Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill Gates i výrobci vakcín

KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média a vyznavači údajných pozitivních účinků léku na covid-19 totiž slyší a píší pouze to, co chtějí. A na to, že podíl ve firmě, která si ivermektin nechala patentovat a použila ho k léčbě říční slepoty u lidí, má dezinformátory "milovaný" Bill Gates, nebo na fakt, že společnost Merck & Co. kooperuje s výrobci vakcín, raději neupozorní. Stojí za tím snad obavy, že by mohl být konspiračními teoretiky odmítán?

Reklama

V Česku se strhnul boj o ivermektin. Ten zasahuje nejen do dění na sociálních sítích, ale ovlivňuje i politiky, lékaře a dokonce i média. Nezřídka se tak lze dočíst, že lék zabírá proti covidu, ačkoliv vědci upozorňují na chybějící data podkládající toto tvrzení, nebo že lék je políčkem farmaceutickým firmám, které chtějí zbohatnout na tvorbě vakcín.

Internetem se dokonce šíří obrázek, na němž je napsáno, že vedlejším účinkem ivermektinu je levná léčba covidu. Ta se podle některých hlasů "protřelé a zkorumpované farmalobby nehodí do krámu", a například i poslanec Lubomír Volný už se nechal slyšet, že řešením koronavirové pandemie není očkování, ale kromě jiného právě i nasazení ivermektinu.

Jedno z předních českých médií se pak netají svou nekritickou podporou ivermektinu, a dnes na předmětném serveru dokonce vyšel článek, který tvrdí, že nedávnou studii, která nepotvrdila účinnost ivermektinu, sponzorovali výrobci vakcín proti covidu-19, ačkoliv sponzoři nehráli v rámci samotné studie vůbec žádnou roli.

A je řečeno. B ale chybí, a z nějakého záhadného důvodu nedostane prostor v médiích ani v řadách konspirátorů. Ivermektin si totiž nechala patentovat společnost Merck & Co., kterou nejen že podporuje nadace Billa Gatese, ale firma navíc dlouhodobě spolupracuje s některými ze současných výrobců vakcín proti covidu. 

Pokud tedy zmíněný nejmenovaný server uvede, že studii kolumbijských vědců sponzorovaly například společnosti Johnson & Johnson nebo GSK, bylo by v rámci férovosti příhodné poukázat na to, že stejné společnosti s původním výrobcem léku spolupracují. A nejen to.

Konspirátoři to uslyší jen neradi

V roce 2002 na serveru Wall Street Journal vyšel článek, který lze dodnes poměrně lehce najít. Ten upozornil, že nadace Gates Foundation je investorem ve společnostech Merck & Co., Pfizer Inc., Johnson & Johnson a mnoha dalších.  

Od té doby sice uplynulo 19 let, ale na vzájemných vztazích se toho moc nezměnilo. Před zhruba půl rokem vyšlo na webu Gates Foundation prohlášení, kde se řada firem zavázala k boji proti pandemii covidu. Mezi nimi se opět nachází Merck & Co., stejně jako Pfizer, Johnson & Johnson, ale i AstraZeneca nebo Gilead, vyrábějící remdesivir, či Eli Lilly, která stojí za protilátkovým lékem bamlanivimabem.

Výše uvedené informace nebudou pro část veřejnosti věřící v dezinformace příjemné. Existují totiž lidé, kteří věří, že pandemie covidu je vyvolaná uměle, že za ní stojí finanční magnáti, či že ji vyvolal dokonce sám Bill Gates. Ale ačkoliv spoluzakladatel společnosti Microsoft dlouhodobě varoval před příchodem možné pandemie nejmenované nemoci, žádná spojitost s koronavirovou situací nikdy nebyla prokázána.

Zůstává tedy pouze v hlavách lidí věřících, že mocní mají své zájmy, a lidstvo se jim do nich nehodí. Není přitom tajemství, že právě takoví lidé se pak často uchylují k víře v ivermektin, v čemž je podporují jak některá média, tak prohlášení lékařů.

Ta však nestojí ani na studiích, ani na tvrzení například samotného výrobce. Ten totiž upozornil, že mezi ivermektinem a léčbou covidu nebyla prokázána souvislost. Navzdory tomu se s oblibou skupuje ivermektin v jediné u nás dostupné formě, a sice v podobě pasty sloužící k léčbě koní. Nejsme však jediný stát, kde se strhla podobná mánie. 

Své zkušenosti s podobným smýšlením mají i v USA. Tamní úřady ale, na rozdíl od těch našich, už zareagovaly, a před samoléčením vydaly varování. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce upozornil, že několik lidí muselo být po samoléčbě ivermektinem určeným pro koně hospitalizováno.

Fakta hovoří jasně

Není pochyb o tom, že by si existenci léku na covid každý rozumně smýšlející člověk přál. Většina z nás bezpochyby touží po rychlém konci pandemie a návratu k normálnímu životu. K tomu ale nedojde zázrakem ani lusknutím prstu. V minulosti se objevilo už několik nadějných léků, které ale po příslušných studiích selhaly.

A přesně k tomu správně provedené a dvojitě zaslepené studie slouží. Aby zjistily, jestli medikament skutečně pomáhá, či jestli dokonce nemůže škodit. Těmto studiím ivermektin podroben nebyl, a tak nelze jeho účinnost ani vyvrátit, ale ani potvrdit. 

Lékaři tak operují na principu "tonoucí se stébla chytá", což lze v době smrtící pandemie pochopit. Ale ačkoliv se některé jejich pokusy setkávají  s pozitivními výsledky, je otázkou, jestli je správné umožnit lidem s často nulovým lékařským vzděláním, aby si jej sháněli sami, či doporučit jeho distribuci praktickým lékařům.

Na tuto otázku ale nemohou přinášet odpověď ani média, ani politici. Lékařské a vědecké otázky by nadále měly příslušet pouze lékařům a vědcům, případně příslušným orgánům, které je zastřešují. Ostatně opravu auta také svěříme do rukou automechanikům a vývoj softwaru odborníkům na IT. Proč bychom se v případě vědy a medicíny měli chovat jinak?

Je však lidskou přirozeností vytvářet si na věci vlastní názor, ten ale může v dnešní době více než kdy dříve ovlivnit i veřejné mínění. To se ale často nezakládá na faktech, nýbrž na domněnkách. Jak jinak lze chápat komentáře konspiračních teoretiků vychvalující ivermektin a odsuzující vakcíny, když první věc, která na webu držitele lékového patentu vyskočí, je jeho podpora firmě vyrábějící vakcínu?

Kam se poděla víra v odborníky?

Ve vypjaté době emoce cloumají každým, o to více je ale třeba dát přednostní průchod faktům, a nejlépe těm ověřeným. Nelékaři by neměli léčit, nevědci by neměli hodnotit vědecké studie, ani jedno totiž příslušným skupinám lidí bez patřičného vzdělání nepřísluší.

Podobnou myšlenku už ostatně rozvinul imunolog, biochemik a profesor patologie Zdeněk Hel. "V ČR je nutno založit čistě odbornou instituci, která bude poskytovat výsledky vědeckých analýz a objektivní návrhy řešení problémů. Instituce musí být nezávislá na vládě," napsal na twitteru.

Co ale může udělat každý nevědec, je uvědomit si, že nepřítelem aktuální situace nejsou ani farmaceutické firmy, ani Bill Gates, ani vědci, kteří se snaží o opatrný přístup k nevyzkoušenému, ani lékaři, kteří nesáhnou po prvním přípravku, o kterém se něco tvrdí. Tím nepřítelem je koronavirus.

A to, že se vědecké a farmaceutické firmy spojí v boji proti společnému nepříteli je naprosto v pořádku, byť je pro úplnost potřeba zmínit, že kooperace mnoha výše uvedených firem začala už dříve, než se covid-19 objevil. Tehdy byla jejich hnacím motorem snaha o léčbu HIV. 

Lidstvo ale vždy dosáhlo největších pokroků ve chvíli, kdy se spojilo. Nad hlavou nám létá nejdražší projekt světa, Mezinárodní vesmírná stanice, která vznikla jen díky kooperaci mnoha států. Ve Francii se rodí ITER, extrémně nákladný megalomanský projekt, za kterým stojí kooperace 35 národů. A i pandemie covidu si vyžádala řadu spoluprací. Nehledejme proto za každou z nich konspirační teorie.

A věřme, že kdyby se skutečně objevil zázračný lék, jen málokdo by si ho dovolil nechat pro sebe. Naopak by se okamžitě dostal do hledáčku celého světa. Jak si pak ale vysvětlit, že k ivermektinu vyspělé západní státy zatím přistupují s chladnou hlavou, zatímco jeden z největších českých politických propagátorů tohoto léku odmítá dodržovat opatření, podněcuje k demonstracím a nakonec skončil v rukou policie? A proč by ivermektin nepodpořil v boji proti covidu sám výrobce či Bill Gates, kdyby oné "zlé farmalobby" šlo opravdu jen o to zbohatnout?

Závěrem snad zbývá jen dodat: Opravdu chceme žít ve světě, kde politici budou lékařům nosit léky pro koně, a kde se budou muset nemocnice a lékaři obhajovat, proč lékem pro zvířata neléčí pacienty? Pokud ano, tak konspirátoři podporovaní nevědeckými médii odvádí dobrou práci. 

Témata:  očkování léky EuroZprávy.cz Koronavirus Bill Gates

Související

Očkovat proti koronaviru se dle průzkumu chtějí nechat tři pětiny Čechů DOMÁCÍ

Očkovat proti koronaviru se dle průzkumu chtějí nechat tři pětiny Čechů

Očkovat proti nemoci covid-19 se chtějí nechat tři pětiny Čechů. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Vakcínu odmítá zhruba čtvrtina lidí. Oproti předchozímu průzkumu CVVM z února odpůrců očkování ubylo. Z lidí, kteří očkování chtějí, by si většina vybrala nejraději látku od firem Pfizer/BioNTech, zatímco ruský Sputnik V většina z nich odmítá.

Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru DOMÁCÍ

Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru

Na nádvořích Pražského hradu se dnes večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček - symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí.

Ze společnosti

Vakcína Johnson & Johnson: Jak s ní naloží u našich sousedů?

Vakcína Johnson & Johnson: Jak s ní naloží u našich sousedů?

Německo bude vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Johnson & Johnson používat především pro starší 60 let, mladší ji mohou dostat po konzultaci s lékařem a na vlastní riziko. Po jednání se spolkovými zeměmi to dnes oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.
Přání Ježíškovi má první ukázku: Zazáří Krajčo, Langmajer nebo Holubová!

Přání Ježíškovi má první ukázku: Zazáří Krajčo, Langmajer nebo Holubová!

Producent Adam Dvořák v zimě dotočil novou romantickou komedii Přání Ježíškovi. Film bude mít sice premiéru až letos na podzim, ale protože se blíží otevření kin, rozhodl se divákům odhalit první ukázku už nyní. „Jsme rádi, že se už brzy budou moct diváci vrátit do kin, proto jsme pro ně udělali první ochutnávku z filmu,“ vysvětlil producent.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

Očkovat proti koronaviru se dle průzkumu chtějí nechat tři pětiny Čechů

Očkovat proti koronaviru se dle průzkumu chtějí nechat tři pětiny Čechů

Očkovat proti nemoci covid-19 se chtějí nechat tři pětiny Čechů. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Vakcínu odmítá zhruba čtvrtina lidí. Oproti předchozímu průzkumu CVVM z února odpůrců očkování ubylo. Z lidí, kteří očkování chtějí, by si většina vybrala nejraději látku od firem Pfizer/BioNTech, zatímco ruský Sputnik V většina z nich odmítá.

před 5 hodinami

Rána nejen pro Slavii, ale také pro reprezentaci. Provod asi přijde kvůli zranění o Euro

Rána nejen pro Slavii, ale také pro reprezentaci. Provod asi přijde kvůli zranění o Euro

V nejnevhodnější okamžik se zranila opora nejen pražské Slavie, ale i českého národního týmu Lukáš Provod. Tento záložník si totiž během nedělního ligového zápasu v Olomouci přetrhl zkřížený kolenní vaz a po magnetické rezonanci bylo jasné, že ho čeká operace. Zkušenosti mluví o tom, že po operaci zkříženého kolenního vazu pak obvykle čeká fotbalisty dlouhá rekonvalescenční pauza a proto tak s největší pravděpodobností přišel Lukáš Provod o nadcházející mistrovství Evropy.

před 5 hodinami

Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru

Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru

Na nádvořích Pražského hradu se dnes večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček - symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí.

před 5 hodinami

Palestinský Hamás zaútočil na Izrael, při protiútoku na Gazu dvacet mrtvých

Palestinský Hamás zaútočil na Izrael, při protiútoku na Gazu dvacet mrtvých

Palestinská radikální skupina Hamás dnes zaútočila raketami na Jeruzalém. Reagovala tak na dnešní nepokoje na Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců. Rakety mířily i na jih Izraele, kde jedna zasáhla automobil a zranila jednoho člověka. Na palestinské Pásmo Gazy v odvetě zaútočilo izraelské letectvo a podle aktualizovaných zpráv o život přišlo 20 lidí včetně devíti dětí.

před 6 hodinami

V Indii přibylo 366.161 nakažených, skutečný počet infikovaných může být mnohonásobně vyšší

V Indii přibylo 366.161 nakažených, skutečný počet infikovaných může být mnohonásobně vyšší

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii poprvé po čtyřech dnech klesl pod hranici 400.000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Denní přírůstek úmrtí spojených s nemocí covid-19 se dostal po dvou dnech pod 4000. Voda vyplavila na severu Indie na břeh řeky Gangy těla desítek lidí, kteří pravděpodobně podlehli covidu-19.

před 6 hodinami

Kulhánek považuje za klíčové, aby EU v kauze Vrbětice jednotně stála za Českem

Kulhánek považuje za klíčové, aby EU v kauze Vrbětice jednotně stála za Českem

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) považuje za klíčové, aby Evropská unie v kauze Vrbětice jasně stála za Českou republikou a byla jednotná. To je cíl české diplomacie a daří se naplňovat, sdělil na dotaz ČTK poté, co šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že EU nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí rozdělených do dvojic

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí rozdělených do dvojic

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí, pokud budou rozděleni do dvojic a na každého bude vycházet minimálně patnáct metrů čtverečních plochy. Vyplývá to z mimořádného opatření, které dnes schválila vláda. Znamená to od 17. května nejen otevření fitness center, ale také umožnění individuálních sportů uvnitř.

před 7 hodinami

Po Plzni se loučí trenér i ve Zlíně. Po osmi duelech bez výhry skončil Bohumil Pánik

Po Plzni se loučí trenér i ve Zlíně. Po osmi duelech bez výhry skončil Bohumil Pánik

Po Viktorii Plzeň je Zlín dalším prvoligovým klubem v krátké době za sebou, který se rozhodl ke změně trenéra. Po nevydařených výkonech a výsledcích z poslední doby tamní klubové vedení sáhlo k vyhazovu dosavadního trenéra Bohumila Pánika a také jeho asistenta Jana Somberga. Do konce sezóny tak tedy klub povede Jan Jelínek, dosavadní kouč zlínského B-týmu, jehož asistentem bude David Hubáček. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Borrell nestojí o další zvyšování napětí mezi EU a Ruskem

Borrell nestojí o další zvyšování napětí mezi EU a Ruskem

Evropská unie nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů. Po dnešním jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to novinářům řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. EU podle něho nadále jednoznačně stojí za Českem v jeho sporu s Ruskem vyvolaném kauzou Vrbětice.

před 8 hodinami

Restaurace se vyjádřili k opatřením: Podmínku s testem u hosta mají za neproveditelnou

Restaurace se vyjádřili k opatřením: Podmínku s testem u hosta mají za neproveditelnou

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) vítá možnost otevření předzahrádek od 17. května. Bude třeba, aby podniky i zákazníci opatření dodržovali a nehrozilo opětovné uzavření stravovacích zařízení. Pro obnovení provozu hotelů budou podstatné podmínky. Na úterní odpoledne je k nim naplánované jednání s ministerstvem zdravotnictví. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

před 8 hodinami

Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Britský premiér Boris Johnson dnes potvrdil, že Anglie se podle plánu od příštího pondělí dočká dalšího uvolnění koronavirových restrikcí. Povolení otevřít dostanou například vnitřní prostory restaurací a hospod, hotely či kina a krytá sportoviště. Lidé budou s určitými omezeními moci cestovat do zahraničí a navýší se limit pro venkovní sešlosti na 30 osob. Informoval o tom list The Guardian.

před 8 hodinami

Potvrzeno. Fotbalisty Plzně nově povede tandem Bílek-Horváth

Potvrzeno. Fotbalisty Plzně nově povede tandem Bílek-Horváth

Teprve v neděli oznámilo vedení fotbalové Plzně, že v tomto klubu končí po nepřesvědčivých výkonech a výsledcích a pak především po sobotní remíze s Příbramí 3:3, slovenský kouč Adrián Gula. V pondělí už oznámilo jména jeho nástupců. Jedná se totiž o zajímavý tandem, který tvoří bývalý trenér Sparty a národního týmu Michal Bílek a hráčská legenda Západočechů, jež naposledy koučovala Příbram Pavel Horváth.

před 9 hodinami

Evropská komise podá druhou žalobu na AstraZeneku za zpožďování dodávek vakcíny

Evropská komise podá druhou žalobu na AstraZeneku za zpožďování dodávek vakcíny

Evropská komise v úterý podá již druhou žalobu na firmu AstraZeneca za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Novinářům to dnes sdělil mluvčí exekutivy Evropské unie. Zatímco první žalobou chtěla EU zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí, druhá žaloba se zaměří na skutkovou podstatu sporu a umožní vyžadovat finanční odškodnění, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama