Česko eviduje 27 tisíc mrtvých s koronavirem, Pfizer pozastavil dodávky do Izraele

V neděli přibylo v Česku 1911 nových potvrzených případů nákazy koronavirem. V Německu za poslední den přibylo 8497 nových případů nákazy koronavirem a 50 úmrtí pacientů s covidem-19. Česko od začátku pandemie eviduje už 27 tisíc mrtvých s covidem. Dění kolem pandemie jsme sledovali online.

Reklama

21:37 - Hasiči budou v úterý ráno nakládat a rozvážet do krajů čtyři miliony antigenních testů určených pro školy. Ze čtyř skladů Správy státních hmotných rezerv je přepraví do krajských distribučních center. ČTK to dnes sdělila mluvčí záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru Jana Urbancová. Od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol.

20:58 - Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se stal externím konzultantem skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Uvedla to dnes Česká televize, které skupina Agel potvrdila, že s Prymulou spolupracuje. Součástí Agelu je firma Avenier, která v Česku distribuuje vakcíny firmy Moderna a vyhrála i výběrové řízení na distribuci očkovacích látek od firmy Johnson&Johnson. Prymula televizi řekl, že nebude komentovat své soukromé aktivity.

20:25 - Na dálnici D5 byla otevřena dvě nová odběrová centra na covid-19, na odpočívadle Šlovice a odpočívadle Rokycany. Pracovní doba je denně od 12 do 20 hod. Tato odběrová místa jsou určena jak pro řidiče kamionů, tak pro běžnou veřejnost.

19:09 - Ode dneška platí pozměněná pravidla pro návrat lidí do Česka. Plošná povinnost podstoupit před příjezdem test na covid platí pouze při návratu ze států, které české úřady označují za země s velmi vysokým rizikem nákazy. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem je test před vstupem do ČR vyžadován už jen v případě, že člověk použije k návratu veřejnou dopravu. Ministerstvo zdravotnictví touto úpravou reagovalo na rozhodnutí soudu z minulého týdne, podle kterého byla paušální povinnost podstoupit test před návratem z rizikových zemí nedostatečně odůvodněná.

18:14 - Dohromady za první tři dny prodlouženého velikonočního víkendu bylo využito 43.400 dávek vakcíny. To představuje zhruba čtyři pětiny množství, které lékaři aplikovali v dosud rekordní čtvrtek 1. dubna, kdy se počet očkování přiblížil 55.000 za den. Výrazné propady oproti pracovním dnům jsou o víkendu běžné. V polovině března premiér Babiš uvedl, že cílem je po velikonočních svátcích navýšit kapacitu očkování na 100.000 denně.

17:27 - Ruský fond přímých investic (RDIF) se dohodl s další indickou firmou na výrobě ruské vakcíny proti nemoci covid-19 Sputnik V. Indická společnost Panacea Biotec slíbila, že ročně vyrobí 100 milionů dávek. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Kdy indická firma s produkcí začne, zatím není známo.

16:57 - Německo zařadilo Nizozemsko mezi epidemicky vysoce rizikové oblasti kvůli vysoké míře covidové nákazy. Na tomto seznamu tak od úterý bude 13 zemí Evropské unie. I cestující z Nizozemska se budou muset od úterý na nizozemsko-německé hranici prokázat negativním testem na koronavirus, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Povinnost desetidenní karantény s možností se z ní vysvobodit po pěti dnech druhým testem na koronavirus zůstává zachována. Výjimky platí pro pendlery, uvedla agentura DPA.

16:11 - Rozdělování vakcíny krajům kritizuje hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Já jsem dlouhodobě nespokojený, jak ministerstvo zdravotnictví rozděluje vakcíny do jednotlivých krajů," řekl Půta s tím, že jich Liberecký kraj získal 72.000. Podle přepočtu na počet obyvatel nad 65 let by jich podle něj mělo být o 9000 víc. "Já už jsem na toto téma opakovaně mluvil s ministrem zdravotnictví (Janem) Blatným, s národní očkovací koordinátorkou (Kateřinou) Baťhovou. Situace se ale zatím nezměnila," dodal.

15:32 - Dnes bude premiér Boris Johnson jednat s vládou o dalším uvolňování v Anglii, které má zahrnout otevření obchodů, jež neprodávají jen nezbytné zboží, a vnějších prostor restaurací od 12. dubna. Johnson pak na briefingu oznámí opatření týkající se cestování a také vydávání certifikátů opravňujících k účasti na společenských akcích. Dostanou je naočkovaní občané, lidé s čerstvými negativními testy a ti, kteří získali imunitu proděláním covidu-19.

14:44 - Ze statistik ministerstva vyplývá, že v nemocnicích v Moravskoslezském kraji je aktuálně volných 57 z 330 lůžek na odděleních anesteziologie a resuscitace a jednotkách intenzivní péče. Standardních lůžek s kyslíkem je volných 849 z celkových 2766. Z přístrojů ECMO, které zajišťují nejvážněji nemocným mimotělní okysličování krve, není k dispozici ani jeden. Celkem jich je v kraji 11.

13:57 - Počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 na jižní Moravě po třídenním poklesu stoupl. V 24 zdravotnických zařízeních jich leží 648, o 61 více proti údajům z nedělního rána. Za neděli mělo pozitivní test 159 lidí, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Hygienici neevidují žádné nové úmrtí nakaženého člověka.

13:24 - Všichni občané Anglie by měli mít od pátku přístup ke dvěma rychlotestům na koronavirus týdně. Vláda tak podle britských médií rozšiřuje testovací program. Další části Spojeného království - Skotsko, Wales a Severní Irsko - v tomto ohledu přijmou vlastní rozhodnutí.

12:43 - V Portugalsku se dnes po více než dvouměsíční uzávěře mohou otevřít muzea i terasy kaváren. Země postoupila do druhé etapy uvolňování a pozvolností kroků se chce vyhnout novému nárůstu případů koronaviru.

12:27 - Epidemie koronaviru je v Karlovarském kraji dál na ústupu. V neděli přibyly tři nově potvrzené případy, což bylo o stejně jako v sobotu a o deset méně než minulou neděli. Zároveň je to nejnižší denní přírůstek od začátku loňského září. O víkendech a svátcích se méně testuje. V tomto týdnu bylo nejvíc nových případů ve středu, a to 129, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. I o Velikonocích pokračuje v kraji očkování, v neděli zdravotníci naočkovali v kraji 299 lidí, převážně seniorů nad 70 let.

12:01 - Epidemie koronaviru v Plzeňském kraji dál zpomaluje, za neděli prokázaly testy 74 nových případů. To je o 28 případů víc než v sobotu, ale zároveň o desetinu méně než minulou neděli. O víkendech a svátcích se méně testuje. I o velikonočním víkendu pokračuje v kraji očkování, v neděli dostalo vakcínu 202 lidí. V nemocnicích přibývá volných standardních lůžek pro covidové pacienty, lůžka intenzivní péče jsou ale stále vytížená, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

11:43 - Výrobce vakcín proti covidu-19 firma Pfizer zastavila dodávky do Izraele, protože ještě nedostala platbu za 2,5 milionu očkovacích látek dovezených do země. Oznámil to dnes list The Jerusalem Post, podle nějž americká společnost zablokovala dodávku dalších 700.000 dávek, které měly do Izraele dorazit v neděli.

11:04 - Indické ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 103.558 nových případů koronaviru, tedy dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie, napsala agentura Reuters. Nových úmrtí po nákaze koronavirem ve druhé nejlidnatější zemi světa s více než 1,3 miliardy obyvatel přibylo za uplynulý den 478.

10:38 - Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal v ČR výrazně růst zejména od loňského října, v listopadu a letos v březnu byla několikrát překročena hranice 200 mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je z 3. listopadu, následují letošní 8. březen s 234 mrtvými a 15. březen s 231 mrtvými. Loni na jaře trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). Aktuálně počet zemřelých s covidem-19 přesáhl 27.000. Poslední tisíc mrtvých přibylo za osm dní, což je zvolnění nárůstu.

10:07 - Ve Středočeském kraji v neděli přibylo 269 nakažených koronavirem. To je o 40 případů méně než v sobotu, ale o 36 více než ve stejný den před týdnem. Lidé v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud dostali 192.731 dávek očkování, z toho 343 v neděli.

9:33 - V Ústeckém kraji v neděli přibylo 175 potvrzených nákaz koronavirem. Minulý týden přibylo o 91 nemocných víc. Jde o nejnižší nárůst nakažených covidem-19 od začátku února. Vyplývá to z informací, které dnes ráno na webu aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví.

9:04 - V Olomouckém kraji přibylo za neděli 77 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 55 případů více než v sobotu a o čtyři více než minulou neděli. Nedělní údaj je druhým nejnižším denním přírůstkem nákazy v kraji v uplynulém týdnu, nejvíce případů přibylo v pondělí, a to 733. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví, které je zpětně upravuje. O víkendech a svátcích se však obecně testuje méně než ve všední dny.

8:49 - Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 150 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 25 případů méně než v sobotu, ale o 12 více než minulou neděli. Nedělní údaj je nejnižším denním přírůstkem nákazy v kraji v uplynulém týdnu, nejvíce případů přibylo v úterý, a to 543. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví, které je zpětně upravuje. O víkendech a svátcích se však obecně testuje méně než ve všední dny.

8:27 - V neděli v Česku přibylo 1911 potvrzených případů onemocnění covidem, o 169 víc než před týdnem. Byl to první mezitýdenní růst od 12. března. 

8:00 - V Německu za poslední den přibylo 8497 nových případů nákazy koronavirem a 50 úmrtí pacientů s covidem-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Dnešní bilance ji nižší než před týdnem, kdy RKI oznámil 9872 nově nakažených. Experti nicméně upozornili na to, že aktuální čísla mohou být zkreslená kvůli tomu, že o Velikonocích se provádí méně testů a zpoždění mohou mít i hlášení o výsledcích.

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

EU

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

Reklama

Ze společnosti

Žbirka a Stypka objektem zájmu filmařů: Proč právě tito hudebníci?

V připravovaných snímcích filmaři připomenou natáčení Modrého alba Mira Žbirky a filmovou hudbu nedávno zesnulého zpěváka a skladatele Davida Stypky. Dokument Co bolí, to přebolí o vzniku Modrého alba se začne natáčet v květnu. Valašští filmaři vzdávají hold Stypkovi videoklipem Optaj sa dědy k písni pro film Děda z roku 2015.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 minutami

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před 7 minutami

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před 43 minutami

před 50 minutami

před hodinou

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před hodinou

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 2 hodinami

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před 2 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 3 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 4 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

před 4 hodinami

Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

před 5 hodinami

Čaputová a další vrcholní slovenští politici podpořili Česko po vyhoštění Rusů

Vrcholní slovenští politici dnes podpořili Českou republiku v souvislosti s jejím rozhodnutím vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví pro důvodné podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Podle prezidentky Zuzany Čaputové stojí Slovensko při Česku. Premiér Eduard Heger označil ČR za nejbližšího spojence Slovenska v EU a NATO.

před 5 hodinami

Světová média píší o rozhodnutí Česka vyhostit ruské diplomaty

Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 si všímají všechna velká zahraniční média. Britský zpravodajský server BBC News a britské deníky jako například The Guardian na svých prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama