Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech padne nouzový stav

Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav. Opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Změna s sebou přináší konec zákazu cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Zároveň se do škol vrací žáci prvního stupně a do školek předškoláci. Dění ohledně koronaviru jsme sledovali online.

Reklama

21:53 - Občané Ekvádoru dnes ve druhém kole volby vybírají nového prezidenta země, pozadím hlasování je nejen pandemie nemoci covid-19, ale také hospodářská krize vyvolaná i nízkými cenami ropy. Proti sobě stojí konzervativec Guillermo Lasso a socialista Andrés Arauz, kteří mají podle posledních průzkumů oba zhruba 50procentní voličskou podporu. V prvním kole na začátku února výrazně vyhrál Arauz. Volební komise by podle agentury Reuters výsledek hlasování měla oznámit dnes v noci, nová hlava státu se ujme funkce 24. května.

20:45 - Koronavirová pandemie a rozšířená voličská apatie vrhají stín na dnešní první kolo prezidentských voleb v Peru. O přízeň 25,2 milionu oprávněných voličů se v jihoamerické zemi uchází 18 kandidátů, z nichž žádný neměl v předvolebních průzkumech vyšší než dvanáctiprocentní voličskou podporu. Oficiální výsledky se podle agentury Reuters očekávají v pondělí kolem 5:30 SELČ.

19:38 - Na Vysočině se v posledních čtyřiadvaceti hodinách potvrdilo nakažení covidem-19 nově u 196 lidí. Poprvé v tomto týdnu nikdo z nakažených nezemřel. Nových případů nemoci se při dnešním testování potvrdilo o 19 víc než v neděli před týdnem, kdy byly velikonoční svátky. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15.

18:54 - Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě. Není to úplně chyba, ale vláda tomu musí dát jiná pravidla. Dnes to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném projevu na sociálních sítích. Řekl to v souvislosti s tím, že vláda původně 6. dubna schválila od nadcházejícího pondělí možnost setkávání deseti lidí uvnitř a 20 lidí venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) však v pátek oznámil, že na základě nesouhlasu MeSES navrhne vládě zpřísnit pravidlo pro setkávání na dva lidi venku i uvnitř.

18:07 - V Česku se dál zlepšuje situace v nemocnicích, o víkendu v nich bylo nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27. prosince. Naproti tomu denní nárůsty nových případů byly za pátek a sobotu v mezitýdenním srovnání vyšší. Páteční číslo bylo ale zřejmě ovlivněno tím, že před týdnem byl svátek, a v sobotu byl nárůst jen nepatrně vyšší. Zhoršilo se ale i reprodukční číslo, stouplo na 0,9. Počet aplikovaných dávek vakcíny proti covidu překročil dva miliony. V Česku o půlnoci na pondělí po půl roce končí nouzový stav a s ním i zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Zároveň se do škol vrací někteří žáci. Řada opatření ale zůstává kvůli stále vážné epidemické situaci i nadále platná.

17:33 - Čína zvažuje, že namíchá vakcíny proti covidu-19 od různých výrobců, aby zvýšila jejich účinnost. Ty čínské za zahraničními včetně těch od firem Pfizer a Moderna zaostávají, i když se dají snáze skladovat. S odkazem na ředitele čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí o tom informovala agentura Reuters.

16:21 - Lídři zemí Evropské unie se už nesetkávají na summitech u kulatého stolu, aby vyjednávali kompromisy. Namísto osobního kontaktu šéfové vlád 27 členských zemí vzhledem k pandemii covidu-19 sedí ve svých kancelářích v hlavních městech evropských států a navzájem se podezíravě sledují na obrazovce, píše agentura AP.

15:27 - Írán v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 258 úmrtí po nemoci covid-19, což je nejvíce od 10. prosince. S odkazem na íránské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes napsala agentura Reuters.

14:59 - Od pražské restaurace Šeberák na Praze 4 se vydala do centra metropole skupina cyklistů protestujících proti pravidlům, podle kterých se od pondělí bude vracet část dětí do škol. Podle protestujících se mají děti vrátit do škol bez podmínek. Cykloprotest organizuje politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. V týdnu zástupci vyzvali za daných podmínek k bojkotu návratu dětí do škol.

13:38 - Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní, aby vláda mohla vyhodnotit dopady předchozího uvolnění. V diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vláda nyní připravuje nová pravidla pro zmírňování opatření proti šíření covidu-19 místo dosavadního protiepidemického systému nazývaného PES.

12:44 - Pořadatelé olympijských a paralympijských her v Tokiu plánují izolovat sportovce, kteří budou mít pozitivní test na koronavirus a jen mírné nebo žádné příznaky, v hotelu. Podle agentury Kjódó bude vyčleněn hotel s kapacitou 300 pokojů v blízkosti olympijské vesnice.

12:25 - V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den 43 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Ve 23 zdravotnických zařízeních jich je celkem 482, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní naopak přibylo 247 pozitivně testovaných a dvě úmrtí lidí s nákazou v průměrném věku 78,5 let.

11:04 - Pacientů s covidem-19 v nemocnicích Zlínského kraje po několika dnech, kdy jejich počet klesal, opět přibylo. Ve čtyřech krajských nemocnicích dnes leží 284 covidových pacientů, v sobotu jich bylo 271, v pátek 281, v úterý 344. Přibylo také pacientů s covidem na lůžkách intenzivní péče, je jich 47, v sobotu 41 a v pátek 40. Umělou plicní ventilaci potřebuje 27 pacientů s covidem, v sobotu jich bylo na ni napojených 25. Nejvíce covidových pacientů je ve zlínské nemocnici, a to 149, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

10:42 - Celníci odhalili v pátek večer otevřenou restauraci v Liberci, bylo tam 15 lidí. V provozovně byl nabízen i nelegální hazard, uvedl dnes v tiskové zprávě liberecký mluvčí celníků Martin Stočes. Uvnitř provozovny byly dva nepovolené výherní přístroje.

10:23 - V Plzeňském kraji přibylo za sobotu 59 případů nákazy koronavirem. Je to o 13 více než před týdnem. Aktuálně je v kraji 4887 nemocných s covidem-19. V polovině března, když byla epidemie v kraji na vrcholu, bylo nemocných 11.625 lidí. Pokračuje i očkování, za sobotu dostalo vakcínu 1570 lidí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:57 - Laboratoře v Praze odhalily v sobotu 276 pozitivních na nákazu koronavirem, o desítku více než minulou sobotu. Naopak očkování zpomalilo, zdravotníci v metropoli aplikovali v sobotu 3186 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19, v mezitýdenním srovnání asi o 300 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

9:42 - Ve Středočeském kraji přibylo v sobotu 277 nakažených. Je to o 32 případů méně než před týdnem. Lidé v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud dostali 218.198 dávek očkování, z toho 1385 v sobotu, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

9:33 - V Ústeckém kraji mělo pozitivní test na covid-19 v sobotu 207 lidí. O týden dříve jich bylo 324. V sobotu bylo naposledy méně nových případů 23. ledna. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

9:11 - Zdravotnické úřady v Německu nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 17.855 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 104 úmrtí. Agentura DPA upozorňuje, že údaje nejsou plně vypovídající kvůli menšímu počtu provedených testů o víkendu a školním prázdninám.

8:52 - V souladu s vládním rozvolněním opatření proti covidu-19 se i v Praze příští týden otevřou farmářské trhy, a to na většině obvyklých míst. Jak ČTK zjistila z webových stránek provozovatelů, v pondělí se otevřou trhy na Tylově náměstí a v holešovické tržnici, následovat bude v úterý například tržnice na Kubánském náměstí, ve středu na náměstí Jiřího z Poděbrad a v sobotu se otevřou trhy na podskalské náplavce a na Vítězném náměstí.

8:34 - Více než stovka hostů v jedné pařížské restauraci dostala pokutu a manažer podniku skončil ve vazbě za porušení restriktivních opatření proti covidu-19. S odvoláním na francouzskou policii o tom informoval zpravodajský server BBC News.

8:00 - Nouzový stav, tedy státní krizové opatření, je jedním ze symbolů současné pandemie nemoci covid-19. Opakovaně jej vyhlásila vláda, která ho označovala za nutnost pro přijímaná opatření v boji proti nákaze. V souvislosti s koronavirem byl poprvé vyhlášen 12. března 2020. Nouzový stav, který se stal i předmětem politického boje, nyní trvá nepřetržitě od 5. října. Poté byl několikrát prodloužen, naposledy 26. března do 11. dubna, dnes tedy končí. Celkově byl vyhlášen na 254 dní, jeho poslední nepřetržitá délka je 188 dní.

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto DOMÁCÍ

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

Boris Johnson Evropa

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 5 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 6 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 7 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 8 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 8 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 8 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 9 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama