Počet mrtvých v Česku roste k 27 tisícům. Nouzový stav skončí

V Česku přibylo za sobotu 2149 nově nakažených. Celkový počet úmrtí lidí s potvrzeným koronavirem v Česku od začátku epidemie se blíží 27.000. Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna. Situaci kolem koronaviru jsme sledovali online.

Reklama

21:59 - Hygienici v Jihočeském kraji nezaznamenali za poslední dva dny žádné úmrtí v souvislosti s covidem-19. V regionu podlehlo od začátku epidemie 1442 pacientů s koronavirem. V tiskové zprávě to novinářům oznámila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Podle jejích údajů za posledních 24 hodin v kraji přibylo 65 nových případů covidu. Je to o 32 méně než v sobotu před týdnem.

21:26 - Turecko od soboty zaregistrovalo 41.998 případů infekce koronavirem, a v zemi tak pokračoval několik týdnů trvající rozmach nákazy. Nejnovější denní součet je skoro o 13.000 vyšší než ten z minulé neděle, přírůstek bilance nakažených byl zároveň čtvrtým dnem nad hranicí 40.000. Vyšší než před týdnem je také počet nových úmrtí spojených s covidem-19.

20:33 - Britská vláda v následujících měsících v Anglii otestuje několik opatření, která mají umožnit bezpečný návrat hromadných akcí. Na sportovních utkáních či v nočních klubech se už v dubna bude zkoušet zavedení takzvaných covidových certifikátů či hromadné testování, píše zpravodajský server BBC.

19:27 - Na Vysočině za posledních 24 hodin hygienici evidovali 177 nových případů koronaviru. Za stejnou dobu dva pacienti s covidem-19 zemřeli. Vyplývá to za aktuálních údajů krajských hygieniků na Vysočině.

18:58 - Nouzový stav, tedy státní krizové opatření, je jedním ze symbolů současné pandemie nemoci covid-19. Opakovaně jej vyhlásila vláda, která ho označuje za nutnost pro přijímaná opatření v boji proti šíření nákazy. V souvislosti s koronavirem byl poprvé vyhlášen 12. března 2020. Nouzový stav, který se stal i předmětem politického boje, nyní trvá nepřetržitě od 5. října. Poté byl několikrát prodloužen, naposledy 26. března do 11. dubna, kdy podle dnešního vyjádření premiéra Andreje Babiše skončí. Celkově byl tak vyhlášen na 254 dní, jeho poslední nepřetržitá délka bude 188 dní.

18:21 - Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude. V rozhovoru pro servertn.czto dnes potvrdil premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení. Nouzový stav platí v Česku kvůli epidemii nového koronaviru nepřetržitě od loňského 5. října a byl několikrát prodloužen.

17:39 - Konzultační skupina ministerstva školství, v které jsou zástupci škol, se ohradila proti kritice premiéra Andreje Babiše (ANO) k plánu na částečný návrat dětí do škol od 12. dubna. Postup podle ní projednala mimo jiné vládní rada pro zdravotní rizika, které se Babiš osobně zúčastnil. Uvedla to ve stanovisku, které zaslala ČTK.

16:48 - Španělsko plánuje naočkovat proti covidu-19 do léta sedmdesát procent populace, dosáhnout toho chce i pomoci takzvaných "vakcínodromů", tedy velkých hal pro masové očkování. Některé regiony už takto očkují, například ve sportovních halách, na stadionech či v býčích arénách. Tento víkend otevřely dva další takové prostory v Baskicku a příští týden chystá zahájit očkování ve sportovní hale Madrid, který už očkuje například na stadionu klubu Atlético Madrid. Informoval o tom dnes deník El País.

16:11 - V protiepidemickém systému PES se stále počítá index rizika pro ČR. Od konce února postupně klesá, dnes ráno klesl na 52 bodů a už víc než týden odpovídá třetímu z pěti stupňů přísnosti opatření. Pokud by se jím Česko řídilo, byly by zčásti otevřené školy, za určitých podmínek také obchody, služby či restaurace nebo povolené akce venku do 50 lidí.

15:29 - V asi sedmimilionové Libyi zaznamenali dosud na 162.300 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a evidují asi 2700 úmrtí s covidem-19. Počty ale nejsou příliš vypovídající, protože válkou zničená země nemá dostatečné testovací kapacity. Podle agentury AFP v posledních dnech evidují v zemi asi tisíc nových případů nákazy denně.

14:51 - V Královéhradeckém kraji bylo v sobotu zjištěno 76 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem jich bylo 142, před dvěma týdny 229. V regionu má covid-19 v současnosti 4178 osob, vyplývá z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví.

14:22 - Do Libye dnes dorazila první dodávka vakcín proti covidu-19. Jde o 101.250 dávek ruské vakcíny Sputnik V, informovala agentura DPA s odvoláním na libyjskou přechodnou vládu. Ta vyzvala obyvatele této země rozvrácené letitým ozbrojeným konfliktem, aby se registrovali k očkování. Datum zahájení vakcinační kampaně ale zatím vláda neoznámila.

13:47 - Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje dnes stoupl počet pacientů s covidem-19 na 323, v sobotu jich bylo o 25 méně. V pátek bylo v nemocnicích 281 pacientů, ve čtvrtek 294 pacientů, ve středu 302 a minulou neděli 297. Na lůžkách intenzivní péče je nyní 50 pacientů s covidem-19, o dva méně než v sobotu. Minulou neděli na nich bylo 54 pacientů. Nejvíce pacientů s koronavirem je stále ve zlínské nemocnici, a to 140, řekl dnes ČTK její mluvčí Egon Havrlant.

12:39 - V sobotu se v Pardubickém kraji potvrdilo 37 nových případů nákazy koronavirem, o čtyři více než před týdnem, ale o 99 méně než před dvěma týdny.

11:58 - V jihomoravských zdravotnických zařízeních leží 587 pacientů s nemocí covid-19. Počet hospitalizovaných třetí den po sobě klesl, proti údajům ze sobotního rána o 46. Za uplynulý den mělo pozitivní test 187 lidí, což je nejnižší údaj za sobotu od poloviny února, a zemřeli dva lidé s nákazou. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

11:34 - Tenisové French Open možná znovu kvůli covidu nebude v květnu. Možnost odkladu antukového grandslamu připustila ministryně sportu Roxana Maracineanuová po sobotním začátku dalšího celostátního lockdownu. Nová omezení mají trvat měsíc, Roland Garros by měl začít 23. května.

10:56 - Epidemie koronaviru je v Karlovarském kraji dál na ústupu. V sobotu přibyly tři nově potvrzené případy, což bylo o 23 méně než minulou sobotu a nejnižší denní nárůst od začátku loňského září. V tomto týdnu bylo nejvíc nových případů ve středu, a to 129, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:21 - V sobotu potvrdily testy v Praze 263 případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší sobotní nárůst od 28. listopadu a zároveň druhý nejnižší v kterýkoliv den od poloviny prosince. Očkováno bylo v sobotu v metropoli 3051 dávek vakcíny proti novému koronaviru, zhruba o 15 procent méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů nawebuministerstva zdravotnictví.

9:52 - V Libereckém kraji v sobotu přibylo 93 nákaz, o 74 méně než před týdnem. Ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne je méně nově nakažených osmý den v řadě. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

9:29 - V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 277 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než před týdnem, kdy byly 474 případy. Ale o něco více než v pátek, kdy bylo 263 nových případů. O svátcích a víkendech se testuje méně. Dosavadní rekordní denní přírůstek nákaz v kraji je z loňského 30. prosince, kdy jich bylo 2537. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví, které statistiky zpětně upravuje.

9:05 - Ve Středočeském kraji v sobotu přibylo 309 nově nakažených koronavirem. Epidemie dál zpomaluje, před týdnem testy prokázaly téměř 600 případů. Lidé v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud dostali 192.380 dávek očkování, z toho 1303 v sobotu, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

8:44 - Testy v sobotu prokázaly 2149 nových případů onemocnění covidem-19. Byl to druhý nejnižší denní nárůst od začátku roku. Celkový počet úmrtí lidí s potvrzeným koronavirem v Česku od začátku epidemie se blíží 27.000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:32 - V Ústeckém kraji v sobotu přibylo 322 potvrzených nákaz koronavirem. Je to o 67 méně než před týdnem. Pozvolný ústup epidemie koronaviru trvá třetím týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:30 - Ve Zlínském kraji přibylo za sobotu 174 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 83 případů méně než v pátek a o 124 méně než minulou sobotu. Sobotní údaj je nejnižší denní přírůstek nákazy v kraji v tomto týdnu, nejvíce případů přibylo v úterý, a to 543. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví, které je zpětně upravuje. O víkendech a svátcích se však obecně testuje méně než ve všední dny.

Témata:  nemocnice lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

DOMÁCÍ

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

DOMÁCÍ

Koncert s testy neměl být podle Blatného začátkem rozvolnění

Pilotní koncerty v rámci projektu Cesta ze tmy neměly být podle bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného začátkem plošného rozvolňování a neměl se uplatňovat na všechny kulturní akce. Projekt Cesta ze tmy se připravoval již od prosince, přípravy se měnily podle aktuální epidemické situace. První koncert se měl konat v pražské Lucerně 23. dubna. Blatného nástupce Petr Arenberger ho ale dnes, pár dní před zahájením nepovolil. Podobné akce podle něj mohou začít kulturu otevírat, ne však ještě nyní.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

Biden nezvýší roční kvóty pro přijímání uprchlíků do USA stanovené Trumpem

Demokratický prezident USA Joe Biden se rozhodl nenavyšovat kvóty pro celkový počet uprchlíků, kterým Spojené státy povolí vstup do země v tomto fiskálním roce. Nyní platný limit 15.000 uprchlíků za rok, který je nejnižší v historii USA, stanovil jeho republikánský předchůdce Donald Trump jako součást své tvrdé protiimigrační politiky.

před 6 hodinami

Americké sankce vůči Rusku jsou spíše symbolické, tvrdí ekonomové

Nové americké sankce vůči Rusku jsou převážně symbolické a budou mít minimální dopady na finanční trhy a na hospodářské vyhlídky Ruska. Uvedli to dnes podle serveru CNBC ekonomové. Washington sankce oznámil ve čtvrtek. Označil je za odpověď na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám.

před 6 hodinami

Británie doporučila těhotným ženám vakcíny Pfizer či Moderna

Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

před 7 hodinami

Moskva vyhostí americké a polské diplomaty, vůči USA zváží další odvetné kroky

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě dnes zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

před 7 hodinami

Na Facebook se chystá hromadná žaloba kvůli úniku dat

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12.000 eur (zhruba 7800 až 311.000 Kč).

před 8 hodinami

Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Koncert s testy neměl být podle Blatného začátkem rozvolnění

Pilotní koncerty v rámci projektu Cesta ze tmy neměly být podle bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného začátkem plošného rozvolňování a neměl se uplatňovat na všechny kulturní akce. Projekt Cesta ze tmy se připravoval již od prosince, přípravy se měnily podle aktuální epidemické situace. První koncert se měl konat v pražské Lucerně 23. dubna. Blatného nástupce Petr Arenberger ho ale dnes, pár dní před zahájením nepovolil. Podobné akce podle něj mohou začít kulturu otevírat, ne však ještě nyní.

před 9 hodinami

Věřitelé přivítali odmítnutí místní příslušnosti exekutorů

Zatímco věřitelé odmítnutí zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komorou přivítali, neziskové organizace to považují za promarněnou příležitost. Opačný pohled mají i na částečné omezení zabavování movitých věcí, což podle věřitelů zhorší možnost vymožení dluhů. Vyplývá to z ohlasů na projednání novely exekučního řádu Poslaneckou sněmovnou. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

před 10 hodinami

Norsko umožní americké armádě využívat čtyři základny na svém území

Norsko podepsalo s USA dohodu regulující vojenskou aktivitu Spojených států na území skandinávské země. Američané podle ní mohou využívat tři norské letecké základny a jednu námořní, ale nebudou moci mít své vlastní, oznámila dnes podle agentury Reuters norská vláda. Dohodu, kterou připravila menšinová vláda premiérky Erny Solbergové, ještě musí ratifikovat norský parlament.

před 10 hodinami

Evropská komise kritizuje Irsko kvůli povinné hotelové karanténě

Evropské komisi se nelíbí irské nařízení o povinné hotelové karanténě pro cestovatele z rizikových zemí, mezi něž Dublin od tohoto týdne zařadil i pět členských zemí EU. V dopise adresovaném irské vládě EK naléhá, aby kabinet zvážil, zda jsou takto tvrdá opatření skutečně opodstatněná. Žádá také vysvětlení, proč se mezi rizikové státy dostaly vybrané unijní země, napsala dnes agentura Reuters.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Washington: Švýcarsko a Vietnam s měnou nemanipulují, budou ale pod dohledem

Americké ministerstvo financí vyřadilo Švýcarsko a Vietnam ze seznamu zemí, které považuje za měnové manipulátory. Zrušilo tak rozhodnutí, které teprve v prosinci přijala administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Obě země, a rovněž Tchaj-wan, ale budou pod dohledem, protože nesplňují část kritérií. Ministerstvo to dnes uvedlo ve zprávě o makroekonomické a devizové politice hlavních obchodních partnerů, kterou vydává dvakrát do roka a kterou předkládá Kongresu. Švýcarská centrální banka v reakci uvedla, že s kurzem své měny nemanipuluje.

před 11 hodinami

Bývalý šéf slovenské policie Lučanský skutečně spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to dnes řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

před 11 hodinami

Návrat z Belgie se od pondělí zjednoduší, nebude mezi nejrizikovějšími státy

Belgie si na takzvané mapě cestovatele od pondělí polepší, už nebude mezi nejrizikovějšími zeměmi značenými tmavě červenou barvou. Posune se do červených. Do těch se po týdnu vrátí Dánsko, které tento týden patřilo mezi státy oranžové se střední mírou rizika nákazy koronavirem. Podmínky návratu se změní též pro Finsko, Irsko, Maltu a Island. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama