PES i R klesá, Brazílie hlásí další rekord. Česko je z okolních států pořád nejhorší

Rizikové skóre protiepidemického systému PES kleslo k dnešnímu dni na 56 bodů ze sta možných. O dvě setiny se snížilo i reprodukční číslo ukazující šíření epidemie, které je nyní 0,79. Za pátek přibylo 7654 nakažených. I když epidemie v poslední době v Česku slábne, nemocnice dál zatěžuje péče o covidové pacienty. Od začátku epidemie koronaviru zemřelo v Česku 25.760 lidí s prokázanou nákazou koronavirem, tento měsíc eviduje ministerstvo zdravotnictví zatím 4959 úmrtí. Sledovali jsme situaci online.

Reklama

21:59 - Na 5000 fanoušků rockové hudby muselo podstoupit rychlotest na covid-19, aby se mohli zúčastnit dnešního živého koncertu v Barceloně. Pokud se akce ukáže jako úspěšná, mohla by ukázat cestu z koronavirové krize pro celou hudební branži ve Španělsku i dalších zemích, uvedla agentura Reuters.

20:36 - Hongkongské úřady počítají s tím, že příští týden budou známy výsledky vyšetřování problémů s balením vakcín firem Pfizer a BioNTech. Hongkong stejně jako Macao kvůli tomu tento týden pozastavily očkování proti covidu-19. Hongkongský tajemník pro občanské záležitosti Patrick Nip řekl, že se obrátil na čínského výrobce vakcín.

19:58 - Hygienici v jižních Čechách evidují za posledních 24 hodin k dnešnímu večeru 585 nových případů koronaviru, o 137 méně než minulou sobotu. Počet aktuálně pozitivních klesl o 514 na 13.683 lidí. Vyléčilo se nově 1097 lidí, dva zemřeli. Metodou PCR vyšetřily laboratoře 997 vzorků.Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

18:47 - Na Vysočině zemřelo v posledních čtyřiadvaceti hodinách pět lidí nakažených covidem-19. Počet zemřelých, u nichž se tato nákaza prokázala, tak v kraji stoupl na 1023. V kraji dnes přibylo 630 nových případů koronaviru, laboratoře otestovaly 928 vzorků. Vyplývá to z aktuálních údajů krajské hygienické stanice.

18:01 - Testovací místo pro řidiče kamionů u česko-polské hranice v Hrádku nad Nisou na Liberecku po šesti týdnech končí. Testování už nebude potřeba, proto v neděli 28. března místo ukončí provoz, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Testovací místo se otevřelo v polovině února, když Německo zpřísnilo podmínky pro vstup do země, denně v Hrádku provedli v průměru 200 antigenních testů. Krátce bylo v provozu i testovací místo v Harrachově na Jablonecku.

17:25 - Filipíny zavedou přísnější uzávěru v hlavním městě Manile a okolí, dotkne se to až 24 milionů lidí. Prezidentův mluvčí Harry Roque řekl, že opatření začne platit v pondělí a potrvá do 4. dubna. Jeho součástí bude i zákaz náboženských shromáždění, která by se jinak v době Velikonoc konala. Země hlásí druhý den po sobě více než 9000 nových nakažených za uplynulý den, podle úřadů to je kvůli rychlému šířené nových variant koronaviru.

16:31 - Expertní tým prezidenta Miloše Zemana dává přednost variantě částečně zjednodušené maturity, ne k udělení úřední maturity. Po dnešním jednání s jeho členy v Lánech na Kladensku to novinářům řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Úřední maturitu prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO).

15:43 - První den velikonočních prázdnin v Německu se letiště na španělském ostrově Mallorca probouzí z mnohaměsíčního spánku. Oblíbený prázdninový ostrov Němců očekává jen během dneška přílet zhruba 60 letadel z 12 německých měst, přičemž do velikonočního pondělí jich má přiletět 532. Naléhavá prosba spolkové vlády, aby lidé vzhledem k pandemii zůstali doma, se v důsledku nepřekonatelné chuti opět cestovat míjí účinkem, napsala agentura DPA.

15:19 - O termínu zahájení návratu dětí do škol se bude podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) debatovat začátkem týdne. Ministr po dnešním jednání se členy expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech na Kladensku novinářům řekl, že věří ve 12. duben. Zeman byl podle něho opatrnější, shoda na datu nepanovala.

14:44 - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje, aby se lidé nesnažili nakupovat lék ivermektin přes internet. Léčivo, které ministerstvo zdravotnictví povolilo k experimentální léčbě covidu-19, je na lékařský předpis a zákon jeho prodej přes internet neumožňuje. Ústav nyní prošetřuje také dva případy, kdy se lidé snažili lék prodat prostřednictvím internetové inzerce. Za nelegální nabízení léčivých přípravků hrozí pokuty až 20 milionů korun. ČTK to napsala mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. SÚKL varuje i před nákupem z e-shopů provozovaných ve třetích zemích. Zásilkový dovoz léků do ČR není povolen, zásilku zadrží celníci.

14:17 - Covid měla Kateřina Kujalová za poslední půlrok dvakrát. Následky onemocnění, které překonala naposledy v lednu, si nese dodnes. Je často unavená, bolí ji klouby. Přesto zdravotní sestra z nemocnice v Příbrami znovu chodí do práce. A do nynějška se dvaačtyřicetiletá zdravotní sestra těšila, jak se dočká očkování, a vyhne se tak další nákaze. Očkovací látku dostala v těchto dnech. Řekla to v rozhovoru s ČTK.

13:39 - Laboratoře v Ústeckém kraji potvrdily za pátek koronavirus u dalších 831 lidí, je to o 182 méně než před týdnem. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, je na tom v kraji nejhůř Děčínsko, kde za poslední týden testy odhalily 925 nakažených.

12:58 - V Moravskoslezském kraji v pátek přibylo 752 případů potvrzené nákazy koronavirem. Je to o tři lidí méně než o den dříve. Proti minulému pátku je počet nově nakažených nižší o deset případů. Plyne to z údajů takzvané Chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:23 - V pátek přibylo v Plzeňském kraji 475 případů koronaviru, o 25 procent méně než bylo minulý pátek. S nemocí covid-19 se aktuálně léčí 12.362 lidí. Přibývá lidí, kteří dostali vakcínu proti covidu, alespoň jednu dávku dostalo 9,8 procenta obyvatel kraje, vyplývá z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

11:48 - Ukrajina dnes oznámila 17.424 prokázaných případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den a 290 úmrtí s covidem-19. S odvoláním na ministra zdravotnictví Maksyma Stepanova o tom dnes informují ukrajinská média. O den dříve testy virus odhalily u 18.132 lidí, což bylo na Ukrajině dosavadní denní maximum od vypuknutí pandemie. Rusko hlásí méně než 9000 případů viru SARS-CoV-2 za poslední den.

11:14 - V pátek přibylo v Praze dalších 763 případů covidu, to je asi o 400 méně než než před týdnem a nejmíň v tomto týdnu. Nárůsty nakažených za poslední dny jsou nejnižší ve všední den od přelomu ledna a února. Epidemie v hlavním městě stejně jako v celé republice tak dál zpomaluje. Vyplývá to z údajů nawebuministerstva zdravotnictví.

10:57 - Na odborníky se v posledním roce obracejí lidé, kteří chtějí kvůli pandemii koronaviru přestat kouřit. Obávají se toho, že by kvůli kouření mohli mít těžký průběh covidu-19. S covidem souvisí někdy i snaha přestat z finančních důvodů. Někteří kuřáci přišli o práci a výdaje za cigarety už jsou pro ně neúnosné. Je jich více než těch, kteří se ke kouření kvůli stresu či situaci kolem pandemie vrátili. V rozhovoru s ČTK to řekla Eva Králíková z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (1. LF UK a VFN).

10:20 - Od začátku epidemie koronaviru zemřelo v Česku 25.760 lidí s prokázanou nákazou koronavirem, tento měsíc eviduje ministerstvo zdravotnictví zatím 4959 úmrtí. Letošní březen tak brzy překoná dosud nejtragičtější loňský listopad, kdy si epidemie vyžádala 4974 lidských životů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

9:46 - Za pátek přibylo 7654 nakažených. I když epidemie v poslední době v Česku slábne, nemocnice dál zatěžuje péče o covidové pacienty, vysoké jsou také počty úmrtí. Vláda proto bude o případném uvolnění některých restrikcí jednat až po Velikonocích. Nouzový stav potrvá po pátečním rozhodnutí Sněmovny a kabinetu do 11. dubna.

9:03 - Česká republika má za uplynulých 14 dní zhruba 111.000 nových případů nákazy novým typem koronaviru, což je 1037 případů na 100.000 obyvatel. ČR je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě, číslo ale klesá, ještě před týdnem byl tento údaj 1282. V okolních zemích s výjimkou Slovenska ale nákaza sílí - například Německo mělo před týdnem 166 případů na 100.000 obyvatel za 14 dní, nyní je to už 234, v Polsku tento údaj narostl z 644 na 850 a v Rakousku ze 420 na 469.

8:45 - Španělé během pandemie snížili spotřebu alkoholu a marihuany, vzrostla naopak konzumace nepředepsaných prášků na uklidnění. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na španělskou studii o spotřebě omamných látek. Průzkum, kterého se zúčastnilo zhruba 9000 respondentů, také zjistil, že se prodloužila doba, kterou obyvatelé této jihoevropské země trávili v loňském roce na internetu.

8:36 - Německo má za uplynulý den dalších 20.472 případů koronavirové nákazy a 157 úmrtí infikovaných lidí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem zaznamenali 16.033 nových infekcí a 207 úmrtí, napsala agentura DPA. Epidemická situace v Německu se v posledních dnech zhoršuje.

8:28 - Brazílie v pátek ohlásila 3650 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. To je doposud nejvyšší počet za jeden den, napsala agentura Reuters. Údaje ministerstva zdravotnictví také ukázaly 84.245 nových případů nákazy koronavirem. To představuje pokles z rekordních 100.158 případů ve čtvrtek.

8:25 - Rizikové skóre protiepidemického systému PES kleslo k dnešnímu dni na 56 bodů ze sta možných. Je to nejnižší hodnota od začátku loňského října, před vypuknutím podzimní vlny epidemie koronaviru. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. O dvě setiny se snížilo i reprodukční číslo ukazující šíření epidemie, které je nyní 0,79. Níž bylo naposledy 18. ledna. Vyplývá to z aktuálních údajů nawebuministerstva zdravotnictví. Systém PES, kterým se dříve vláda řídila při vyhlašování opatření proti šíření koronaviru, se před Velikonocemi dočká změn.

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před hodinou

před 2 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 2 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 3 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 5 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 7 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama