Česko má v přepočtu jedenáctkrát víc případů než Německo. Je nejhorší v EU

Izraelská armáda oznámila, že se jí jako prvním ozbrojeným silám na světě podařilo díky očkování proti covidu-19 dosáhnout takzvané kolektivní imunity. V počtu nakažených za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie stejně jako před týdnem v České republice. Dění kolem koronaviru sledujeme online.

Reklama

21:43 - Spojené státy si ponechají zásoby vakcíny od švédsko-britského výrobce AstraZeneca, aby je mohly podat Američanům, pokud bude tato očkovací látka v zemi schválena. Dnes to řekl koordinátor týmu Bílého domu pro boj s koronavirem Jeff Zients. Podle zdrojů agentury Reuters se AstraZeneca chystá podat žádost o nouzové schválení svého přípravku v USA ještě tento měsíc nebo začátkem dubna.

20:56 - Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila k nouzovému použití proticovidovou vakcínu americké firmy Johnson & Johnson. Preparát tak má podporu WHO pro podávání ve všech zemích a lze ho distribuovat i v rámci iniciativy COVAX, jejímž cílem je zajistit rovnoměrný přístup k vakcínám po celém světě.

20:32 - Lídři Spojených států, Austrálie, Japonska a Indie se dnes zavázali, že budou úzce spolupracovat na navýšení produkce vakcín v Indii, v ochraně klimatu a v bezpečnostních otázkách. S odvoláním na prohlášení vydané po virtuálním setkání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho protějšků z Austrálie, Indie a Japonska o tom napsala agentura Reuters.

20:00 - Na Slovensko dnes přicestovalo 11 zdravotníků z Belgie a Dánska, kteří od soboty budou s péčí o pacienty s koronavirem pomáhat v nemocnici v Banské Bystrici. Informoval o tom náměstek ministerstva zdravotnictví Peter Stachura.

19:29 - Generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes označil epidemickou situaci v Brazílii za silně znepokojující. V zemi dochází kapacita lůžek intenzivní péče a úřady druhý den po sobě ohlásily více než 2000 úmrtí v souvislosti s nemocí. 

19:12 - Počet lidí, kteří se ve Francii od začátku nynější pandemie nakazili koronavirem, překročil čtyři miliony. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích k dnešku leželo více než 4000 pacientů. Tolik jich tam naposledy bylo 26. listopadu.

18:51 - Do pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze dorazilo dalších 2500 dávek léku bamlanivimab na koronavirus. Nemocnice o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Prvních 500 dávek těchto monoklonárních protilátek od americké firmy Eli Lilly přišlo koncem února. 

18:23 - Pět dní před zveřejněním návrhu společného "očkovacího pasu" stojí EU před zásadní otázkou. Evropská komise řeší, zda má být za dostatečnou ochranu před koronavirem považována ruská či čínská vakcína, které zatím nemají unijní autorizaci. Zatímco eurokomisařka Ylva Johanssonová dnes řekla, že do certifikátu se budou počítat pouze vakcíny schválené EMA, někteří činitelé tvrdí opak.

17:47 - Švýcarská vláda předběžně plánuje další rozvolňování protiepidemických omezení. Od 22. března by mohly být povoleny akce pod širým nebem s až 150 účastníky. Lidé by také mohli navštěvovat kina či divadla, pokud by počet diváků nepřekročil padesátku. Konečné rozhodnutí však chce vláda učinit až 19. března.

17:05 - Výroba ruské vakcíny Sputnik V nezačne v Itálii dříve než v posledních měsících letošního roku. Uvedl to ředitel společnosti, která se má výrobou zabývat. V té době by ale Itálie už měla mít dostatek dávek jiných vakcín pro naočkování celého svého obyvatelstva. Firma podepsala smlouvu na výrobu preparátu Sputnik V tento týden. 

16:17 - Vakcíny proti covidu-19 nejsou v Evropské unii rozdělované spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli. Na rychle svolané tiskové konferenci to dnes prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz s tím, že porovnával údaje z Rakouska s čísly některých dalších členských zemí včetně ČR. Mluvčí Evropské komise k tomu uvedl, že země mohou po vzájemné dohodě upravovat množství původně objednaných vakcín. Podle Kurze některé členské země zřejmě uzavřely separátní dohody s výrobci vakcín.

15:49 - Pandemie nemoci covid-19 bude mít dlouhodobé následky na duševní zdraví lidí, problémy se mohou projevovat ještě dlouho po odeznění pandemie. Psychické obtíže už nyní pociťují i zdravotníci, lidé ve středním věku, z nízkopříjmových skupin či děti a dospívající. Řekli to účastníci dnešní konference o vlivu pandemie covidu-19 na duševní zdraví, kterou pořádal Zdravotnický deník.

15:25 - Měsíc po otevření základních škol v Sasku se v pondělí do tříd vrátí i žáci dalších stupňů škol. Pro zhruba 240.000 školáků tak opět po třech měsících nucené uzavírky kvůli koronaviru začne prezenční výuka. O návrat k normálu ale rozhodně nejde, děti se budou učit v rozdělených skupinách, a pokud nebude možné dodržet vzájemný odstup 1,5 metru, budou ty starší muset mít roušky i v lavicích. Vstup do školy navíc bude možný jen s negativním testem, výjimku budou mít pouze žáci nižších tříd.

14:31 - V Česku se aplikoval víc než milion očkovacích dávek vakcín proti covidu-19. Očkování dostalo přes 700.000 lidí, někteří už mají obě potřebné dávky. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ke 13:00, kdy začala tisková konference, šlo podle Blatného o zhruba 1,013 milionu podaných dávek.

13:44 - Příbramská nemocnice kvůli náporu pacientů od soboty zprovozní další covidové oddělení, získá tak 20 nových lůžek. Celkově bude mít pro lidi s koronavirem 125 míst. V poslední době jich skokově přibývá, nyní jich v zařízení leží 105, z toho 16 vyžaduje intenzivní péči. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Martin Janota.

13:11 - Vakcíny proti koronaviru nejsou v Evropské unii rozdělované spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli. Na rychle svolané tiskové konferenci to dnes prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz s tím, že porovnával údaje z Rakouska s čísly některých dalších členských zemí včetně ČR.

12:59 - Maďarsko dnes oznámilo 9011 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za poslední den. Podle serveru Hungary Today je to dosud nejvyšší denní přírůstek v zemi od vypuknutí pandemie. Dalších 130 lidí s infekcí za posledních 24 hodin zemřelo, uvedl vládní web koronavirus.gov.hu.

12:45 - Těžký průběh covidu-19 vyžadující pobyt v nemocnici mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nyní častěji i mladší lidé. Zhruba šest procent pacientů na jednotkách intenzivní péče jsou mladší 40 let, řekl dnes ministr ČTK a České televizi. Každý desátý s vážným průběhem je ve věku 50 až 59 let.

12:32 - V Praze se k očkování proti koronaviru registrovalo zhruba 23.000 pedagogů a dalších pracovníků škol. Většina z nich je mladší 55 let. Očkování mladých učitelů je podle radní hlavního města Mileny Johnové (Praha Sobě) na úkor seniorů a dalších ohrožených skupin. Celkem je podle radní v hlavním městě asi 36.000 pracovníků ve školství.

11:45 - Epidemie v Královéhradeckém kraji dál zpomaluje. V kraji za týden k dnešním 09:00 přibylo 4118 nákaz, o týden dříve 5466, před tím 6041 a v pátek 19. února to bylo 5566. Hygienici od začátku epidemie v kraji zjistili 95.336 potvrzených případů koronaviru. Aktivních případů v kraji za týden ubylo o 1835, před tím o 400, ale o týden dříve jich za sedm dní přibylo 517. Vyplynulo to z informací Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje zveřejňuje k 09:00.

11:18 - Obchodní řetězce podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) dokončily první povinné testování zaměstnanců. Pozitivní antigenní test mělo méně než 0,5 procenta z nich. V některých regionech ale začíná být problém s kapacitou PCR testů, které by pozitivitu potvrdily. SOCR apeluje na vládu, aby problém vyřešila, uvedl dnes v tiskové zprávě. Podle prezidenta svazu Tomáše Prouzy se potvrdilo, že obchody jsou bezpečným místem pro zaměstnance i zákazníky. V obchodech podle něj pracuje zhruba 150.000 lidí.

10:59 - Na Slovensku letos v lednu, kdy zemi zasáhla silná druhá vlna koronavirové nákazy, zemřelo o zhruba dvě třetiny více obyvatel než v průměru za první měsíc roku v pěti předchozích letech. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Podle oficiálních statistik slovenských úřadů v prvním letošním měsíci podlehlo v zemi covidu-19 poprvé přes 2000 lidí.

10:27 - Ve výrobních závodech ve Spojených státech leží desítky milionů nevyužitých dávek očkovací látky švédsko-britského výrobce AstraZeneca a čekají na výsledky místních klinických studií. Řada světových zemí, které již nasazení látky povolily, se přitom potýká s nedostatkem vakcín a dosud neúspěšně žádá USA, aby jim nevyužívané dávky poskytly, napsal dnes list The New York Times (NYT).

10:02 - Týdenní nárůst počtu nakažených koronavirem v Ústeckém kraji byl opět rekordní. Testy potvrdily nákazu u 7227 lidí, předchozí týden přibylo v regionu o 35 případů méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Kraj zatím převoz pacientů do Německa nezvažuje, v rezervě má další lůžka. V kraji by mělo od příštího týdne začít očkovat 26 praktických lékařů.

9:41 - V Jihočeském kraji zemřelo za leden 888 lidí, tedy o 38,8 procenta více proti pětiletému průměru let 2015 až 2019. Je to zároveň nejvíc za dobu, po kterou statistici data sledují. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků velký nárůst počtu zemřelých souvisí s epidemií koronaviru.

9:35 - V posledním týdnu se covidem-19 nakazilo 3323 obyvatel Vysočiny, o týden dřív se nemoc prokázala u 3186 lidí z tohoto kraje. Týdenní přírůstky se zvyšují od druhého únorového týdne. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Podle krajských hygieniků zemřelo v posledních sedmi dnech 53 nakažených lidí, zatímco v předcházejícím týdnu v souvislosti s covidem-19 zaznamenali 40 úmrtí.

9:08 - Ve čtvrtek přibylo v Česku 11.083 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Očkováno proti covidu-19 bylo ve středu i čtvrtek každý den rekordních více než 44.000 lidí. Podán tak byl téměř milion dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 288.000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:49 - V Jihočeském kraji je nyní o 1709 lidí s koronavirem více než před týdnem, hygienici evidují 10.507 nemocných. Ve stejném období v regionu zemřelo 84 pacientů s covidem. Vyplývá to z aktuálních údajů krajské hygienické stanice.

8:37 - Kanadské a australské úřady v noci na dnešek oznámily, že považují vakcínu proti covidu-19 vyráběnou společností AstraZeneca za bezpečnou a budou s ní nadále očkovat. Prohlášení učinily poté, co Dánsko, Norsko a Island ve čtvrtek uvedly, že pozastaví očkování tímto přípravkem kvůli zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika naočkovaných osob. Používání jedné šarže vakcíny zakázala po úmrtí člověka krátce po vakcinaci rovněž Itálie.

8:16 - V Německu dál stoupají denní údaje o počtu nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 12.834, což je ve srovnání se stejným dnem minulého týdne opět víc. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 252 pacientů. Informoval o tom dnes institut Roberta Kocha (RKI).

7:57 - Izraelská armáda oznámila, že se jí jako prvním ozbrojeným silám na světě podařilo díky očkování proti covidu-19 dosáhnout takzvané kolektivní imunity. Očkováno nebo vyléčeno z covidu-19 je 81 procent izraelských vojáků a vojaček. V brzké době by se tato statistika měla s dalším očkováním ještě zvýšit, informoval web The Times of Israel.

7:50 - Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je v počtu nakažených za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie stejně jako před týdnem v České republice (1572 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem byl tento údaj 1395; tento údaj stoupl za týden asi o 12 procent). Na druhém místě je Estonsko s 1397 případy (před týdnem 1038), třetí je Malta se 720 případy (před týdnem 527 případů).

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

V Rusku zmizel lékař, který léčil Navalného Evropa

V Rusku zmizel lékař, který léčil Navalného

Policisté v Omské oblasti na Sibiři dnes obnovili pátrání po pohřešovaném ministrovi zdravotnictví oblastní vlády, které přerušili s nástupem nedělní noci, uvedla agentura Interfax s odvoláním na regionální správu ministerstva vnitra. Alexandr Murachovskij dříve působil jako primář nemocnice, kde byl loni v srpnu po kolapsu hospitalizován s otravou opoziční předák Alexej Navalnyj.

Ze společnosti

V Česku přibylo za neděli méně než 400 nově nakažených!

V Česku přibylo za neděli méně než 400 nově nakažených!

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Nové střety v Jeruzalémě si vyžádaly stovky zraněných

Nové střety v Jeruzalémě si vyžádaly stovky zraněných

Izraelská policie se dnes u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě opět střetla s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinského Červeného půlměsíce jde o stovky lidí, z nichž zhruba 50 muselo být hospitalizováno.

před 17 minutami

před 19 minutami

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Pandemií vynucené uzavření restaurací, hotelů, vináren a dalších míst, kde lidé obvykle popíjejí víno, přimělo většinu vinařství začít k prodeji využívat z větší části internet. Čím více vinařů své víno na internetu nabízí, tím víc roste důvěra zákazníků v tento způsob nákupu. Zjistila to Vinařská unie ČR mezi svými členy a informovala o tom v tiskové zprávě.

před 26 minutami

Na vancouverském letišti byl zastřelen 28letý muž

Na vancouverském letišti byl zastřelen 28letý muž

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Podle nich byla střelba důsledkem války gangů.

před 41 minutami

před 48 minutami

V Rusku zmizel lékař, který léčil Navalného

V Rusku zmizel lékař, který léčil Navalného

Policisté v Omské oblasti na Sibiři dnes obnovili pátrání po pohřešovaném ministrovi zdravotnictví oblastní vlády, které přerušili s nástupem nedělní noci, uvedla agentura Interfax s odvoláním na regionální správu ministerstva vnitra. Alexandr Murachovskij dříve působil jako primář nemocnice, kde byl loni v srpnu po kolapsu hospitalizován s otravou opoziční předák Alexej Navalnyj.

před 54 minutami

Školy musí znovu obnovit návyky dětí, ale i pravidla

Školy musí znovu obnovit návyky dětí, ale i pravidla

S úlevou i s obavami přivítali dnes ráno učitelé Základní školy Boženy Němcové v Přerově po více než půl roce své starší školáky. Specifická škola, kterou navštěvují romské děti, se musela kvůli chybějícímu technickému zázemí dětí obejít bez on-line výuky. Výuka na dálku vyčerpala nejen pedagogy, ale i žáky, podle pedagogů se to u mnohých projevilo na plnění úkolů. Škola bude nyní muset veškeré školní návyky u dětí obnovit. Samotní školáci však ráno přicházeli do školy s nadšením. Učení ve škole bude určitě lepší, řekly dnes ČTK žákyně sedmé třídy.

před hodinou

NKÚ kritizuje nedostatky při stavbě cyklostezek, ministerstvo to odmítá

NKÚ kritizuje nedostatky při stavbě cyklostezek, ministerstvo to odmítá

Stát nemá přehled o délce, stavu ani využití cyklostezek, za které zaplatil, uvedl v dnes zveřejněné zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontroloři také upozornili na to, že výstavbu stezek pro cyklisty provázejí výrazné rozdíly v cenách. Ministerstvo dopravy s kritikou nesouhlasí. 

před hodinou

V Německu přibylo 6922 nákaz koronavirem

Mimořádná zpráva V Německu přibylo 6922 nákaz koronavirem

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 6922 nových případů nákazy koronavirem a 54 úmrtí spojených s nemocí covid-19. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA. Přesně před týdnem země registrovala 9160 nově infikovaných a 84 úmrtí. Čísla jsou v pondělí zpravidla nižší, mimo jiné kvůli menšímu množství testů provedených o víkendu.

před hodinou

před hodinou

Žáci druhých stupňů ZŠ se ode dneška začnou učit rotačně už v celém Česku

Žáci druhých stupňů ZŠ se ode dneška začnou učit rotačně už v celém Česku

Základní školy v sedmi krajích dnes zahájí rotační výuku na druhém stupni. Kvůli epidemii nového koronaviru se starší žáci v těchto regionech dosud museli vzdělávat doma. Ve stejných sedmi krajích se dneškem také otvírají mateřské školy pro všechny děti. V celém Česku se navíc obnovuje i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

před 11 hodinami

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Prakticky ihned poté, co se oznámilo, že u fotbalistů Plzně skončil kouč Adrián Gula po nevydařených výkonech jeho mužstva z poslední doby a především po sobotní domácí remíze s Příbramí 3:3, začala vyplouvat na povrch jména jeho možných nástupců. Mluvilo se třeba i hráčské legendě Viktoriánů Pavlu Horváthovi jako možném hlavním trenérovi, podle zákulisních informací to ale spíš vypadá, že bude asistentem a to Michala Bílka, bývalého reprezentačního kouče, jenž je nejvážnějším kandidátem.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Poté, co v sobotu v rámci 31. kola fotbalové Fortuna ligy překvapivě Plzeň před domácím publikem remizovala s Příbramí 3:3, přičemž v první půli dokonce se zachraňujícími se Středočechy dokonce prohrávala 0:2, už vedení západočeského klubu rázně bouchlo do stolu a v neděli se tak rozhodlo odvolat slovenského kouče Adriána Gulu. V následujících dnech se tak tedy bude hledat jeho nástupce.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama