Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill Gates i výrobci vakcín

KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média a vyznavači údajných pozitivních účinků léku na covid-19 totiž slyší a píší pouze to, co chtějí. A na to, že podíl ve firmě, která si ivermektin nechala patentovat a použila ho k léčbě říční slepoty u lidí, má dezinformátory "milovaný" Bill Gates, nebo na fakt, že společnost Merck & Co. kooperuje s výrobci vakcín, raději neupozorní. Stojí za tím snad obavy, že by mohl být konspiračními teoretiky odmítán?

Reklama

V Česku se strhnul boj o ivermektin. Ten zasahuje nejen do dění na sociálních sítích, ale ovlivňuje i politiky, lékaře a dokonce i média. Nezřídka se tak lze dočíst, že lék zabírá proti covidu, ačkoliv vědci upozorňují na chybějící data podkládající toto tvrzení, nebo že lék je políčkem farmaceutickým firmám, které chtějí zbohatnout na tvorbě vakcín.

Internetem se dokonce šíří obrázek, na němž je napsáno, že vedlejším účinkem ivermektinu je levná léčba covidu. Ta se podle některých hlasů "protřelé a zkorumpované farmalobby nehodí do krámu", a například i poslanec Lubomír Volný už se nechal slyšet, že řešením koronavirové pandemie není očkování, ale kromě jiného právě i nasazení ivermektinu.

Jedno z předních českých médií se pak netají svou nekritickou podporou ivermektinu, a dnes na předmětném serveru dokonce vyšel článek, který tvrdí, že nedávnou studii, která nepotvrdila účinnost ivermektinu, sponzorovali výrobci vakcín proti covidu-19, ačkoliv sponzoři nehráli v rámci samotné studie vůbec žádnou roli.

A je řečeno. B ale chybí, a z nějakého záhadného důvodu nedostane prostor v médiích ani v řadách konspirátorů. Ivermektin si totiž nechala patentovat společnost Merck & Co., kterou nejen že podporuje nadace Billa Gatese, ale firma navíc dlouhodobě spolupracuje s některými ze současných výrobců vakcín proti covidu. 

Pokud tedy zmíněný nejmenovaný server uvede, že studii kolumbijských vědců sponzorovaly například společnosti Johnson & Johnson nebo GSK, bylo by v rámci férovosti příhodné poukázat na to, že stejné společnosti s původním výrobcem léku spolupracují. A nejen to.

Konspirátoři to uslyší jen neradi

V roce 2002 na serveru Wall Street Journal vyšel článek, který lze dodnes poměrně lehce najít. Ten upozornil, že nadace Gates Foundation je investorem ve společnostech Merck & Co., Pfizer Inc., Johnson & Johnson a mnoha dalších.  

Od té doby sice uplynulo 19 let, ale na vzájemných vztazích se toho moc nezměnilo. Před zhruba půl rokem vyšlo na webu Gates Foundation prohlášení, kde se řada firem zavázala k boji proti pandemii covidu. Mezi nimi se opět nachází Merck & Co., stejně jako Pfizer, Johnson & Johnson, ale i AstraZeneca nebo Gilead, vyrábějící remdesivir, či Eli Lilly, která stojí za protilátkovým lékem bamlanivimabem.

Výše uvedené informace nebudou pro část veřejnosti věřící v dezinformace příjemné. Existují totiž lidé, kteří věří, že pandemie covidu je vyvolaná uměle, že za ní stojí finanční magnáti, či že ji vyvolal dokonce sám Bill Gates. Ale ačkoliv spoluzakladatel společnosti Microsoft dlouhodobě varoval před příchodem možné pandemie nejmenované nemoci, žádná spojitost s koronavirovou situací nikdy nebyla prokázána.

Zůstává tedy pouze v hlavách lidí věřících, že mocní mají své zájmy, a lidstvo se jim do nich nehodí. Není přitom tajemství, že právě takoví lidé se pak často uchylují k víře v ivermektin, v čemž je podporují jak některá média, tak prohlášení lékařů.

Ta však nestojí ani na studiích, ani na tvrzení například samotného výrobce. Ten totiž upozornil, že mezi ivermektinem a léčbou covidu nebyla prokázána souvislost. Navzdory tomu se s oblibou skupuje ivermektin v jediné u nás dostupné formě, a sice v podobě pasty sloužící k léčbě koní. Nejsme však jediný stát, kde se strhla podobná mánie. 

Své zkušenosti s podobným smýšlením mají i v USA. Tamní úřady ale, na rozdíl od těch našich, už zareagovaly, a před samoléčením vydaly varování. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce upozornil, že několik lidí muselo být po samoléčbě ivermektinem určeným pro koně hospitalizováno.

Fakta hovoří jasně

Není pochyb o tom, že by si existenci léku na covid každý rozumně smýšlející člověk přál. Většina z nás bezpochyby touží po rychlém konci pandemie a návratu k normálnímu životu. K tomu ale nedojde zázrakem ani lusknutím prstu. V minulosti se objevilo už několik nadějných léků, které ale po příslušných studiích selhaly.

A přesně k tomu správně provedené a dvojitě zaslepené studie slouží. Aby zjistily, jestli medikament skutečně pomáhá, či jestli dokonce nemůže škodit. Těmto studiím ivermektin podroben nebyl, a tak nelze jeho účinnost ani vyvrátit, ale ani potvrdit. 

Lékaři tak operují na principu "tonoucí se stébla chytá", což lze v době smrtící pandemie pochopit. Ale ačkoliv se některé jejich pokusy setkávají  s pozitivními výsledky, je otázkou, jestli je správné umožnit lidem s často nulovým lékařským vzděláním, aby si jej sháněli sami, či doporučit jeho distribuci praktickým lékařům.

Na tuto otázku ale nemohou přinášet odpověď ani média, ani politici. Lékařské a vědecké otázky by nadále měly příslušet pouze lékařům a vědcům, případně příslušným orgánům, které je zastřešují. Ostatně opravu auta také svěříme do rukou automechanikům a vývoj softwaru odborníkům na IT. Proč bychom se v případě vědy a medicíny měli chovat jinak?

Je však lidskou přirozeností vytvářet si na věci vlastní názor, ten ale může v dnešní době více než kdy dříve ovlivnit i veřejné mínění. To se ale často nezakládá na faktech, nýbrž na domněnkách. Jak jinak lze chápat komentáře konspiračních teoretiků vychvalující ivermektin a odsuzující vakcíny, když první věc, která na webu držitele lékového patentu vyskočí, je jeho podpora firmě vyrábějící vakcínu?

Kam se poděla víra v odborníky?

Ve vypjaté době emoce cloumají každým, o to více je ale třeba dát přednostní průchod faktům, a nejlépe těm ověřeným. Nelékaři by neměli léčit, nevědci by neměli hodnotit vědecké studie, ani jedno totiž příslušným skupinám lidí bez patřičného vzdělání nepřísluší.

Podobnou myšlenku už ostatně rozvinul imunolog, biochemik a profesor patologie Zdeněk Hel. "V ČR je nutno založit čistě odbornou instituci, která bude poskytovat výsledky vědeckých analýz a objektivní návrhy řešení problémů. Instituce musí být nezávislá na vládě," napsal na twitteru.

Co ale může udělat každý nevědec, je uvědomit si, že nepřítelem aktuální situace nejsou ani farmaceutické firmy, ani Bill Gates, ani vědci, kteří se snaží o opatrný přístup k nevyzkoušenému, ani lékaři, kteří nesáhnou po prvním přípravku, o kterém se něco tvrdí. Tím nepřítelem je koronavirus.

A to, že se vědecké a farmaceutické firmy spojí v boji proti společnému nepříteli je naprosto v pořádku, byť je pro úplnost potřeba zmínit, že kooperace mnoha výše uvedených firem začala už dříve, než se covid-19 objevil. Tehdy byla jejich hnacím motorem snaha o léčbu HIV. 

Lidstvo ale vždy dosáhlo největších pokroků ve chvíli, kdy se spojilo. Nad hlavou nám létá nejdražší projekt světa, Mezinárodní vesmírná stanice, která vznikla jen díky kooperaci mnoha států. Ve Francii se rodí ITER, extrémně nákladný megalomanský projekt, za kterým stojí kooperace 35 národů. A i pandemie covidu si vyžádala řadu spoluprací. Nehledejme proto za každou z nich konspirační teorie.

A věřme, že kdyby se skutečně objevil zázračný lék, jen málokdo by si ho dovolil nechat pro sebe. Naopak by se okamžitě dostal do hledáčku celého světa. Jak si pak ale vysvětlit, že k ivermektinu vyspělé západní státy zatím přistupují s chladnou hlavou, zatímco jeden z největších českých politických propagátorů tohoto léku odmítá dodržovat opatření, podněcuje k demonstracím a nakonec skončil v rukou policie? A proč by ivermektin nepodpořil v boji proti covidu sám výrobce či Bill Gates, kdyby oné "zlé farmalobby" šlo opravdu jen o to zbohatnout?

Závěrem snad zbývá jen dodat: Opravdu chceme žít ve světě, kde politici budou lékařům nosit léky pro koně, a kde se budou muset nemocnice a lékaři obhajovat, proč lékem pro zvířata neléčí pacienty? Pokud ano, tak konspirátoři podporovaní nevědeckými médii odvádí dobrou práci. 

Témata:  očkování léky EuroZprávy.cz Koronavirus Bill Gates

Související

EU

Francie hlásí téměř 35 tisíc nově nakažených, Turecko denní maximum zemřelých

Ve Francii přibylo dalších 34.968 nakažených koronavirem, tedy o 4,36 procenta více, než kolik jich úřady zaznamenaly předchozí středu. Turecko za posledních 24 hodin zaregistrovalo 326 zemřelých v souvislosti s covidem-19, nejvíce za den od počátku epidemie. Británie hlásí v porovnání s dalšími evropskými zeměmi i přes uvolňování opatření proti šíření nákazy nízký počet nakažených, informovala agentura Reuters.

Amerika

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

Ze společnosti

Vše, co potřebujete vědět o StarDance 2021! Velký přehled!

V nové řadě letošního ročníku StarDance ... když hvězdy tančí bude mezi soutěžícími i farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká. V soutěži se opět představí deset párů. Letos je s profesionálními tanečníky dále vytvoří například tenistka Andrea Sestini Hlaváčková a krasobruslař Tomáš Verner.

Kdy se otevřou obchody? Arenberger řekl první možný termín!

Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera v současnosti také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

Letní dovolené na dosah ruky? Oblíbená destinace Čechů se otevře turistům!

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Francie hlásí téměř 35 tisíc nově nakažených, Turecko denní maximum zemřelých

Ve Francii přibylo dalších 34.968 nakažených koronavirem, tedy o 4,36 procenta více, než kolik jich úřady zaznamenaly předchozí středu. Turecko za posledních 24 hodin zaregistrovalo 326 zemřelých v souvislosti s covidem-19, nejvíce za den od počátku epidemie. Británie hlásí v porovnání s dalšími evropskými zeměmi i přes uvolňování opatření proti šíření nákazy nízký počet nakažených, informovala agentura Reuters.

před 4 minutami

před 5 minutami

Senát útok ve Vrběticích označil za státní terorismus i za akt terorismu vůči celé EU

Senát označil útok ve Vrběticích, za kterým stojí podle českých bezpečnostních složek ruští agenti, za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval dnes současně vládu, aby vypověděla česko-ruskou smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na jednoho by měla vláda vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví.

před 18 minutami

před 30 minutami

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

před hodinou

před 2 hodinami

Exministr Prymula povede nemocnici v Říčanech

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula povede nemocnici v Říčanech u Prahy, zařízení patří do skupiny Agel. Jeho úkolem bude mimo jiné vybudovat nový pavilon zhruba za 250 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny Radka Miloševská.

před 2 hodinami

Rodiče dětí s pozitivním testem mají nárok na krizové ošetřovné

Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. ČTK o tom dnes informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

před 3 hodinami

Řecko představilo plán uvolnění, 15. května se otevře turistům

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

před 3 hodinami

Letecký provoz bude letos jen 43 procentech úrovně před pandemií

Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.

před 3 hodinami

Polsko od pondělí uvolní na většině území koronavirové restrikce

Polsko na většině území uvolní od pondělí 26. dubna koronavirové restrikce. Učiní tak s ohledem na lepšící se epidemickou situaci v zemi. Podle agentury DPA to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zmírnění opatření se netýká všech tří vojvodství na hranicích s Českem.

před 3 hodinami

Změny úhrad moderních léků jsou ve Sněmovně před schvalováním

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, která mění úhrady moderních léků, upravuje dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Poslanci k ní předložili v dnešním druhém čtení na dvě desítky pozměňovacích návrhů.

před 4 hodinami

Slovensko bude uvolňovat karanténní omezení pomaleji, než se čekalo

Slovensko díky zlepšující se epidemické situaci pokračuje v uvolňování koronavirových omezení, tempo rušení opatření ale bude oproti předpokladům pomalejší. Od příštího týdne budou moci restaurace podávat jídlo na terasách, v omezeném režimu začnou fungovat fitness centra.

před 4 hodinami

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálu od 1. září 2021

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálního provozu letos od 1. září. V květnu by mohl být prodloužen provoz metra a od 1. července zavedeny prázdninové jízdní řády. Záležet bude ale na dalším vývoji počtu cestujících a protipandemických opatřeních. 

před 4 hodinami

Sasko nabízí očkování vakcínou od AstraZeneky každému zájemci

Sasko s okamžitou platností nabízí u praktických lékařů vakcínu společnosti AstraZeneca proti nemoci covid-19 každému, kdo projeví zájem. Postup Saska se ale nelíbí spolkovému ministerstvu zdravotnictví a ani ostatním spolkovým zemím. Německo kvůli několika desítkám případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných preparátem AstraZeneca nedoporučuje tuto látku pro mladší 60 let.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama