Obchody jen tak neotevřou, firmy možná čeká více testů. Za sobotu téměř 7 tisíc nakažených

V sobotu přibylo 6914 nakažených. Index epidemického rizika PES dnes klesl ze 73 na 71 bodů. Je to nejnižší hodnota od 12. února, tedy za více než měsíc. Bodová hodnota indexu, kterým se původně řídila opatření proti šíření koronaviru, odpovídá šestý den v řadě čtvrtému z pěti stupňů rizika.

Reklama

21:39 - Francie musí udělat vše pro to, aby se vyhnula nutnosti zavést další plošnou uzávěru ve snaze zabrzdit šíření koronaviru. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil premiér Jean Castex, když země oznámila dalších více než 26.000 potvrzených nálezů SARS-CoV-2 a rostoucí počty pacientů na jednotkách intenzivní péče. Nárůst hospitalizovaných hlásí rovněž Itálie. Mírný pokles nově infikovaných i zemřelých po nákaze koronavirem naopak oznámila Británie, kde za poslední den dostalo injekci vakcíny proti covidu-19 více než půl milionu osob.

20:18 - Společnost AstraZeneca dnes oznámila, že zhodnotila údaje o 17 milionech osob z Evropské unie a Británie naočkovaných její vakcínou proti covidu-19 a nenašla žádné důkazy o spojitosti mezi očkovací látkou a zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. Informovala o tom agentura Reuters. Řada evropských zemí pozastavila očkování vakcínou AstraZeneky kvůli podezření na její možné vedlejší účinky.

18:47 - Na Vysočině během tohoto víkendu přibylo 1016 nově potvrzených případů covidu-19. V porovnání se dvěma posledními dny minulého týdne stoupl počet zjištěných nákaz o 133. Podle údajů, které zveřejnila krajská hygienická stanice k 18:15, dnes na Vysočině zemřeli čtyři pacienti s covidem-19, v sobotu zaznamenali krajští hygienici v souvislosti s touto nemocí tři úmrtí.

17:58 - Asi stovka lidí dnes odpoledne přišla na demonstraci proti vládním opatřením, kterou svolalo sdružení Manifest.cz na brněnský Zelný trh. Oficiálně bylo shromáždění po 20 minutách rozpuštěno, demonstrující pak ještě hodinu a půl pochodovali centrem Brna.

16:54 - Nizozemská policie dnes v Haagu s použitím vodního děla a obušků rozehnala protest proti koronavirové uzávěře. Pořádkové síly k zákroku přistoupily poté, co asi 2000 účastníků demonstrace ignorovalo výzvy k rozpuštění shromáždění, které podle agentury AP překročilo maximální povolenou velikost. V zemi začnou v pondělí třídenní parlamentní volby, v nichž má podle průzkumů největší šanci na úspěch strana současného premiéra Marka Rutteho.

16:02 - V Mladé Boleslavi v sobotu utekl z karanténního zařízení bezdomovec pozitivně testovaný na covid-19. Strážníci ho po třech hodinách vypátrali a předali policii, informoval dnes ČTK ředitel městské policie Tomáš Kypta.

15:17 - V Královéhradeckém kraji v prvních čtyřech týdnech letošního roku stoupl meziročně počet úmrtí o 87 procent na 972 zemřelých lidí. Proti stejnému období let 2018 a 2019 byl počet úmrtí dvojnásobný. ČTK to zjistila z dat Českého statistického úřadu. Podle odborníků k růstu úmrtnosti v zemi podstatně přispívá epidemie nemoci covid-19.

14:39 - Pandemie nemoci covid-19 způsobila dramatickou změnu způsobů, jakými Američané loni utrpěli zranění. Vyplývá to ze studie americké Komise pro bezpečnost spotřebitelských produktů (CPSC), kterou citoval zpravodajský server The Washington Post. Prudce klesl počet zranění způsobených sportem, zatímco vzrostl počet zranění způsobených zábavní pyrotechnikou či při jízdě na kole.

13:47 - Požádá-li vláda o prodloužení nouzového stavu, Sněmovna by to mohla projednávat 25. či 26. března. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Podle něj se situace v zemi zatím nejspíš nelepší natolik, že by stav nouze mohl skončit. Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by se případně mohl zkombinovat nouzový stav s opatřeními ve stavu pandemické pohotovosti podle nového pandemického zákona.

13:08 - Dodávky vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca do ČR budou omezené o 40 procent, na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. V sobotu informovali o tom, že pro celou EU budou dodávky omezené o 73 procent. Některé evropské země, například Dánsko, Rakousko či Itálie, v tomto týdnu očkování touto látkou zastavily kvůli podezřením na vážné vedlejší účinky, například krevní sraženiny. Česko žádná podobná opatření nechystá.

12:24 - Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) neočekává otevření obchodů před velikonočními svátky, tedy prvním dubnovým víkendem. Vláda nechce vyvolávat nefér očekávání, řekl dnes v televizi Prima k harmonogramu rozvolňování opatření proti šíření epidemie koronaviru. Už dříve ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že po třech týdnech striktních opatření po 1. březnu bude možné uvažovat jen o uvolnění osobního pohybu, například pro sport mimo katastr obcí.

11:58 - Testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách by mohlo být podle vicepremiéra a mistra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) povinné dvakrát týdně. Má o tom v pondělí jednat vláda. V současnosti mají firmy nad 49 zaměstnanců povinnost otestovat pracovníky jednou za týden. Havlíček to řekl v pořadu Partie televize Prima.

11:37 - V Německu za uplynulý den přibylo 10.790 nově potvrzených případů koronaviru a 70 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem RKI zaznamenal o 2687 nově zjištěných infekcí méně a 96 úmrtí. V neděli je počet hlášených případů obvykle nižší, jelikož o víkendu se provádí méně testů, uvedla agentura DPA.

11:19 - V Rusku přibylo za uplynulých 24 hodin 10.083 nově nakažených koronavirem. Údaj poprvé od pondělí znovu překročil hranici 10.000 infikovaných za den. Po onemocnění covidem-19 zemřelo dalších 395 lidí. Dnes to oznámil ruský operativní štáb.

10:47 - V Ústeckém kraji přibylo za sobotu 619 nových případů nákazy koronavirem, je to o 71 méně než minulou sobotu. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR), je na tom z hlediska nákazy nejhůř Litoměřicko, kde za posledních sedm dní laboratoře odhalily 1140 nově nakažených, jen o málo lépe je na tom sousední Děčínsko.

10:18 - V Pardubickém kraji testy v sobotu odhalily 300 nově nakažených koronavirem. Minulou sobotu bylo o 193 případů víc, předminulou sobotu bylo 286 nákaz. Od počátku pandemie se prokazatelně nakazilo 78.901 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

9:53 - V Libereckém kraji potvrdily v sobotu laboratoře dalších 388 případů koronavirové nákazy, je to o 45 méně než před týdnem. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR), je nejen v rámci kraje ale v celém Česku z pohledu nákazy nejhorší situace na Jablonecku, kde za posledních sedm dní přibylo 1183 nových případů nákazy.

9:27 - V Karlovarském kraji potvrdily v sobotu testy nákazu koronavirem o 191 lidí. Proti minulé sobotě to bylo o 54 případů víc. Aktuálně je v kraji 4062 lidí s onemocněním covid-19. Kapacity krajských nemocnic jsou stále velmi omezené, i když se situace proti minulým týdnům nepatrně zlepšila, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:12 - Ve Středočeském kraji v sobotu přibylo 1272 nakažených covidem-19. Je to skoro o polovinu méně než v pátek a téměř o 500 případů méně než ve stejný den před týdnem, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

8:49 - Na jihu Čech přibylo v sobotu 1236 potvrzených případů nákazy covidem-19, o 106 víc než před týdnem. Hygienici v souvislosti s touto nemocí potvrdili úmrtí deseti lidí. Pozitivních je teď 11.045 obyvatel kraje, největší počet na Českobudějovicku a na Jindřichohradecku. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

8:32 - Čína chce do konce letošního roku nebo do poloviny příštího roku proti covidu-19 naočkovat 70 až 80 procent své populace. V sobotu to podle agentury AP řekl šéf čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Kao Fu.

8:09 - K dnešku končí ve funkci hlavní hygienička Jarmila Rážová a do doby jmenování jejího nástupce ji zastoupí ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. O změně na postu hlavní hygieničky, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, rozhodl ministr Jan Blatný (za ANO). Důvod několikrát odmítl podrobněji komentovat.

8:00 - Pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika odpovídala bodová hodnota indexu PES nepřetržitě od 14. února do tohoto pondělí. Maximem bylo 82 bodů, kterých index za tu dobu dosáhl třikrát. Nejvyšší možné skóre indexu je 100 bodů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření proti šíření covidu-19 relevantní. Klíčovým ukazatelem je obsazenost nemocnic, která zůstává vysoká.

Témata:  očkování nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 8 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 13 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 14 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama