místní nemocnice se už několik týdnů potýkají s nedostatkem lůžek intenzivní péče. V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo nakoupili obří reflektory, aby mohli pohřbívat i v noci.

13:36 - Fakultní nemocnice Brno očekává příští týden prvních 2000 dávek léku od firmy Regeneron. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Část dá jiným nemocnicím a stovky dávek si ponechá. Zařízení bude distribučním centrem pro Moravu a část českých krajů jako Kraj Vysočina, Pardubický nebo Královéhradecký kraj.

13:11 - Pacienti hospitalizovaní s koronavirem v lehké podobě nebo bez příznaků mají ve většině případů jiné závažné problémy, kvůli kterým jsou v nemocnici. ČTK to dnes odpověděla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá na dotaz, proč jsou hospitalizovaní s koronavirem i lidé v lehkém stavu nebo bez příznaků. 

12:54 - Slovensko o nadcházejících velikonočních svátcích nezpřísní karanténní omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. Úřady ale vybídly obyvatele země, aby dodržovali stávající opatření a také aby necestovali. Právě Velikonoce mnoho obyvatel země obvykle využívá k návštěvám příbuzných či známých. 

12:27 - Stále více německých měst spouští či připravuje zkušební projekty rozvolnění karantény, kdy obyvatelé výměnou za koronavirový test dostanou více svobody. Vzorem je jihoněmecký Tübingen, který díky důslednému testování zvládá držet šíření infekce na uzdě. 

12:01 - Norsko zatím neobnoví očkování vakcínou proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla norská televize TV2. Používání této vakcíny norské úřady pozastavily před dvěma týdny poté, co bylo po jejím podání několik lidí hospitalizováno s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček. Někteří z nich později zemřeli.

11:57 - V Polsku třetí den po sobě stoupl dosud nejvyšší denní přírůstek lidí, kteří se nakazili koronavirem SARS-CoV-2. Za posledních 24 hodin jich přibylo 35.143, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Rekordní je znovu i počet pacientů, kteří se aktuálně léčí z nemoci covid-19 v nemocnicích.

11:13 - V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle takzvané Chytré karantény 4932 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Je to nejnižší týdenní přírůstek od 19. února. Oproti předchozímu týdnu bylo nových případů o 1247 méně. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:57 - V Moravskoslezském kraji ve čtvrtek přibylo 755 případů potvrzené nákazy koronavirem. Je to o 112 lidí méně než o den dříve. Za všední den je to nejnižší počet od 22. února. Proti minulému čtvrtku je počet nově nakažených nižší o 249 případů. Plyne to z údajů takzvané Chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:35 - Maďarsko nyní prožívá svůj nejhorší pandemický týden, prohlásil dnes předseda vlády Viktor Orbán. V posledních dnech přibývají rekordní počty lidí nakažených koronavirem i úmrtí infikovaných. Podle dnešní informace vládního serveru koronavirus.gov.hu ve čtvrtek zemřelo 275 pacientů s nemocí covid-19, což je v zemi dosud nejvyšší denní přírůstek.

10:24 - Náhrady zdravotnickým zařízením za výpadky příjmů kvůli koronavirové krizi nebo odklad zavedení takzvaného chráněného účtu pro dlužníky bude Senát schvalovat poslední březnový den. Projedná také návrh, aby zdravotní pojišťovny mohly zvýšit objem peněz na takzvané samotestování na covid-19 ve firmách. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

10:06 - Komunisté by mohli podpořit prodloužení nouzového stavu o 14 dní, do 11. dubna. Nesouhlasí ale se zákazem pohybu mezi okresy, větší pravomoci by měly mít kraje. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Po ranním jednání klubu očekává, že poslanci budou hlasovat jednotně. Hlasovat pro prodloužení nouzového stavu poslancům ve čtvrtek doporučil výkonný výbor KSČM.

9:45 - Vakcíny Pfizer/BioNTech z urychlené dodávky deseti milionů dávek by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měly použít na vyrovnání nerovností v distribuci mezi státy Evropské unie. Novinářům to řekl ve svém dnešním komentáři ke čtvrtečnímu summitu EU. Babiš ocenil přístup předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové i šéfa Evropské rady Charlese Michela k tématu. Problém nerovnoměrných dodávek se musí vyřešit, EU musí pomoci státům, které jsou na tom nejhůř, dodal.

9:27 - Zdravotnické záchranné služby dostanou bonus 450 korun za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covidu-19. Podle ministra zdravotnictví bude zahrnutý v kompenzační vyhlášce, kterou chce vydat do konce dubna. Obsahuje také výši odměny pro všechny zdravotníky až 75.000 korun. Premiér Andrej Babiš (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že se se zdravotnickými odbory shodli, že odměna záchranářům by měla být až 120.000 korun.

9:17 - V ČR se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo již přes 1,5 milionu lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10.000 za den a byly i dny s více než 15.000 případy. Rekordních 17.757 případů nákazy odhalily testy letos 6. ledna, pak začaly počty klesat.

8:55 - Po Velikonocích by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohl skončit zákaz pohybu mezi okresy. Je to hlavní důvod, proč je dál potřeba nouzový stav, řekl dnes na tiskové konferenci. Zákaz platí od 1. března. Dnes bude o prodloužení nouzového stavu jednat Sněmovna, zatím je schválen do 28. března, Velikonoce jsou o týden později.

8:49 - Do konce dubna by měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dva miliony lidí. Příští měsíc se očekává více než milion dávek od čtyř výrobců, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V pondělí se podle něj začnou k očkování registrovat zaměstnanci ze superkritické infrastruktury, kterých je asi 9000, a dořešeno by mělo být také očkování zaměstnanců v sociálních službách. Po Velikonocích se spustí registrace pro lidi nad 65 let.

8:44 - Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie v Estonsku (1521 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1464 případů). Tato pobaltská země na prvním místě vystřídala Českou republiku, která byla nejhorší od počátku února. ČR má nyní za posledních 14 dní 1328 případů na 100.000 obyvatel (před týdnem byl tento údaj 1518, což znamená pokles zhruba o 12,5 procenta). Třetí je Maďarsko s 1146 případy (před týdnem 934). Vyplývá to z dat dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). 

8:10 - Za čtvrtek přibylo v Česku 7853 nově nakažených.

8:07 - Firmy s deseti až 49 zaměstnanci by do dnešního dne měly dokončit první kolo jejich testování na koronavirus. Dále musejí pracovníci, kteří docházejí do podniku, test podstoupit zatím jednou za sedm dní. Vláda uvažuje o zvýšení frekvence na dvakrát týdně. Testy nejsou závazné pro lidi pracující z domova, očkované a ty, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Testování v malých podnicích se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) týká 650.000 lidí.

7:57 - Brazílie ve čtvrtek evidovala 100.158 nových případů koronavirové nákazy, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle agentury Reuters to potvrzuje zrychlování epidemie, která se stává velkou politickou krizí pro prezidenta Jaira Bolsonara.

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO) Evropa

Proč vypukla pandemie? Svět ignoroval četná varování, zjistil panel WHO

NÁZOR - Proč koronavirová epidemie, která vypukla v čínském Wu-chanu, tak rychle přerostla v ničivou celosvětovou pandemii? Tuto otázku klade editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v té souvislosti připomíná, že od poslední velké epidemie onemocnění SARS v roce 2003, která si vyžádala během šesti měsíců 774 obětí, bylo vydáno několik varování, abychom se připravili na mnohem horší pohromu.

Ze společnosti

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily 1126 případů nákazy, byl to nejnižší pondělní přírůstek od půlky loňského září. Tempo očkování ale proti minulému týdnu zpomalilo. Zdravotníci v pondělí podali 74.290 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 31 minutami

Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Ode dneška nemusí sportovci či klienti kadeřnictví mít respirátory

Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda.

před 42 minutami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Proč vypukla pandemie? Svět ignoroval četná varování, zjistil panel WHO

NÁZOR - Proč koronavirová epidemie, která vypukla v čínském Wu-chanu, tak rychle přerostla v ničivou celosvětovou pandemii? Tuto otázku klade editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v té souvislosti připomíná, že od poslední velké epidemie onemocnění SARS v roce 2003, která si vyžádala během šesti měsíců 774 obětí, bylo vydáno několik varování, abychom se připravili na mnohem horší pohromu.

před 57 minutami

před 10 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 11 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 11 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 11 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 11 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 12 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 12 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

před 12 hodinami

Ilustrační foto

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama