Opatření snížilo pohyb mezi okresy hlavně o víkendu

Protiepidemické opatření, kterým vláda zakázala pohyb mezi okresy, snížilo pohyb mezi okresy hlavně o víkendu. Z Prahy lidé proti normálu vyjížděli méně až o 70 procent. Pohyb a setkávání obyvatel se omezil od začátku března i jinde, asi o čtvrtinu méně lidí než obvykle bylo o víkendech i v parcích, v únoru jich bylo naopak o pětinu víc. V tiskové zprávě na webu to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Vychází z dat mobilních operátorů a Google Mobility Report.

Reklama

"Cílem opatření snižujících mobilitu obyvatel je redukce počtu rizikových kontaktů, zejména při hromadném setkávání osob napříč regiony. Zásadní je omezení zejména volnočasové víkendové mobility a hromadného setkávání osob v letoviscích, rekreačních oblastech a jiných atraktivních místech," napsalo ministerstvo.

Dodržování takových opatření se podle modelů promítá na brzdění epidemie podle ministerstva nejméně ze 30 procent. Od poloviny února se přitom pohyb lidí mezi okresy zvyšoval. "Hypotéza je, že si po oznámení plánu uzávěry obyvatelé okresů ještě na poslední chvíli chtěli vyřídit mimo okres, co potřebovali," píše se v tiskové zprávě.

Například z okresu Praha lidé vyjížděli před uzávěrou asi o deset procent méně než obvykle, po uzávěře o 42 procent méně. O víkendech před uzavřením okresů vyjíždělo z Prahy asi o šest procent lidí víc než před pandemií, poté se proti normálu počet cest mimo Prahu snížil o 70 procent proti dlouhodobému průměru.

Epidemická situace se na začátku roku nejvíc zhoršila v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, poté se vlna nových případů šířila i do Středočeského, Plzeňského a Pardubického kraje. Po zavedení přísných opatření na začátku března byl podle ministerstva dopad na Vysočinu a moravské regiony asi o 40 procent nižší než u těch nejvíce zasažených.

"V tomto efektu se samozřejmě synergicky promítá vliv všech přijatých opatření současně a nelze přesně separovat vliv samotné redukce mobility mezi okresy," uvedlo ministerstvo. Data mobilních operátorů ale ukazují na východě země pokles mobility.

Do práce cestovalo v březnu asi o 28 procent lidí méně než obvykle. Úřad předpokládá, že ještě více lidem bylo umožněno pracovat z domova. V Praze byl pokles až 40 procent. Lidé ale do práce cestují stále více než na začátku epidemie na jaře 2020. Ve stanicích veřejné dopravy se lidé pohybují asi o 43 procent méně než v době před pandemií, proti konci února byl pokles ještě asi o dalších 10 procent.

V místech jako jsou venkovní prostory a parky se mobilita hned na začátku března snížila proti dlouhodobým hodnotám před pandemií o 18 procent. Proti konci února to bylo skoro o třetinu. V týdnu po 14. března se pohyb lidí v parcích dál snižoval až o 21 procent ve všední dny a o 27 procent o víkendech.

Data o dopadech opatření na pohyb obyvatel dostali před rozhodováním o pokračování nouzového stavu i poslanci. Někteří je kritizovali, například podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše vláda nedokáže přesně říct, která z opatření za poklesem počtu nově infikovaných stojí.

Témata:  EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před hodinou

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před hodinou

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 2 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 4 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama