Libanon zavádí definitivní zákaz vycházení, Francie jen noční. Experti zkoumají původ koronaviru

Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes podle místních médií dorazil do čínského města Wu-chan, odkud se koncem předloňského roku do světa začal šířit koronavirus. Experti společně s čínskými vědci budou pátrat po původu onemocnění covid-19. Index rizika protiepidemického systému PES v Česku dnes klesl z nejvyššího pátého stupně na úroveň čtvrtého.

Reklama

21:37 - Poslanci rakouské Národní rady dnes schválili právní normu, díky níž vláda může vyhlásit opatření podmiňující návštěvy kulturních akcí nebo hotelů předložením negativního testu na koronavirus. Informoval o tom dnes rakouský deník Der Standard.

20:56 - V Libanonu dnes začal platit jedenáctidenní nepřetržitý zákaz vycházení. Až na výjimky, jako jsou například cesta k lékaři či do pekárny, tak musí obyvatelé zůstat doma. Školy jsou zavřené, zatímco restauracím a supermarketům byl povolen pouze rozvoz. Nejnovější opatření, která jsou nejpřísnější od začátku pandemie, Libanon zavedl kvůli strmému nárůstu infikovaných, informovala agentura AP.

20:41 - Zdravotnickým zařízením na Slovensku bude hrozit pokuta do 10.000 eur (262.000 korun), pokud při očkování proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo pořadí. Schválením změny příslušného zákona o tom dnes rozhodl parlament. Poslanci tak učinili jen den poté, co předlohu projednala vláda. Sněmovna současně schválila další opatření v souvislosti s koronavirovou krizí.

19:54 - Od soboty bude v celé Francii platit zákaz nočního vycházení od 18:00, dosud to bylo od 20:00. Platit bude nejméně 14 dní, oznámil premiér Jean Castex na tiskové konferenci. V návaznosti na toto opatření proti šíření covidu-19 se zkrátí také otevírací doba obchodů. Francie rovněž zpřísní opatření na hranicích se zeměmi mimo Evropskou unii.

19:39 - Některé ruské regiony nabízejí lidem za to, že se nechají očkovat ruskou vakcínou proti covidu-19, úlevy od některých protinákazových omezení, jako je povinné nošení roušky na obličeji, a další pobídky, uvedla dnes agentura Reuters.

19:10 - Vlivem očkování proti covidu-19 se v Británii zvýšily rezervace letních zájezdů u lidí starších 50 let, uvedla dnes cestovní kancelář TUI. Tato věková skupina minulý rok představovala polovinu ze všech rezervací učiněných u této cestovní kanceláře prostřednictvím internetu.

18:31 - Nová a vysoce nakažlivá mutace koronaviru, která se poprvé objevila v prosinci v Británii, se prudce rozšířila v pečovatelském ústavu na jihu Švýcarska. Infikovala tři čtvrtiny obyvatel domova a polovinu personálu, oznámila dnes podle agentury Reuters vláda italskojazyčného kantonu Ticino.

17:48 - Lékárníci by se mohli podílet na ředění vakcín a přípravě očkovacích látek nejen v lékárnách, ale i v očkovacích centrech. ČTK to po jednání prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) sdělila mluvčí komory Michaela Bažantová. K možnosti očkování proti covidu-19 v lékárnách je nutná legislativní změna, komora očekává návrh změny zákona. Registrace pacientů k očkování v lékárnách bude možná jako poslední varianta. Spustit by se měla během příštího týdne.

17:00 - Sasko bude zaměstnavatelům na testy pro zahraniční pendlery přispívat částkou deset eur (260 korun) za rozbor. Oznámilo to dnes saské ministerstvo sociálních věcí, jehož součástí je i zdravotnictví. Od pondělí Sasko vyžaduje po pracovnících, kteří do země přijíždějí z rizikových oblastí, kterými jsou Česko i Polsko, nejméně jeden test na koronavirus týdně. Sasko se zavázalo, že bude uznávat rychlostesty vyhotovené v Polsku a Česku.

16:55 - Karlovarský kraj se chystá na očkování veřejnosti proti covidu-19. Vedení kraje zajišťuje vhodné prostory pro očkovací centra a shání do nich zdravotníky i ostatní personál. Krajský úřad zřídil pro pomoc seniorům s registrací na očkování asistenční linku. Registrace na očkování pro občany starší 80 let začne v pátek 15. ledna. Na telefonní číslo 607 600 017 mohou senioři volat denně od 8:00 do 18:00.

16:50 - Obyvatelům Vysočiny starším 80 let, kteří chtějí být očkovaní proti covidu-19, nabídne pomoc s registrací i krajská informační linka nebo Senior Pointy v okresních městech. Vyplývá to z tiskové zprávy na krajském webu.

16:45 - V Česku mají fungovat minimálně tři desítky mobilních očkovacích týmů. Aspoň jednu takovou mobilní skupinu musí totiž povinně zřídit všech 31 míst, která vakcínu distribuují. Tyto týmy mají očkovat v domovech seniorů a dalších zařízeních. Mobilní týmy si pak mohou vytvořit i další očkovací centra, a to podle potřeb v krajích. Vyplývá to ze schváleného vládního plánu očkování. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes řekl, že lidé s pohybovými potížemi budou očkováni doma, nebo se jim na očkování zajistí přeprava. Podle dostupných statistik bylo v ČR přes 151.000 lidí nad 80 let, kteří byli závislí na pomoci a měli příspěvek na péči.

16:20 - Plzeňský kraj chce příští týden očkovat vakcínou proti koronaviru seniory a zaměstnance v pobytových zařízeních v kraji, kteří o to projeví zájem. S očkováním v těchto zařízeních se začalo tento týden v Plzni, příští týden zahájí očkování mobilní týmy zdravotníků i v ostatních okresech. Do kraje zatím ve třech dodávkách přišlo 8575 dávek vakcíny, ke dnešnímu dopoledni bylo očkováno 6969 lidí, řekla dnes novinářům hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Rychlost očkování podle ní komplikuje složitá administrativa.

16:00 - Domy dětí a mládeže (DDM), které nabízí kroužky a podobné volnočasové aktivity, zaznamenaly za minulý rok propad tržeb asi o 16 milionů korun. Jejich obrat činil zhruba 30 milionů korun. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Snížily se ale i náklady na provoz zařízení, takže ztráty DDM podle něj zatím tak výrazné nejsou. Významný úbytek tržeb očekává ovšem ještě letos, protože střediska budou muset vracet peníze za kroužky, které se kvůli opatřením proti covidu-19 neuskutečnily.

15:30 - Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit, míní předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by měl premiér Andrej Babiš (ANO) umět nastavit systém tak, aby se data o očkovaných proti covidu-19 denně aktualizovala. Stát musí podle předsedy STAN Víta Rakušana okamžitě požadovat data pro vyhodnocení průběhu vakcinace, aby mohl systém fungovat kvalitně. Veřejnost má právo znát jasná data o průběhu očkování, míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemá Babiš očkování pod kontrolou, přestože oznámil, že za jeho strategii a systém bude osobně odpovědný.

15:15 - Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) a Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze si seznamy zájemců o očkování na nemoc covid-19 a jejich náhradníků dosud připravovaly podle pokynů ministerstva zdravotnictví samy. Očkovaní tak prioritně byli zájemci z řad zdravotníků nemocnic a lidé starší 65 let s indikací k očkování. V případě, že člověk objednaný na očkování se ve stanovený termín nemohl dostavit či ho nemohl ze zdravotních důvodů podstoupit, volá se lidem ze seznamu záložníků. Mezi nimi jsou také zdravotníci a senioři splňující kritéria pro očkování, řekly dnes na dotaz ČTK mluvčí VFN Marie Heřmánková a ÚVN Jitka Zinke.

15:00 - Americká letecká společnost Delta Air Lines vloni kvůli koronaviru prodělala 12,4 miliardy dolarů (267,5 miliardy Kč). Vykázala tak první celoroční ztrátu od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize, uvedla dnes agentura Reuters. Předloni měla Delta zisk 4,8 miliardy dolarů.

14:55 - Rozhodnutí o tom, jak to bude s přítomností diváků při olympijských hrách v Tokiu, padne nejpozději v březnu. Uvedl to prezident organizačního výboru Joširo Mori. Loni na podzim byli organizátoři optimističtí a olympiádu bez fanoušků nechtěli, ale koronavirová situace se v posledních týdnech v Japonsku i jinde zhoršuje.

14:45 - Data z celého světa podle bývalého ministra zdravotnictví, epidemiologa Romana Prymuly ukazují, že riziko nákazy ve stravovacích provozech je na sedmém až osmém stupni z devíti, u hotelů je riziko na stejné škále na čtvrtém stupni. Riziko se musí promítat do vládních opatření. S řadou poměrně tvrdých restrikcí se dá počítat zhruba do března, mezi dubnem a červnem nastane fáze postupného rozvolňování. Od června by měla platit jen mírná opatření korespondující s loňským létem, či mírnější. Prymula to dnes řekl v diskusi pořádané v rámci projektu HOREKA 112.

14:40 - Premiér Andrej Babiš (ANO) není spokojen s rychlostí očkování proti nemoci covid- 19 v Česku. Chce, aby byly dávky vakcín využity dříve, než budou dodány další. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ke spuštění registračního systému pro očkování. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není možné rychlost očkování hodnotit, pokud stát nemá reálné informace. Hodnocení bude možné poté, co centra dodají všechny údaje o očkovaných. Kompletní informace o počtu využitých dávek a skladových zásobách by měl mít stát v pátek, zřizovatelé center musí údaje dodat do dnešní půlnoci.

14:38 - Zájem o očkování proti nemoci covid-19 je mezi zdravotníky a pečovateli v Německu překvapivě nízký, výjimkou nejsou situace, kdy v nemocnicích či domovech pro seniory vakcinaci prozatím odmítá polovina personálu. To je také případ věhlasné berlínské kliniky Charité, jak v rozhovoru se zahraničními novináři řekl Andrej Trampuž, vrchní lékař oddělení imunologie a septické chirurgie.

14:35 - I po uvolnění restrikcí bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) muset existovat nějaká forma podpory. Ideálně by měla být počítána přes zaměstnance. Diskuse bude nad tím, v jakém stupni rizika provozy otevřít, řekl dnes v debatě projektu HOREKA 112. Té se účastnili zástupci vlády i oboru hotely, restaurace, kavárny na téma budoucnosti odvětví v souvislosti s pandemií covid-19.

14:22 - Domy dětí a mládeže (DDM) a střediska volného času po celé zemi pokračují i v novém roce s nabídkou on-line konzultací učiva pro školou povinné děti. Od listopadu, kdy program s názvem Klub anonymních záškoláků v návaznosti na výuku na dálku zahájily, projevily o konzultace zájem tisíce dětí. Kolem dvou třetin jich žádá o pomoc s látkou druhého stupně základní školy, a to hlavně v matematice a češtině. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk.

14:17 - Vakcínu proti covidu-19 dostali už i papež František a emeritní papež Benedikt XVI., který z čela katolické církve odešel v roce 2013. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na vatikánské tiskové oddělení. Čtyřiaosmdesátiletý papež František byl očkován ve středu, jeho předchůdce, jemuž je 93 let, dostal vakcínu dnes. Oba patří vzhledem k věku k rizikové skupině v nynější pandemii, současný papež je ohrožen i vzhledem k tomu, že mu v mládí odebrali část plíce.

14:05 - Provozovatelé brněnských fitness center se snaží udržet své podniky z posledních sil. Náklady jsou statisícové a někteří z nich na jaře kvůli nesouhlasu pronajímatele se slevou nedosáhli ani na podporu státu nebo na dotaci stále čekají. Většinu nákladů tak musí hradit z vlastních úspor, o kterých vědí, že se jim nevrátí.

13:50 - V pražské Nemocnici Na Františku vznikne místo k očkování proti covidu-19, ve spolupráci s klinikou GHC nemocnice také zřídí mobilní očkovací tým. ČTK to dnes řekl Petr Hejma (STAN), starosta Prahy 1, která zařízení zřizuje. Nemocnice podle něj koupila mrazicí box, ve kterém může přechovávat vakcínu firem Pfizer a BioNTech. Odebírá ji na základě dohody s Nemocnicí na Bulovce.

13:38 - V Moravskoslezském kraji přibylo za středu 1330 pozitivně testovaných na koronavirus. Je to o 161 nakažených méně než o den dřív. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). Minulou středu bylo nově nakažených 2211, v mezitýdenním srovnání je tedy počet nakažených o 881 nižší. "Došlo k mírnému poklesu nově nakažených. Je třeba ale dodat, že nebylo provedeno tolik testů," uvedl hejtman. V kraji bylo ve středu provedeno 5474 testů, z nichž 1599 bylo pozitivních, tedy 29,91 procenta. V regionu se ale nedělají jen testy moravskoslezských pacientů.

13:16 - Turecko zahájilo očkování proti nemoci covid-19, jako první si vakcínu už ve středu nechal před novináři aplikovat tamní ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. V první fázi budou očkováni zdravotníci této země, která má 83 milionů obyvatel. Turecko zatím očkuje čínskou vakcínou CoronaVac, již ve středu pro nouzové použití schválila tamní agentura pro léčiva. Informoval o tom dnes deník Hürriyet. "Vakcíny byly dodány do (všech) 81 provincií, dnešek je prvním dnem nové éry," řekl ministr Koca. Turecko objednalo 50 milionů dávek čínské vakcíny CoronaVac a zatím jich dostalo koncem prosince tři miliony. Tuto očkovací látku, která se rovněž aplikuje na dvakrát, lze podle BBC skladovat, stejně jako takzvanou Oxfordskou vakcínu, při teplotách dva až osm stupňů Celsia, podobně jako je to u vakcín proti chřipce.

13:08 - V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den 38 hospitalizovaných s nemocí covid-19, celkem je v nemocnicích 763 pacientů s touto nemocí. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za 24 hodin přibylo 963 pozitivně testovaných. Hygienici evidují i 40 úmrtí lidí v průměrném věku přes 80 let, některá jsou ale dodatečně hlášená za více dní.

13:01 - Pacientů s covidem-19 ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje opět mírně ubylo. Dnes jich tam leží 375, počet hospitalizovaných s covidem se snížil již ve středu, kdy jich bylo v krajských nemocnicích 384, v úterý 409 a v pondělí 407. Mírně také ubylo pacientů s covidem na lůžkách intenzivní péče, dnes je jich tam 48, ve středu 51, v úterý 63. Intenzivní lůžka jsou však stále zaplněná asi z 90 procent, protože na nich leží i jiní než covidoví pacienti, řekl dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

13:00 - Čína dnes oznámila první úmrtí pacienta s nemocí covid-19 po osmi měsících. Informovala o tom japonská agentura Kjódó. Čínské úřady také dnes zaregistrovaly 138 nových případů nákazy, což je nejvyšší přírůstek za více než deset měsíců. V porovnání s přírůstky v západních zemích jsou ale údaje z nejlidnatější země světa stále velmi nízké.

12:55 - Maďarsko uzavřelo dohodu s čínskou společností Sinopharm o nákupu jejích vakcín proti nemoci covid-19, způsobované koronavirem SARS-CoV-2. Informoval o tom dnes Gergely Gulyás, šéf úřadu premiéra Viktora Orbána. Maďarsko dříve uvažovalo o nákupu ruských vakcín Sputnik V, ale 31. prosince od záměru prozatím ustoupilo s odůvodněním, že Rusko má nedostatečné výrobní kapacity.

12:50 - I když se loni někteří Češi ani přes výrazný útlum cestovního ruchu navštěvování jiných zemí nevzdali, do ciziny se v meziročním srovnání vypravila zhruba jen polovina lidí. Zájem měli především o bližší destinace. Stejně jako v roce 2019 byly nejoblíbenější Londýn, Barcelona, Paříž, Řím a letos nově i španělská Málaga. Největší propad rezervací proti roku 2019 nastal u letů do USA, Maroka či na Island. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí brněnského prodejce letenek Kiwi.com Nina Černá.

12:45 - Očkovací látku proti covidu-19 dodává výrobce do 31 očkovacích center, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mnohá ale předala vakcínu dál a naočkované má vykazovat 160 různých míst. Připomněl, že musí hlásit každý den každého očkovaného, aby byl o vakcinaci přehled. Vláda k tomu vydala mimořádné opatření ve středu, s očkováním se přitom začalo 27. prosince. Pokud v očkovacím centru bude zbývat vakcína kvůli lidem, kteří se na rezervovaný termín nedostaví, musí být náhradníci podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jen z lidí, kteří mají přednostní nárok jako zdravotníci nebo senioři nad 80 let.

12:30 - Tabulka protiepidemického systému (PES) by podle zástupců profesních organizací měla obsahovat i informace o kompenzacích k daným restrikcím v jednotlivých stupních rizika. Nejistota je pro podnikatele velký problém, potřebují mít výhled na další měsíce. V diskusní aréně projektu HOREKA 112 to dnes řekli prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

12:10 - Ve Spojených státech obdrželo první dávku vakcíny proti covidu-19 více než 10 milionů lidí. Koronavirus se však v některých částech země šíří v podstatě nekontrolovatelně, USA zaznamenaly za poslední den přes 224.000 nově infikovaných lidí, čímž tam celkový počet prokázaných nálezů na SARS-CoV-2 překonal hranici 23 milionů. Dalších 3848 Američanů ve středu po nákaze covidem-19 zemřelo, uvádí data Univerzity Johnse Hopkinse.

12:00 - Tržby amerického filmového průmyslu se loni kvůli koronaviru snížily o více než 80 procent, a dostaly se tak na úroveň osmdesátých let. Finančně úspěšnější než hollywoodské trháky byl poprvé film z Číny, která těžila z toho, že se v ní život už před měsíci vrátil téměř do normálu, a mohla tak hrát i kina. Na svém webu o tom píše německý týdeník Der Spiegel.

11:58 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pátek zveřejní detaily k programu COVID gastro a uzavřené provozovny. Žádosti začne přijímat v pondělí, do týdne by mohlo začít vyplácet. Šéf resortu Karel Havlíček (za ANO) to dnes řekl v diskusní aréně projektu HOREKA 112.

11:55 - V Plzeňském kraji přibylo ve středu 505 nových případů koronavirové nákazy. To je o 45 méně než v úterý a nejméně za dosavadní všední dny tohoto roku. Zemřeli další dva lidé s covidem-19, údaje o počtu zemřelých ale ministerstvo upravuje zpětně. V pondělí zemřelo v kraji deset a v úterý 11 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Oproti začátku týdne se v kraji zvýšil počet intenzivních volných lůžek pro covidové pacienty, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.

11:50 - Velkokapacitní očkovací centrum na ostravském výstavišti Černá louka se otevře zřejmě až v polovině února. Do té doby budou kraji stačit nemocnice či kliniky, které se do očkování veřejnosti zapojí. Novinářům to dnes sdělil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Tento pátek se rezervační systém očkování proti covidu-19 otevře lidem starším 80 let, od 1. února pak i zbytku veřejnosti.

11:50 - Italská vláda v noci na dnešek rozhodla o prodloužení přísných opatření proti koronaviru. Mimo jiné bude až do 15. února zakázáno nenutné cestování mezi regiony a do 5. března omezeny návštěvy příbuzných, jako to bylo přes vánoční svátky. V platnosti zůstává i zákaz nočního vycházení, informovala dnes agentura DPA. Nová opatření platí od soboty. Už ve středu vláda oznámila, že požádá parlament o prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii covidu-19. Zatím trvá do konce ledna, vláda ho chce prodloužit do konce dubna.

11:45 - Registrace na očkování proti covidu-19 pro občany starší 80 let začne v pátek 15. ledna v 08:00. Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví do dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Hlásit se mohou přes web crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz a telefonní linku 1221. Zdravotníci se mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) hlásit dál přes zdravotnická zařízení, registrace pro ně začne 18. ledna nebo nejpozději 22. ledna.

11:31 - Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podobné excesy se nemohou opakovat a chování úřadu označil za absolutně nepřijatelné.

11:29 - Město Ostrava pomůže seniorům nad 80 let s registrací na očkování proti onemocnění covid-19. Senioři se od pátku mohou přednostně hlásit na očkování, ale řada z nich nemá přístup k internetu nebo počítači. Pomoc jim proto nabídne město prostřednictvím městské policie. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. 

"V Ostravě žije přes 12.000 seniorů starších 80 let. Věřím, že většina z nich zvládne registraci na očkování sama nebo s pomocí svých blízkých. Uvědomujeme si ale, že ne všichni tuto možnost budou mít. V tom případě mohou využít bezplatnou linku Městské policie Ostrava, kde jim bude při registraci poskytnuta asistence. Tam, kde to bude potřebné, se domluví osobní návštěva doma. Seniorům pak s vyplňováním pomohou přímo v místě bydliště strážníci nebo dobrovolníci z Adry," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Zájemci o registraci se mohou od 15. ledna obracet na bezplatnou telefonní linku městské policie 800 199 922.

11:25 - Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v loňském roce investovala rekordních 11 miliard eur (zhruba 288 miliard Kč), aby pomohla kompenzovat negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19. Banka dnes oznámila, že její investice vzrostly o deset procent z 10,1 miliardy eur v roce 2019. "Banka splnila svůj slib, že zemím, ve kterých působí, a svým klientům pomůže čelit ekonomickým dopadům pandemie covidu-19," uvedla prezidentka EBRD Odile Renaudová-Bassová.

11:18 - V Rakousku loni zemřelo přes 90.000 lidí. To je nejvíce od roku 1983 a téměř o jedenáct procent více, než je průměr posledních pěti let. S odvoláním na předběžná data statistického úřadu Statistik Austria o tom dnes informovala agentura APA. Výrazný nárůst počtu úmrtí přičítají statistici pandemii covidu-19. V Rakousku, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, loni podle statistik zemřelo 90.123 lidí. Podle místních statistiků jsou nicméně data stále předběžná a bilance by mohla ještě vzrůst.

11:00 - Na území jižní Moravy se pro lidi cestující z České republiky do Rakouska od půlnoci uzavřelo 11 menších hraničních přechodů. Situaci to zkomplikuje zejména místním pendlerům, kteří budou muset dojíždět do práce přes zbylé otevřené velké přechody, řekli ČTK starostové Šafova za Znojemsku a Valtic na Břeclavsku. "Vzhledem k tomu, že lidé na návštěvy nebo nákupy nejezdí kvůli dřívějším opatřením od propuknutí podzimní vlny, dotkne se to hlavně těch, kdo jezdí do Rakouska za prací. Nejbližšími otevřenými přechody jsou 18 kilometrů vzdálený Vratěnín nebo 30 kilometrů vzdálené Znojmo," konstatoval starosta Šafova František Kolman (Za rozvoj obce).

10:42 - Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce kvůli pandemii snížil o pět procent. Ve své předběžné zprávě to dnes oznámil spolkový statistický úřad. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Propad ale loni nebyl tak hluboký jako po finanční krizi v roce 2009.

10:40 - Ministerstvo obrany loni hospodařilo se 76,1 miliardy korun, nevyčerpalo z toho 1,8 miliardy korun. Nezužitkované peníze využije letos. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Jde podle něj o nejlepší výsledek hospodaření za posledních pět let. Vliv na čerpání rozpočtu měla koronavirová krize, uvedl resort. Předloni ministerstvo nevyčerpalo z nižšího rozpočtu 2,8 miliardy, v předchozích letech ještě více. Za nevyčerpané peníze ministerstvo v minulosti opakovaně kritizovala opozice.

10:22 - Německo prozatím za epidemicky vysoce rizikové oblasti považuje Británii, Irsko a Jihoafrickou republiku, a to s účinností od pátku 15. ledna. Na seznam zveřejněný Institutem Roberta Kocha (RKI) byly tyto země zařazeny kvůli výskytu mutací koronaviru, které jsou považovány za mimořádně nebezpečné. Ve výčtu naopak chybí země s obzvláště vysokou incidencí, za které jsou označovány regiony s více než 200 novými případy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Toto kritérium výrazně překračuje i Česko, na které ovšem Německo nadále nahlíží na jako rizikovou a ne vysoce rizikovou oblast.

10:21 - V Moravskoslezském kraji se začalo očkovat vakcínou Moderna. Ve středu ji dovezli z Brna do Fakultní nemocnice Ostrava, odkud se dnes ráno začala rozvážet po sociálních zařízeních v regionu. Vakcínou už se očkuje například v ostravském Čtyřlístku - centru pro osoby se zdravotním postižením. Do zařízení dnes přivezli látku pro 260 klientů a zaměstnanců.

10:20 - Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal si obstarat od firem Pfizer a Moderna dostatek očkovacích látek, zatímco země jako USA, Německo nebo Francie potřebné miliony dávek získat nedokázaly. Jak napsal izraelský server CTech, který poskytuje informace o technologiích a inovacích, podíl na tom má specifičnost dohody s firmou Pfizer. Izrael výměnou za dodávku milionů očkovacích dávek souhlasil s tím, že této farmaceutické firmě umožní přístup do zdravotních databází o naočkovaných občanech, což bude využitelné při farmaceutickém výzkumu.

10:18 - Ministři zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) mají podle opozičních expertů jednat kvůli docházejícím kapacitám nemocnic se sousedními zeměmi o mezinárodních a příhraničních dohodách o zdravotní pomoci. Takzvaný AntiCovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vládu vyzval, aby s předstihem požádala o pomoc s umísťováním pacientů, kteří kvůli epidemii koronaviru potřebují intenzivní lékařskou pomoc. Blatný ve středu uvedl, že v Česku je volná pětina lůžkové kapacity a pomoc z Německa podle něj není etické a korektní aktuálně využít, protože má vytíženější jednotky intenzivní péče než Česko.

10:15 - V Ústeckém kraji ve středu podle ministerstva zdravotnictví přibylo 651 pacientů s potvrzenou nákazou koronavirem, o 412 méně než před týdnem. Na jednotkách intenzivní péče a odděleních ARO v Ústeckém kraji je volných asi 16 procent kapacity. Podle krajského mluvčího Martina Volfa byl překročen listopadový rekord. "Kapacity se pohybují na hraně, v celkovém počtu už jsme přesáhli tento rok vrchol listopadu, co se týká hospitalizací," uvedl Volf. Podle ministerstva v kraji na jednotkách intenzivní péče a na odděleních ARO zbývá 46 volných lůžek z 263.

10:01 - Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, budou vůči ní s vysokou pravděpodobností imunní nejméně pět měsíců. Vyplývá to z britské studie, o které dnes informovala agentura Reuters. Podle vědců nicméně existují důkazy, že i lidé s protilátkami v těle mohou koronavirus dál přenášet a šířit.

10:00 - Situace v Karlovarském kraji zůstává vážná, na jednotkách intenzivní péči zbývají poslední volná lůžka. Nemocnice musí dál převážet pacienty do jiných nemocnic v kraji i mimo něj, i tam ale docházejí kapacity. Nemocnice se potýkají i s nedostatkem zdravotnického personálu. V Karlovarském kraji je k dnešnímu dni 3856 aktivních případů koronaviru. Ve středu přibylo 432 potvrzených nákaz, o 122 případů více než o den dřív, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. V mezitýdenním srovnání případů je to o 126 případů méně.

9:58 - Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 592 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Čtvrtým dnem je tak denní přírůstek nižší než ve stejný den před týdnem. Minulou středu bylo 932 nově nakažených. V úterý jich bylo 729, minulé úterý 1259, což byl nejvyšší denní přírůstek v kraji od začátku pandemie koronaviru. Nejvíc nových případů v kraji v přepočtu na 100.000 obyvatel je za posledních sedm dní na Vsetínsku, a to 700. Na Zlínsku je jich 638, na Kroměřížsku 518 a na Uherskohradišťsku 459. Nejrychlejší nárůst počtu případů mezi okresy v zemi nyní ministerstvo eviduje na Trutnovsku, kde jich za posledních sedm dní přibylo 1136 na 100.000 obyvatel.

9:40 - Celosvětový prodej francouzské automobilky PSA loni kvůli dopadům pandemie klesl o 27,8 procenta na 2,51 milionu vozů. Firma ale dnes také uvedla, že prodej v Evropě se ve druhé polovině roku již zotavil. PSA vlastní značky Peugeot a Citroën a v roce 2017 koupila od amerického koncernu General Motors automobilku Opel-Vauxhall.

9:29 - Ve Středočeském kraji přibylo ve středu 1487 nakažených koronavirem. Za tento týden je to zatím nejvyšší nárůst, zhruba o 80 vyšší než za úterý. Ve srovnání s předchozí středou je ale o 777 případů nižší, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 18.271 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 113.639 lidí. Vyléčilo se 93.933 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1435 lidí. Ve středu přibylo 69 vyléčených a osm zemřelých.

9:21 - V Olomouckém kraji ve středu přibylo 650 potvrzených nákaz koronavirem. Ve srovnání s úterkem jich je o 19 méně a oproti minulému týdnu o 622 méně. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes klesl z nejvyššího pátého stupně na úroveň čtvrtého. Snížil se ze středečních 81 bodů na 75 bodů ze sta, což je horní hranice čtvrtého stupně.

9:20 - Po vánočních svátcích začalo v Česku očkování proti covidu-19. V počtu vydaných dávek vakcín proti covidu-19 v přepočtu na obyvatele Česko zatím zaostává za evropským průměrem. Vyplývá to z údajů na webu Oxfordské univerzity a výpočtu ČTK. Podle dnešních údajů ministerstva přepočítaných na množství obyvatel podle čísel Českého statistického úřadu připadá na každých 100 obyvatel země zhruba 0,66 vydané dávky vakcíny. Evropský průměr činil podle Oxfordské univerzity ke 12. lednu 0,98 dávky. Třeba v sousedním Polsku to bylo ke 13. lednu 0,82 dávky a na Slovensku ke 12. lednu 0,72 dávky. Třeba v Izraeli, kde očkování začalo 19. prosince, připadá na každých 100 obyvatel už 23 vydaných dávek vakcíny.

9:07 - Na jihu Čech zůstává ode dneška otevřeno jen sedm velkých hraničních přechodů s Rakouskem. Ostatní přechody rakouská strana zavřela. Důvodem je vysoký počet lidí nakažených koronavirem v Česku. Většina uzavřených přechodů je však pouze pro pěší, řekl ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

9:05 - V Libereckém kraji epidemie koronaviru mírně oslabila. V mezitýdenním srovnání ubylo nových potvrzených případů čtvrtý den po sobě. Ve středu jich bylo 626, o týden dříve 753. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V kraji je na tom nejlépe aktuálně Semilsko, kde za posledních sedm dnů testy odhalily 380 nakažených. Nejhůře je na tom naopak Liberecko s 1485 případy, v přepočtu na 100.000 obyvatel je v okrese 846 nakažených.

9:02 - V Německu ve středu zemřelo dalších 1244 lidí nakažených koronovirem, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie. Celkem podle statistik Institutu Roberta Kocha (RKI) s covidem-19 zemřelo 43.881 lidí. Nákaza koronavirem se ve středu v Německu, které má 83 milionů obyvatel, potvrdila u 25.164 lidí.

8:55 - Naočkováno proti covidu-19 bylo v Česku podle úřadu do středečních 18:00 zatím 70.680 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odhadoval, že očkovaných je 70.000 až 75.000 lidí.

8:50 - I ve středu byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku nižší oproti minulému týdnu o více než třetinu. Přibylo 10.854 nakažených, zatímco minulou středu bylo nových případů přes 17.700, což byl nejvyšší nárůst za celou dobu epidemie. Podíl pozitivních testů se snížil ze 45,6 procenta za minulou středu na zhruba 34,6 procenta.

8:45 - Export z Číny se v loňském roce navzdory pandemii zvýšil o 3,6 procenta na 2,6 bilionu dolarů (56 bilionů Kč), oznámil dnes čínský celní úřad. Růst exportu tak zrychlil z 0,5 procenta v roce 2019, kdy se čínští vývozci potýkali mimo jiné s negativními dopady celní války mezi Washingtonem a Pekingem. Informovala o tom agentura AP.

8:32 - V Praze přibylo ve středu 1053 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 700 méně než před týdnem. Poprvé od pátku se ale nárůst nakažených dostal znovu nad tisícovku. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V hlavním městě je nyní 14.882 lidí s potvrzenou nákazou covid-19. Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Praze bezmála 97.000 nakažených. Téměř 81.000 z nich se už z nemoci vyléčilo. S koronavirem dosud v metropoli zemřelo 1248 lidí.

8:10 - Africká unie zajistí pro africký kontinent navíc 270 milionů vakcinačních dávek proti covidu-19. Její šéf, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa řekl, že všechny budou použity ještě letos. Afrika už má jistých 600 milionů dávek, ale i s 270 miliony navíc to pro proočkování kontinentu s 1,3 miliardy občanů nebude stačit. V Africe se od začátku epidemie koronavirus potvrdil u více než tří milionů lidí a s covidem-19 tam zemřelo 75.000 nemocných.

7:50 - Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes klesl z nejvyššího pátého stupně na úroveň čtvrtého. Snížil se ze středečních 81 bodů na 75 bodů ze sta, což je horní hranice čtvrtého stupně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hlavním důvodem poklesu indexu je snížení takzvaného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného.

7:25 - Ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny nasadili po výskytu několika nakažených při testování na covid-19 poprvé robota. Kloubová paže ovládaná na dálku operátorem byla instalována v jedné z mateřských škol metropole provincie Liao-ning. Výtěr z krku pacientům provádí tyčinkou, napsala agentura AFP.

7:20 - Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se na lidi přenesl od netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Vládnoucí čínská komunistická strana, dotčená obviněními, že dovolila, aby se nákaza rozšířila, tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.

Témata:  očkování Zdravotnictví EU WHO (Světová zdravotnická organizace) EuroZprávy.cz Čína Koronavirus Česká republika Wu-chan

Související

Ze společnosti

Ve středu přibylo 1261 nakažených, je to dál méně než před týdnem!

Ve středu přibylo 1261 nakažených, je to dál méně než před týdnem!

Ve středu testy v Česku prokázaly 1261 nových případů nemoci covid-19, to je asi o 600 méně než ve stejný den minulého týdne. Očkováno bylo 81.833 lidí, bezmála o 2500 víc než minulou středu a zhruba o 1500 víc ve srovnání s úterým. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Srdjan Plavšič.

Plavšič odmítl prodloužit smlouvu a ve Spartě končí. Lhář a křívák, častují fanoušci Srba

V posledních dnech se spekulovalo o tom, kde bude hrát po sezóně srbský záložník pražské Sparty Srdjan Plavšič. Podle deníku Sport má mít namířeno do konkurenční Slavie, ovšem to srbský fotbalista odmítal jak na sociálních sítích, tak i v přímém rozhovoru s koučem Pavlem Vrbou. Ten ho však pak nepostavil v posledním ligovém zápase s Ostravou (3:1), kde se nevešel do nominace na zápas. Nyní Plavšič odmítl nabídku nové smlouvy se Spartou a je tak jisté, že po sezóně na Letné své angažmá končí. 

před 34 minutami

Ukazatel paliva

Paliva v Česku za poslední týden opět zdražila

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden dál zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,88 Kč, před týdnem byl o 30 haléřů levnější. 

před hodinou

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 11 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 11 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 12 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 13 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 14 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 15 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 15 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 15 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama