PES je nejnižší od začátku roku, vláda schválila očkovací strategii

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes klesl z úterních 84 bodů na 81 bodů ze sta. Je tak nejnižší od začátku roku, ačkoli se stále drží na úrovni nejvyššího, pátého stupně pohotovosti PES.

Reklama

21:55 - Venezuelské ministerstvo zdravotnictví schválilo použití ruské vakcíny Sputnik V. Dnes o tom podle agentury Interfax informoval Ruský fond přímých investic (RDIF), který se na výrobě vakcíny podílí a stará se o její marketing. Preparát dostal souhlas ve zrychleném řízení určeném pro nouzové případy.

21:28 - Velká Británie dnes oznámila nejvyšší denní přírůstek úmrtí od začátku epidemie - 1564. Dosavadním maximem bylo 1325 obětí z 8. ledna. Za posledních 24 hodin pak přibylo 47.525 nově nakažených.

20:47 - Španělské zdravotní úřady zaznamenaly za poslední den 38.869 nových případů koronaviru, což je dosavadní denní maximum. Zatímco počty infekcí ve Španělsku v listopadu klesaly, v prosinci a na začátku ledna začalo nových případů opět prudce přibývat. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes situaci označil za znepokojivou. 

20:24 - Druhý rok pandemie by mohl být těžší než první. Varoval před tím dnes podle agentury Reuters krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan s poukazem na rychlost šíření koronaviru zejména na severní polokouli a na šíření nakažlivějších mutací.

20:03 - V první skupině pro přednostní očkování proti koronaviru je podle nové metodiky 838.000 lidí. V poslední verzi ze začátku ledna jich bylo zhruba o 210.000 méně. Nově tam jsou všichni zdravotníci, medici a dobrovolníci pracující v nemocnicích, ale také například vězeňská služba.

19:44 - Změny v systému opatření proti šíření epidemie koronaviru PES plánuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) příští týden představit vládě a zdravotnímu výboru Poslanecké sněmovny. Ministerstvo je dokončuje v těchto dnech, třetí jednání má ministr naplánováno na pátek. 

19:20 - Ministr Jan Blatný (za ANO) si předvolá ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského kvůli informacím, že ústav rozdělil tisícovku vakcín mezi své zaměstnance, ale i jejich příbuzné. Blatný novinářům řekl, že v žádném případě nelze tolerovat, aby se někdo dostal neopodstatněně k vakcíně dřív než jasně vymezené prioritní skupiny seniorů či zdravotníků.

19:11 - Vláda vzala na vědomí metodický pokyn ministerstva zdravotnictví k očkování proti koronaviru. Povinné bude hlášení naočkovaných ten samý den a evidence počtu vakcín, řekl po schůzi kabinetu ministr Jan Blatný. Prioritní skupiny, které budou očkovány přednostně, se podle něj nezměnily.

18:58 - V Rakousku dosud bylo odhaleno kolem 70 případů podezření na koronavirovou mutaci, která byla nejdříve zachycena v Británii. Podezřelé případy se objevily v jednom vídeňském domově pro seniory, mezi účastníky kurzu pro instruktory lyžování v Tyrolsku a také v Burgenlandu. 

18:44 - Norsko zavede povinné testy na koronavirus při vstupu na své území. Za neuposlechnutí nařízení bude hrozit pokuta ve výši 20.000 norských korun (kolem 50 tisíc korun českých). Lidé se kromě toho mají po příjezdu hlásit u místních úřadů a většina musí do sedmidenní karantény.

18:26 - V kladenské nemocnici je k dnešku naočkováno proti koronaviru 900 zdravotníků včetně pracovníků záchranné služby. Nemocnice má kolem 1200 zaměstnanců. Očkování zaměstnanců by tam mělo skončit během příštího týdne.

18:08 - V Královéhradeckém kraji opoziční hnutí ANO žádá odvolání radního kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) kvůli tomu, že krajská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem v pátek přednostně očkovala proti koronaviru jeho manželku. Fink se podle hnutí rozhodl vytvářet svá vlastní pravidla pro očkování, a tím ztratil důvěru.

17:51 - V Pardubickém kraji začne koncem týdne vakcinace praktických lékařů, ambulantních specialistů, stomatologů a zdravotních sester, kteří mají o očkování zájem a následně by mohli pomoci v očkovacích centrech. Hejtmanství je chce zřídit na území každé z 15 obcí s rozšířenou působností. V pondělí se zároveň spustí očkování v prvním domově pro seniory.

17:35 - Online dotazník QCovid dokáže spočítat, jaké má člověk nakažený koronavirem riziko, že skončí v nemocnici, nebo že nemoci podlehne. Dotazník vychází z dat o šesti milionech nakažených lidí ve Velké Británii, data analyzovali vědci z oxfordské univerzity. Podle autorů českého překladu by dotazník mohl pomoci i při určování priorit pro očkování běžné populace.

17:24 -  V Karlovarském kraji začali záchranáři tento týden očkovat klienty i pracovníky sociálních zařízení proti koronaviru. Záchranáři jsou v posledních týdnech kvůli epidemii plně vytíženi. Mimo očkování a běžných výjezdů zajišťují také odběry u indikovaných pacientů.

17:13 - Vedení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rozdělilo tisícovku vakcín proti koronaviru od společností Pfizer a Biontech mezi své zaměstnance i jejich příbuzné, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Mluvčí SZÚ Klára Doláková tvrzení serveru, že vakcíny mohli využít i příbuzní zaměstnanců, popřela, a to navzdory harmonogramu i výpovědím pracovníků ústavu.

17:00 - Jordánsko dnes začalo očkovat proti covidu-19. Cílem vakcinační kampaně je v nadcházejících měsících naočkovat asi čtvrtinu ze zhruba deseti milionů obyvatel. Zájem o očkování je v tuto chvíli nicméně nižší, než se očekávalo. Informovala o tom agentura Reuters.

16:47 - V Ústeckém kraji dostalo k dnešnímu dni vakcínu proti koronaviru 2667 lidí, očkováni byli zdravotníci a záchranáři. Očkovací centra jsou ve všech pěti nemocnicích společnosti Krajská zdravotní, dále pak v Kadani na Chomutovsku, Žatci na Lounsku a v Litoměřicích. Od příštího týdne by měla začít fungovat očkovací centra ve všech nemocnicích v Ústeckém kraji a ve Zdravotním ústavu v Ústí nad Labem. V součtu na území regionu bude očkovat 14 zařízení, řekl dnes novinářům krajský mluvčí Martin Volf.

16:45 - Soud v jihokorejském Soulu dnes osvobodil vůdce náboženské skupiny Sinčchondži, jejíž setkání výrazně přispěla k šíření nákazy koronavirem v zemi. Podle soudu vůdce skupiny, která je považována za sektu, neporušil protiepidemická nařízení, když odmítl uvést všechna jména členů, uvedly dnes světové agentury. Státní zástupkyně se proti rozsudku může odvolat.

16:35 - Indonésie dnes spustila jednu z největších očkovacích kampaní proti covidu-19 na světě. Vakcínu čínské společnosti Sinovac jako první v zemi obdržel prezident Joko Widodo. Někteří lékaři však o očkovací látce čínského výrobce pochybují, píše agentura Reuters.

16:30 - Švýcarsko prodlouží omezení kvůli covidu-19 včetně uzavření restaurací a rekreačních, sportovních a kulturních zařízení o dalších pět týdnů, tedy do konce února. Kromě toho musí v alpské zemi od pondělí zavřít obchody, které neprodávají zboží denní potřeby. Ze současných deseti na pět, včetně dětí, se má snížit nejvyšší povolený počet účastníků soukromých setkání. Zaměstnavatelé musí od pondělí nařídit zaměstnancům práci z domova tam, kde je to možné.

16:24 - Rakousko od půlnoci uzavře 45 menších hraničních přechodů s Českem a Slovenskem. S odvoláním na nařízení ministerstva vnitra o tom dnes informovala agentura APA. Opatření se dotkne například hraničních přechodů ve Smrčné u Nové Bystřice, v Čížově u Znojma či tří menších přechodů v Českých Velenicích. Už v sobotu Rakousko kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem obnovilo na hranicích s Českem a Slovenskem kontroly.

16:12 - V Tunisku začne ve čtvrtek platit čtyřdenní plošná uzávěra, jejímž cílem je zpomalit šíření koronaviru. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v této severoafrické zemi s asi 11,7 miliony obyvatel prokázala u více než 160.000 lidí, na 5000 z nich zemřelo.

16:10 - Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil začít od příštího týdne s hromadným očkováním všech kategorií obyvatel proti covidu-19. Toto očkování podle místopředsedkyně vlády Taťjany Golikovové začne v pondělí 18. ledna. 

15:58 - Vzhledem k vysokým přírůstkům nakažených koronavirem se Británie brzy chystá očkovat 24 hodin denně. V parlamentu to dnes sdělil premiér Boris Johnson, podle něhož začne nonstop provoz očkovacích center, "jak nejrychleji to bude možné". Intenzivnější vakcinační kampaň podle něj nyní brzdí nedostatek vakcín.

15:53 - Začátek očkování proti covidu-19 u lidí, kteří se přihlásí do rezervačního systému od 15. ledna, nebude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jednotný. Centra si ho určí podle svých kapacit a dodávek vakcíny, řekl dnes novinářům po návštěvě velkokapacitního očkovacího centra v Brně. Po tomto datu bude pokračovat také očkování v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb.

15:40 - Německo se koronaviru nezbaví, dokud se nákaza bude šířit z České republiky, která patří k nejpostiženějším na světě. V dnešním komentáři nazvaném Nebezpečný soused: Musíme konečně mluvit o Česku to na svém webu píše deník Die Welt. Podle listu musí najít premiéři pohraničních spolkových zemí Sasko a Bavorsko a také nedaleko hranic ležícího Durynska více odvahy, aby se situace v Německu opět dostala pod kontrolu.

15:30 - Očkovacím centrům na Slovensku bude hrozit pokuta do 10.000 eur (262.000 korun), pokud při očkování lidí proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo pořadí. Vyplývá to z návrhu příslušného zákona, který dnes schválila vláda. Pokuty hodlá země zavést poté, co kritiku politiků i veřejnosti vyvolalo přednostní očkování bývalé profesionální tenistky Dominiky Cibulkové.

15:17 - Množství výjezdů pražských záchranářů za 24 hodin se nyní pohybuje mezi 340 a 350, což odpovídá situací před pandemií koronaviru. S onemocněním covid-19 souvisí zhruba pětina výjezdů. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl ředitel záchranné služby Petr Kolouch. Záchranáři se podle něj nyní na základě dohody s nemocnicemi očkují a s dezinfekcí sanitek pomáhá armáda. V případě potřeby mohou pracovat i zaměstnanci v karanténě, kterých je nyní kolem dvaceti.

15:10 - V Jihomoravském kraji dostalo do dnešního dne očkování proti koronaviru 2099 seniorů a pečovatelů u 19 poskytovatelů sociálních služeb. Do konce týdne by mohlo být očkovaných dalších 700 lidí, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí kraje Michal Cagala.

14:50 - Přednost při očkování proti covidu-19 by měli dostat kromě pedagogů z regionálního školství i akademičtí pracovníci vysokých škol. Zařazeni mají být do prioritní skupiny 1B, tedy hned po lidech s nejvyšší prioritou, jako jsou zdravotníci a nejstarší lidé. Upřednostněni by při očkování měli být také nepedagogičtí pracovníci ve školství nebo zaměstnanci výchovných zařízení, jako jsou dětské domovy a diagnostické ústavy. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Metodiku očkování má dnes odpoledne projednat vláda.

14:48 - Záložní nemocnice začnou sloužit pro pacienty s nemocí covid-19, jen kdyby se kapacita lůžek v nemocnicích v zemi blížila vyčerpání. Zatím je volná asi z 20 procent a vypadá to, že se křivka nákazy v populaci stáčí dolů, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj čeká nemocnice výrazná zátěž další týden, pak by mohla čísla klesat i tam. Blatný to řekl při návštěvě záložní nemocnice na výstavišti v Brně, jež funguje jako velkokapacitní očkovací centrum.

14:46 - Dopravní nehody na Slovensku si loni podle tamní policie vyžádaly druhý nejnižší počet lidských životů od vzniku státu v roce 1993, ubylo také samotných kolizí i zraněných. Prozatímní policejní prezident Peter Kovařík dnes před novináři neuvedl, do jaké míry ke zlepšení statistik přispěla karanténní opatření v souvislosti s koronavirovou krizí, jejichž cílem bylo i snížení mobility v zájmu zpomalení šíření infekce.

14:45 - Dánský parlament omezí práci kvůli šíření koronaviru. Přeruší mimo jiné debatu o několika zákonech, informovala dnes agentura DPA. V Dánsku platí prozatím do 17. ledna řada přísných opatření zaměřených proti šíření viru SARS-CoV-2. Premiérka Mette Frederiksenová ale dnes avizovala, že restrikce budou určitě prodlouženy.

14:35 - Praze zatím nehrozí, že by se opakovala situace z druhé poloviny 80. let minulého století, kdy kvůli rozsáhlé chřipkové epidemii krematoria nestíhala spalovat mrtvé. I když covid-19 vedl k nárůstu počtu žehů a zhruba 25 procent zpopelňovaných podlehlo právě této nemoci, krematoria ve Strašnicích i v Motole mají zatím dostatečnou rezervu, řekl ČTK Julius Mlčoch, dlouholetý ředitel pražského pohřebního ústavu, který je nyní součástí Správy pražských hřbitovů. Problém by však podle něj mohlo způsobit, pokud by se infekce rozšířila mezi zaměstnanci, kteří obsluhují pece. Není za ně totiž náhrada.

14:22 - Vakcinační centra na koronavirus v Jihočeském kraji budou mít shodný název OČKO a jednotné logo. Kraj také připravuje distribuci novin, v nichž budou potřebné informace k projektu. Uvedl to na svém twitterovém účtu jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

14:00 - Bývalý prezident Václav Klaus opakovaně kritizuje vládní nařízení, která mají omezit šíření covidu-19. V neděli se například zúčastnil demonstrace odpůrců opatření v Praze. Podle snímků z akce ani při projevu k tisícovkám účastníků protestu či při fotografování s demonstranty neměl na sobě roušku.Klaus si nemyslí, že má jeho jednání špatný vliv na veřejnost. "Je na každém člověku, ať si z mého chování vezme, co uzná za vhodné. Já nejsem ten, kdo káže vodu a pije víno, jako někteří politikové, kteří svou návštěvou restaurace porušili svá vlastní pravidla," sdělil dnes serveru Novinky.cz. 

13:45 - Pražský magistrát dnes ráno obdržel přístupové údaje do registračního systému pro očkování, který nyní kraje mohou testovat. Vedení města nyní podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) systém testuje. Na základě prvních poznatků primátor uvedl, že systém by měl umožňovat větší odstup mezi první a druhou dávkou, než je 21 dní. Vláda podle Hřiba také zaspala v distribuci vakcín a injekčních stříkaček nutných pro jejich aplikaci. Kritizoval i fakt, že se vedení města až z médií dozvědělo o plánu vybudovat očkovací centrum v areálu O2 arény. 

13:20 - Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) příští týden asi upraví seznam nezbytného zboží, které mohou nabízet obchody. Řekl to dnes novinářům po návštěvě očkovacího centra v Brně. Zachovat chce pravidlo, že velké obchody nesmí prodávat zboží, na které se specializují malé prodejny, které mají kvůli opatřením proti covidu-19 zavřeno.

13:17 - Mírný pokles počtu nově nakažených z posledních dnů podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) nemusí znamenat obrat ve vývoji epidemie koronaviru. Novinářům po jednání štábu řekl, že se nedají očekávat změny v opatřeních, nejpřísnější stupeň protiepidemických opatření podle něj bude platit "ještě nějakou dobu". Uvedl, že komunitní šíření covidu stále trvá, situace je dál složitá v nemocnicích a nejohroženější skupinou zůstávají senioři.

13:08 - Skupina Volkswagen loni dodala zákazníkům 9,3 milionu aut, což je meziročně o 15,2 procenta méně. Pro českou automobilku Škoda, která je součástí koncernu, činil meziroční pokles 19,1 procenta. Uvádí to zpráva o loňském odbytu, kterou dnes Volkswagen zveřejnil. Hlavním důvodem propadu prodeje byla pandemie nemoci covid-19.

13:04 - Krajská hygienická stanice Středočeského kraje řešila v loňském roce 93.373 případů nákazy koronavirem. Hygienici čelili dosud největší výzvě v historii hygienické služby, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová. První potvrzený případ nákazy koronavirem se ve Středočeském kraji objevil 7. března 2020. "Jednalo se o import onemocnění z Itálie, konkrétně z Val Gardeny. První případy bezprostředně souvisely s cestováním, respektive s návratem našich občanů z rizikových zemí, kde trávili jarní prázdniny," uvedla Šalamunová.

13:01 - Na vládní kompenzace by mohly nově dosáhnout i podniky v insolvenci. ČTK to po dnešním jednání ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) se zástupci gastronomického odvětví řekl zástupce iniciativy za zachování provozu restaurací Chcípl PES Jiří Janeček. Podle Janečka ministerstvo souhlasí s tím, aby do podpůrných programů vytvořených v souvislosti s pandemií koronaviru byly zařazeny i firmy v insolvenci. Čeká se podle něj na souhlas Evropské komise. Překážkou u žadatelů o kompenzace na zaměstnance by do budoucna nemuselo být ani pozdní odeslání výplat sociálního a zdravotního pojištění. Podle Janečka jsou případy, kdy firmy musejí dotace vracet i kvůli jednomu dni zpoždění. Ministr Havlíček podle něj pověřil své náměstky přípravou legislativní změny.

13:00 - Japonská vláda dnes rozšířila nouzový stav, který minulý týden kvůli vyšším přírůstkům koronavirových infekcí vyhlásila pro metropolitní oblast Tokia. Nově se týká dalších sedmi prefektur včetně velkých měst jako Ósaka nebo Kjóto, informovala agentura Reuters. Celkový počet potvrzených případů koronaviru od počátku epidemie dnes v Japonsku překonal hranici 300.000, a to zhruba měsíc poté, co země registrovala 200.000 infekcí, píše list The Japan Times. V souvislosti s covidem-19 zemřelo 4187 pacientů.

12:54 - V České republice jsou zásoby injekčních stříkaček pro aplikaci očkování na 65 dní, řekl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Analýza ministerstva průmyslu, kterou si ÚKŠ zadal, ale odhalila disproporce v zásobách jednotlivých krajů. Pokud v některém regionu bude nedostatek materiálu, měl by se obrátit na ministerstvo zdravotnictví a získá zápůjčku z některé fakultní nemocnice, dodal Hamáček.

12:50 - Ministerstvo zdravotnictví posoudí, zda by nebylo vhodné posunout sčítání lidu, které se má konat od 27. března do 11. května. Ústřední krizový štáb se po dnešním jednání se zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ) zeptá na riziko ministerstva zdravotnictví, řekl po zasedání štábu jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD). Po odpovědi ministerstva by vydal štáb doporučení k případnému přesunu sčítání, které se koná jednou za deset let, na jiný termín. Znamenalo by to mimo jiné nutnost změny zákona.

12:37 - Světová ekonomika by měla letos vzrůst o zhruba pět procent. Šlo by tak o nejrychlejší růst od počátku století, což by mělo světovou ekonomiku vrátit na předpandemickou úroveň do konce roku 2021 nebo počátkem roku 2022. Růst ale bude záviset na úspěšném a rychlém očkování populace a pokračování rozpočtových, měnových a finančních zásahů v největších ekonomikách světa. Vyplývá to ze studie PwC, o které dnes firma informovala v tiskové zprávě.

12:30 - Dodávka spediční firmy dnes dovezla z Brna do Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) 8400 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy Moderna. V následujících dnech se bude rozvážet do více než 150 domovů seniorů a sociálních zařízení v Moravskoslezském kraji.

12:15 - Evropská centrální banka (ECB) zatím kvůli zhoršení pandemie výhled měnit nebude, i nadále počítá na letošní rok v eurozóně s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,9 procenta. Na konferenci Reuters Next to dnes řekla prezidentka ECB Christine Lagardeová. Problém ale podle ní nastane, pokud nynější uzávěry neskončí ani v prvním čtvrtletí.

12:08 - Bolivijský exprezident Evo Morales měl pozitivní test na koronavirus, jeho stav je dobrý a je v péči lékařů, potvrdil dnes místní rozhlas. V úterý se objevily v bolivijských médiích protichůdné informace, některé zdroje tvrdily, že tento jedenašedesátiletý politik je v nemocnici se zápalem plic. Sám Morales v úterý označil zprávy za lži a řekl, že má jen "trochu kašel".

12:02 - Stovky lidí denně z řad policistů, hasičů a seniorů absolvují očkování v záložní nemocnici na brněnském výstavišti. ČTK to dnes na dotaz odpověděla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Na systém očkování se přijel podívat premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a také zástupci Ústřední vojenské nemocnice, kteří se podle Plaché budou inspirovat pro chystané velkokapacitní očkovací centrum v Praze. V brněnské záložní nemocnici by se časem mohlo očkovat až 3000 lidí denně.

11:55 - Materiál pro očkování proti covidu-19 si podle strategie očkování měly především zajistit nemocnice. Vyplývá to z verze národní vakcinační strategie zveřejněné k 22. prosinci. Další miliony stříkaček a jehel mají přijít ze společné objednávky Evropské unie, dodávka z Číny zatím nedorazila. Objednávka Správy státních hmotných rezerv (SSHR) má dorazit na konci ledna.

11:41 - V Olomouckém kraji v úterý přibylo 664 potvrzených případů covidu-19. Ve srovnání s pondělím je to o 50 případů více a oproti minulému týdnu ne nákaz více o 41. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes klesl z úterních 84 bodů na 81 bodů ze sta. Je tak nejnižší od začátku roku, ačkoli se stále drží na úrovni nejvyššího, pátého stupně pohotovosti PES.

11:39 - Ve Spojených státech zemřelo za poslední den 4327 lidí s covidem-19, což je dosud nejvyšší jednodenní údaj od začátku pandemie. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), podle níž také přibylo v zemi v úterý dalších 215.000 pozitivních nálezů na koronavirus. Podle iniciativy The Covid Tracking Project, která rovněž monitoruje situaci v USA, znovu roste také počet hospitalizovaných osob kvůli těžkému průběhu covidu-19. Je jich nyní 131.326, což je však asi o tisíc méně, než vykazovaly statistiky před týdnem.

11:37 - V Olomouckém kraji bylo dosud očkováno proti novému typu koronaviru zhruba 3500 lidí, z toho přibližně 700 osob dostalo vakcínu v sociálních zařízeních pro seniory. Do kraje s poslední úterní várkou dorazilo 10.530 dávek. Do konce ledna by to mělo být dohromady 17.550 dávek, v únoru očekává kraj 18.720 dávek a v březnu 29.250 dávek. Určeny jsou nejen pro zdravotníky a seniory, část z nich je rezervována i pro druhé kolo již očkovaných, řekl dnes novinářům hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

11:35 - Německo bude od čtvrtka požadovat negativní koronavirový test od osob přijíždějících z epidemicky vysoce rizikových zahraničních oblastí, kterou je i Česká republika, a také z regionů s výskytem zmutovaného koronaviru. Dnes příslušné nařízení schválila německá vláda. Za vysoce rizikovou oblast považuje Německo regiony s více než 200 novými případy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Nadále platí při cestách z rizikových oblastí plošná povinná desetidenní karanténa, kterou lze po pěti dnech ukončit dalším negativním testem.

11:28 - Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje mírně ubylo pacientů s koronavirem. Dnes jich tam leží 384, v úterý tam bylo 409 pacientů s koronavirem, v pondělí 407. Mírně také ubylo covidových pacientů na lůžkách intenzivní péče, dnes je jich 51, v úterý 63. V úterý byli kvůli zaplněným intenzivním lůžkům převezeni čtyři pacienti s covidem na umělé plicní ventilaci do nemocnic mimo region. Dnes se žádné převozy nechystají, intenzivní lůžka jsou však stále zaplněná asi z 90 procent, řekl ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

11:26 - V Královéhradeckém kraji dnes začal očkovat v domovech důchodců také mobilní tým soukromé nemocnice ve Vrchlabí. První den má v plánu oočkovat asi 160 lidí, ve čtvrtek asi 200. Půjde nejen o klienty pobytových sociálních služeb, ale i o jejich zaměstnance.

11:25 - Francie bude muset zpřísnit opatření, aby zabránila rychlému šíření nové mutace koronaviru, která se poprvé na konci loňského roku objevila na jihu Anglie. Rádiu Franceinfo to dnes řekl hlavní zdravotní poradce francouzské vlády Jean-François Delfraissy. V Británii je nová, nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2 již dominantní. Řada nemocnic v zemi je na pokraji kapacit a uvažuje se o překládání pacientů do hotelů.

11:15 - V domově pro seniory v Krnově na Bruntálsku ode dneška vypomáhají městští úředníci. Radnice tak řeší kritický nedostatek pracovníků v přímé péči. V domově působí osm zaměstnanců městského úřadu odboru sociálního a školství. Všichni se k výpomoci přihlásili dobrovolně.

10:53 - Šíření koronaviru ve dvou z pěti okresů Královéhradeckého kraje, na Trutnovsku a Náchodsku, je nyní nejrychlejší ze všech regionů v ČR. V okrese Trutnov za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1119 případů covidu-19 a na Náchodsku zhruba 981.

10:50 - Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 1394 nakažených koronavirem. Je to o zhruba 250 více než za pondělí, oproti dnům předtím jde ale stále o nižší údaj. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 19.059 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo už 112.128 lidí. Vyléčilo se 91.655 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1414 lidí. V úterý přibylo 108 vyléčených a šest zemřelých.

10:28 - Testy v Libereckém kraji v úterý odhalily dalších 559 nakažených novým koronavirem. Méně nových případů bylo od začátku letošního roku jen o víkendech. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, přibylo za úterý v kraji o 67 nových případů méně než před týdnem.

10:23 - V Jihomoravském kraji zemřelo s nemocí covid-19 za posledních několik dní 71 lidí v průměrném věku skoro 84 let, data jsou ale dodatečně hlášená z různých zařízení. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za den přibylo 1140 potvrzených případů nákazy, naopak druhý den ubylo hospitalizovaných s koronavirem. Jejich počet klesl o osm na 801.

10:20 - V Karlovarském kraji přibylo v úterý 313 potvrzených koronavirových nákaz. Je to o 101 případů méně než před týdnem, kdy přibylo 414 lidí s koronavirem. V pondělí potvrdily testy 81 nákaz. Od propuknutí epidemie v březnu se v regionu dosud nakazilo 18.421 lidí a zemřelo 517. V nemocnicích v kraji přetrvává nedostatek intenzivních lůžek pro covidové pacienty ve vážném stavu. Lůžek ARO/JIP je volných jen devět ze 78. Pro covidové pacienty zbývají dvě volná lůžka, pro ostatní pacienty je na intenzivní péči volných sedm lůžek. Na standardních lůžkách s kyslíkem je k dispozici 99 lůžek z 598. Pro pacienty s koronavirem je volných 34 lůžek a pro ostatní 65.

10:08 - Od 15. ledna se budou hlásit k očkování proti covidu-19 přednostně spolu se seniory nad 80 let i všichni zdravotníci. Na webu to uvedla Česká lékařská komora. Seniorů starších 80 let žije v Česku zhruba 440.000 a podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání. Od 1. února se pak k očkování budou moci registrovat i mladší lidé.

10:00 - Maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy klesly v listopadu meziročně o 5,3 procenta. Pokles tak výrazně zrychlil proti říjnu, kdy byly tržby ve srovnání s předchozím rokem nižší o 0,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly očištěné tržby obchodníků v listopadu nižší o 5,6 procenta. Vývoj ovlivnila protiepidemická opatření.

9:58 - Z údajů takzvané chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO), dále vyplývá, že nejvíce nově nakažených přibylo během úterý na Ostravsku, nejmenší přírůstek naopak mělo Bruntálsko. "Dnešní report je ve znamení stabilizace. Mírné zlepšení je vidět i v rámci personálu našich nemocnic. Doufejme, že to bude pokračovat. Probíhá očkování kromě nemocnic i v domovech seniorů. Dnes dorazí do Ostravy 8400 dávek Moderny a ihned předáváme k očkování do sociální oblasti," uvedl Vondrák. V kraji bylo v úterý provedeno 6842 testů, z nichž pozitivních bylo 1989, tedy 29,07 procenta. V kraji se ale nedělají jen testy moravskoslezských pacientů.

9:56 - V Ústeckém kraji v úterý přibylo 669 potvrzených nákaz koronavirem, to je o 476 méně než před týdnem. S nemocí v regionu zemřelo sedm lidí, celkem 1055. V Ústí nad Labem dnes začalo očkování klientů domova pro seniory na Severní Terase. ČTK to řekla mluvčí města Romana Macová. V úterý leželo v nemocnicích společnosti Krajské zdravotní (KZ), tedy v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově, 314 pacientů s nákazou. "Na standardních lůžkách je hospitalizováno 239 pacientů s nemocí covid-19. K tomu se 75 pacientů léčí na jednotkách intenzivní péče. Z nich je 41 připojeno na plicní ventilaci a jeden na mimotělní oběh ECMO," informoval v úterý ČTK Jiří Laštůvka, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní.

9:50 - Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes rádiu Deutschlandfunk řekl, že nelze očekávat zrušení všech opatření na začátku února. Podle něj bude nutné vydržet s restrikcemi ještě "dva, tři měsíce", než začne působit efekt očkování. Bulvární list Bild už v úterý s odvoláním na své zdroje uvedl, že podle kancléřky Angely Merkelové bude muset v Německu současná plošná uzávěra platit až do začátku dubna.

9:49 - V domově pro seniory v Buchlovicích na Uherskohradišťsku dnes ráno jako v prvním sociálním zařízení ve Zlínském kraji začalo očkování proti covidu-19. Zájem o něj má většina klientů a asi polovina zaměstnanců, řekla dnes ČTK vedoucí domova Martina Martináková. Odpoledne se bude očkovat také v Alzheimercentru Zlín, další sociální zařízení v kraji budou následovat v nadcházejících dnech.

9:48 - Bývalý prezident Václav Klaus v úterý strávil více než hodinu v uzavřené restauraci v Praze a neměl roušku. Uvedl to dnes deník Blesk. Restaurace jsou nyní kvůli šíření nemoci covid-19 uzavřené, povolen je jen výdej jídla přes okénko, a nošení ochrany úst a nosu je povinné. Personál podniku deníku řekl, že si Klaus šel pro jídlo a potřeboval si při tom zajít na toaletu.

9:27 - Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 729 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Třetím dnem je tak denní přírůstek nižší než ve stejný den před týdnem. Minulé úterý bylo 1258 nově nakažených, což byl nejvyšší denní přírůstek v kraji od začátku pandemie koronaviru. V pondělí jich bylo 496, o téměř 250 méně než v pondělí o týden dříve.

9:22 - Za úsvitu se dnes v Jeruzalémě konal protest proti odkladu soudního státní v procesu, v němž čelí premiér Benjamin Netanjahu obvinění z korupce. Policie za výtržnictví sedm lidí zatkla. Proces měl dnes pokračovat stáním, které ale bylo kvůli protiepidemickým opatřením odloženo na 8. únor.

8:49 - Kanadskému páru se nevyplatil poněkud kuriózní pokus porušit noční zákaz vycházení v provincii Quebec. Policie ve městě Sherbrooke přistihla ženu, jak si vede manžela na vodítku. Strážníkům žena údajně tvrdila, že "venčí psa" v blízkosti svého bydliště. Oba dostali pokutu. S odkazem na lokální média o tom napsal zpravodajský web BBC.

8:48 - Potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v úterý přibylo 10.725, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Podíl nově zaznamenaných nakažených na počtu provedených testů klesl proti minulému úterý z téměř 40 procent na přibližně 30,8 procenta.

8:47 - Francouzská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize pravděpodobně klesla proti předchozím třem měsícům o čtyři procenta. Uvedla to dnes francouzská centrální banka. Zároveň potvrdila svůj předchozí odhad, podle kterého by měl hrubý domácí produkt (HDP) Francie za celý loňský rok vykázat devítiprocentní propad.

8:44 - Více než rok od svého vypuknutí si nemoc covid-19 stále hledá způsoby, jak zasáhnout výrobce aut. Když nový typ koronaviru téměř smazal poptávku po autech, nyní brzdí dodávky čipů, tedy jedné z důležitých součástek. Automobilky mají potíže je získat, protože výrobci svoji kapacitu více soustředí na rostoucí poptávku od producentů spotřební elektroniky, jako je Apple. Upozornila na to agentura Bloomberg.

8:43 - Za úterý přibylo v Plzeňském kraji 547 nových případů koronaviru, to je o sedm víc než v pondělí a o 132 méně než minulý týden v úterý. Zemřeli další tři lidé, kteří měli nemoc covid-19. Oproti pondělku je dnes v nemocnicích více volných lůžek určených pro covidové pacienty. Od začátku pandemie loni na jaře v kraji testy potvrdily nákazu koronavirem u 43.942 lidí, z toho 5290, tedy 12 procent nákaz připadá na prvních dvanáct dnů tohoto roku. Dosud nejvyšší denní nárůst nemoci byl v kraji loni 22. října, kdy přibylo 1001 nových případů. Letošní denní maximum bylo 796 nových případů minulou středu. Z dosavadních celkem 672 úmrtí souvisejících a nemocí covid-19 jich na leden připadá téměř 13 procent, celkem 86. Aktuálně je v kraji 6430 aktivně nemocných, to je o 30 méně než v úterý. Nejvíc aktivních případů bylo v kraji na vrcholu podzimní vlny, kdy bylo 28. října 7428 lidí s koronavirem.

8:42 - V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý celkem 1491 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Oproti minulému úterý je to o devět stovek méně. Ve srovnání s pondělím to je o osm desítek více. Počet lidí, kteří se v kraji od březnového počátku epidemie nakazili koronavirem, překročil minulý týden v sobotu poprvé hranici 100.000. Ministerstvo podle dosavadních údajů eviduje 106.253 případů nákazy potvrzených hygieniky. Z onemocnění se v kraji zatím vyléčilo 82.139 lidí, 1779 jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Aktuálně nakažených je zhruba 22.000 lidí.

8:40 - Některé nemocnice používají k registraci termínu pro antigenní test na koronavirus nástroj Reservatic, který posílá informace o uživatelích také internetovým firmám, aby mohly lépe cílit reklamu. Nástroj poskytuje stát jako součást centrálního rezervačního systému. Podle Jana Ryšavého z integrovaného centrálního řídicího týmu ministerstva zdravotnictví bude dodavatel muset způsoby registrace prověřit. Napsal to dnes server iRozhlas.cz.

8:25 - V Praze přibylo v úterý 952 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 1100 méně než před týdnem, kdy byla čísla rekordní. Ve srovnání s pondělím je to nárůst přibližně o 150 případů. V hlavním městě je aktuálně 15.677 nakažených. Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Praze 95.932 případů koronaviru. Více než 79.000 lidí se už z nákazy vyléčilo. S covidem-19 dosud v Praze zemřelo 1234 lidí. Od čtvrtka byl počet zemřelých vždy vyšší než deset. Na úterý zatím připadá osm obětí, při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou.

7:43 - Tzv. reprodukční číslo kleslo z 1,12 na 1,01. Pokles pod hodnotu jedna se pokládá za začátek zpomalování šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka. Podíl hospitalizovaných, u nichž nákaza nebyla prokázána před hospitalizací, klesl z 52 na 51 procent.

7:38 - Spojené státy budou od 26. ledna vyžadovat od lidí cestujících letecky do země negativní test na koronavirus. V úterý to oznámily americké zdravotnické úřady. Koncem prosince USA uvedly, že budou negativní test na virus SARS-CoV-2 žádat u cestujících na linkách z Británie, kde se objevila nová, výrazně nakažlivější mutace koronaviru. Nyní tento požadavek rozšířily na všechny cestující starší dvou let.

7:30 - Vakcína proti nemoci covid-19, kterou vyvinula čínská firma Sinovac, měla při klinických testech v Brazílii účinnost pouze 50,4 procenta. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento výsledek podstatně horší, než tvrdila dřívější data, a jen těsně stačil na to, aby přípravek byl schválen. Vakcínu nazvanou CoronaVac si již objednalo několik zemí, včetně právě Brazílie, Indonésie, Turecka či Singapuru.

7:28 - Ruští zdravotníci začali očkovat proti covidu-19 zaměstnance střediska přípravy kosmonautů, pojmenovaného po Juriji Gagarinovi, který jako první člověk letěl do vesmíru. Zatím první injekci s dávkou vakcíny Sputnik V dostalo asi 40 z 1500 zaměstnanců výcvikového centra, uvedla agentura AFP.

7:15 - V Německu za posledních 24 hodin přibylo 19.600 případů nákazy koronavirem, o den dříve to bylo 12.802 infekcí. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Nemoc covid-19 už si v zemi vyžádala 42.637 obětí, z toho 1060 za poslední den. Celkem Německo s 83 miliony obyvatel eviduje přes 1,95 milionu nakažených.

7:12 - Tým vědců na Helsinské univerzitě vyvíjí očkovací látku, která má před onemocněním covid-19 ochránit chovná zvířata, jako jsou norci. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na finský svaz chovatelů kožešinových zvířat Fifur. Cílem je zabránit rozšíření koronavirové infekce na finských farmách, ale i mezi volně žijícími živočichy.

7:10 - Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech v loňském roce vyvinul vakcínu proti novému typu koronaviru. Očkovací látku, která má podle údajů výrobce účinnost zhruba 95 procent, schválila jako první na světě 2. prosince Británie. V zemích Evropské unie se s očkováním začalo 27. prosince. Celkovou letošní produkci odhadly společnosti Pfizer a BioNtech na 1,3 miliardy vakcín, země EU z nich získají téměř polovinu.

Vakcínu proti koronaviru vyvíjí také francouzská společnost Sanofi ve spolupráci se svým britským partnerem GlaxoSmithKline, americká firma Merck či německá biotechnologická firma CureVac ve spolupráci s farmaceutickým koncernem Bayer.

Témata:  očkování Zdravotnictví EU EuroZprávy.cz Koronavirus Česká republika

Související

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 14 minutami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 18 minutami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 35 minutami

před hodinou

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav.

před hodinou

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 2 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

před 5 hodinami

Bývalý náměstek Černý skončil i v čele klinické skupiny ministerstva

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý skončil také jako předseda koronavirové klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a šéf Národního dispečinku lůžkové péče. Důvodem je podle něj tlak ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Napsal to web Deníku N. Babiš ani ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle deníku na dotazy nereagovali.

před 5 hodinami

Hemofiliky pandemie stresuje, vypětí může zhoršit jejich stav. Léky si aplikují z domova, říká Zápotocká

Pocit stresu a vyčerpání při koronavirové pandemii může u pacientů trpících nevyléčitelnou nemocí, kterou představuje hemofilie, znásobit ohrožení na životě. Nebezpečná kombinace choroby a vypětí se týká až dvaceti procent pacientů s hemofilií, jak ukázal průzkum realizovaný Český svazem hemofiliků a sdružením Hemojunior ve spolupráci s psycholožkou Petrou Bučkovou. „Hemofilici mají obavy, aby u osob s krvácivou poruchou onemocnění koronavirem neprobíhalo významně hůře než u jiných, což se zatím nepotvrdilo,“ říká při příležitosti sobotního Světového dne hemofolie, který se každoročně připomíná 17. dubna, Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie ve Fakultní nemocnici v Motole.

před 5 hodinami

Herečka Naďa Konvalinková oslaví sedmdesátiny

Herečka Naďa Konvalinková, která 18. dubna oslaví sedmdesátiny, hraje ve filmu již od svých 20 let, účinkuje i v divadle a rozhlase. Začínala rolemi naivních dívek, později se přehrála do převážně komediálních rolí. Patří i k vyhledávaným dabingovým herečkám.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama