Přibylo 7015 nově nakažených, novináři vidí za koncem Blatného Sputnik V

V České republice přibylo za středu 7015 nově nakažených. České deníky a servery dávají ve svých komentářích odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného do souvislosti především s jeho odmítavým postojem k ruské vakcíně Sputnik V. Situaci kolem koronaviru jsme sledovali online.

Reklama

21:57 - Počet úmrtí ve Španělsku, které dlouho patřilo k evropským zemím nejvíce zasaženým epidemií koronaviru, se od poloviny února postupně vrací k dlouhodobému průměru. Nejcitelnější pokles byl zaznamenán mezi lidmi ve věku 80 let a více, informovala dnes stanice RTVE. Podle odborníků to je výsledek očkování proti covidu-19. Právě starší lidé jsou považováni za jednu z nejvíce zranitelných skupin v souvislosti s touto nemocí covid-19.

20:50 - V Německu se po zapojení obvodních lékařů do vakcinace prudce zvýšila rychlost očkování proti covidu-19. Jenom ve středu bylo aplikováno 656.000 dávek, což je o 290.000 více než v úterý. Vyplývá to z denní statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). Až dosud nebylo žádný den použito více než 367.000 dávek, zpravidla to bylo mnohem méně, uvedla agentura DPA. Právě ve středu začali ve většině německých spolkových zemích očkovat i obvodní lékaři. Na očkovací kampani se jich má podílet zhruba 35.000.

20:27 - Stát by mohl při otevírání kultury po odeznění epidemie koronaviru pomoci pořadatelům akcí dočasným nevybíráním daně z přidané hodnoty (DPH) ze vstupenek. Ve společném prohlášení po schůzce s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) to uvedlo České středisko Mezinárodního divadelního ústavu (ITI).

19:21 - V policejní vazbě skončili ve Francii kněz a další duchovní kvůli nedodržování rozestupů a dalších protiepidemických pravidel při sobotní velikonoční mši v pařížském kostele svatého Evžena a svaté Cecilie. Pařížská prokuratura dnes podle agentury DPA uvedla, že jsou podezřelí z úmyslného ohrožení zdraví ostatních. Francouzská justice zahájila vyšetřování případu už na začátku týdne.

18:14 - Zavedením povinného testování stát podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zachránil průmysl od velkých problémů a podržel tak ekonomiku. Je to možná nejúspěšnější projekt v rámci pandemie. Havlíček to dnes řekl ČTK v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl návrh dělníka Tomáše Sawkiwa na zrušení tohoto opatření. S testováním se podle Havlíčka počítá minimálně do konce května, tuto otázku ale bude ještě řešit s novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO). K zavedení vyšší frekvence testů chybí od zastánců tohoto kroku kvalifikovaný odhad jeho dopadu, řekl Havlíček.

17:10 - Polsko bude nadále očkovat vakcínou proti covidu-19 od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Na tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz. Očkovací preparát je podle něj bezpečný a nikdo, komu ho zdravotníci v Polsku aplikovali, nezemřel. Stejný postup volí Maďarsko.

16:53 - Počet pacientů s vážným průběhem nemoci covid-19 dnes v Izraeli klesl na 290, což je nejméně od začátku prosince. Nákaza koronavirem se ve středu v zemi potvrdila u dalších 274 lidí, přičemž podíl pozitivních testů na celkový počet testovaných činil 0,5 procenta. Naposledy byl podíl infikovaných takto nízký loni v květnu. 

16:25 - Distribuováno do nemocnic k aplikaci nebo už podáno pacientům bylo přes 3200 z 7000 dávek léků na covid-19 s monoklonálními protilátkami. Vyplývá to z vyjádření Fakultní Thomayerovy nemocnice, Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice Brno, jejichž lékárny dodávky léčiva distribuují ostatním nemocnicím.

16:08 - Velkokapacitní očkovací centrum ve zlínské PSG aréně by mělo začít fungovat od 19. dubna. Novinářům to dnes řekl Michal Filip, ředitel zlínské nemocnice, která má provoz centra zajišťovat. Zpočátku se bude v centru očkovat asi 600 lidí denně, kapacita by se měla zvýšit, vše záleží na počtu vakcín, uvedl Filip.

14:57 - Karlovarský kraj požádá vládu o otevření lázní pro samoplátce a připraví manuál pro léčbu pacientů po prodělání onemocnění covid-19. Shodli se na to při jednání představitelé kraje a zástupci Svazu léčebných lázní ČR, Institutu lázeňství a balneologie, Destinační agentury Živý kraj a další představitelé lázeňství v regionu. Podpoří tak aktivitu svazu lázní a Sdružení lázeňských míst, které o stejné opatření už před časem žádaly. ČTK o tom dnes informoval náměstek hejtmana Vojtěch Franta (Piráti).

14:39 - Příběhy lidí zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19 mohou pozůstalí sdílet na webovém památníku pandemie. Přístupný je na internetové adrese pamatnikpandemie.cz. Cílem je připomenout oběti nemoci a dát prostor těm, kteří chtějí veřejně vyjádřit smutek, účast a stesk po zesnulém. Za vznikem pomníku stojí členové iniciativy Sníh, oznámili to dnes v tiskové zprávě.

14:11 - Ve středních Čechách lidé dosud dostali přes 203.000 dávek vakcín, očkování nyní zrychluje. Funguje 21 očkovacích míst, další zahájí provoz 19. dubna v Kutné Hoře, řekl na dnešní tiskové konferenci krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

13:58 - Ve Zlínském kraji se od pondělí 12. dubna otevřou školy a část obchodů a služeb jako v ostatních částech země. Novinářům to dnes řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Nemocnice v kraji podle něj zůstávají plné a epidemie koronaviru ještě neklesá. Situace v kraji však není podle hygieniků alarmující. 

13:25 - Kambodža kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem uzavřela chrámový komplex Angkor Vat, který je národním symbolem a největší turistickou atrakcí v zemi. Pro návštěvníky bude nepřístupný nejméně dva týdny, informovala dnes agentura AP.

13:07 - V Íránu za minulý den přibylo přes 22.000 nakažených koronavirem a od začátku epidemie tak země zaznamenala už více než dva miliony infikovaných. Oznámila to dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví. Nárůst je o 1600 případů vyšší než minulý den.

12:50 - Polsko dnes oznámilo dalších 954 úmrtí v souvislosti s koronavirem. To by byl dosud nejvyšší denní přírůstek zemřelých, mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz však uvedl, že toto číslo nevyjadřuje denní statistiku, ale promítla se do něj pozdě nahlášená data z Velikonoc.

12:35 - V Řecku se od příštího týdne otevřou střední školy, základní školy ale zůstanou pro prezenční výuku zavřené nejméně do pravoslavných Velikonoc, které připadají na začátek května. Informoval o tom dnes deník Kathimerini s odvoláním na ministryni školství. Školy jsou v Řecku zavřené od listopadu, otevřely se jen na několik týdnů začátkem roku.

11:54 - Další rekordní denní přírůstek nákaz koronavirem oznámila dnes Indie. V druhé nejlidnatější zemi světa s více než 1,3 miliardy obyvatel bylo za posledních 24 hodin registrováno 126.789 nových infekcí. Dosavadní maximum ze středy bylo překonáno zhruba o 11.000 infekcí.

11:28 - O vakcínu proti covidu-19 se ve středu, kdy měli registraci k očkování umožněnou první den, přihlásilo přes 2750 zaměstnanců sociálních služeb, z toho dvě třetiny mladší 50 let. Termín vakcinace hned získalo 350 z nich. Vyplývá to ze zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví o registracích o očkování za poslední den. Podle dat o očkování dostalo vakcínu už asi 11 procent obyvatel České republiky, podáno bylo 1,9 milionu dávek.

11:02 - Po vzoru Bavorska se chce na nákupu vakcíny Sputnik V dohodnout s Ruskem také německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, zájem má o milion dávek. Dnes to v rozhlasové stanici NDR řekl tamní ministr zdravotnictví Harry Glawa. Ruský preparát proti nemoci covid-19, který zatím není v Evropské unii povolen, chce nakoupit i německá spolková vláda, ve středu o tom podle informací agentury Reuters informoval své unijní kolegy německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

10:35 - V Karlovarském kraji přibylo ve středu 73 případů covidu-19, o 56 případů méně proti minulé středě. V úterý testy prokázaly 15 koronavirových nákaz, v pondělí 32. Situace se lepší už i v nemocnicích, vyplývá to aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

10:11 - Ve Středočeském kraji přibylo ve středu 902 nově nakažených koronavirem. Oproti minulé středě jde o nárůst o 11 případů, oproti úterý je to více o 154 případů. Lidé v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud dostali 203.514 dávek očkování, z toho 3146 ve středu, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

9:41 - Postupující očkování proti covidu-19 v Británii podle vědců narušilo dosud platný statistický vzorec, že při vyšším počtu nakažených koronavirem stoupá i počet úmrtí. Studie londýnské univerzity Imperial College ukázala, že po velkém poklesu z února se přírůstky nových případů nákazy ustálily a přestaly klesat, u úmrtí se ale čísla dál snižovala. Ještě v lednu přitom mezi počtem infikovaných a počtem obětí existovala přímá souvislost, uvedl server BBC.

8:50 - Ve středu přibylo v Česku 7015 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 240 případů. Proti úterý bylo nově nakažených zhruba o 1450 více, úterní nárůst byl ale nejnižší za pracovní den od poloviny prosince. S nemocí covid-19 dosud v České republice zemřelo 27.466 lidí. 

8:44 - Nový Zéland na čtrnáct dní zakáže vstup na své území lidem přijíždějícím z Indie. Týkat se to bude i jeho vlastních občanů. Důvodem je vysoký počet nákaz koronavirem v Indii a případy potvrzené u lidí, kteří z této jihoasijské země na Nový Zéland nedávno přijeli.

8:19 - V Německu za poslední den přibylo 20.407 nových případů nákazy koronavirem, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). To je o skoro 4000 méně než před týdnem, ale RKI vychází z toho, že se během Velikonoc nechalo otestovat méně lidí a také není vyloučené, že mu část hygienických stanic nepředala data za některé dny. Za středu Německo hlásí 306 úmrtí pacientů s koronavirem, o týden dříve zemřelo 201 lidí.

8:00 - České deníky a servery dávají ve svých komentářích odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného do souvislosti především s jeho odmítavým postojem k ruské vakcíně Sputnik V. Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle nich snaží vyhovět prezidentovi Miloši Zemanovi, který používání Sputniku v Česku podporuje. Blatnému ale zároveň vyčítají řadu chyb, navíc podle nich dopředu věděl, do čeho jde. Blatného nahradil dermatolog a ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Prezident nového ministra zdravotnictví jmenoval ve středu. Babiš odmítá tvrzení, že důvodem odvolání Blatného byl jeho odmítavý postoj k použití vakcíny Sputnik V ještě před jejím schválením v EU.

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus Jan Blatný

Související

DOMÁCÍ

Všichni zájemci by mohli být naočkovaní do konce srpna, tvrdí Babiš

Všichni zájemci o očkování proti covidu by mohli být v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) naočkováni nejpozději do konce srpna. Do konce června by vakcínu mohlo dostat přes 5,6 milionu obyvatel. Babiš to řekl na tiskové konferenci. Uvedl, že se nyní připravuje očkovací strategie i pro roky 2022 a 2023.

EU

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 29 minutami

Nedostatek pracovních nabídek? Naopak. Uchazeči mají nyní největší šance

Pandemie mění pracovní trh. Firmy ale navzdory současné krizi stále nabírají nové talenty. Zájem Čechů o změnu práce oproti tomu výrazně klesá. Ukazují to data platformy Welcome to the Jungle. Může za to rostoucí nejistota způsobená pandemií koronaviru. Podle Honzy Klusoně, CEO Welcome to the Jungle, teď mají uchazeči o nové zaměstnání největší šance na úspěch.

před 39 minutami

FlixBus navýší frekvence u spojů do Liberce, Karlových Varů a Mostu

FlixBus od 29. 4. navýší počty spojů v rámci České republiky. V současné době zelené autobusy zajišťují osobní linkovou dopravu z Prahy do Brna, Liberce, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Karlových Varů, Chebu, Chomutova a Mostu a dalších měst na těchto trasách. Navýšení se aktuálně týká spojů do Liberce, Mostu a Karlových Varů. Frekvence spojů mezi Prahou a Libercem se zdvojnásobí, cestující do Karlových Varů a Mostu budou mít spojení o polovinu více. 

před 57 minutami

Dbalý se dovolal proti rozsudku, za korupci dostal sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý podal dovolání proti rozsudku, podle nějž si má odpykat sedm let vězení za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků. Dovolali se rovněž zbylí dva odsouzení, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a advokát David Michal. 

před hodinou

před hodinou

Robotický průzkumník Perseverance poprvé vyrobil kyslík na Marsu

Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.

před hodinou

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

před hodinou

Ruská policie zadržela při protestech na podporu Navalného přes 1700 lidí

Ruská policie při středečních protestech na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zadržela po celé zemi více než 1700 lidí. S odvoláním na server OVD-Info, který se zaměřuje na monitorování protestů a policejní zákroky, o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Demonstrace byly nakonec menší, než organizátoři očekávali.

před hodinou

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí

Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Návrat do škol musí zůstat prioritou, vzkazuje ministerstvo

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Český postup vůči Rusku je podle Babiše adekvátní. Chce narovnat počty diplomatů

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. K ultimátu české diplomacie, aby Rusko přijalo do dnešního poledne zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, uvedl, že nechce předjímat, co se stane, pokud tak ruská strana neučiní. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama