Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá například povinné nošení respirátorů, maximalizace home office, povinné testování ve firmách a omezení pohybu pouze na území katastru obce. Cílem je zastavit šíření epidemie koronaviru, kvůli kterému má Česko k dnešnímu dni rekordní počet lidí ve vážném stavu.

Reklama

22:03 - Vláda v návaznosti na dnes vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření proti šíření koronaviru. Cílem je zlepšení epidemické situace v Česku. Omezen bude volný pohyb osob, zcela se uzavřou také školy a školky či některé obchody. 

21:54 - Mexické hlavní město a jeho okolí čeká od pondělí výrazné rozvolnění restrikcí proti šíření koronaviru. Oznámila to dnes starostka Claudia Sheinbaumová. Po dvou měsících budou moci znovu otevřít restaurace, kina či muzea, napsala agentura EFE. Mexiko se rozhodlo pro částečné zrušení omezení díky poklesu hospitalizovaných pacientů.

21:19 - WHO vyzvala k odstranění bariér, které brání rychlejší produkci vakcín k očkování proti koronaviru. Farmaceutické firmy by měly začít udělovat dobrovolné licence, pozastavit platnost svých patentů, a tím umožnit technologický přesun. Podle agentury DPA to dnes v Ženevě uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

20:57 - Ministerstvo vnitra nechá o víkendu vylepit v Česku 10 000 plakátů vyzývajících k dodržování opatření proti šíření koronaviru. Kampaní s ústředním sloganem Pomozte našim zdravotníkům chce apelovat na lidi, aby venku nosili respirátory a pokud možno zůstávali doma. Ministerstvo se nechalo inspirovat obdobnou grafickou kampaní z Velké Británie.

20:34 - Ekvádorský ministr zdravotnictví Juan Carlos Zevallos, který čelil kritice za to, že nechal přednostně naočkovat proti koronaviru svou matku, dnes rezignoval. Řekl, že svým setrváním na ministerském postu nechtěl ohrozit přípravu očkovacího plánu. Prezident Lenín Moreno demisi přijal, napsala agentura Reuters.

20:07 - Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení chyběl vládní koalici jeden hlas. Sněmovna nejprve neschválila senátní verzi s pozměňovacím návrhem a měla hlasovat o tom, že setrvává na svojí verzi. K tomu bylo zapotřebí nejméně 101 poslanců, pro jich ale hlasovala jen rovná stovka.

19:45 - Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii od 27. února na 30 dní do 28. března. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Poslanecká sněmovna dnes odmítla prodloužit stávající stav nouze a zároveň vybídla kabinet, aby v případě potřeby vyhlásila nový.

19:36 - V Libereckém kraji termín k očkování proti koronaviru nemá rezervovaný stále přes 4000 lidí starších 80 let. Volné termíny přitom pro ně v kraji jsou. Jen v očkovacích centrech nemocnic v Liberci, Jablonci, Turnově a Frýdlantu je 1560 volných termínů na příští týden, řekl dnes ČTK mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

18:42 - Sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu vyhlášení napaden u Ústavního soudu. Premiér Andrej Babiš (ANO) už předtím řekl, že kabinet bude muset ještě dnes večer vyhlásit nový nouzový stav, k čemuž dolní komora Parlamentu vládu také vybídla.

18:28 - Belgická vláda nejméně o týden odsunula rozhodnutí o uvolnění restrikcí, které mají zamezit šíření koronaviru. Tamní úřady dnes podle agentury AP odklad zdůvodnily přibývajícími případy koronavirové infekce, na nichž má pravděpodobně velký podíl rychleji se šířící britská varianta koronaviru.

17:53 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) hledá možnosti pro zavedení povinného testování ve firmách, zatím bude dobrovolné. Zaměstnavatelé budou muset hlásit jen případný pozitivní výsledek závodnímu či obvodnímu lékaři nebo hygienikům. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo MPO. 

17:17 - Portugalsko, Španělsko a portugalská Madeira budou od pondělí patřit do červených území s vysokým rizikem koronavirové nákazy, tedy druhé nejrizikovější kategorie. Dosud byly na mapě cestovatele mezi nejrizikovějšími. Cesta z nich tak bude pro české cestovatele snazší. Vyplývá to z dnes zveřejněného sdělení ministerstva zdravotnictví.

16:34 - Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do metropole nechodila. Město ji bude využívat v nestátních očkovacích místech včetně dvou, které zřídilo samo. Jak ČTK řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek, dnes byla vakcína rozvezena na osm míst, která by měla dávky dále distribuovat. Očkovat touto látkou by se podle něj mělo začít v pondělí. Zatím není jasné, kdy by měla dorazit další dodávka.

16:08 - Jedna dávka vakcíny společností Pfizer a BioNtech proti covidu-19 snižuje počet bezpříznakových infekcí a může významně snížit riziko přenosu viru, uvádí dnes zveřejněná britská studie. Vědci analyzovali výsledky tisíců testů, které každý týden podstupují zdravotníci v Cambridgi, napsala agentura Reuters. Studie ještě čeká na odborný posudek.

15:48 - Opozice chce po vládě vyhlášení nového nouzového stavu. Prodloužení současného nouzového stavu, který kabinet požaduje, dnes označovali opoziční poslanci za ústavně pochybné, neboť jej vláda vyhlásila před dvěma týdny proti vůli Sněmovny. Chystaná opatření by vláda měla řádně zdůvodnit, aby obstála při případném přezkumu Ústavním soudem.

15:31 - Šíření takzvané britské mutace koronaviru přineslo větší počet mladších pacientů v těžkém stavu v nemocnicích. Může to ale být i obecně větším počtem nakažených. Uvedli to dnes zástupci pražských nemocnic, které ČTK oslovila. V nemocnicích v metropoli leží v těžkém stavu dvacátníci a třicátníci, průměrný věk se pohybuje kolem 60 let.

15:12 - Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) stoupne v příštím jednom až dvou týdnech na zhruba 20.000 denně, poté se ale sníží. Pokud by platil jen pandemický zákon, bylo by to nad 20.000 nakažených denně přinejmenším po celý březen. V případě rozvolnění by se počet nakažených vyšplhal na 35.000 denně, řekl dnes ministr ve Sněmovně.

14:57 - Omezení pohybu na jeden kilometr bylo podle Hamáčka velmi razantní a tvrdé. Finálním návrhem by měl být právě návrh na omezení na katastr obce. Hamáček uvedl, že vláda chce omezit pohyby mimo okresy. Označil to za razantní a extrémní opatření, ale současně časově omezené. Je ale přesvědčen o tom, že slibovaný efekt přinese. Cesty do zaměstnání omezeny nebudou. Předpokládá, že zaměstnanec na cestě do práce bude schopen cíl cesty doložit třeba pracovní smlouvou.

14:55 - Lidé by se mohli ve volném čase mimo místo svého bydliště, například při cestě do přírody, pohybovat jen na území katastru dané obce, ve které bydlí. Jejích pohyb by nebyl omezen vzdáleností jednoho kilometru od bydliště, jak původně zamýšlelo ministerstvo vnitra. Dnes to před poslanci ve Sněmovně řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Praha by podle něj mohla být brána jako jedna obec.

14:28 - Nová opatření by měla snížit na nulu školní kontakty, pracovní kontakty by se mohly snížit o 20 procent i díky posílení práce z domova a podobně je sníží i další omezení volnočasových aktivit.

14:13 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá povinné nošení respirátorů na veřejnosti, v práci i v obchodech, maximalizace home office, povinné testování ve firmách a omezení pohybu v rámci katastrálního území obce. Opuštění bude možné na základě napsaného čestného prohlášení. Lidé bydlící mimo trvalé bydliště se zřejmě budou prokazovat například fakturami nebo výpisy z účtu. 

13:44 - První velkokapacitní očkovací centrum v Karlovarském kraji v KV Areně je připravené na spuštění od 1. března. Zatím bude centrum v karlovarské hale fungovat v omezené míře, protože vakcín k očkování je stále nedostatek. Kapacitu očkování lze ale plynule navyšovat podle potřeby, řekl dnes novinářům krajský zastupitel pro oblast zdravotnictví Josef März (VOK).

13:07 - Někteří podnikatelé podporují, aby vláda na 14 dní či tři týdny zpřísnila dosavadní restrikce a uzavřela významnou část fungujících provozů. Má-li tento krok oporu v odborných názorech a povede k uvolnění opatření, jsou připraveni ještě toto období překlenout. Situace se podle nich nelepší, už rok žijí v neustálé nejistotě, je tedy třeba razantní změna. Zástupci vybraných firem to řekli ČTK.

12:39 - Zatímco mnohé evropské země zpřísňují opatření proti šíření koronaviru, Kypr oznámil jejich zmírnění. Od příštího týdne se v řecké části tohoto středomořského ostrova znovu otevřou střední školy, obchody, posilovny, bazény, galerie či kurzy tance. Informovala o tom agentura AFP. V platnosti ale zůstane například noční zákaz vycházení.

12:20 - Ministři ČSSD chtějí prosazovat odvážná a účinná opatření proti koronaviru, uvedla dnes strana v tiskové zprávě. Mluví v té souvislosti například o zákazu pohybu s minimem výjimek, ale nebrání se ani uzavření průmyslu. Kabinet ve čtvrtek oznámil, že od pondělí plánuje mimo jiné omezení pohybu na jednotlivé okresy. 

11:39 - Slovenský parlament dnes potvrdil dřívější rozhodnutí kabinetu premiéra Igora Matoviče, který v souvislosti s koronavirovou nákazou do 19. března prodloužil v zemi nouzový stav. Opozice žádost vlády při hlasování ve sněmovně nepodpořila. Podle zákona prodloužení nouzového stavu kabinetem musí dodatečně schválit parlament, ve kterém má čtyřčlenná vládní koalice pohodlnou většinu. Země v současnosti čelí silné druhé vlně koronaviru.

11:14 - Diskuse mezi vládními a opozičními stranami dnes není příliš o tom, zda v České republice bude, nebo nebude dále nouzový stav, ale spíše o tom, jakou formou se vyhlásí. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Přestože se k tomu podle dosavadních vyjádření většina opozičních stran staví spíše zdrženlivě, chce se kabinet pokusit na dnešní mimořádné schůzi Sněmovny přesvědčit poslance k prodloužení stávajícího stavu nouze, který má skončit spolu se začátkem účinnosti takzvaného pandemického zákona a nejpozději k sobotě 27. února.

10:49 - Hlídky Městské policie hlavního města (MPP) v Praze ve čtvrtek řešily 187 případů porušení vládního nařízení, které lidem k včerejšímu dni ukládala povinnost nosit na frekventovaných místech respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky. Většina těchto přestupků byla řešená domluvou, sdělila dnes ČTK mluvčí MPP Irena Seifertová.

10:17 - Ve středních Čechách přibylo za uplynulý týden 12.843 nových případů nákazy koronavirem. V porovnání s minulým týdnem je to zhruba o 3200 případů více, pandemie tak zrychluje. Ve čtvrtek přibylo v regionu 2357 nakažených, aktuálně jich je 22.492, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

9:56 - Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie s velkým odstupem stejně jako před týdnem v České republice (1120 případů na 100.000 obyvatel, před týdnem to bylo 968). Za Českou republikou je s 703 případy Estonsko a Slovensko (526).

9:28 - Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14.457. To je zhruba o 2800 víc než před týdnem a téměř o 700 víc než ve středu. Zatíženost nemocnic nepolevuje, hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů. Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř 20.000, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešku eviduje 19.999. V posledních dnech je v zemi nejvíce aktivních případů od začátku epidemie, aktuálně se s nákazou potýká asi 137.700 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

9:15 - V Praze ve čtvrtek přibylo 1653 potvrzených případů koronaviru, téměř o 300 více než před týdnem. Je to zároveň druhý nejvyšší denní přírůstek od prvního lednového týdne. S nákazou covid-19 dosud v hlavním městě zemřelo 1784 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

8:39 - Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od společnosti AstraZeneca zamířily do více než 200 domovů s pečovatelskou službou, kde zdravotníci naočkují personál a některé klienty. Navzdory stížnostem na pomalý rozjezd očkovací kampaně a debatu ohledně účinnosti přípravku od AstraZeneky u seniorů nasvědčují průzkumy veřejného mínění tomu, že Jihokorejci mají o očkování zájem, napsala agentura Reuters.

8:24 - Zástupci vlády a opozice budou dnes před zasedáním Sněmovny jednat o nouzovém stavu. Kabinet žádá, aby Sněmovna zrušila své předchozí rozhodnutí a umožnila jeho pokračování do konce března, aby měla dostatek nástrojů pro boj s epidemií covidu-19. V závislosti na stanovisku poslanců pak ministři plánují schválit zpřísněná protiepidemická opatření.

8:19 - V Německu přibylo za den 9997 případů koronavirové nákazy a 394 souvisejících úmrtí. Vyplývá to z dnešních ranních statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). Sedmidenní reprodukční číslo bylo ve čtvrtek večer na hodnotě 1,05, takže jeden infikovaný nákazu předá přibližně jednomu dalšímu člověku.

7:54 - Češi a cizinci s bydlištěm v Česku nemohou ode dneška cestovat až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Opatření ministerstva zdravotnictví reaguje na hrozbu zavlečení brazilské a jihoafrické mutace koronaviru na české území. Do 11. dubna je zakázán vstup do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambie a Zimbabwe.

Témata:  očkování EU Poslanecká sněmovna lékaři EuroZprávy.cz Koronavirus Česká republika Jan Blatný

Související

Amerika

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

EU

Polsko od pondělí uvolní na většině území koronavirové restrikce

Polsko na většině území uvolní od pondělí 26. dubna koronavirové restrikce. Učiní tak s ohledem na lepšící se epidemickou situaci v zemi. Podle agentury DPA to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zmírnění opatření se netýká všech tří vojvodství na hranicích s Českem.

Ze společnosti

Vše, co potřebujete vědět o StarDance 2021! Velký přehled!

V nové řadě letošního ročníku StarDance ... když hvězdy tančí bude mezi soutěžícími i farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká. V soutěži se opět představí deset párů. Letos je s profesionálními tanečníky dále vytvoří například tenistka Andrea Sestini Hlaváčková a krasobruslař Tomáš Verner.

Kdy se otevřou obchody? Arenberger řekl první možný termín!

Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera v současnosti také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

Letní dovolené na dosah ruky? Oblíbená destinace Čechů se otevře turistům!

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

před minutou

Senát útok ve Vrběticích označil za státní terorismus i za akt terorismu vůči celé EU

Senát označil útok ve Vrběticích, za kterým stojí podle českých bezpečnostních složek ruští agenti, za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval dnes současně vládu, aby vypověděla česko-ruskou smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na jednoho by měla vláda vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví.

před 14 minutami

před 26 minutami

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

před hodinou

před 2 hodinami

Exministr Prymula povede nemocnici v Říčanech

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula povede nemocnici v Říčanech u Prahy, zařízení patří do skupiny Agel. Jeho úkolem bude mimo jiné vybudovat nový pavilon zhruba za 250 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny Radka Miloševská.

před 2 hodinami

Rodiče dětí s pozitivním testem mají nárok na krizové ošetřovné

Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. ČTK o tom dnes informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

před 2 hodinami

Řecko představilo plán uvolnění, 15. května se otevře turistům

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

před 3 hodinami

Letecký provoz bude letos jen 43 procentech úrovně před pandemií

Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.

před 3 hodinami

Polsko od pondělí uvolní na většině území koronavirové restrikce

Polsko na většině území uvolní od pondělí 26. dubna koronavirové restrikce. Učiní tak s ohledem na lepšící se epidemickou situaci v zemi. Podle agentury DPA to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zmírnění opatření se netýká všech tří vojvodství na hranicích s Českem.

před 3 hodinami

Změny úhrad moderních léků jsou ve Sněmovně před schvalováním

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, která mění úhrady moderních léků, upravuje dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Poslanci k ní předložili v dnešním druhém čtení na dvě desítky pozměňovacích návrhů.

před 4 hodinami

Slovensko bude uvolňovat karanténní omezení pomaleji, než se čekalo

Slovensko díky zlepšující se epidemické situaci pokračuje v uvolňování koronavirových omezení, tempo rušení opatření ale bude oproti předpokladům pomalejší. Od příštího týdne budou moci restaurace podávat jídlo na terasách, v omezeném režimu začnou fungovat fitness centra.

před 4 hodinami

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálu od 1. září 2021

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálního provozu letos od 1. září. V květnu by mohl být prodloužen provoz metra a od 1. července zavedeny prázdninové jízdní řády. Záležet bude ale na dalším vývoji počtu cestujících a protipandemických opatřeních. 

před 4 hodinami

Sasko nabízí očkování vakcínou od AstraZeneky každému zájemci

Sasko s okamžitou platností nabízí u praktických lékařů vakcínu společnosti AstraZeneca proti nemoci covid-19 každému, kdo projeví zájem. Postup Saska se ale nelíbí spolkovému ministerstvu zdravotnictví a ani ostatním spolkovým zemím. Německo kvůli několika desítkám případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných preparátem AstraZeneca nedoporučuje tuto látku pro mladší 60 let.

před 4 hodinami

Kulhánek chce v diplomacii kontinuitu a jednotný hlas

Dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek (ČSSD) se stává šéfem diplomacie v těžké době, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co dnes Kulhánka krátce po jmenování uvedl do úřadu. Předseda vlády se těší na spolupráci v diskusi se spojenci i agendě EU. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama