V Česku zemřeli už čtyři nezletilí s koronavirem. Lidé jsou s dodržováním opatření na štíru

Policie provedla téměř čtyři miliony kontrol toho, zda lidé protikoronavirová nařízení dodržují. Zjistila téměř 115.000 přestupků, ze kterých většinu řešila domluvou. Česko má už čtyři zemřelé nezletilé s koronavirem. A podle blízkého spolupracovníka polského premiéra Mateusze Morawieckého je pozastavení očkování vakcínou od AstraZeneky výsledkem dezinformační války. Sledujte s námi dění ohledně koronaviru online.

Reklama

21:45 - V Česku zemřeli už čtyři nezletilí s covidem. Kromě dvou dětí do 15 let jsou mezi oběťmi i dospívající ve věku 16 a 17 let. Dnes o tom informoval server iDnes.cz.

21:04 - Odborníci varují před mediální a politickou propagací vakcín proti covidu-19, které nebyly schváleny Evropskou agenturou pro léčivé prostředky (EMA). Pod politickým a mediálním tlakem by se podle nich také nemělo měnit používání léčiv. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci vědecké rady Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové v čele s předsedou rady a děkanem fakulty Tomášem Šimůnkem.

20:39 - Šéfka maďarského národního ústavu veřejného zdraví Cecília Müllerová dnes řekla, že v příštích týdnech bude v zemi pravděpodobně přibývat nakažených koronavirem, napsala agentura Reuters. Lékaři v této souvislosti varovali, že maďarské zdravotnictví vstupuje do nejkritičtějšího období za poslední půlstoletí.

19:48 - Rozhodnutí některých zemí pozastavit očkování vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca je podle blízkého spolupracovníka polského premiéra Mateusze Morawieckého výsledkem dezinformační války. Michal Dworczyk, který je v Polsku zodpovědný za očkovací kampaň, agentuře PAP řekl, že země, které přestaly tuto očkovací látku používat, podlehly mediální panice. Polští zdravotníci vakcínu lidem podávají dál.

19:11 - K několikatýdenní uzávěře veškerého průmyslu s výjimkou kritické infrastruktury vyzvali dnes vládu před budovou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) zástupci iniciativy Zastavme covid, společně a spravedlivě. Podle nich jsou současná opatření vlády nedostatečná a chaotická. Mluvčí MPO Štěpánka Filipová k dnešní akci iniciativy ČTK řekla, že úřad o ní nedostal žádné informace, a proto ji nemůže ani komentovat.

18:19 - Zdravotničtí záchranáři by měli za práci od podzimu v epidemii koronaviru dostat odměnu 75.000 korun, stejně jako ostatní zdravotníci. Na twitteru to dnes uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Odbory žádají odměnu 120.000 korun stejně jako za loňskou jarní vlnu epidemie, protože záchranáři nemají příplatky za práci s covidovými pacienty, řekla v České televizi (ČT) předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

17:37 - Pokutu ve výši 100 eur (2600 korun) udělila v Bratislavě o uplynulém víkendu policejní hlídka bezdomovci za porušení zákazu vycházení, který v zemi platí v souvislosti s koronavirovou krizí. Upozornilo na to občanské sdružení Vagus, jež pomáhá lidem bez domova. Policie podle médií uvedla, že postup hlídky prověří.

16:56 - Francouzské zdravotnické úřady hlásí novou variantu koronaviru, kterou nemusí zachytit běžné PCR testy. Dnes o tom informovaly agentury. Objevili ji zdravotníci v nemocnici ve městě Lannion v Bretani. Tam zaznamenali několik pacientů, kteří měli typické projevy onemocnění, ale měli negativní výsledek PCR testu.

16:42 - Riziko smrti je při nákaze tzv. britskou mutací koronaviru o 55 procent vyšší než u infekcí dříve rozšířenými variantami viru SARS-CoV-2. Takový odhad prezentuje tým vědců z vysoké školy London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) v článku publikovaném v pondělí časopisem Nature. 

16:28 -  V současnosti nic nenaznačuje, že by vakcína od společnosti AstraZeneca způsobovala krvácení či krevní sraženiny, kvůli nimž řada zemí Evropské unie v minulých dnech pozastavila očkování touto látkou. Uvedla to dnes šéfka Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Emer Cookeová. Dodala, že přínos očkování touto vakcínou stále převažuje nad možnými riziky. 

15:23 - Za první polovinu března bylo do krajů rozděleno přes 424.000 dávek vakcíny proti covidu-19, více než 75 procent bylo od Pfizer/BioNTech. Za únor bylo dodáno 516.000 dávek a od začátku očkování koncem loňského roku 1,3 milionu dávek. Vyplývá to z dat zveřejněných Ústavem zdravotnických informací a statistiky, která zachycují dodávky vakcíny do krajů a jednotlivých očkovacích center. V tomto a příštím týdnu budou omezeny dodávky od firmy AstraZeneca, přijít by ale v tomto a příštím týdnu mělo podle informací na twitteru Chytré karanntény o zhruba 40.000 dávek víc od Pfizer/BioNTech.

14:59 - S pacienty s covidem-19 pomáhá ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně na anesteziologicko resuscitační klinice (ARK) armádní zdravotník Lukáš Slejška. Čtyřiatřicetiletý voják zažil i misi v Afghánistánu, nyní spolu se zdravotní sestrou obstarává hygienickou péči, převazuje rány, pracuje s ventilátorem. "Je to velmi náročná práce, a to jak fyzicky, tak psychicky," uvedl Slejška. Nemocnice se stará o 136 pacientů s koronavirem, 15 je na ARK na umělé plicní ventilaci.

14:28 - Žádná z fakult Univerzity Karlovy nebude při přijímacím řízení zohledňovat, zda uchazeč složil nepovinnou část maturitní zkoušky. Podmínkou pro přijetí bude zvládnutí maturitní zkoušky bez ohledu na to, v jaké podobě ji uchazeč letos bude dělat. ČTK to dnes sdělil mluvčí školy Václav Hájek.

14:16 - Z 11 úmrtí v ČR, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19, nebylo ani jedno způsobené krevní sraženinou. Na twitteru to dnes uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Některé evropské země v minulých dnech kvůli výskytu krevních sraženin u očkovaných pozastavily očkování vakcínou AstraZeneca.

13:37 - Pražští celníci zajistili 680.000 respirátorů dovezených z Číny, které nebyly nijak označeny a neměly certifikáty osvědčující jejich účinnost. Novinářům to dnes řekl šéf Celního úřadu pro hlavní město Prahu Josef Vachtl. Ochranné prostředky, které měly podle mluvčí Ivany Kurkové hodnotu přes dva miliony korun, mířily na evropský trh. Dovozce je bude muset odvézt mimo území Evropské unie, nebo zlikvidovat.

13:19 - V únoru se nechalo na Vysočině testovat na koronavirus 3187 samoplátců, víc než v lednu. Za testy zaplatili 3,2 milionu korun. Za úhradu je možné nechat si na Vysočině udělat PCR test, test protilátek nebo antigenní test. Registrace a uhrazení testu jsou možné jen přes krajskou aplikaci. Získané peníze budou dnešním rozhodnutím krajské rady přeposlány jednotlivým nemocnicím. Nejvíc získá Nemocnice Jihlava, která testovala 1425 lidí.

13:10 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 992 potvrzených případů nemoci covid-19, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Ve stejný den o týden dřív přibylo 941 nakažených.

12:55 - Za první polovinu března bylo do krajů rozděleno přes 424.000 dávek vakcíny proti koronaviru, více než 75 procent bylo od Pfizer/BioNTech. Za únor bylo dodáno 516.000 dávek a od začátku očkování koncem loňského roku 1,3 milionu dávek. Vyplývá to z dat zveřejněných Ústavem zdravotnických informací a statistiky.

12:32 - Slovensko i na základě doporučení odborníků pokračuje v očkování vakcínou proti koronaviru od firmy AstraZeneca, jejíž podávaní pozastavilo vícero zemí v reakci na zprávy o možných vedlejších účincích. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová. 

12:10 - Evropská unie dostane ve druhém čtvrtletí o deset milionů více dávek vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž se povedlo uspíšit část dodávky původně plánované na druhou polovinu roku.

11:50 - Nechat se očkovat proti koronaviru chce 59 procent lidí v Česku, naopak třetina občanů vyjádřila k očkování negativní postoj. Největší ochotu k očkování projevili senioři, kteří v nynější epidemii patří k nejzranitelnějším skupinám a začali se očkovat mezi prvními. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

11:33 - Thajský premiér Prajutch Čan-Oča se dnes nechal očkovat vakcínou proti koronaviru od firmy AstraZeneca. Demonstroval tak většinový postoj asijských zemí, které pomíjejí obavy ohledně zpráv o výskytu krevních sraženin u některých příjemců této vakcíny v Evropě. 

10:54 - V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 46 případů nákazy koronavirem, o 22 méně než před týdnem. O víkendu, kdy se ale méně testuje, potvrdily testy 302 nových případů covidu. Aktuálně je v kraji 4089 nakažených. Zdravotníci aplikovali v kraji přes 35.000 vakcín proti covidu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:31 - Česko bude dál očkovat proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca, řekl při odletu na dnešní návštěvu Rakouška novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Vyplynulo to podle něj z dnešního jednání vládní rady pro zdravotní rizika. Očkování vakcínou AstraZeneca v posledních dnech pozastavily některé státy. Ministerstvo zdravotnictví má podle Babiše prověřit možnost prodloužit interval mezi dávkami očkovacích látek, aby bylo možné dát první dávku rychleji více lidem.

10:15 - V Pardubickém kraji testy v pondělí potvrdily nákazu koronavirem u 763 lidí. Minulé pondělí přibylo 799 nakažených a předminulé pondělí 878 případů. Za den v kraji zemřelo kvůli nákaze 14 lidí. Od loňského jara se prokazatelně nakazilo 79.835 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:48 - Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 303 případů nákazy koronavirem, což je o 199 více než v neděli. V porovnání s minulým pondělím je to o tři případy více, o týden dříve jich v pondělí bylo 322, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. V neděli v kraji bylo 104 nově nakažených, minulou neděli jich bylo 166.

9:33 - V pondělí přibylo ve středních Čechách 1430 nakažených covidem-19. Je to o 130 případů méně než před týdnem. Lidé v regionu dostali podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví 123.421 dávek vakcín proti covidu, v pondělí se naočkovalo 4432 dávek, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:21 - V Libereckém kraji za pondělí přibylo 680 nově potvrzených nakažených koronavirem, před týdnem byl nárůst o 686 případů. Počet zemřelých s covidem přesáhl v kraji hranici 1000, zhruba za rok trvání epidemie v souvislosti s koronavirem zemřelo 1006 lidí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

8:59 - Počet případů nákazy koronavirem v Německu opět začal růst exponenciálně a během uplynulého týdne stoupl o 20 procent, řekl dnes odborník z berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI). Dodal, že riziko vakcíny od firmy AstraZeneca je relativně nízké, napsala agentura Reuters.

8:54 - V pondělí v Česku přibylo 10.511 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, o 130 méně než před týdnem. Od poloviny února je to nejnižší pondělní nárůst počtu nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem zůstává dál vysoký. Proti minulému týdnu se jejich počet sice snížil o 150, od neděle jich ale přibylo 340 na 8939. Na 2000 z nich je ve vážném stavu. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:36 - Brazilský prezident Jair Bolsonaro oznámil, že vybral lékaře Marcela Queirogu za nového ministra zdravotnictví. Bude čtvrtým šéfem tohoto resortu od vypuknutí pandemie, připomíná agentura Reuters.

8:22 - S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení v EU přišli v lednu premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Poté se rozpoutala debata o vhodnosti takového opatření a také o tom, na co všechno by se očkovací pasy využívali. Nejvíce se zmiňuje cestování, některé země již umožňují s očkovacím pasem nebo s potvrzením, že nemoc prodělali a mají dostatek protilátek, přístup na různé kulturní a další akce. Průkopníkem v tomto ohledu je Izrael.

8:01 - Indie dnes ohlásila bezmála 25.000 nových případů nákazy koronavirem. Pošesté v řadě tím denní bilance překročila hranici 20.000 nakažených. V některých částech země se zpřísňují restrikce, informovala agentura Reuters.

7:45 - Policisté za nedodržení opatření zavedených kvůli šíření nákazy nemoci covid-19 udělili dosud zhruba 30.000 pokut, kolem 27.000 přestupků předali do správního řízení. ČTK to sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Policie kontroluje dodržování nařízení rok - loni 12. března byl poprvé vyhlášen nouzový stav, o sedm dní později začal platit zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst.

Témata:  očkování nemocnice Lidé lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Evropa

Británie doporučila těhotným ženám vakcíny Pfizer či Moderna

Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

DOMÁCÍ

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 hodinami

Biden nezvýší roční kvóty pro přijímání uprchlíků do USA stanovené Trumpem

Demokratický prezident USA Joe Biden se rozhodl nenavyšovat kvóty pro celkový počet uprchlíků, kterým Spojené státy povolí vstup do země v tomto fiskálním roce. Nyní platný limit 15.000 uprchlíků za rok, který je nejnižší v historii USA, stanovil jeho republikánský předchůdce Donald Trump jako součást své tvrdé protiimigrační politiky.

před 7 hodinami

Americké sankce vůči Rusku jsou spíše symbolické, tvrdí ekonomové

Nové americké sankce vůči Rusku jsou převážně symbolické a budou mít minimální dopady na finanční trhy a na hospodářské vyhlídky Ruska. Uvedli to dnes podle serveru CNBC ekonomové. Washington sankce oznámil ve čtvrtek. Označil je za odpověď na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám.

před 7 hodinami

Británie doporučila těhotným ženám vakcíny Pfizer či Moderna

Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

před 8 hodinami

Moskva vyhostí americké a polské diplomaty, vůči USA zváží další odvetné kroky

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě dnes zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

před 8 hodinami

Na Facebook se chystá hromadná žaloba kvůli úniku dat

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12.000 eur (zhruba 7800 až 311.000 Kč).

před 8 hodinami

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Koncert s testy neměl být podle Blatného začátkem rozvolnění

Pilotní koncerty v rámci projektu Cesta ze tmy neměly být podle bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného začátkem plošného rozvolňování a neměl se uplatňovat na všechny kulturní akce. Projekt Cesta ze tmy se připravoval již od prosince, přípravy se měnily podle aktuální epidemické situace. První koncert se měl konat v pražské Lucerně 23. dubna. Blatného nástupce Petr Arenberger ho ale dnes, pár dní před zahájením nepovolil. Podobné akce podle něj mohou začít kulturu otevírat, ne však ještě nyní.

před 9 hodinami

Věřitelé přivítali odmítnutí místní příslušnosti exekutorů

Zatímco věřitelé odmítnutí zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komorou přivítali, neziskové organizace to považují za promarněnou příležitost. Opačný pohled mají i na částečné omezení zabavování movitých věcí, což podle věřitelů zhorší možnost vymožení dluhů. Vyplývá to z ohlasů na projednání novely exekučního řádu Poslaneckou sněmovnou. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

před 10 hodinami

Norsko umožní americké armádě využívat čtyři základny na svém území

Norsko podepsalo s USA dohodu regulující vojenskou aktivitu Spojených států na území skandinávské země. Američané podle ní mohou využívat tři norské letecké základny a jednu námořní, ale nebudou moci mít své vlastní, oznámila dnes podle agentury Reuters norská vláda. Dohodu, kterou připravila menšinová vláda premiérky Erny Solbergové, ještě musí ratifikovat norský parlament.

před 10 hodinami

Evropská komise kritizuje Irsko kvůli povinné hotelové karanténě

Evropské komisi se nelíbí irské nařízení o povinné hotelové karanténě pro cestovatele z rizikových zemí, mezi něž Dublin od tohoto týdne zařadil i pět členských zemí EU. V dopise adresovaném irské vládě EK naléhá, aby kabinet zvážil, zda jsou takto tvrdá opatření skutečně opodstatněná. Žádá také vysvětlení, proč se mezi rizikové státy dostaly vybrané unijní země, napsala dnes agentura Reuters.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Washington: Švýcarsko a Vietnam s měnou nemanipulují, budou ale pod dohledem

Americké ministerstvo financí vyřadilo Švýcarsko a Vietnam ze seznamu zemí, které považuje za měnové manipulátory. Zrušilo tak rozhodnutí, které teprve v prosinci přijala administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Obě země, a rovněž Tchaj-wan, ale budou pod dohledem, protože nesplňují část kritérií. Ministerstvo to dnes uvedlo ve zprávě o makroekonomické a devizové politice hlavních obchodních partnerů, kterou vydává dvakrát do roka a kterou předkládá Kongresu. Švýcarská centrální banka v reakci uvedla, že s kurzem své měny nemanipuluje.

před 11 hodinami

Bývalý šéf slovenské policie Lučanský skutečně spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to dnes řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

před 12 hodinami

Návrat z Belgie se od pondělí zjednoduší, nebude mezi nejrizikovějšími státy

Belgie si na takzvané mapě cestovatele od pondělí polepší, už nebude mezi nejrizikovějšími zeměmi značenými tmavě červenou barvou. Posune se do červených. Do těch se po týdnu vrátí Dánsko, které tento týden patřilo mezi státy oranžové se střední mírou rizika nákazy koronavirem. Podmínky návratu se změní též pro Finsko, Irsko, Maltu a Island. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama