Počty pacientů s těžkým průběhem covid-19 nerostou, nemocnice jich mají pár

Nemocnice v Praze hospitalizovaly v době vrcholící epidemie covidu-19 desítky nakažených. Například Nemocnice Na Bulovce měla najednou desítky pacientů. V Thomayerově nemocnici v Krči leželo naráz až 24 nemocných seniorů, kteří se tam nakazili. Nyní mají nemocnice do desítky pacientů, někde ani jednoho. ČTK to sdělily jejich mluvčí.

Reklama

Celkově skončilo s covidem-19 v nemocnicích podle dat ministerstva zdravotnictví přes 1600 lidí.

"Nerostou počty hospitalizací, nerostou počty pacientů v těžkém stavu napojených na plicní ventilaci nebo na mimotělní oběh. Nejsou zasažené rizikové skupiny obyvatel," řekl ve čtvrtek k současnému nárůstu nových případů nemoci ministr zdravotnictví Adam Vojtěcha (za ANO). Většina nemocných má podle něj velmi mírný průběh nebo jsou úplně bez příznaků.

Za týden do 22. července bylo podle něj v nemocnicích přibylo 46 nemocných s covidem-19 a šest z nich je ve vážném stavu. Starších 65 let je 19 z nich, více než 75 let je třinácti z těchto nemocných.

Podle ministra například Nemocnice Na Bulovce, která se na infekční choroby specializuje dlouhodobě, byla v době pandemie na hranici své kapacity. Pro nakažené tam byla upravená i oddělení, která běžně jako infekční neslouží, například urgentní příjem. Do nemocnice směřovali i první nakažení v Česku, kteří tam byli v karanténě, přestože zdravotní péči podle lékařů nepotřebovali.

Vyhrazeno pro ně bylo 300 lůžek, v současné době je kapacita snížená na třetinu. Za celou dobu epidemie přijali nakažených celkem 385. Mluvčí nemocnice Simona Krautová na dotaz ČTK sdělila, že v březnu bylo hospitalizováno 89 lidí s covidem-19, v dubnu 96 a za květen 27. "Dnes leží na Infekční klinice šest pacientů s covidem-19, z toho jeden na infekčním JIPu," sdělila ve čtvrtek mluvčí.

Lékaři a sestry Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pečovali od počátku pandemie o 71 pacientů s touto infekcí. Byl mezi nimi i pražský taxikář, který byl jako první v Česku léčený experimentálním lékem na covid-19 remdesivir. "Nejvíce jich zde naráz bylo 24. V tuto chvíli jsou hospitalizováni dva pacienti," řekla na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Devadesát lůžek pro nakažené měly společně vyhradit Nemocnice Na Homolce a sousední Fakultní nemocnice v Motole. Třicet z nich bylo s možností použití ventilace plic. V Motole vyhradili 60, podle mluvčí Pavlíny Dankové jich bylo maximálně obsazeno 16 včetně dětských pacientů. Homolka jich podle mluvčí Martiny Dostálové hospitalizovala od začátku epidemie dvacet a v současné době žádného nakaženého neléčí.

"Máme samozřejmě vypracované scénáře, které umožňují přizpůsobit organizaci zdravotní péče v nemocnici aktuální epidemiologické situaci v souladu s nařízeními MZČR i hygienické služby," dodala. Nemocnice musely omezit zbytnou péči a vyhradit pro nemocné s covidem-19 volná lůžka. Do běžného provozu se vrací od Velikonoc, na běžné produkci ale zatím nejsou.

V Česku bylo od začátku epidemie covidu-19 v souvislosti s touto nemocí hospitalizováno přibližně 1630 lidí. Téměř tři čtvrtiny z nich už se uzdravily, nebo byly propuštěny z nemocnice do domácí izolace. Nejvíce lidí s covidem-19 se v nemocnicích léčilo v první polovině dubna. Maximem bylo 446 hospitalizovaných k 9. dubnu. Ve druhé polovině dubna začaly počty pacientů výrazně klesat a od začátku června se pohybují v rozmezí od 111 do 148. Nejvyšší podíl vážných případů k celkovému počtu hospitalizovaných byl 7. dubna, kdy dosahoval skoro čtvrtiny. Potom klesal a držel se nízko, od 23. června zase stoupá až na současných více než 15 procent.

Témata:  Zdravotnictví Praha nemocnice Motol nemocnice na bulovce EuroZprávy.cz Nemocnice Thomayerova Koronavirus Adam Vojtěch (ANO)

Související

Počet nakažených každým dnem roste EU

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
Ochranná lhůta po covidu: Nejspíš se prodlouží, ale oddálí očkování!

Ochranná lhůta po covidu: Nejspíš se prodlouží, ale oddálí očkování!

Ministerstvo zdravotnictví bude upravovat pravidla pro prokazování toho, že u člověka nehrozí nákaza covidem-19. Až na půl roku by se měla prodloužit doba, po kterou se za bezpečného považuje po prodělání nemoci. Po stejnou dobu se také nebude možné nechat očkovat. Do budoucna by až dva týdny mohl platit negativní PCR test. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 39 minutami

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 3 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 5 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 10 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 11 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama